Виена
Виена, Австрия, Хофбург, Шонбрунн
Пътуване до Виена:
Правилата за движение по пътищата в Австрия
са подобни на българските, разликата е че се спазват;-). Даже не се опитвайте да не спрете на пешеходна пътека, когато към нея приближава пешеходец! В момента, в който си ПОМИСЛИХ, че искам да премина – целият поток спря! Как го правят – не знам. Даже се стигна веднъж до там, че намирайки се на тротоара и размишлявайки накъде да тръгна (мотках се из града) – неволно се обърнах с лице към платното, всички спряха, а на мен ми стана неудобно, че са спрели, махнах има да вървят и се обърнах настрани на платното – че то иначе ще стане задръстване.
Градът Виена.
Шведенплатц
– или Шведският площад ще бъде нашата отправна точка: Намира се Дунавския канал и се явява възлова станция за няколко линии на метрото. Според пътеводителите и според екскурзоводите е купонджийското място на града, не разбрах точно защо, но трябва да се отбележи, че има няколко заведения, най-кроткото от които е една ирландска кръчма, така че правете си сметката. От другата страна на канала се намира сградата на ОПЕК (вечно я показват по телевизията, виждали сте я). Интересното в случая е, че за виенчани тази сграда не говори нищо, даже не всички знаят че седалището на организацията се намира в града им. За сметката на това съседната офис-сграда е доста известна (офиси на IBM), абсолютно незабележимо (в смисъл с нищо не отличаващo се от околните) високо офис-здание, но…. ОПЕК на тях нищо не им говори, докато IBM е популярно място. Ако знаете обаче какви коли спират пред ОПЕК – свят ще ви се завие! Да се върнем на Шведенплатц. Точно на кея до него има малко пристанище, от което тръгват корабите за туристическите обиколки. Така и не можах да намеря време и да го направя, но обезателно ще го направя. Обикновената обиколка е около 10-14 евро (в зависимост дали се слиза на мястото , от което сте тръгнали или не). Организират се също така и обиколки из околностите на Виена. В обратна на реката посока по една сравнително тясна улица от Шведенплатц, се стига до Щефансдом.

Щефансдом (Катедралата Св.Стефан)
Кернтнер-щрасе
Перпендикулярната се нарича Грабен. 
Връщам се засега на пресечката на Кернтнер-щрасе и Грабен (площадът пред Катедралата) и продължаваме по Кернтнерщрасе. Това се води за най-гъзарската улица във Виена. Пешеходна зона, пълна с магазини, в които ще вляза, ама друг път….:) Там съвсем спокойно можете да срещнете някоя световна знаменитост. Не че не е пълно и с нормални хора! Да ви кажа един секрет: разходете се и по двете улици, помоткайте се, влезте в някое кафене, пийте по кафе или по бира – това е животът! И след толкова ходене до Виена и сега ми е приятно да го правя!

Операта във Виена
От площада пред Операта тръгват туристическите автобуси
за обиколките на града. Организира ги туристическата организация на Виена, в делнични дни тръгват на всеки час, а в почивни – на половин. Имат разписание и спирки като градския транспорт и ако напр. си купите едночасовата екскурзия и решите да слезете някъде по пътя (напр. да разгледате по подробно Катедралата), можете да го направите, като знаете, че след известно време ще мине друг автобус да ви вземе). Разписанието и маршрутите са описани на мястото за тръгване, а и в подлеза пред Операта има туристическо бюро, в което също ще помогнат. Освен това на мястото, от където тръгват рейсовете има един чичко-викач, който продава билетите и обяснява кога и закъде заминават автобусите. Най-евтината е едночасовата обиколка, обикаля се по Ринга, като се навлиза и малко навътре до Катедралата. На седалките има слушалки и вие си избирате на какъв език (поне 6 езика са) да ви разказват: няма български, но руски и японски има. Струва 12 евро на човек. Има и по-дълги – до целодневни обиколки, цените стигат до около 100 евро. Ако сте във Виена за ден или два, това е първото, което трябва да направите.
