май 27 2015

Как да си купим винетка за Румъния по интернет (аварийно или предвидливо)

Краси съвсем наскоро му се наложило да отскочи до Румъния и сега ще ни разкаже как най-лесно да си извадим румънска винетка, без да се налага да висим на първата бензиностанция след границата. Приятно четене:

Как да си купим винетка за Румъния по интернет

Винетка – аварийно или винетка – предвидливо

Висенето по северната граница за шофьори на леки автомобили отдавна мина в историята и затова случаите, в които се налага да чакаме повече от половин един час получават ранг на извънредно произшествие.

На бензиностанцията след „Дунав мост“ във вторник блокиране на системата за издаване на винетки предизвика опашка от повече от 40 души, дузини пийваха кафе и чакаха по останалите бензиностанции из Гюргево цъкайки фейсбук. Неправилна употреба на интернет.

Дунав мост, 7003, България

След като обиколих 4 –5 бензиностанции из Гюргево спрях за едно кафенце на „Лукойл“ в очакване да се върне системата и… еврика.

Тъй като

винетката в Румъния е електронна,

викам си я да видим има ли онлайн вариант за rovinetе (на Лукойл има WiFi). Пишем в браузъра на телефона rovinetе online и страничката си излиза сама –

www.roviniete.ro/bu

(българската версия е означена с BU).

Оттам избираме пиктограм на превозното средство, за което искаме винетка – в моя случай лек автомобил, след това датата, от която започва да тече валидността на винетката и натисткаме Continue.

На следващата страничка избираме каква винетка искаме:

• за 7 дни – 3 евро,
  • за 30 дни – 7 евро,
  • за 90 дни – 13 евро или
  • за 12 месеца – 28 евро

Следва избора на начина за плащане –

избираме онлайн с банкова карта (натискаме бутона Buy – купи). На нова страница попълвате

данните за фактурата

• – Natural – сиреч за физическо лице, за адрес
  • – Bulgaria или си го пишете целия ако искате,
  • код на страната BG,
  • регистрационния номер във формат Х1234XX без интервали,
  • фамилно име, име, телефон, имейл адрес,

Чекнете, че приемате условията, добавяте и отивате към

формата за плащане

– там попълвате данните от картата с която плащате.

Миг след плащането идва проформа фактурата, а после и самата фактура. Мейл от системата уведомява

да НЕ тръгвате, преди да сте получили самата ФАКТУРА

(проформата не е достатъчна!)

На мен ми се наложи да използвам онлайн покупката аварийно, но ще си спестите спирането на бензиностанция и чакането, ако си вземете винетката онлайн още преди да тръгнете.

Винетка Румъния

Фактурата трябва да се съхранява ЕДНА ЦЯЛА година!

Автор: Красимир Крумов
Фактура: Румъния 😉

Други разкази свързани с Румъния – на картата:

Румъния

3 коментара to “Как да си купим винетка за Румъния по интернет (аварийно или предвидливо)”

1. Мария каза:

Това с онлайн купуването на винетки е наистина е много удобно. Аз използвах този начин още преди две години, когато ходих до Букурещ защото всъщност не знаех откъде да си купя 🙂 и май стана по-добре. Това, което също не знаех е, че от румънската страна на Дунав мост приемат пари за таксата само в брой, та трябваше да си изръся портмонето докато съберем всички остатъци от валути, които имах 🙂 дори добавих 2 лв. накрая, че не ми бяха останали леи и евра.

2. Анжело каза:

Благодаря!

3. Иван каза:

Супер полезна информация, благодаря!

Интерсесното е ,че самите румънци много , много не ебават да купуват наши винетки.
    Тъй като всяко лято почивам на Албена, мога да потвърдя, че нормална българска винетка имат най-много 1/3 от румънските коли. 1/3 въобще нямат, а 1/3 хитро са „залепили“ винетката на единия край на парче скоч. Другия край на скоча е залепен на предното стъкло. Така без проблем се отлепя и предава на следващия хитрец. Такива ми ти работи. Ма то не е луд този дето яде баницата…