май 22 2015

Каньон на водопадите край Смолян

Тони ще ни води до едно ново за редакцията място – екопътеката Каньона на водопадите край Смолян. Приятно четене:

Каньон на водопадите край Смолян

Има много писано в интернет за каньона на водопадите край гр. Смолян, но все пак на кратко ще разкажа за нашето пребиваване на това пленително и прекрасно място. Въпреки, че в България лично моя фаворит e Стара Планина, не мога да отрека и красотата на Родопите. Бяхме гледали снимки, чели из интернет за каньона и решихме, да го постим тази пролет, като най- удачно време заради пълноводието на реките от топящите се снегове и не сбъркахме. Гледали сме доста снимки през друго време на годината, но водопадите са като ручей в сравнение с това което видяхме сега. Направих една бърза калкулация и решихме, че може да се справим в рамките на 1 ден.

Пътят София – Смолян е 250 км и около 4 часа, разходка по екопътеката я дават около 4 часа, но заложих 5 часа за всеки случай и отново 4 часа на обратно, тръгване 7 часа от София ми се видя нормално, ние не сме от поспаливите и обичаме рано да потегляме когато пътуваме някъде.

И така в Събота 16 Май 2015 г. в 7:02 ч. потеглихме от София към Смолян. Магистралата се оказа пълна скръб, затворени участъци за ремонт с пренасочено движение в по една лента в посока и така по 11 – 12 км. За капак се оказа, че е затворена първата отбивка за Пловдив и не можахме да хванем околовръстното за Асеновград и се наложи да караме до Карловско шосе и от там през панаира и сточна гара та до Асеновград. Към Смолян има два участъка по около 100 – 200 м със светофари където се изчаква, но не се образуват опашки и става бързо придвижването. През Пампорово и около него пътя е в окаяно състояние и се кара много бавно, дупка до дупка – страхотия.

Пристигнахме в Смолян

с едно спиране за зареждане и една пиш пауза за 3:50 ч. въпреки проблемите по пътя. Вградената навигация в колата се справи отново без грешка и ни закара в западния край на гр. Смолян на изхода на кв. „Средок“ до старата авто база от където се хваща пътя за началото на екопътеката

Каньон на водопадите

Пътят е бивш асфалт от който почти нищо не е останало и след 100 м по него решихме да оставим колата до едно заведение и да продължим пеша.

Каньона на водопадите, Смолян

Първоначално пътя изглеждаше така.

Но вече се намирахме в

природен резерват Сосковчето

и беше излишно да замърсяваме природата и да притесняваме обитателите с присъствието на автомобил по на горе, все пак сме тръгнали на разходка.

Каньона на водопадите, Смолян

Пътека върви срещу течението на Еленска река и изкачвайки се нагоре преминава през редица водни каскади, които образуват система от водопади преливащи един в друг.

Смолян / Smoljan, Смолян / Smoljan, 4700, BG

Пътеката се вие през гората като дървени мостчета прехвърлят Еленска река, ту отдясно, ту отляво, редуват се с кътчета за отдих и места за пикници. Смърчови дървета пък я обграждат, докато тя се провира покрай скални блокове, наречени Редените камъни. Най-горната й точка е на около 1800 м. надморска височина, а денивелацията й е около 700 м. Началото на пътеката започва от стария римски мост.

Каньона на водопадите, Смолян

След него се стига до изоставени рибарници и се продължава нагоре по доста разбит път

Каньона на водопадите, Смолян

До туристическия информационен център, където ни очакваше и един Дъстер, преодолял камънаците.

Каньона на водопадите, Смолян

Разбира се, освен служебния Дъстер на центъра по камъните се намираха и други леки коли, които бяха решили, че е не им се ходи пеша и направо ще се паркират около рибарниците по разбития път. В крайна сметка пътеката започна да се стеснява и започнаха да липсват колите.

Каньона на водопадите, Смолян

Първи срещи с буйните води на

Еленска река,

направени са диги от стволове на дървета за да не излиза от коритото си.

Каньона на водопадите, Смолян

През целия каньон е пълно с паднали дървета, изкоренени от земята. Природата е голямо нещо, тези вековни дървета ги изтръгва като сламки от силната им коренна система.

Каньона на водопадите, Смолян

По пътеката се срещат пейки и масички направени от дърветата, тук се вижда и интересно решение за закачалка от клони.

Каньона на водопадите, Смолян

Ето и първите по-големи каскади и буйната река.

Каньона на водопадите, Смолян Каньона на водопадите, Смолян Каньона на водопадите, Смолян

Камъни облечени с растителност, създаващи уют.

Каньона на водопадите, Смолян Каньона на водопадите, Смолян

Отново голямо количество изкоренени дървета, но нищо не се губи, от тях правят реконструкция на дървените мостчета и местата за отдих.

Каньона на водопадите, Смолян

Имаше и интересни дървесни гъби.

Каньона на водопадите, Смолян

Пътеката се вие из гората, редуват се стръмни участъци, не винаги се придържахме към основната маркировка, често слизахме отстрани за да получим по хубава гледка. Ето и първия по голям водопад.

Каньона на водопадите, Смолян

А ето и Петя и Боби, катерейки се между огромните дървета.