дворецът Хофбург

Когато беше националния празник (есента, не знам коя дата – никакъв спомен) стана малка историйка: Една вечер късно (9 часа да е било) се разхождам след работа из центъра и минавам през Хофбург, а на Площада на героите стационирана бронева и комуникационна техника, опънати палатки, а едни момченца с униформи и барети провесили едни автомати (и едни черпаци за провесените им м…. – хайде да не ставам вулгарен, всички, които са носили автомат знаят какво имам пред вид;-). Изобщо – направили си хората лагер баш на центъра на политическия живот. Ха сега де – то ясно че щях да разбера дали не е станала издънка нещо, ама парен каша духа. На другия ден питах колегата си какво е било това. И той пита, ама къде ги видя, викам на Площада на героите насред Хофбург, да няма нещо превратче нещо? Той се засмя и ми каза, че два дена след това ще има парад по повод националния празник. И ми каза “В Австрия не се случват такива неща”, на което трябваше да му разкажа моя опит от казармата (на 10 ноември 1989 бях точно там) и съм виждал как става. После с австриеца си говорихме, че човек ей-така през живота си без да иска участва в какви ли не събития и че не бива да се изключва нещо априори….. За тези които им е интересно: танковете бяха Леопард, автоматите са американски, камионите с комуникационна техника са по-малки от нашите, джиповете са Мерцедес-Пух (т.е. G-класа;-). Това, което обединява българската и австрийска армии е погледът на австрийските войници – изразява същото, каквото и на нашите: какво правя аз тук?…. И по същия начин заглеждат мацките по улицата;-)…
От другата страна на Ринга, срещу входа на Хофбург се намират
Музеят за история на изкуството и Природонаучния музей на Виена
между тях е разположен паметникът на Мария-Тереза. Любимо място за снимки на туристите, мястото се ползва за начална точка на чуждестранните туристи, посещаващи Виена с автобус. И двата музея са много интересни и ако сте за 3-4 дена във Виена, отделете малко време и за тях. В колекцията на Музея за история на изкуството има Бройгел, Тициан, малките холандци (а и големите също са представени), древно египетско изкуство (за пръв път видях египетско изкуство там), прабългарското съкровище от Наги-Сент-Миклош също се намира там.
Никога не съм могъл да съчетавам цветове, изобщо от природните таланти по-скоро притежавам музикалност, отколкото чувство за художественост, но картините гледани на живо ми въздействат. В музея може да си вземете аудио-гид, с който като наберете номера на картината, която гледате, ще чуете (пак на няколко езика) кратка история на картината или изобщо нещо интересно за нея. Наистина е забележително да се видят неща на живо, които си виждал само като снимки в учебниците и книгите по история на изкуството. Билетите са около 10 евро – заслужават си.
Природонаучният музей отсреща е по скоро за непораснали момичета и момчета (и наша милост също): колекция с динозаври (костите им), много интересна минералогическа сбирка, препарирани животни. Най-интересното за мен беше историята на човечеството: започва от праисторическите хора и завършва с ранното Средновековие, по-точно момента в който завършва Великото преселение на народите и е представена карта на Европа към този период: 4 държави, едната е империята на Карл Велики, Византия, третата не помня коя беше, но познайте коя е четвъртата държава? …..Bulgarisches Reich. Съвсем условно я нарекох четвърта – на картата изглеждат всичките съизмерими като големина. Враг съм на патриотизма тип “bTV в 22:30”: нашите мъже, най-добрите е…., а нашите програмисти – най-добри хакери, но също така очевидно не сме и без потенциал – иска се просто постоянно усилие.
Зад гърба на Мария-Тереза, от другата на страна на улицата се намира т.н.
Museumsquartier,
няколко музея събрани съвесем близо един до друг, единият от които е музеят за модерно изкуство MuMoK, има детски музей и още няколко по-малки. Един ден минавах оттам и се случи да попадна на празника на детския музей, бяха инсталирали машина за изкуствен сняг, познайте какъв бой със снежни топки падаше; имаше няколко сергии, в които се представяше дейността на музея, разни занимания за деца – изобщо джангър! Австрийците знаят да си правят купон на обществено място! Зад Museumsquartier започва Мария-Хилферщрасе, мястото за покупки във Виена.
Да се върнем на Ринга между Хофбург и двата големи музея. Ако продължим в посоката, по която тръгнахме, отдясно, веднага след Хофбург, се намира Бурггартен (малък парк, с постройка в древногръцки стил в нея), а до градината е Бургтетър, а от лявата страна на Ринга остават
Парламента и виенската община (Rathaus).
Парламентът им хич не ми хареса. Голяма сграда в древногръцки стил с 4 еднакви фасади (паметникът на Мария-Тереза също има 4 лица), малко е дезориентиращо накъде иска да върви страната. Строен е през XIX век в този стил с цел да напомня на кайзера за демокрацията. Ама това, че абсолютно не пасва на околния пейзаж никой не се е интересувал. XIX-и век, какво да ги правиш;-).
