сеп. 05 2014

Моето голямо родопско разочарование

Published by at 9:00 under Ван 13,Родопи

Това лято имаше доста възхитени отзиви от Родопите – днес ще видим едно съвсем друго мнение.

Моето голямо родопско разочарование

Да , правилно сте прочели ! Никога не съм си и помислял , че мога да напиша думите „Родопи“ и „разочарование“ в едно изречение , но човек никога не трябва да казва „никога“.

Беше понеделник , слънчев и обещаващ добри емоции в планината. Идеята беше

разходка до Буйновското ждрело и село Ягодина

Всичко беше прекрасно, трафикът нормален като за делничен ден , времето слънчево , дупките по пътя нормални , като за България …. Стигнахме до язовир Тешел и се отбихме към Ягодина и Буйново . Който е минавал по този път знае красотите на реката и скалите .
Наближаваме разклона за Ягодина и виждаме табели рекламиращи хотели и хотелчета , ресторанти и заведения. Големи , шарени , доста кичозни и никак не се вписват в околните красоти , но какво пък . Рекламата продава продукта . Казваме си: и тук е стигнала модерната реклама. След стотина метра ни очаква нова изненада – знак за платен паркинг с пояснение , че е дълъг 3000м , цели три километра . И една строга табела – паркирай в дясно. Излиза , че път от националната пътна мрежа , за който си купуваме винетки и се поддържа от нашите данъци някой тарикат чиновник е превърнал в източник на приходи. Заприлича ми на сините зони в градовете , но пък точно сега нямаше да влизаме в Ягодинската пещера , така , че нямаше да се ползваме от благата на това чудо паркингопът , за който дори не бяха се погрижили поне да му повдигнат банкета , че да е по-удобно паркирането.

Карам си кротко край паркирани автомобили и наближавам входа на пещерата , пред който има двадесетина човека , чакащи вероятно да влязат. Освен тях обаче в средата на тесния път стои смело една дама. 25 – 30 годишна , със зелена светлоотразителна жилетка, с димяща цигара между зъбите, телефон на ухото , затиснат с рамото и стискаща здраво с две ръце мобилен касов апарат. Приближавам , тя не помръзва. Спирам на половин метър от нея , пак не реагира. Продължава си телефонния разговор по средата на тесния път. Изчаквам минута, после втора и натискам кратко клаксона. И има реакция. Дамата казва високо в телефона „ чаай малко“ и се приближава до вратата на колата , но плътно , така че не мога да продължа напред без да я закача . Казвам „може ли да се дръпнете , за да продължа“ И получавам най-неочаквания отговор

„Не може , докато не си платиШ“

Трябват ми няколко секунди за реакция. Имам винетка , платил съм си данъците … и питам „ От кога в България има платени участъци от пътища“ и нова изненада „Докато не пратиш, няма да минеш“ и вече набира нещо на касовия апарат. Нов опит от моя страна „ Значи за да отида до Буйново трябва да плащам???“ И поредния бисер „Ма ти до Буйново ли шъ ходиш ? Аре изчезвай.“ Прави крачка в страни и продължава важния телефонен разговор , подръпвайки от цигарата , която през цялото време на интересния ни диалог не е извадила от устата. Побеснявам , но броя до десет и поглеждам към баджа с името , който виси на врата на особата . Прочитам само първото име – Стефка – преди да се врътне на пети и да скрие надписа . Слизам от колата и питам за името, тя се обръща и го прочитам цялото – Стефка Шапакова . И получавам нова изненада

„Аре махай съ бе“

Качвам се и потеглям , след като съм записал името , за да не го забравя.

Подминавам изхода на Ягодинската пещера и след стотина метра нова изненада . Асфалтът свършва като отрязан с нож и пътят става на дупки , чакъл и пръст. От последното ни ходене до прекрасното село Буйново , нищо не се е променило. Всъщност има промяна , пътят е станал по-лош. Продължавам още стотина метра до първото по-широко място и с няколко маневри обръщам. Поемаме обратно с идея да се качим до

Ягодина –

все нещо хубаво да ни се случи – красиво село , хубави хора … по спомени от преди няколко години. Обаче на човек като му тръгне…

Стигаме селото и спирам на площада. Оглеждаме се за кафе. Избор има. В сграда тип смесен магазин от зрелия соц. Има две заведения , но предпочитаме трето – близкия хотел „Ягодина“. От вън изглежда обещаващо добре. В двора е още по-добре. Ново , чисто , поддържано. Сядаме под навес , а над главите ни висят китки от билки и ухае на чубрица и риган и още други билки , на които не знаем имената , но е невероятно ароматно.

4835 Ягодина, България

Казваме си „Това е МЯСТОТО“ и забравяме всичко отрицателно от деня. Но… Щастието не трае дълго. Около 20 минути. Толкова време седяхме под уханния навес. Единствените клиенти. А през 4 маси от нас седят 7-8 жени , явно от персонала , защото на доста висок глас коментираха минали и предстоящи смени , работно ежедневие и други подробности от хотелско – ресторантското ежедневие. По облеклото можеше да се разпознаят камериерки, сервитьорки, администраторка. През цялото това време дори не погледнаха към нас. За тях ние не бяхме там. Въпреки красивото място и уханието на билки разбрахме , че тук кафе няма на пием. Не и днес.

