май 25 2015

Шри Ланка (3): Чаената плантация и резерватът Яла

Продължаваме пътуването из Шри Ланка с Крум. Бяхме на плаж в Негомбо и разгледахме Анурадхапура, после продължихме до скалата Сигирия, а днес сме в резервата Яла

Шри Ланка

далеч от снега през зимата

Чаената плантация и резерватът Яла

Ииии, пристигнахме в

чаената фабрика

Беше ни обяснен процесът на бране, преработка и производство на чай. Видяхме го поетапно във фабриката, заедно с група възрастни английски туристи.

Чаена плантация

В самата фабрика не се плаща и накрая може да се остави бакшиш. Разбира се, шофьорът който ни докара си взе пари за тази екскурзия, а и после с покупките на чай, всичко се изплаща. А и самата фабрика си функционира, така че добре си е измислено.

Чаена фабрика – Шри Ланка

Чаена фабрика

Шофьорът ни спря и при една

плантация,

където имаше берачки на чай. Снимахме ги, дадохме им по 100 рупии (1лв.) и въпреки че за нас изглежда малко като унижение да ги снимаме как работят и да им даваме пари, те са щастливи и не го приемат като обида.

Берачи на чай

Берачи

Вечерта се намерихме с поредните ни нови приятелки. Две момичета от Хонг Конг, които всъщност бяхме видели във влака за Нувара Елия. Сестра ми и приятелката ми ги заговорили и стигнали дотам, че на другия ден и те както нас, ще пътуват към Тиса, откъдето да се отправим

към резервата, известен с най-голямата концентрация на леопарди в света – Яла

И така звъннаха от рецепцията на нашия шофьор, който предложи за 6-мата невероятната цена от 3000 рупии(37,5 лв.) на човек до Тиса. И двете момичета, може би биха се съгласили, докато не им казах че с автобус ще излезе по-евтино. В крайна сметка с автобус биетът беше по 300 рупии на човек – само 10 пъти по-евтино.

И така се разбрахме за следващия ден среща 30 минути преди да тръгне автобуса на рецепцията.

Първо, естествено закъсняхме и нашата група и те двете с по 5 минутки и казах на човека на рецепцията да извика 3 тук-тука, както бяхме 6 човека. И след още няколко минути идват 2. Опа, ама то хем няма време, хем няма място. Викнахме трети тук-тук и останахме с приятелката ми да го чакаме, а вече имаше 10 минути, докато тръгне автобусът от автогарата отстояща на 1 км. от хотела. Дойде накрая тук-тука и ние си мислим, айде на ръба ще сме.

Е, отидохме в 9:40, а той тръгва в 9:45.

Спря туктука и приятелката ми започна да спори за 80 рупии, а на гарата дори не знаем кой автобус търсим, защото крайната спирка е друга. Аз ѝ казвам, по-бързо да плаща, а тя си спори, да не се мине. Накрая се оказа, че и другите са платили същата цена и не е имало за какво да спори.

Е, хубаво, търсим автобуса, ама се оказа че по разписание тръгвал в 9:40, а ние дори не знаехме за къде. Все пак другите едвам удържали за 3 минути, междувременно ми звъняли, аз не съм чул. И на бегом се качихме. Малко ни беше залипсвало

возенето в местните автобуси

Шофьорите им караха така бясно, че шофьор на софийска маршрутка би изглеждал като неопитен новобранец, каращ за първи път, пред тях. И така след уникалния маршрут през местните планини, минахме за около 4 часа под 200 км. и пристигнахме в

Тиса

Там отседнахме в Травалърс хоум, които даваха много изгодна оферта за сафарито и хонконгчанките (или както там се казва ) бяха запазили. Така си разделихме един джип за 6 човека на другия ден и избрахме дългата програма от 5 сутринта до 12 на обяд(късата е до 10 и съвсем малко по-евтина).

Бунгалото, в което се настанихме беше място, където бих си изкарал дълго време. Едно оризище отпред, заобиколено от палми, а също така палми около бунгалото. Е, разбира се вътре в него трудно се издържа и една вечер, ама отпред мога и да пия биричка, докато заспя и на събуждане да продължа.