Общината обаче е нещо съвсем друго – в немско-говорещите страни една от най-важните институции е общината. Работил съм с хора идващи от немското Долно нанагорнище и първото, с което представят града си, когато си говорим на тази тема, обикновено е “А знаеш ли каква хубава община имаме?” Та и виенската община е забележителна сграда – не мога да кажа в какъв стил е, нещо готическо ли, нещо друго ли е , не мога да кажа, но определено е една от най-красивите сгради, които съм виждал. Пред нея обикновено се организират митингите на левите партии в Австрия(празнуването на пролетарския 1-и май беше там), а така също зимно време се прави ледена пързалка, лятото има често бирени празници, състезания със скейт-бордове, изобщо мястото се ползва активно.
Срещу общината, от другата страна на Ринга, има хубаво кафене с места навън. В него през 1886г. представителите на българското Народно събрание са предложили на Фердинанд von Sachsen-Coburg-Gotha да стане княз на Княжество България.
Ако продължим още малко по Ринга ще стигнем до
Schottenkirche (Шотландската църква) и Schottentor (Шотландската порта)
– портата така и не открих, а църквата е голяма готическа. От това място тръгват много трамваи в посока север. С трамвай 38 може да стигнете до
Гринцинг – бивше село,
а сега част от града, на чийто жители е разрешено да продават домашното си вино и по този повод там е пълно с кръчми в австрийки стил (българските туристически агенции го наричат “традиционно заведение” ;-). Ако ви се случи да идете до Виена – идете и до там, преживяването се запомня. Ако обаче не сте фен на празнуващи немци, по-добре недейте. Според мен обаче начинът, по който един народ празнува е също толкова показателен за характера му, както и начинът, по който работи или как общува с околните.. Предлага се разнообразно домашно вино, предимно сладки и плодови (от какво ли не), интересни като вкус. Естествено, че има и бира и ядене. От Гринцинг тръгва и автобус 38А, който стига до върха на Виенската гора.
Обратно към Шоттентор: Ако продължите по Ринга, стигате до Дунавския канал и след като свиете вдясно по трамвайната линия ще се озовете на Шведенплатц. От Шоттентор можете и да свиете вдясно към центъра и след кратка разходка ще излезете на Грабен. Така приключва обзорната ни обиколка из центъра.
Има и една друга възможност да обиколите центъра: по Ринга се движат трамваи 1 и 2. Те обикалят по Ringstrasse, единият в едната , другия в другата посока, качвате се на единия от тях и виждате всичко, което ще видите и с туристическия автобус (е, няма да имате аудио-гид;-). С трамвая ще видите и неща, които не съм ви описал, вече вие сте на ход да пишете….
На едно място на Ринга ще видите магазин на Ферари – витрина и в нея едни червени коли 😉 – и австрийците се лепят на витрината като невидели. А те едни двуместни коли, дето един куфар не можеш да качиш в тях ;-). Между другото, точно зад този магазин се вижда дворецът на рода Sachsen-Coburg-Gotha.
Ако сте във Виена повече от един ден
можете да се разходите до Шонбрун, Хундертвасерхаус, Донау-турма или до двореца Белведере. Е, и Пратера е добре да видите. Има и още много места за посещение, но за почти година редовно пътуване до Виена, видях само толкова;-)
Шонбрунн (Schönnbrunn)
– лятната резиденция на кайзера – обезателно трябва да я посетите, ако сте два дена във Виена. До двореца се стига с метро U4 – намира се между станциите Schönnbrunn и Zoo. Това е лятната резиденция на кайзера (Хофбург е зимната). Дворецът разполага с прекрасен парк, който в задната (по-голямата) част се изкачва на един хълм, от който гледката е wunderschoen. В парка на двореца има и няколко павилиона със специални градини (напр.Японска), а и зоологическата градина на Виена е там. Билетите в двореца са 10-12 евро в зависимост от броя зали, които искате да посетите (вземете си с повечето зали). Към билета се полага и аудио-гид, който ще ви разкаже какво има да се види в отделните зали. Изборът на езици е богат , но за съжаление без български – но защо не пробвате да си поискате? Когато разберат, че идват и много българи, ще се светнат да пуснат и на български…. В двореца се намира и голяма бална зала, която съм сигурен, че всички са виждали или в учебника по история или някъде другаде, но поне за мен тази зала е асоциацията за бална зала в дворец – сега само я видях на живо.
Хундертвасерхаус – (Къщата на Хундертвасер)
– те всъщност са две, но едната все още е общинска жилищна сграда, а другата е музей. Обикновено се ходи до тази, която все още е жилищна. С две думи: живял някога един архитект със славянското име Стоводи, много отдавна се преселил в Австрия, превели името му на Хундертвасер. По повод на този възродителен процес, човекът не можел да спи, въртял се в леглото и когато общината на Виена решила малко да разведри сивите фасади на общинските жилища, му се обадили, той решил да им го върне за преименуването и им спретнал едни такива фасади, дето няма една права линия в тях;-).
