юли 28 2015

Барселона – съвети за пътуване

Нашата приятелка Ан е подготвила малко съвети, препоръки и идеи как да идем и да се подвизаваме из Барселона. По нейна молба, специално подчертавам, че всичко тече, всичко се променя и да не се втелявате, ако при вашето пътуване до Барселона нещо, цена, маршрут или друго не съвпадат 100% с описаното в настоящите съвети за пътуване 🙂 Ама вие не сте такива хора, знам 🙂 Приятно четене:

Барселона – съвети за пътуване

Полети до Барселона

Барселона е леснодостъпна дестинация за цяла Европа. На барселонското летище кацат всички популярни нискотарифни компании, за разлика от други дестинации, които пренасочват полетите на тези компании към по-отдалечени от основния град летища от селски тип. От София до Барселона има три опции за директен полет:

• Wizz Air – целогодишно, през ден;
  • Vueling – само от 15 юни до 15 септември, два пъти седмично;
  • Bulgaria Air – целогодишно, два пъти седмично.
Барселона

Какво ли гледат с такъв интерес тези девойки?

А тези младежи?

Барселона

Всички гледат Барселона 🙂 А вие какво си помислихте?

Изборът на авиокомпания зависи от личните предпочитания, нужди и, разбира се, бюджет. Ако като мен ненавиждате храната в самолета и я избягвате, събирате багажа за дълъг уикенд в една раница и предпочитате да не плащате двойна цена заради допълнителни услуги, които не искате и няма да ползвате, то конкретно за София-Барселона изборът в почти всички случаи е Wizz Air. Най-вече откакто на 19 май 2015 г. въведоха фиксирани седалки. (Безплатно, ако системата автоматично ги избира, а тя все още учтиво слага пътуващите заедно едни до други и е много по-подредено и приятно от преди). Другата уж нискотарифна компания Vueling лети само през лятото, часовете на полетите са по-неблагоприятни, а цените – понякога учудващо по-високи дори от Bulgaria Air. За сравнение направих една справка между трите авиокомпании за двупосочен билет за почти едни и същи дати в началото на септември тази година:

WizzAir

WizzAir

Bulgaria Air

Bulgaria Air

Vueling

Vueling

Не знам защо, но полетите от България до Испания са по-скъпи от тези до Италия, Германия или Великобритания, например. Тази цена по-горе на Wizz Air (~140 евро) не е съвсем low, вероятно защото началото на септември все още е туристически сезон за Барселона. Всички билети, които съм взимала за тази година, са били около 70-90 евро за двете посоки. Разбира се, значение имат ранната резервация (поне 3 месеца предварително) и промоциите, които съм успяла да хвана. Подсказка: Wizz Air имат рожден ден на 19 май и тази година, например, подаряваха към всеки закупен билет втори такъв. Както се вижда, цената на Wizz Air е наполовина спрямо другите (ако сте член на Wizz Discount Club – защо и как, вижте тази моя стара публикация (има я и на нашия сайт – бел.Ст.), към която наскоро добавих промените, въведени през последните 2 години). И пак излиза най-изгодна, дори ако се плати един чек-ин багаж (~70 евро за двете посоки за 32 кг багаж, а не 23 кг, както при другите две компании). Часовете на полетите са горе-долу същите като на Bulgaria Air, а тези на Vueling са дори по-кофти. NB! Само да вметна за всеки случай, защото имам опит от предишната ми статия за Wizz Air: Сигурна съм, че можете да извадите пример за полети, при които цените да са съвсем противоположни. Имайте предвид, че цените на самолетните билети са много динамични, променят се не с дни, а с часове, и зависят от периода на пътуване, момента на резервация, натовареността на полета и т.н. така че когато казвам, че в повечето случаи Wizz Air излизат по-изгодно, това не значи, че винаги е така. И ако в момента сверявате дали при горния пример цените са все още такива, и се окаже, че вече не са – извинете, простете, такъв е животът! И да, аз съм фен на Wizz Air. Благодарение на тях и изобщо на нискотарифните компании обикалям Европа и прескачам през три месеца до България, без да съм богата наследница. И не, не ми плащат за реклама. За толкова години и с един бонбон не ме почерпиха, проклетниците, хем пътувам с тях поне пет пъти годишно! * * *

По улиците на Барселона

По улиците на Барселона

По улиците на Барселона По улиците на Барселона

Период на пътуване

Силно препоръчително е да избягвате лятото, когато е туристическият сезон. Барселона е на трето място по посещаемост в Европа, след Лондон и Париж, но за разлика от тези два огромни мегаполиса, площта на Барселона е едва колкото София. През летните месеци градът се удвоява заради туристите, които прииждат от всички страни не само по въздух, но и по суша и по вода (най-голямото круизно пристанище в Европа). Вътрешният туризъм е също много силен. Поради тази причина от юни до септември по улиците, най-вече в центъра и около забележителностите, на плажа, в метрото, в автобусите и в заведенията – навсякъде е претъпкано с народ и игла не може да падне. Освен това юли и август се водят най-горещите месеци. Съчетанието между 35-градусови температури, жарко южно слънце и висока влага (плюс тълпи туристи) ще ви попречи да се насладите истински на този чудесен град, а това ще бъде жалко. * * *

Барселона, дворче

Кой каза, че само в София има пране по балконите?

