сеп. 30 2014

Тюлените по българското Черноморие

Малко летни зарисовки от Славейка. Не четете по време на ядене 🙂

Тюлените по българското Черноморие

Дебели хора. Навсякъде.

Лежат морно на сянка или припичат своите телеса на слънчевата жарава. Въртят се във всички посоки сами, ненабучени на шиш. По своя воля, като от време на време влизат в морето, за да се осолят. Вярват си, че така ще охладят себе си, но желанието за храна…. не могат. Тъпчат се навсякъде, нали е free и  не трябва да пропуснат …. всичко…. От сутринта!

На закуска

всички са просто прегладнели. Все пак цяла нощ са просто лежали. Предполагам! Няма опашка за топли, туко-що изпечени палачинки. Жилавият им вкус, дразни обонянието и разгонва рояците. Опашката се вие пред казана с боб и бекон, и ячено-наденичната смес.

Няма свободни маси, те са премазани от препълнените плата. А гладните се чувстват още по-изгладнели.

След ранната „лека“ закуска е време за пица с мазни, гарнитурени картофки. Все пак ресторанта е на втория етаж…

дори и с асансьора до плажа си е изморително

Усещате ли? Главите леко се обръщат! Ароматът на прииждащия обяд го откриваме в тържествуващите очи на всички. Скоро ще стане време! За ядене,  а сега – лежерно предиобедно изкушение само.

На плажа

отново са се подредили бухналите, леко запечени телеса. Незаменимо!

В 12 ч настава оглушителна тишина.

С лекоизцъклените, като празни чинийки погледи  вперено си сервират готвенко. Ами обедно време  е нали?

Пред безвкусната паста са се струпали пищящо-въодушевени  чорлави дечица, а техните мамчета режат самуни хляб и пълнят копанките. Тежко набухали се , всички вкупом отиват да отмарят. Тишина и безароматие. Успокояваща комбинация, но за кратко разбира се.

Вечерта безшумно изпълзява от кухнята,

от където бучи оглушително, лекият звън на измитите, но все още празни чинии. Тази звънка песен винаги е толкова за кратко .

На асансьора срещаш очакваното задръстване, а най- изгладнелите нетърпеливци се спускат усмихнато  по стълбите с едва прикрито нетърпение. Тази плътна телесна маса винаги е целенасочена.  Без изключение!

Персоналът е готов за последния щурм. На всякъде срещаш невиждащите,  празни очи.

Св.св. Константин и Елена, България

Разтърсваща гледката!

Да ти се доплаче … толкова мъка на едно място. Тресящи  телеса се нареждат и с псевдо-търпеливи усмивки грабят най-дебелите меса. В едно истинско  вариативно разнообразие. Рибата е мижава и разкашкана  от разравянето на тавата с готовите, изпечени парчета.

Персоналът безшумно валсува, като една леко безплътна сянка и се старае да облекчи трудността при преглъщането на количествената лудост. Това е истинското  изпитание! Да се опиташ да изядеш света около теб! Нехармоничното потропване леко отшумява… отново предстоят гладни часове. Като полъх се носи обещанието на новият ден, отново изпълнен с натрапчивото, изгладяло безумие.

Добре дошли в България

all inclusive…  ИЗПЪЛНЕН!

Автор: Славейка Велева

Други разкази свързани с Черно море – на картата:

Черно море

30 коментара to “Тюлените по българското Черноморие”

1. СалвадорДалиВали каза:

Ама дай малко цвят де. Турни един софийски Мерцедес задължително пред входа на хотела. Размажи между сладоледите няколко таблета. И ей такива едни разговори на сергията-какво било в офиса и във фирмата без него сега…Дай две стъписани германки и тумба румънци.

2. kim каза:

E, tova samo chovek s psihichi otkloneniya mozhe da go napishe!
    Tuk, v tozi sayt selekciyata e dosta precizna, i mi e mnogo chudno kak tozi bokluk se e provryal, i e publikuvan….. ( bokluk e patepisat, ne avtora, avtorat e psihopat)
    Tova udari danoto i na nay-poshlite gluposti, publikuvani tuk! (koito, pak kazvam, sa po-skoro izklyuchenie)..
    Zhalko, mnogo zhalko……

3. Lucy каза:

Защо само на българското крайбрежие? На много места по света може да се наблюдава тази сценка. Това си е просто „all inclusive крайбрежие“ с претенции за три-четири(може би и пет) звезди.

Kim, нарушаваш правилото да се коментира разказа, а не автора!

Между другото – за ол инклузив определено предпочитам България пред Гърция (в Турция не съм ходил на почивка)

6. Slaveyka Veleva каза:

Ким, каквото и човешко същество да си под това опредeлително състояние „Ким“, ако си се разпознало в определението „тюлен“, за мен това няма значение…. защото си едно от многото…. от тълпата…. и не ме вълнуваш…, но се радвам, че ти си празният поглед, който може да пропусне всичко и че всяка дума написана там има своето място в есето ми. Радвам се , че оставам далечна за всички…. разпознали се в него! Дерзайте и трупайте още…..