До къщата се стига с трамвай N на четвъртата – петата спирка от Шведенплатц. Спирката се каза Хундертвасерхаус – слезте там където слизат повечето хора с фотоапарати;-). А! И влезте в кафенето на терасата! Стоводи е правил и други неща във Виена – ако видите един мнооооого странен комин в северната част на града – да знаете, че е негово творение (коминът е на градското сметище).
Дворецът Белведере
– намира се съвсем близо до Ринга, зад паметника на съветската армия на Шварценбергплатц. Може да се стигне с трамвай D от Рингщрасе. От задната страна на двореца се намира Южната гара, на чийто паркинг спират автобусите от и за България. Дворецът напомня на Версайл като архитектура и също има голям парк към него, но в сравнение в Шонбрун не е нищо особено (само в сравнение с него – сега да не си помислите, че не си струва да се ходи??? Само заради Белведере си струва да се иде до Виена, но най-напред идете в Белведере, а после в Шонбрун) В момента дворецът е художествена галерия.
Донау-турм (Кула Дунав)
– не фунционира като ТВ кула, а си е чиста туристическа атракция. Намира се зад UNO-City-то (комплекса на ООН във Виена), първата спирка на метро U1 след реката в посока Кагран. Горе има въртящо се кафене с хубава панорама. Лятно време в парка наоколо е пълно с всякакви атракции.
Пратер:
намира се до гара Север (Nordbahnhof) и предствлява нещо като София-ленд, но всяка от атракциите е отделна (няма платен общ вход) и се заплаща отделно. Там се намира ВиенскоТО колело. То е и една от най-скъпите атракции (7 или 8 евро за едно завъртане), но все пак е Виенското колело. Другите атракции са средно за около 2 – 2,50 евро, влакчето е за 5, а има и бънджи за 15. Карах картинг там за пръв път в живота си: който не е карал – да кара! И да се повози на влакчето!
Настаняване: За съжаление това е темата за която съм най-малко подготвен, т.к. за около година редовно пътуване до Виена съм бил само в два хотела, но ще се опитам на тяхна база да ви създам някаква представа.
Единият хотел беше Кайзер Франц-Йосиф(4*), намира се близо до спирка Обердьоблинг на градската железница. Много приятен съвременен, но не ултрамодерен , 4 етажен хотел. Стаите бяха оборудвани с всичко необходимо, вкл. и мини-кухня с котлони, хладилник и т.н. Цените на стаите са от порядъка на 100-140 евро, зависи от сезон, кога правите резервация т.н. По принцип по-евтино излиза през агенция. Сметките се уреждат при напускане. Един път само са ми искали паспорта при регистрация (в другия хотел и това не направиха). Иначе гостът си попълва сам регистрационната карта и както казах, по принцип не гледат паспорта. Хотелът се намира в много приятен жилищен квартал с големи къщи. Съвсем наблизо се намира и квартал Гринциг, когото всички пътеводители посочват като мястото с най-много кръчми. Събота и неделя хотелът се запълваше с туристи – баби и дядовци от Германия, Италия или Америка. През седмицата си личеше че повечето хора са командировани. През уикендите цените падат – това го забелязах и при хотел Ласал, като може да паднат и до 50 евро за стая. Предполагам, че така правят и много други хотели, така че човек ако е решил да спести и има време да проверява по телефони и по интернет, може да уцели някое намаление.
Хотел Ласал(4*) – намира се съвсем близо до площад Мексико – спирката (Форгартенщрасе) на метрото U1 преди да мине от другата страна на реката. Също много приличен хотел, но не толкова уютен, а и гледката от едната страна беше към някаква индустриална сграда – от другата беше наред. Този хотел е по-близо до центъра – на три спирки от Шведенплатц и на четири – от Катедралата Св.Стефан, а на съседната спирка се слиза за Пратера. Цените в Ласал са по-високи 120-160 евро, но и тук има всякакви промоции. И двата хотела имат подземен паркинг, който струва около 12-13 евро на денонощие. Ако сте с кола – си заслужава, защото паркирането на улицата е доста по скъпо, а и Ласал се намира в т.н.Зона за кратко паркиране (Kurzparkzone)(казано на софийски: Синя зона), където е паркирането е позволено за не повече от час и половина през деня и се заплаща, като се купуват талони(малко по-късно ще се опитам да обясня и тази система). И от двата хотела не мога да се оплача, като все пак Кайзер Франц Йосиф ми беше по-уютен, но Ласал е по-близо до центъра. Изобщо по центъра е пълно с хотели, като тези, които се намират на Рингщрасе изглеждат най-скъпи. Като видиш какви коли спират отпред…
Препоръка: ако си търсите хотел във Виена, ползвайте агенция – цените по принцип трябва да са по-ниски от цените на рецепция. Така също пробвайте какво ще изплюе интернета. Не е задължително да ви искат кредитна карта, а на вас ви трябва резервация само, плащането може да го извършите на място. Във Виена има и поне един хотел от веригата Етап – намира се до магистралата от летището към града. (за тези, които не знаят: това е верига евтини хотели, в които се предлага възможния минимум услуги, като изискването за самостоятелна баня и тоалетна е изпълнено).