Барселона, дворче с пране

Кой, питам аз, кой разправяше такива неща само за София?

Танго в Барселона

Но има и танго 🙂

Придвижване от летището до града

Летище El Prat е най-голямото в Каталуния. Намира се само на 14 км от центъра на Барселона и през 2014 г. през него са минали 37 млн. пътници!

Barcelona–El Prat Airport (BCN), 08820 El Prat de Llobregat, Barcelona, Испания В зависимост от часа, в който кацате, имате няколко опции за придвижване до града:

1. Влак (Rodalies-Renfe),

който е част от градската транспортна мрежа – най-евтиният и сравнително удобен начин за стигане до Барселона. Спира на три места в града – Sants Estació (връзка с метро, линия L3), Passeig de Gràcia (връзка с L3 и L4) – в топ центъра, на удобно пешеходно разстояние от всичко; и Clot-Aragó (връзка с L1 и L2). Влаковете са през 30 мин, като първият тръгва от Терминал 2 на аерогарата в 5:42 ч сутринта, а последният – в 23:38 ч. Време за пътуване: 20-25 мин. Ако кацате на Терминал 2 (пътувайки с Wizz Air), като излезете от залата за багаж, не излизате от сградата, а тръгвате наляво до дъното, качвате се на втория етаж по ескалаторите и веднага ще се озовете пред тунела, който води до жп гарата (около 5-7 мин пеша). Ако кацате на Терминал 1, има безплатен shuttle bus отпред, който циркулира между двата терминала. Vueling и Bulgaria Air не знам на кой терминал кацат. Летището се намира в първата зона на града, която включва освен Барселона и всичките ѝ квартали, и прилежащите l’Hospitalet de Llobregat, Santa Coloma de Gramenet и Badalona. Това значи, че имате право да пътувате с обикновен билет за градски транспорт за първа зона и не е необходимо да си купувате отделен билет за влака. От червените автомати на жп гарата (бяло/червените, не оранжевите), които обслужват на 5 езика, си купете Т10 за зона 1 – най-използваният комбиниран билет дори сред местните. Струва 9,95 евро за 10 пътувания и е неперсонализиран (ако сте с компания, можете да минете един след друг със същия билет, като остатъкът на броя пътувания се отбелязва на екранчето). Билетът ви дава право в рамките на 75 минути да се прехвърлите от влака на метро, автобус, трамвай и/или дори лифта (funicular) на Монжуик, и така пътуването ви от летището до адрес в рамките на Барселона ще ви излезе само 1 евро. Неудобството е, че именно защото е най-евтиният бърз начин за придвижване, е доста претоварено във вагоните, а ако си изпуснете влака, следващият е чак след 30 мин. В този ред на мисли е добре да видите разписанието на таблото преди да се таксувате, за да не ви изгорят 75-те минути.

2. Със специализирания Aerobus

климатизиран, удобен, с отделение за багаж, тръгващ от изхода на летището – А1 от Терминал 1 и А2 съответно от Терминал 2. Цената на единичен билет е 5,90 евро, а на двупосочен в рамките на 15 дни – 10,20 евро. Спира на няколко места в града, а крайната му точка е plaça de Catalunya. В зависимост от терминала и часа, автобусите са през 5 до 20 мин от 5 сутринта до 1 ч през нощта. Ако кацате между 1 и 5 ч сутринта, когато няма ни влакове, ни Aerobus, можете да използвате

3.  нощните градски автобуси N16 (от Терминал 2) и N17 (от Терминал 1),

които ви доставят на Ronda de la Universitat близо до plaça de Catalunya за между 45 мин и 1 час – доста обикаля и спира на много места, но все пак е по-добра опция, отколкото да нощувате на летището. Таксуването е като при влака от точка 1, т.е. обикновено градско пътуване с Т10. Автобусите са през 20 мин. Има и други начини за придвижване като такси (20 евро начална цена, 1 евро на брой багаж, около 30 евро до plaça de Catalunya, според ето тази статия), както и регулярен градски автобус на TMB, номер 46, който стига само до plaça d’Espanya. Но горните варианти си остават най-често използваните. * * *

Финал на Шампионска лига в Барселона

Финал на Шампионска лига

Празник на Сан Жоан в Барселона

Празник на Сан Жоан

Придвижване из Барселона:

