мар. 05 2009

Едно дълго очаквано продължение на пътуването на Росица из Турция и Грузия. Вече четохме началото Пътуване до черноморска Турция, Грузия и Кападокия (1), бяхме в Трабзон и Батуми, и последно я оставихме в Рустави и Телави. Днес ще продължим с Тбилиси и Гори. Приятно четене:

Тбилиси, Гори и троглодитският град Уплисцикхе

Пристигаме в Тбилиси на връх Великден.

Чакащите метрото не са много. Слизаме на спирката „Руставели“ и се натъкваме на паметника на Руставели, намиращ се в началото на булевард „Руставели“ — точно срещу един много джазов Макдоналдс и внушителната, но поовехтяла Академията на науките.

Поетът Шота Руставели

Искам сладолеееед!“

Обедно време е, хапваме по един сладолед, надничаме в двора на импозантната сграда на Академията. Дворчето е превърнато в полу-клошарска обител, красивите стъкла на една от вътрешните сгради са изпочупени.

Явно науката не е във възход в последно време тук.

Взимаме такси, за да отидем на couchsurfing адреса. Домакинята ни е чехкиня, която работи в ЧЕЗ. Сградата е баровска, охранители ни спират за проверка.

Couchsurfing апартаментът ни е на последния етаж

Виждаме поне десетина монитори, на които се появяват епизоди, заснети наоколо с камери. Ама вие сте гости на Х, ли? От България? Тя остави ключовете си за вас, чувствайте се като у дома си.“ С тези думи бодигардът ни подава ключовете и ни придружава до асансьора. Апартаментът е огромен и никак не сме наясно коя е отредената за нас територия. Освежаваме се разточително и тръгваме на разходка.

Автобусите в Тбилиси са чистак новички и комфортни, наричат ги с името на съпругата на Саакашвили (холандка), понеже тя ги издействала…

Слизаме в началото на бул. „Руставели“ и извървяваме пеша цялото разстояние до площада със златната статуя на Св. Георги. На този булевард са повечето от най-важните светски сгради в града.

Това е символ на модерния град, а това е… голямата театрална традиция

Около площада в дъното на булеварда се намират музеят, паметникът на Пушкин, множество важни обществени сгради.

Свети Георги — покровителят на Грузия

Иска ми се да видя грузинското злато в музея, но днес не е работен ден, така че…

Продължаваме към стария град,

скоро сме пред черквата, в която се пази свещеният кръст на св. Нино — от лозови пръчки, скрепени със собствените й коси. Именно тя е покръстила грузинците в християнската вяра и в резултат на това почти всяка втора грузинка се казва Нино или Нина.

Света Нино от Кападокия покръства грузинците в християнската вяра през 330 г.

Кварталчето е изключително приятно, добре поддържано, с множество малки и елегантни улички, на които можеш да изпиеш напитка или две.

За да направиш това, трябва да минеш покрай статуята на тамадата.

Тук можеш да пушиш, Християни сме, но пафкаме наргиле понякога! — без да те гледат отровно

А ето я и реката Кура!

Постепенно пред нас се открива чудна гледка към хълмовете, заобикалящи Тбилиси. Всеки от тях „коронясан“ с поне една черква или паметник. Красиви къщи са кацнали живописно над реката.

Реката Кура почти „Великотърновски“ пейзаж

Решаваме да запазим „за десерт“ прочутите „тифлиски“ бани, които са на хвърлей разстояние, после се връщаме в стария град. Правим ранна вечеря в едно ресторантче, собственикът ни черпи от „своето си“ вино. Единствените посетители са млади турци, работещи по газопроводите… Ех, тези газопроводи! Колко ли още войни ще има заради това природно богатство, идващо от съседен Азербайджан? Връщаме се на бавни обороти по бул. „Руставели“, пълно е с чудесни сгради, изумителни театри, пребогати хотели и всевъзможни салони. Само след някакви си 6—7 часа разходка в града вече не си задаваме въпроса защо Тбилиси е бил нападан и превземан от кого ли не „само“ 127 пъти!!! Няма спор колко ценна и богата спирка по пътя на коприната е било туй място. Прибираме се уморени за среща с домакинята ни. Тя се прибира от служебно пътуване някъде към 22 часа. Приказки и разговорки до полунощ, после пропадаме в романтичната розова спалня…

Пътешествие в черноморска Турция, Грузия и Кападокия (5): Гори и троглодитският град Уплисцикхе>>>

Автор: Росица Якимова

20 коментара to “Пътешествие в черноморска Турция, Грузия и Кападокия (4): Тбилиси, Гори и троглодитският град Уплисцикхе”

1. BE каза:

никога няма да дам парите си да ида в турция на почивка.няма да дам парите си на държава която ни е държала 5 века под робство.ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ.