Споменах ли за личните нападки?

8. Slaveyka Veleva каза:

:p

9. galia каза:

Ким, това е самата истина.

All inclusive е прекрасен като идея, но е трудно приложим към манталитета на българина. Единственото нещо, за което може да се обвини автора е, че се е изразил доста меко и общо по темата. Всъщност има още много грозни моменти от бита на българския летовник като например начервосани лелчета да бършат дупетата и сменят памперсите на невръстните си внучета булквално на една ръка разстояние от плажуващите. В най-добрия случай единствената хигиенна мярка, която се взема е да се зарови памперса в пясъка, естествено на същото място, където е извършена манипулацията по преобуването.

Ким, ти имаш ли внуци?

10. Slaveyka Veleva каза:

хахаха обичам те Галюша!!!!

Хм, сега се замислих – ол инклузивът е перфектен, когато си с деца, та все пак къде да се сменят памперсите, когато си на плаж?

12. kim каза:

S cyaloto mi uvazhenie kum administratorite na edin ot nay-lyubimite mi saytove, i kam pravilata,koito ne iskam da narushavam – …. kak e vazmozhno , naistina….. maloumieto na „patepisa“ se e preneslo i v komentarite….. imalo i drugi,osven neya,koito sviryat v sashtata tonalnost. Ne mozhe da bude!!!

Е, случва се 🙂

14. Slaveyka Veleva каза:

така си е „КИМ“ , но не страдай…. и други разпознали себе си и своите действия в него се почувстваха по същия начин… като теб!!!! Споко не си единственото …. има много като теб….

15. Slaveyka Veleva каза:

Принципно Стойче, бебоцитев момента стоят на плажа с памперси специални за вода, което „мори“ дечицата и стресира почиващите. Усещанията и гледката са неприятни…

16. Meglena каза:

Какво е стресиращото и неприятното в памперсите за плаж Славейка?
    Моето дете е с такъв и гарантирам е абсолютно НЕуморен и далеч по-приятна гледка от чисто голите бебоци акащи и пишкащи на плажа.

За останалото уви саркастично и грубо, но самата истина … А и не е проблем само на all inclusive-a. Тази година почивах на малък плаж далеч от all inclusive, но гледките на 80-килограмови деца … с тлъстини по корема и ханша повече от моите (на 35+ години + раждане) ме потрисаха. Още по-смущаващо беше, че и маминките им бяха доста обемисти, но пък носеха пълни до горе найлонови торбички с мазни банички и закуски. По дяволите ЦЯЛА торба на мен ще ми стигне за една седмица ядене и колко трябва да си гладен, че да не издържиш половин ден на плажа без да ядеш. Нашето семейство никога, ама никога не е мъкнело храна на плажа, дори и в соц. годините, когато капанчетата не бяха така масови.

Защо ли в главата ми се върти мисълта, че не можем да живеем с прекалено много себеподобни край себе си? Това едно на ръка, но аз искрено не разбирам с какво могат да ме дразнят бебетата 🙂 Всяко едно от тях може да е мое, нали? 😉

18. Slaveyka Veleva каза:

просто мисля , че бебовците са по-щастливо свободни без досадните и издути памперси. Изключително нездравословната храна, която се предлага в хотелите/ аз бях на 4+ и 5*/ не пречи да се набухат без мяра. Жените се просто,като хипопотами . Предимно жените. Имах чувството, че ще удовят своите мъже, като се опитат да се хващат за тях в морето. Ама то шамандурите нали не потъват, та сме спокойни в развръзката.

19. Slaveyka Veleva каза:

оооо Стойче, май усещам искрено жжелание за второ детенце?! налииииииииииии

Е, аз никога не съм имал проблем с бебетата или децата 🙂

21. Kim каза:

Slaveyche, nyama kak da razpoznaya sebe si v tova psihopatichno tvorenie.
    Nay-malkoto, zashtoto, ako se namiram v aborigenska darzhava kato Bulgaria, pulna s tarikati, taka ili inache ne yam ot podobni blok-masi, zashtoto tam ima samo niskokachestveni bokluci.
    A ako sum v po-normalna chast na sveta… pak ne yam… Prosto vremeto, v koeto se predlaga tozi vid usluga ne savpada s vremeto,kogato az se hranya…
    Taka ili inache , temata mi e chuzhda, i naistina nyamam nablyudeniya koy kakvo pravi po takiva mesta, po prichini, koito posochih po-gore.
    Tuk dumata e za prekalenoto izhvarlyane, izlishen dramatizum, nerealno predstavyane na nyakakva apokalipticha kartina : „Дебели хора. Навсякъде.“…….
    Vkarvash ni v niskobyudzheten film za badesht svyat , chastichno ocelyal sled epidemiya, nali se sehtash – ot onezi, deto hora s potamneli zabi, dripavi i s omazneni kosi, se opitvat da oceleyat v edin losh svyat, kadeto vsichko e mrasno, sasipano i bolno.
    „Вечерта безшумно изпълзява от кухнята“
    „По своя воля, като от време на време влизат в морето, за да се осолят. Вярват си, че така ще охладят себе си, но желанието за храна…. не могат. Тъпчат се навсякъде, нали е free и не трябва да пропуснат …. всичко…. От сутринта!“
    Osven che e zloveshto i zvuchi tapanarski , ne e istina!!
    Tova sa bolni dumi, nishto poveche…..
    Hayde neka vseki ,koyto pishe tuk, s raka na sarceto neka kazhe kade e vidyal chak takava kartina.
    Ama naistina! Ne da se pravi na interesen i da pripyava v obshtiya hor, ne da „govori s gaza si“ , ne da originalnishi… chisto i prosto da si pripomni kade e vidyal chak puk takiva neshta, za koito pishe Slaveyka.!!
    Oh, spiram, che mi se dosadi… ne mi e inetersno veche…