Рибарче – резерват Яла, Шри Ланка Слон – резерват Яла, Шри Ланка Диво прасе – резерват Яла, Шри Ланка Елен – резерват Яла, Шри Ланка

И дойде време за

Яла

Станахме и изпих една торба хапчета за корем и глава. Хем от недоспиване ме боеше главата, хем нямаше как да рискувам коремът да ме предаде сред крокодили и леопарди.

Yala Strict Nature Reserve, Шри Ланка

Събрахме се нашата кола. Имаше още около 20 човека станали само от нашето място. Всички отиват на Сафари! И потеглихме през града

към резервата

Слон – резерват Яла, Шри Ланка Марабу – резерват Яла, Шри Ланка Бивол – резерват Яла, Шри Ланка Чапла – резерват Яла, Шри Ланка

А каква е картинката. Минавайки през и без това малкия град, отвсякъде излизат джипове пикапи. Марките са всякакви азиатски. Има японските Мицубиши, Тойота, индийските Тата, а ние бяхме с някакви Махиндра, пак индийски. Джиповете бяха десетки и напъплили(или наджипили) по пътя един след друг.

Отклонихме се от главния път и ни оставаха 30 км до входа на резервата и видяхме веднага един елен изскочил пред нас в тъмното. Още със самото влизане в природата се започна.

Варан – резерват Яла, Шри Ланка Бивол – резерват Яла, Шри Ланка Слон – резерват Яла, Шри Ланка Маймуни – резерват Яла, Шри Ланка

По едно време се събрахме всички джипове на едно място. Явно се оправяха някакви документи и се започна едно масово влизане през входа на резервата. Още със самото влизане се появиха разни

животни покрай пътя

Сърни, водни биволи, пауни. Лека полека пауните станаха скучни и се започна едно обикаляне по всякакви черни пътища и съответно джиповете се разделиха и бяхме заедно по 2 – 3 коли, като на някои места се засичаха по лабиринта от пътна инфраструктура. По едно време видяхме крокодил, но нашия шофьор не спря и продължи.

Накрая стигнахме до едно място пълно с джипове. Оказа се, че има леопард на едно дърво. Стана една тъпканица – джип до джип, и ние – по средата. Все пак го видяхме макар и леко скрит, а разбира се най-добре са го видели най-предните. Е, има и няколко снимки, така че мишън комплийт.

Леопард – резерват Яла, Шри Ланка Леопард – резерват Яла, Шри Ланка

Повече през деня не видяхме, но имаше всякакви други животни. Накратко какви животни видяхме: диви прасета, варани, водни биволи, сърни, елени, някакви щъркели, малко по-различни от нашите, крокодили, доста интересни всякакви пилета, маймуни, слонове супер отблизо, уникални дървета, чакали и още и още.

Крокодил – резерват Яла, Шри Ланка Пеликан – резерват Яла, Шри Ланка Крокодил – резерват Яла, Шри Ланка Маймуна – резерват Яла, Шри Ланка

Накрая към 11:20 тръгнахме обратно. Излязохме от резервата и, както бяхме сама кола на пътя, видяхме един сокол, вече нямаше други автомобили, които да се редят на конвейер. Иначе, когато близо до пътя имаше по-интересно животно, например слон, се събираха по няколко джипа, правеха се снимки и си тръгваха, замествани от следващите.

Маймуна – резерват Яла, Шри Ланка Сокол – резерват Яла, Шри Ланка Маймуна – резерват Яла, Шри Ланка Варан – резерват Яла, Шри Ланка

Прибрахме се на обяд в 12, хапнахме и тъкмо да тръгнем към крайбрежието и ни заваля първият мусонен дъжд. Изваля се като из ведро и спря.

След това се качихме на поредния турбо-мега-як автобус и следващите дни стана време за плажните дестинации.

Шри Ланка (4): На плаж и сърф в Шри Ланка

Автор: Крум Божиков