Каньона на водопадите, Смолян

Бях помъкнал голям статив за по хубави снимки и това ми отнемаше доста време, но си заслужаваше. Ето и фотографа отново в позиция за лов на природни забележителности.

И още от красотата.

Каньона на водопадите, СмолянКаньона на водопадите, Смолян

По камъните, по камъните и на горе.

Каньона на водопадите, Смолян Каньона на водопадите, Смолян

Време е за отдих и лека закуска.

Каньона на водопадите, Смолян

И продължаваме през прекрасния пейзаж между дърветата, в ушите ни бучи грохота на силната вода източник на живот.

Ку-ку, кой се подава от там?

Поредните малки каскади.

Грохотът на водата се усилва и става оглушителен, почваме да си викаме за да се чуваме.

Причината за това е „Орфей“,

свири толкова силно, че заглушава всичко около него

Каньона на водопадите, Смолян Smolyan_vodopadi_34

Решаваме да се доближим до него.

Каньона на водопадите, Смолян

Започваме да усещаме пръските по тялото си.

Каньона на водопадите, Смолян

Ето го и него в цялото си величие и с цялата си сила.

Каньона на водопадите, Смолян Каньона на водопадите, Смолян

След като се наслушахме на прекрасната музика, която ни свиреше, продължихме покрай огромните дървета по пътеката.

Към

поредния водопад,

който вече не можеше да се сравнява с „Орфей“, но вече надъхани ни придаваше приятни чувства.

Стигнахме до

каменния улей

Каньона на водопадите, Смолян

По на татък вече намаляваха водопадите и Боби започна да мрънка, че не искал да си ходи, толкова много му хареса. Едвам го убедих, че сме по средата на пътя и имаме още толкова.

Стигнахме до едно разклонение, на което имаше отново карта на района, но на нито една карта по пътеката нямаше указано „вие сте тук“ и ориентацията къде се намираш е доста трудна. Има друга пътека, която продължава в планината, но ние гонехме пътеката, която се завърта и се връща обратно, откъдето сме тръгнали. По пътя на логиката тръгнахме на ляво, тъй като на дясно явно нямаше да ни върне обратно. Според картата имаше площадки за наблюдение по обратния път и ето ни на една от тях.

Каньона на водопадите, Смолян

От тези площадки се виждаше целия каньон, както и някои от водопадите.

И

гр.Смолян

Каньона на водопадите, Смолян

Продължихме към следващата площадка, като спряхме да хапнем междувременно. От следващата площадка се виждаше и „Орфей“.

Каньона на водопадите, Смолян Каньона на водопадите, Смолян

В далечината се виждаше и последната площадка за наблюдение, която се казваше „Стражите“ – за момента не знаехме, от къде идва това име.

Каньона на водопадите, Смолян

Ето ги и самите стражи, няколко големи скали, които стоят като стражи и пазя планината.

Каньона на водопадите, Смолян Каньона на водопадите, Смолян

Ето и изглед от площадка „Стражите“

Каньона на водопадите, Смолян Каньона на водопадите, Смолян

За съжаление, приключи чудесната разходка и трябваше да си ходим. Добре, че Боби се поумори и вече не мрънкаше, да стоим още :).

Цялата обиколка я направихме за 5 часа,

както бях предвидил, като много се мотках със статива насам на там, при по стегнато ходене може да се направи спокойно за 4 часа.

Хванахме обратния път за София, като бяхме решили да спрем за вечеря на „Турците“, това е турски ресторант, който се намира на ТИР-паркинга точно зад бензиностанция ШЕЛ на АМ „Тракия“ посока София при Пазарджик. Готвят турски манджи много добре и за това го уважаваме много.

След като приключихме с вечерята, се прибрахме в София по светло и се отправихме къмПолитехническия музей в София. Оказа се, че тази нощ е така наречената „Нощ на музеите“, а ние почти всяка година посещаваме някой музей по това време, първо, че е безплатен входа и второ има организирани различни забавни мероприятия.

С това приключи и днешни дълъг ден.

1. Всички снимки можете да видите тук: http://www.tonyco.net/Pictures/Canyon_Waterfalls_Smolyan_16_05_2015/
  2. Една 3D снимка може да видите тук: http://www.tonyco.net/pictures/3D/Canyon_Waterfalls_Smolyan_16_05_2015
  3. Инструкции как се гледат 3D снимки тук: http://www.tonyco.net/pictures/3D/
  4. Като за край ви предлагам да се отпуснете за 5 мин на спокойствие и тишина и да си пуснете видеото което съм ви подготвил, като се опитате да се пренесете в „Каньона на водопадите“ виртуално. До нови срещи.

Можете да гледате директно оригинала на видеото във FullHD 1080p формат:

Автор: Антон Конакчиев

Други разкази свързани с Родопи – на картата:

Родопи

3 коментара to “Каньон на водопадите край Смолян”

1. […] Смолян си има „Каньон на водопадите“, Бели Искър може да се гордее с Долината на […]

2. Иван каза:

Благодаря ви за информативната и интересна история за каньона! Ще посетя тези места през юни тази година и описанието ви ще ми помогне. И аз наистина се наслаждавах на вашето видео – можете веднага да видите, че авторът разбира красотата на планинските реки.
    С уважение,
    Иван от Москва

3. Автора каза:

Радвам се, че ви е харесало. Най-красиво е през пролетта когато има много вода 🙂