ян. 13 2015

Венеция в десет точки

Днес Ан Фам ще ни води до Венеция – т.к.Венеция си е там, но с времето цените се променят, имайте предвид, че данните за цени/стойности и т.н.са от преди две години. Но пък Венеция е вечна 🙂

Венеция

в десет точки

Венеция – Мурано – Бурано

С тази нова рубрика искам да хакна природния си мързел и да се науча да бъда лаконична. И ако с първото криво-ляво се справям, второто ще видите по-долу, че никак не ми се получава – ни във виртуалния, ни в реалния живот. 🙂

Снимките и описанията под тях нямат претенции за велико качество, изчерпателност или непременна полезност. Това няма да са пътеписи, а по-скоро списък с детайли, с които ще запомня дадено място.

Първоначално трябваше да се казва „В 10 снимки“, но установих, че е невъзможно да ги сведа само до толкова. 🙂

Започвам с Венеция и околните островчета, които посетих съвсем наскоро.

1. Канали и гондоли, разбира се

първите асоциации, когато става дума за Венеция. Цената за 2 часа разходка с гондола се определя според личния ви чар и умението да се пазарите с гондолиерите, но доколкото схванах, започва от 30 евро на човек.

Венеция ВенецияВенеция Венеция

2. Венециански маски

И мурански стъкла, бурански дантели, магнитчета, сувенири и боклучета за тълпите туристи. Шарени, по много, за всеки вкус и джоб.

Венеция Венеция Венеция

3. Пешеходните улици на Венеция

Бяха ме наплашили, че няма къде да се разхожда човек. Не е вярно, улиците са достатъчно и навсякъде. Е, малко са теснички и понякога свършват внезапно във водата :), но пък крият интересни находки. Забележете как всички тези номера са на един адрес! 🙂

ВенецияВенеция

Венеция Венеция

4. Указателните „табели“

И като заговорихме за находки, страшно се забавлявах, докато се лутах из лабиринта на улиците и следвах стрелките в табелите, графитите, ламинираните листа А4, та дори и в магнитчетата на сувенирните магазини, сочещи посоката към площад Сан Марко.

San Marco, 30124 Венеция, Италия

Имаше подобни и за други туристически забележителности.

Сан Марко, Венеция  Сан Марко, Венеция Сан Марко, Венеция Сан Марко, Венеция Сан Марко, Венеция Сан Марко, Венеция Сан Марко, ВенецияСан Марко, Венеция

Сан Марко, Венеция

5. Придвижването из Венеция и околните острови

става благодарение на техния градски транспорт ACTV и т.нар. вапорети, които кръстих пърпорети, защото са доста шумни. 🙂 Предлагат се от 12-часови до 7-дневни карти, които дават неограничен достъп до почти всички градски превозни средства, отбелязани с логото ACTV. Важи и за малко продължителната, но пък доста живописна разходка из Canal Grande и посещение на островите Мурано, Бурано и Торчело, при това колкото пъти ви се иска на душата в рамките на времето, за което сте закупили картата. Ако пък сте под 29 години, можете да се възползвате от преференциалната карта Rolling Venice за 18 евро/3 дни, като преди това трябва да закупите брошурата HelloVenezia за 4 евро, но пак си спестявате 13 евро спрямо стандартната цена (която е 35 евро), така че си струва.

Транспорт, Венеция Транспорт, Венеция Транспорт, Венеция

6. Птици, по Хичкок.

Те са нагли, много и навсякъде. Летят ниско и толкова са свикнали с хората, че направо не им пука за тях. Това ми позволи да заснема доста отблизо няколко гларуса.

Венеция Венеция Венеция Венеция

7. Обществените услуги

Поради липсата на наземен транспорт, полицията, пожарната, линейките и сметоизвозването използват лодки за придвижване. Ако си купите нов хладилник, ще трябва да наемете хамалска лодка с кран, за да си го приберете у дома. 🙂 Боклукът на всяка къща пък се закачва отпред, за да може боклукчията с количката да мине и да го събере рано сутринта. После всичко се прехвърля на боклукчийската лодка и се откарва към сметището. Тук-там пък има закачени към стените на къщите „служебни“ стълби за отговорниците по поддръжката на уличните лампи 🙂

Венеция Венеция Венеция Венеция

8. Остров Джудека (Giudecca)

Тихо кътче за бягство от тълпите туристи. Спретнати жилищни кооперации с алеи между тях. Чудесна гледка към Венеция с кокетни червени пейки за съзерцание. Стига се отново с вапоретите. Ако минете оттам, поздравете от мен кучето-пазач на плюшени играчки. 🙂 (Зайо и Зайка пък са герои от поемата на Мария Донева „Заекът и неговата мечта“, която ще излезе всеки момент :))

Остров Джудека (Giudecca), Венеция Остров Джудека (Giudecca), Венеция Остров Джудека (Giudecca), Венеция Остров Джудека (Giudecca), Венеция

9. Мурано

Островът, известен със стъкларските си изделия. Една приятелка наскоро отсече: „Ахам, да, Murano glass made in China!“ 🙂 Не знам дали е вярно, но мен така или иначе не ме впечатлиха. За сметка на това обаче следващият остров…

Мурано, Венеция Мурано, Венеция Мурано, Венеция Мурано, Венеция

… 10. Бурано

ме очарова. Шарен, кокетен, адски фотогеничен, много италиански. С лебедите по канала, с детайлите, с пердетата по вратите и цветята по первазите.

Бурано, Венеция Бурано, Венеция Бурано, Венеция Бурано, Венеция Бурано, Венеция Бурано, Венеция Бурано, Венеция Бурано, Венеция

Автор: Ан Фам

Още Венеция – на картата:

Венеция

One Response to “Венеция в десет точки”

1. vladimir1974m2 каза:

Prekrasen pytepis.Tykmo si mislia sega za Venecia i karnavala, koito se provejda tam prez fevruari.Kak li e togava vremeto tam.Kakvo li e da si vyv Venecia hem na 14.02, hem po vreme na karnavala.I si mislia da vzema da ida, za da vi otgovoria:)