С Опел до Японско море, през Монголия, и обратно (Резюме 1)
Честита Нова 2015 години, мили читатели и читателки! Искрено ви пожелавам здраве, кураж и нови пътища през Новата година!
А годината ще открием с Резюмето (в две части!!) на тазгодишното пътуване на Валентин с Опела му до Японско море.
Приятно четене:
С Опел до Японско море,
през Монголия и обратно
(Резюме 1: През Румъния към Москва)
Разказвам накратко, преди подробните пътеписи, за туристическата обиколка на Източна Европа и Азия с автомобил през 2014 година.
Продължителност: два месеца и половина, от 23-ти юли до 6-ти октомври.
Изминати 30 хиляди километра, от които 2 хил. км. off-road по черни пътища в Монголия и 4 хил. км по доста лоши пътища в Сибир, Далечния изток и Украйна.
Маршрут:
- Средната и Северо-Западна част на Румъния;
- Западна Украйна;
- Обиколка на Беларус;
- Европейска Русия през Москва и автономна република Башкортостан;
- Западен Сибир от Челябинск до Новосибирск;
- Планината Алтай и автономна република Алтай;
- Монголия (3 хил. км., от които 2/3 по черни пътища), влизане през най-близкия западен и излизане през най-далечния източен граничен КПП;
- Забайкалския край и Далечния изток през Хабаровск;
- Японско море между Владивосток и Находка;
- Обратно през Еврейската автономна област със столица Биробиджан;
- Сибир от изток (Чита, автономна република Бурятия, езерото Байкал и Иркутск) на запад (през Красноярск към Тоболск, Тюмен и Екатеринбург);
- Европейска Русия от Перм, през автономни републики Удмуртия, Татарстан и Марий-Ел, през Нижни Новгород и Вологда до Санкт Петербург;
- На юг през Псков и Източен Беларус (Орша, Могильов, Гомел);
- Украйна през Чернигов и столицата Киев;
- Приднестровска Молдовска Република (Дубосари, Тираспол, Бендери);
- Молдова (столицата Кишинев, Комрат, Тараклия);
- Юго-източна Румъния, включително столицата Букурещ.
Целият маршрут се вижда на картата по-долу. Черният контур и стрелките от ляво на дясно очертават пътя на отиване. Синият контур и стрелките от дясно на ляво сочат маршрута на връщане.
Румъния
Страната е с територия 238 хил. км² и население близо 22 млн. души, т.е. около 2,5 пъти по-голяма от България.
Средното жизнено равнище е приблизително като това в България.
Пътят през Карпатите беше в ремонт и се пътуваше доста бавно.
В музеите намерих потвърждение на това, за което бях само чел: в продължение на столетия румънците са използвали нашата азбука – Кирилица. През първата половина на 19-ти век става постепенния преход към Латиница.
Разгледах следните градове и туристически забележителности:
- Град Крайова;
- Град Търгу Жиу;
- Манастира Лаиничи;
- Град Хунедоара със старинния замък;
- Град Алба Юлия (на български Бялата крепост);
- Град Клуж-Напока;
- Град Залъу;
- Град Сату Маре.
Западна Украйна
Украйна е с територия над 600 хил. км² (1,7 пъти по-голяма от Германия) и население около 45 млн. души (около 55% от населението на Германия).
Средното жизнено равнище, по мои наблюдения, е по-ниско от това у нас. Югозападна Украйна е много беден регион, а в големите градове като Лвов, Киев и Луцк жизненият стандарт е близък до българския.
Големи участъци от второстепенните пътища са напълно разбити с множество дупки, като средната скорост е 5÷10 км/ч. Такива са участъците от Румънската граница до Мукачево, почти целия път през украинските Карпати, няколко десетки километра между Лвов и Луцк.
Разгледах следните градове и туристически забележителности в Западната част на страната:
- Град Мукачево със старинния замък и град Ужгород;
- Украинските Карпати преминах от юг на север;
- Малките градове Турка и Самбир;
- Лвов, който ме впечатли със своята атмосфера на аристократизъм;
- Градовете Луцк и Ковел.
Беларус
Република Беларус е с територия 208 хил. км² (близо 2 пъти по-голяма от България) и население близо 10 млн. души (с около 1/3 повече от населението на България).
Средното жизнено равнище, по мои наблюдения, е по-високо от това у нас.
Беларус беше най-уредената държава от посетените по време на пътешествието ми през 2014 година. Тя ме впечатли с реда, честотата, мащабното строителство навсякъде и на първо място със силната работеща икономика.