22. Крум Божиков каза:

Винаги една от най-гадните гледки е да видиш детенце на 5-6 години, което да тежи 3-4 пъти, колкото теб на тази възраст. Най-лошото е родителите. Тия, които тежат 2-3 колкото теб в момента и си мислят, че децата им трябва да ядат винаги, защото видиш ли и те така са се хранили. Такива хора ги съжалявам. Лощото е, че от всички със свръхтегло само 1% са така поради болест. Нямам предвид разбира се, жалко че и другите не са. Ами как може останалите 99% да са се изпуснали така. Жалко е защото това води до разходи за храна, а в не много напреднала възраст и за лекарства. Да не говорим, че един такъв човек много често като отиде в някой град тип Рим, ще се изморява много по-бързо от пешеходен туризъм, но с гордост ще се хвали как е нагъвал вкусотии на корем, докато си е почивал след 1часово изморително ходене.

Малко поезия не вреди 🙂

По повод казаното от Крум се се сетих следното
    – Какво е пуловер?
    – Дреха, която децата трябва да облекат, когато на майка им ѝ е студено 🙂

24. Slaveyka Veleva каза:

„Ким“ или както казах още в първата си реплика към теб… „Каквото и човешко същество да стои под това определение“… за да направиш какъвто и да е коментар, който да се опитаме да приемем, като някакъв вид отстояване на лична позиция, е необходимо да се …. самоопределиш. Виждам, че въобще не ти е скучно и се оплиташ, като „пате в кълчища“, като се опитаваш да направиш дори и „малограмотна“ дисекция на моите думи, вероятно в голяма степен неразбирами за теб. Споко дишай ….. аз, както вярвах си ме разбрало , че след много кратно повтаряне от моя страна, не търся ТВОЕТО одобрение, нито на есето, нито на автора. Нямам нужда от него! Нито от лошо подредени клишета, слаб опит за интелигентност на звученето! Опитай се , когато влизаш в любимия ми сайт, да игнорираш толкова „драматичното“ за теб… мое присъствие тук, както и пътеписите написани от мен в сайта!

25. iaia каза:

А пък аз приемам тази публикация по-скоро като сатира /определение: Сатира е похват, който осмива определени хора или явления и критикува и разобличава социални и човешки пороци./
    Но пък още по-сатирично /и забавно/ ми звучат коментари, в които коментиращи твърдят, че „…temata mi e chuzhda, i naistina nyamam nablyudeniya koy kakvo pravi po takiva mesta,…“ и въпреки това много активно хвърлят огън и жупел по автора и евентулните му съмишленици… „О, времена, о, нрави!“ – беше възкликнал някога някой… /Цицерон, де/

26. Slaveyka Veleva каза:

Да прав си „iaia“ , когато „темата е чужда“, коментарите са несъстоятелни!

27. s каза:

С интерес изчетох коментарите. Нямаше ме известно време , та ся наваксвам. Но ми направи впечатление как авторката твърди,че „пътепис“ е
    „любимия ми сайт“ , а в същото време няма хабер кой/коя е iaia. Смущаващо е май.. 😉

Творението горе няма нужда да коментирам. Нагледала съм се на кво ли не по света. Вероятно на някой му се е налагало да обслужва целият този цирк и не му е било по калъп.

Айде много здраве от мен.

28. Slaveyka Veleva каза:

таааа…. „s“………… не обичам да уточнявам… но за теб отново ще направя поредното изключение……http://iaiaplus.wordpress.com/…“ творението“ не е нещо , което всеки би разбрал… не съм го и очаквала…. разбира се… персонала в хотела, в който за пореден път се нагледахме на гледката описана по-горе… изглеждаше напълно безплътен… както отново го бях описала… по-горе!

29. s каза:

Некои индивиди требе си седят у село и да си садят и копат доматите , и да не излизат нийде, че се стресират.

30. Slaveyka Veleva каза:

така е „s“, но пък ако продължиш да го правиш ти….. няма да можеш да усетиш атмосферата на „творението“описана от мен по-горе…. хахахах…. излез… не е страшно…, а е забавно … може и да имаш и ти някакви интересни думи, с които да успееш да го опишеш…