Барселона в транспортно отношение е един от най-уредените градове, в които съм била. Транспортната мрежа е изключително гъста и разнообразна, метрото е сравнително чисто и стига до всякъде, линиите на автобусите са над 100, като отделно нощните линии (с N пред номера) са 17 на брой и стигат чак до 3-4 села отвъд града. Както горе споменах в точка 1, най-използваният от местните комбиниран билет е Т10. Ако сте повече хора за повече дни, можете да си купите и Т70/30, който е за 70 пътувания, важи за 30 дни и пак е неперсонализиран. Едно пътуване се счита придвижване в рамките на 75 мин във всевъзможни комбинации от транспортни средства (влак, метро, автобус, трамвай, лифт). В случая важи за зона 1, а при всяка следваща зона се увеличава и времето за пътуване (+15 мин на зона), и, разбира се, ценатаСпецифика: Ако излезете от метрото и се върнете обратно дори в рамките на тези 75 мин, ви се отчита ново пътуване. На всички останали видове транспорти се валидирате на входа/в превозното средство и ще ви отчете валиден билет в рамките на същото пътуване. Но най-приятният начин да опознаете Барселона е обикаляйки пеша, а когато се уморите, винаги можете да поседнете в някой тапас бар и да се разхладите с една студена бира. * * *

Полезни линкове:

– Голяма карта на градския транспорт (без автобусите) за зона 1; – Интерактивна карта на метрото с включени автобусните линии (без нощните); – Карта на нощните автобуси, но понеже нищо не се вижда, по-добре е да използвате Google Maps, който дава доста коректни предложения за маршрути с градския транспорт за Барселона; – Карта на зоните; – Ако сте музеен тип турист, тази статия изброява всичките музеи в Барселона, някои от които имат безплатен вход всяка първа неделя от месеца, а с Art Passport посещавате 6 от музеите с 45% отстъпка, като избягвате реденето на опашки; – А ако искате да кривнете встрани от туристическия маршрут, може да посетите тези 5 места в покрайнините на Барселона. Номер 4, Turó de la Rovira, известно и като Los Bunkers del Carmelo, е мястото, от което направих ето тази снимка (цък на снимката и ще разгледате целия албум):

Барселона

Клик на снимката за целия албум със снимки

Автор: Ан Фам

Снимки: авторът От редакцията, добавка:

За нощувки, спане, хотели и настаняване в Барселона,

можете да ползвате директната връзка на booking.com за Барселона

Други пътувания свързани с Барселона – на картата:

Барселона

10 коментара to “Барселона – съвети за пътуване”

1. georgi каза:

Страхотно сте го написали!Благодаря!

2. Reklama reklama na wizz air! !!vsiaka vrora duma wizz air!!!

3. Ако някой е доволен от друга авиокомпания – да пише пътепис 🙂
    Авторката честно си е признала, че е фенка – което лично аз приемам като полезна информация за пътешесвеници

4. Въпреки, че Барселона е един от омразните ни градове (дели първото място с Венеция) и надали ще я посетим пак, благодарим за полезната информация! Като допълнение – избягвайте и посещение по време на големите църковни празници (напр. Великден и Коледа), когато и Господ почива!

5. Mn.pati sam 4ela patepisite vi,dne6niat patepis ne Mislia 4e 6te bade polezen za niakogo tazi info.mojem da ia namerim v google kak da se predvija ot leti6teto do Barselona!!!I da mi ka4va koi billet kolko struval,tova vsi4ki znaiat kak da go proveriat!!!mn.sajeliavam no avtorkata e pod vsiakakva kritika!!!

6. Мисля, че тонът стана излишно емоционален, освен, че е в пряко нарушение на правилата за коментиране. (обида към автор, коментатор или „редакцията“)
    Очакваме по-добър пътепис от Стела.

7. Patkan каза:

Здравейте, имам следния казус…
    Във сайта на wizz.air е написано че резервации могат да се правят само от пълнолетни лица кум датата на резервацията.Е, аз съм на 16 и ще летя със брат си, който към датата на полета ще е на 18, но не и към тази на резервацията. Следователно ще трябва майка ми да резервира билетите.В такъв случай възможно ли е използването на привилегиите от wizz discount club-a ? 🙂

8. Ан каза:

@Patkan, Wizz Discount Club отстъпките важат само ако членството е на името на единия от пътуващите. По въпросите за възрастта при резервация, обадете се на 02 491 7048 – номерът е обикновен градски, на практика безплатен, за разлика от общия национален на сайта им, който таксува солено (0,96 лв в минута). Изпробвано вдигат и отговарят любезно, само позвънете по-настоятелно в работно време. (Не знам за непълнолетни дали не трябва писмено съгласие от двамата родители, но за това по-добре попитайте служителите на авиокомпанията) Успех!

9. Patkan каза:

Става въпрос дали членството може да е на името на непълнолетен. Благодаря за информацията 🙂

10. Дарина каза:

Много благодаря за полезната и подробна информация – благодарение на нея се ориентирахме много бързо на летището. Това че винаги има хора, които недоволстват, да не обръщате внимание. 🙂