Имаш пред вид Грузия?

3. mitko_dds каза:

Привет!
    Много ми хареса разказът за Тбилиси. Имах честта и удоволствието да живея и работя в този градоколо 3 години . Уникални мили хора, още незасегнати от глобализацията, толкова близки до нас по религия, нарв, историческа съдба и манталитет, драго да ти стане. Ако ги приемеш с уважение са готови да извадят сърцето си за да ти бъде по- светло и по- топло. Предлагам на вниманието Ви събраните от мен стари, дореволюционни фотографии и картички от Тбилиси и нови фотографии от мен на адресите:

http://www.canion2006.narod.ru/ тези не са мои

http://www.domvina.narod.ru/ в стария град

Гаучарджос!!! ( Наздраве!!!) mitko_dds

Митко, можеш ли да го напишеш като пътепис?

5. Rositsa каза:

Митко, Тбилиси е чудесен град и контрастът с провинцията е неописуем. Моят съпруг ме спечели за пътуването в тази страна с думи, подобни на твоите. Като жена обаче си позволявам да имам малко по-различно мнение за нравите и манталитета /описала съм съображенията си в частта за Батуми/. За Грузия трабва да се пише и от мъже, но и от ЖЕНИ,

6. mitko_dds каза:

привет Стойчо, мога, с най- голямо удоволствие за Стария град. Невероятно кътче от света, където всички хора се познават, старо, като че ли забравено от историята място, където се преплитат културите на много нации, грузинци, евреи, арменци, азербайджанци, кюрди и други.

Чакаме го!

8. mitko_dds каза:

привет!
    Имам нови снимки на страницата. Надявам се да Ви харесат!
    Митко

А кога ще пишеш?:-)

10. […] (1), бяхме в Трабзон и Батуми, Рустави и Телави. и Тбилиси Днес ще продължим с Гори. Приятно […]

11. mitko_dds каза:

привет!
    Поставил съм нови снимки на моята страничка: http://www.staykov.narod.ru/

Надявам се да Ви харесат. Колкото до пътеписа, не се чувствам уверен и трумам морални сили. Има какво интересно и аз да разкажа, но то ще бледнее пред разказаното от Вас.

12. amstela каза:

Здравейте!
    Роси, пътеписът е много хубав! Ти си видяла Грузия от по-различен ъгъл, отколкото аз и това поражда нови питанки в мен:)
    Преди една седмица бяхме там за 4 дни и останах с прекрсани впечатления! Може да е имало по-различно отношение към мен като към жена, но не забелязах…Тук-таме мъжете просто предпочитаха да говорят с приятеля ми, вместо с мен, което обаче го имаше и в Турция и с което се бях примирила…

13. Росица каза:

Здравей! Грузия си остава загадка за мен. Ще трябва пак да отида-)). Сега си мисля, че консерватизмът и строгото спазване на традициите като че ли е начинът да се съхрани даден етнос. Ще споделя по-нататък и някои впечатления от Крит. Не се гневя на никого, просто и аз като много други хора още се отучвам от егоцентризма! Наясно съм и с двойния морал на всички „силно“ вярващи – независимо коя е религията им. Но май в 21 век няма начин да не е така. Пусти чужди и модни влияния!
    Поздрави!

14. amstela каза:

Привет!:)

И аз мисля пак да отида, защото останаха много неща за гледане, а и ми харесва неподправеността на начина на живот там- прилича ми малко на България преди време.. Да не забравиш пак да споделиш впечатления:)
    …и снимки:)
    А това с двойния морал май се отнася по-скоро за не дотам вярващите…според мен, де!!

Стела

15. Росица каза:

Този път + Армения!
    Сигурно си права за морала! 🙂
    Поздрави!

16. amstela каза:

Хей, и ние така искаме- + Армения!!! :о))
    Нищо чудно да се засечем:)

17. Росица каза:

неведоми са пътищата…:)