На долната снимка е пътната карта на Беларус с очертаните маршрути. С черна линия е маршрута при първата обиколка от Юго-Запад (долу в ляво) на Северо-Изток (горе в дясно). Синята линия в дясно показва маршрута на връщане от Север на Юг през източната част на страната (в дясно). Отметките „V“ указват посетените места. Стрелките върху маршрутите указват посоката на движение.
Първоначално разгледах следните градове и туристически забележителности в Западната половина на страната:
- Мемориалния комплекс в памет на защитниците на Брестката крепост в началото на войната през 1941 година, както и самия град Брест;
- Националния парк Беловежска пуща: единственото място в Европа, където в естествена среда живеят зубри (най-едрите европейски животни, от рода на бизоните);
- Градовете Гродно и Лида;
- Замъка Мир и дворцовия комплекс в Нясвиж.
Столицата град Минск
е с население 2 милиона души. Тя е икономически, научен, културен и политически център на страната. Тук е съсредоточена близо ¼ от икономическия потенциал на Беларус.
След Минск обиколих туристически обекти и градове в Източната половина на страната:
- Етнографския комплекс в Дудутки, представящ бита на беларусите през 19-ти век и традиционни занаяти;
- Мемориалния комплекс в Хатин, изграден на мястото на едноименното село, чиито жители са изгорени от нацистките окупатори. Това е символичен паметник на унищожените 210 града, 9200 села и загиналите през войната 2,23 милона беларуси (всеки четвърти жител на страната);
- Град Витебск.
Русия
Със своите 17,1 млн. км² Русия е най-голямата по територия страна в света. По площ тя е 48 пъти по-голяма от Германия. Разположена е върху Източна Европа и Северна Азия. Населението на страната е около 145 млн. души (само 1,8 пъти повече от населението на Германия и 85% от населението на Бангладеш).
Средното жизнено равнище, по мои наблюдения, е около 1,5 пъти по-високо от нашето в България и е съпоставимо с това в Източноевропейските държави. По региони, обаче, има много големи различия в жизнения стандарт. От една страна са богатите Москва, Тюменска област и други благоденстващи райони. От друга страна са бедните райони в Забайкалието, Източен Сибир, Алтай. Голямо е социалното разслоение в обществото с бедни, средна класа и изключително богата олигархия. От края на миналия век (след кризата през 90-те години) започва бързо повишаване на жизнения стандарт, а от 2010 година спира тенденцията за намаляване на населението.
Направи ми добро впечатление модернизирането на страната в много отношения. Правила, които ние в България въвеждаме под натиска на Европейския съюз, Русия въвежда и спазва сама. В сравнение с 90-те години на 20-ти век престъпността и корупцията са намалели неколкократно. Хората, с които разговарях, оставиха у мен впечатление, че обществото е единно и обединено около националните интереси на страната.
Отчайващи за мен като икономист са източниците на богатството в тази страна. Ако до края на 80-те години на миналия век в основата на икономиката беше производството на промишлена продукция, то в началото на 21-ви век преобладаващата част от приходите идва от добива и износа на енергийни ресурси. Като пътуващ с автомобил турист ми направи впечатление, че по-голямата част от строителната техника и автомобилите са производство на Западноевропейски, Японски, Южнокорейски и Американски компании. Продуктите на собствената индустрия са значително по-малко, за разлика от периода до началото на 90-те години на миналия век.
Първия обект на територията на Русия, който посетих, беше Полско-Руския мемориален комплекс в Катин. Той е мрачен паметник на жертвите от Сталинските репресии, но според мен и на многовековната историческа вражда между двата съседни народа.
Старинният Смоленск впечатлява със запазените крепостни стени и многото исторически паметници. Преобладават паметниците, посветени на боевете срещу френската армия на Наполеон по време на Отечествената война през 1812 година.
Москва
Столица на Русия със своите 12 милиона жители (с предградията 16 милиона) е един от най-големите градове в света. Москва е политически, икономически, финансов, научен и културен център на страната. Разположена е по двата бряга на Москва река. Градът ме впечатли със своя блясък, лукс и висок жизнен стандарт.
Русия, МоскваБих казал, че това е една „друга Русия“, различна от останалата част на страната.
Продължението
С Опел до Японско море, през Монголия, и обратно – втора част
Юли – Октомври 2014 година
Автор: Валентин Дрехарски
Снимки: Авторът
E-mail: valentin.dreharski@besttechnica.bg
Други разкази свързани с Азия – на картата:
Азия
Браво! Страхотно начинание! Благодарим за споделянето!