мар 04 2009

До Букурещ и назад

Кратката разходка на един русенлия до съседен Букурещ. Приятно четене:

До Букурещ и назад

Незнам кой как е усетил влизането ни в ЕС, но в Русе след 02 януари сериозно се усети. Разликата от преди е в хилядите румънци, които събота и неделя щурмуват магазините по центъра и големите търговски вериги. Впечатление прави до горе пълните колички със стоки и все новите автомобили, с които идват. Рядко можеш да видиш „second hand“ морга с румънска регистрация. И нали с румънците „си го мерим“ в развитието затова, когато приятели ми казаха, че се организира екскурзия до Букурещ реших да се поразходя, а и да проверя „а чем произходит на самом деле“ в Румъния. Като ученик само бях минавал през Букурещ и бях впечатлен от мизерията на централната им жп. гарата, но това беше във вече далечната 1985 г.

Букурещ се намира на 60-тина километра от Русе,

така че пътуването беше кратко. Малко преди Букурещ ни „посрещна“ едно поле обсипано с всякакви боклуци, а след това в първите предградия на града се виждаха все хора със силен мургав отенък — все родни познати картинки. Навлизайки обаче в самият град картинката сериозно се промени. Букурещ е известен още като „Малкият Париж“ и има защо. Тия хора са големи франкофони и са изплагиятствали доста от Париж. Имат си мини Триумфална арка, румънско Шанзелизе, паметник на Де Гол и други френско подобни. Всички сгради са в един стил „нео класик“ и са огромни. Добро впечатление прави съчетанието между новото строителство и старите сгради.

Някои от сградите:

Явно от самото начало на миналият век само грандомани са управлявали страната. Разбира се най-силно впечатление прави двореца на Чаушеску.

Втората в света административна сграда след Пентагона:

Много може да се каже за нея, само ще спомена, че разходите по нея се изчисляват на 3,3 милиарда долара, има 8 подземни и 12 надземни етажа и 95% от дърво обработващата промишленост е работела за този обект. И в момента сградата е изградена на около 90%
Старият лозунг „В името на човека, за благото на човека“ даже и човека е известен, в най-голяма сила важи в този случай.

Много други неща ми направиха впечатлени в сравнение например с нашата столица София.

1. Улиците бяха много чисти. Имат много и големи булеварди, някои от които по 4 платна в едната посока в централните части.
  2. Въпреки, че трафика беше голям нямаше нерви, шофьорите бяха дисциплинирани, нямаше свирене, сечене на път, отнемане на предимство и автомобили по тротоарите.
  3. Добро впечатление ми направи, че жените не са твърде „тунинговани“ — разбира се имаше и грозни и хубави:-)
  4. Имаше огромни красиви паркове и много зелени площи. 35% от територията на града е зелени площи
  5. Нямат барчета и заведения като нашите, доста обикаляхме докато намерим къде да пием по една бира. Накрая пихме в единият Mall бира на име Silva — оказа се добра.
  6. Видях и много бедни хора, явно в Русе идват по-богатите румънци, но немога да пропусна факта, че средната заплата в Румъния е около 400 евро — вярно, че част от нещата са 2 пъти по скъпи от нашите — например храните.
  7. Беше интересно да науча, че св. Димитър Басарбовски е покровител на града. Мощите на св. Димитър Басарбовски се намират в патриаршеската църква в центъра на Букурещ.

Като съпоставка с нас въз основа на първи впечатления:
Със съжаление мога да кажа (бил съм в 12 държави), че нашата столица е най-мръсната и най-зле изглеждащата от европейските. Общото впечатление от краткият престой, ако съдим от столицата, че в своето развитие румънците са по-напред от нас.

Автор: Радослав Михнев

8 responses so far

8 Responses to “До Букурещ и назад”

1. Момчил казва:

Аз ходих до Брашов, но минахме и през Букурещ.
    Честно казано сградите около двореца на Чаушеску бяха поолющени и висяха гащи по терасите, беше доста грозничко и точно зад тях имаше гета и съборетини.
    Ние също забелязахме, че карат предимно магазински коли.

2. Бобо казва:

Като цяло впечатленията ни съвпадат… С изключение на тези за шофьорите. Лично аз по-недисциплиниране шофьори от букурещките никъде не съм виждал. Може би са мо пернишките могат да се мерят с тях ;)) Няма да забравя първия ми сблъсък с хаоса в букурещкото движение преди две години, когато на ЧЕРВЕНО и при това на пешеходна пътека щях да бъда прегазен от бяла Дачия някъде 70-ти набор… И като цяло хаосът с движението по пътищата в румънската столица е отчайващ. Добре, че не сте попаднали в задръстване, защото на фона на тамошните, нашите са нищо…
    Поздрави.

3. Петър Рашев казва:

Благодаря за споделените впечатления.
    Как аз видях Букурещ, можете да прочетете тук:

4. Stela казва:

Бобо, твоята случка с Дачията явно е точно отпреди много категоричната промяна на поведението на МПС-водачите към пешеходците.
    Движението в Букурещ изглежда хаотично само ако не си свикнал. За местните е форма на ред- както клаксонизационната система за управляване на движението в Египет.
    Нашите задръствания са просто несравними с техните, прав си напълно. И не само в Букурещ…

Благодаря на Радослав за пътеписа- доста точни впечатления само от едно посещение. По т.4- имат барчета колкото щеш, просто не всички са така „облещени“ като нашите. Номерът е да си вреш носа :), да питаш полицаи и да скитосваш с местни. По т.7- засрамих се, не знаех това… Подсети ме как преди време приятел от Букурещ ми обърна внимание, че те имат булевард „Георги Димитров“ …

5. Стойчо казва:

Стела, то и в Сърбия има град Димитровград, ама това повод за гордост ли е?;-)

6. Stela казва:

Не и от наша страна. Но от тяхна, помоему- да.
    Понякога припряното оплюване на доскорошни ценности/личности е далеч по-нелепо от въздигането им… Комично бързи сме в това.

7. Стойчо казва:

А и в БГ има град Димитровград, че и Благоевград има

8. Георги Георгиев казва:

Аз пък мога да кажа само добри думи за шофьорите в Букурещ.Пешеходецът още не е стъпил на пешеходна пътека, когато първият автомобил от колоната спира и изчаква всички да преминат.Без нерви,клаксони и псувни.Нещо което в България е невиждано.Тук ако някой спре този след него тръгва да го изпреварва с псуване и се нацепва в пешеходците.