ян. 22 2015

Изгубената Сирия (9): Дамаск – Св.Апостол Павел

Отдавна не бяхме ходили в Сирия, подозирам, че скоро няма и да ни се случи, но днес ще продължим поредицата „Изгубената Сирия“, као заедно с Цветан посетим църквата Св.Апостол Павел в Дамаск. Четете – за съжаление, скоро няма да ви се случи да го видите на живо

девета част от

Изгубената Сирия

В далечната 2008г. след поклонението в православните манастири в Маалюла и Сайдная продължаваме с маршрутка спокойно пътешествието си към Дамаск в компанията от симпатични християнки.

Дамаск, Сирия Дамаск, Сирия

За разлика от днес, където по пътя към Дамаск се прокрадват джихадистите от Ислямска държава, решени да изстребят християните.

Пътят към Дамаск

Със същата цел преди векове е вървял по пътя към Дамаск и римския офицер Савел или апостол Павел .

Автогарата в Дамаск

Бусчето спря в един непознат мюсюлмански квартал. А сега как да стигнем до стария град? Градските автобуси спират и отминават покрай нас, а табелите са само на арабски. Ние не знаем арабски, а сирийците не знаят английски. От пътеводителя ,,Let,s go” намирам името на една от от седемте порти на стария град, която по-лесно се произнася и води към стария Дамаск – Баб Кисан (Bab Kisan). Това е знаменито място, където водят всички гости и делегации.

Баб Кисан, йес! – отвръща едно момче на спирката, махва с ръка и ние се качваме заедно с него в автобуса.

Автогарата в Дамаск

С евтини билетчета (6 стотинки) сядаме в градския автобус. Нашият ангел закрилник разпитва нещо останалите пътници, после ни показва с ръце, че скоро трябва да слезе, а после сочи към друго момче с което да продължим до седмата спирка (показва с пръсти), където трябва да слезем и да се прехвърлим на друг автобус за още две спирки. След половин час друсане, някой ме потупва плахо по рамото. Време е, усмихваме се всички и слизаме и се прехвърляме в друг автобус.

Дамаск

– Баб Кисан! – протегна ръка на дамите нашият гид на последната ни спирка.

– Шукран! – благодарим хорово на любезното момче.

Църквата Св.Павел или Мар Булюс

включва портата Баб Кисан.   Тя е разположена в югозападната част на крепостната стена ограждаща стария град. През 1939г. портата е затворена и превърната в църква.

портата Баб Кисан – Дамаск

Конната статуя е на св.Павел в момента на ослепяването му по пътя към Дамаск.

Ватиканско евро

Този момент е запечатан и на Ватиканското евро в юбилейната на св.Павел 2008 година.

Свети Павел, Дамаск

Интериорът на църквата е украсен богато със стенописи и с надписи на руски! Браво! Най-после и ние можем да прочетем нещо, което е неразбираемо за другите туристи 😉

Church St.Paul, Damascus, Сирия

На стенописите са запечатани приключенията на апостол Павел.

,,Духовният прелом на св.Павел“

Свети Апостол Павел, Дамаск

,,Бягството на св.Павел“, ,,Наклеветяването на св.Павел от юдеите“

,,Проповед в Дамаск“

,,Чудесното освобождение от тъмницата“, ,,Пребиването на апостолите Сила и Павел“ и ,,Изцелението на прорицателката“ – все сцени разиграли се във Филипи, Гърция при второто мисионерско пътешествие на Павел.

Свети Павел, Дамаск

Зад олтара е изходът на портата, която някога е била затворена за да не избяга св.Павел.

Свети Павел, Дамаск

На гипсовия релеф е изобразено сензационното бягство на св.Павел, промъкнал се през тесен прозорец на кулата и спуснат в кош от крепостната стена през нощта от неговите приятели християни.

Свети Павел, Дамаск

Плетеният кош е достатъчно голям, за да мога и аз да се вмъкна в него и ако стане напечено да избягам от Дамаск 😉

Свети Павел, Дамаск

Заедно с богобоязливите американци пред портата Баб Кисан.

Съгласно легендата по време на бягството на Павел на пост е бил стражникът (охранителят) Георгий, който се направил на ни чул ни видял. За съчуствието си към беглеца, той заплатил с живота си.

св.Георги Победоносец

Наблизо е гробът му и над него се издига скромен параклис в чест на св.Георги Победоносец.

св.Георги Победоносец – Дамаск

Тук се отбиват много вярващи и ние също запалихме по свещичка. След разказа за драматичното бягство на апостол Павел, на нас ни стана любопитно да научим повече за началото на неговите приключения започнали в Дамаск и тръгнахме по следите му. Старият Дамаск още пазеше ориенталското очарование на старите къщи и улички (подобно на нашият Пловдив) с многобройните дюкянчета и кафенета, където се сервира алкохол и се пуши наргиле.

Дамаск

Из сокаците на християнският квартал Баб Тумба могат да се срещнат и ретро автомобили..

Дамаск

Пред параклиса на кьошето се запознахме с две весели девойки, които ни упътиха по стъпките на апостол Павел на улица Права.

текст:инж.Цветан Димитров, Игнажден, 2008-2014

снимки:Цветан Димитров

източници:

1. Лука, Деяния на апостолите.
  2. Апостол Павел, Първо послание до Тимотея.
  3. Апостол Павел, Второ послание до коринтяни.
  4. Nicholas Heide, The Road to Damascus: My Conversion Experience.
  5. Георгий Орлов, Церковь Христова, Святой апостол Павел.

Други разкази свързани със Сирия – на картата:

Сирия