Градският транспорт на Виена – една истинска приказка!
Това е наистина нещо умно, работещо и точно. Няма никакъв смисъл да използвате колата си докато сте във Виена (освен ако няма някоя специална причина за това). По мнение на мои колеги-немци, градския транспорт във Виена е по-добър от който и да е аналог в Германия. А какво ли трябва да кажа аз, редовен участник в изборите за Столична голяма община (участник в смисъл, че ходя да гласувам)???? Нали не трябва да ви обяснявам, че можеш да си сверяваш часовника по движението на метрото, градската железница или трамвая? Но така също, ако го изпускаш – рядко ще ти отворят отново вратата. Трамваите са като широките трамваи в София, автобусите също са като по-новите автобуси в София. На спирките има разписание, не видях електронни табла. Метрото може да е по-чисто от това,което видях – не е мръсно, но не мога да кажа, че е чисто.
Градската железница е много добра измишльотина – това е нещо, което може да се въведе и в София и ще върши добра работа. Разписанията на всичките видове транспорт са така регулирани (и по-важното – така се спазват), че ако имаш прекачване – слизаш, отиваш до другото превозно средство (то вече е дошло), качваш се и продължаваш. Така също може да разчиташ, че когато тръгваш – ще дойде точно навреме. Разбира се, че се случват и аварийни ситуации, но сега говорим за обичайния случай.
Карти и билети се купуват от павилионите Tabak/Traffik – намират се почти на всяка спирка, достатъчно добре са обозначени, така че няма да ги изпуснете. Между другото само тези павилиони продават карти и билети. Продават също цигари, списания, вестници. Но да не се подлъгвате – вестници се продават не само в Tabak/Traffik! Цените се движат по следния начин: еднократно пътуване 1,5 евро (на някои линии има и къси участъци, в които е 1 евро), карта за целия ден(от 8 до 20 часа) – 4 евро. Като влезете в трамвая или в автобуса, а на спирките на метрото или на градската железница – на входа на станцията, има “перфоратори” които бият печат върху билета ,с часа и датата на компостирането. Билетът се мушка в тях с една от страните си (коя точно – ще се ориентирате по самия билет, нямa да сбъркате). Съществуват и по-дългосрочно карти: Виена-карт има 8 лентички, като всяка от тях след “перфориране” важи цял ден за един човек, т.е. ако сте двама, компостирате две лентички и се возите цял ден. Този билет дава и някакви минимални отстъпки при посещение в музеите. Цената е 24 евро (3 евро на човек на ден). Хубавото е че може да важи за произволни дни – ако от предишно посещение на Виена ви е останала неизползвана част – спокойно може да си я употребите. Има и подобни 72 часови билети, ама те са точно като за туристи и цената им е 16,50. По-евтино е с единични дневни карти…. Най-евтино е със седмична карта (Wochenkarte) – тя важи за календарна седмица, струва 12,50, важи за целия град, без ограничение във времето(еднодневната важи от 8 до 20 часа!!!), така че- това излиза най-изгодно. Ако сте от четвъртък до неделя във Виена е по-изгодно със седмична, която наполовина е изтекла, отколкото с всеки от другите варианти.
Хората: и те са част от забележителностите на Виена, нали?;-) Австрийците са симпатични, учтиви и сърдечни хора, които може да се сторят на някого скучни. Но това последното е от непознаване или от робуване на предразсъдъци.
Този разказ беше публикуван най-напред в старата ми лична страница и във форума на посока. Статиите от старата ми страница постепенно ще кача тук, а така също всичко ново ще се появява само тук на блогспота. Настоящият разказ може да се прочете и на руски на сайта трипадвайзор (и там ме публикуват понякога:-)
2 Отговори
[…] съм разказвал вече за Виена и за да не ми е скучно да разказвам за същото, ще ви […]
[…] като град Май съм разказвал вече за Виена и за да не ми е скучно да разказвам за същото, ще ви […]