Станахме и излязохме на улицата без дори да бъдем удостоени поне с поглед. Тръгнахме обратно към площада и пред нас отново имаше избор. Две заведения в стария соц. Абе соц., соц., ама може пък да ни обслужат. Приближавайки четем рекламите на едното : Национална кухня , Родопски специалитети , Скара на жар , Кафе … Решаваме – това ще е. Пък и обяд наближава , може и да хапнем освен кафето. Качвайки се по стъпалата към откритата тераса ентусиазмът ни се изпарява с всяка измината крачка. Носи се една чалга . Ама от най-мазните. А малкото посетители си пият кротко ракията и явно им харесва. Връщаме се от средата на стълбите. Все пак в сърцето на Родопите с родопски специалитети и национална кухня очаквахме „Руфинка“ и „Делю хайдутин“.

Вземаме кафе от третото заведение , най-невзрачното. Пием го набързо и потегляме. С горчив вкус в устата и мисълта скоро до не се върнем по тези места. Жалко! А толкова ни харесваше там преди време.

За наша радост следващите няколко дни в Родопите , но на други места ни върнаха добрите чувства към тази чудна планина с красива природа и прекрасни хора.

Моят съвет е:

не ходете в близките няколко години в село Ягодина и Ягодиската пещера. Има много други места в Родопа планина които заслужават. Да , планината навсякъде е еднакво красива , но хората са различни. Вече! Ако искате да видите ждрелото, отидете и вижте невероятните природни образувания, скалите , реката и горите. Като стигнете разклона за Ягодина – там е по-широко – обърнете колата и се върнете. Спестете си нашето разочарование!

Автор: Ван 13

Други разкази свързани с Родопи – на картата:

10 коментара to “Моето голямо родопско разочарование”

1. Иван каза:

Лошо, пази боже сляпо да прогледне беше казал някой.

Предлагам смяна на заглавието – Моето голямо Ягодинско разочерование.

2. Валентина Николова каза:

Бях по тези места в началото на април. След посещението в пещерата с едни хора от Бургас наехме офроуд джип и се качихме но Орлово око, на площадката над пропастта на връх св. Илия. Човекът беше много любезен. Като си тръгвахме, видях една жена с жилетка, която събираше пари за паркинг, но ние бяхме дошли па-рано .и минахме гратис, нямаше как да ни вземе пари на тръгване, не че нямаше да си платя, ако на идване беше вече там. После бяхме в Дяволското гърло и обядвахме в една хижа по-нагоре: прекрасна пъстърва.
    Винаги можеш да се натъкнеш на подобни неприятни ситуации, човек ни бива да го приема прекалено чувствително. На мен и в София ми се е случвало да изляза от заведението, защото нещо ме е подразнило. А и нали съм си устата, не цепя басма никому. Хем на онова пътуване в Родопите бях сама с детето. Спахме в Широка лъка в хотела на центъра. Отначало неадекватното поведение на сервитьора, който ни и настани, ме подразни, но все пак реших да останем. Беше чисто, топло, а на сутринта много приятен и възпитан мъж ни сервира кафето и закуската – катми с боровинково сладко. Идеята ми е, че трябва да го даваме по-лежерно и да не се връзваме прекалено. Често пътуваме и изповядвам тази философия.

3. Венцислав Узунов каза:

Прочетох коментара на Валентина Николова и се засрамих от собствените си разбирания за живота, но смятам, че помиярите трабва да се ориентират, без оглед на жертвите, които даваме. Така мисля и не се извинявам за нищо!

П. П. Не пътувам често, но ми доставя удоволствие.
    Трудно си изкарвам парите и когато плащам … искам!

4. Natalia каза:

Ето за това не живея в Бг, изкушавала съм се да си мисля, че трябва да съм над тези неща, но при всяко връщане – дразнят и оставят един неприятен вкус….
    Прав е господина коментирал по-горе, че не може да си безразличен как харчиш парите си. Не е редно да се примиряваш с лошо обслужване и да гледаш „лижерно“…
    Благодаря за информиращия пътепис, така е правилно-да се описва споделен опит. Със сигурност при следващото си пребиваване в Бг ще заобиколим това място. Не си заслужава трошенето на нерви! А ние със сигурност пътуваме и то много!
    Хората от описания регион не се ли научат на адекватно и любезно отношение ще преживяват ден за ден и ще мърморят как нищо виждате ли не върви, макар огромния потенциал на планината, природата и уникалната спицифика на региона.
    Накрая един призив, давайте още добри и лоши отзиви за посетени от вас места! Струва си да се описват тези впечатления!!!

5. svetlozar каза:

Няма причина да се смесват впечатления и заключения от поведението на измислени ресторантьори и самозабравили се печалбари с уникалното излъчване на Родопа планина – и като природа, и като природни феномени, и като историко-културни познавателни възможности. Разбира се няма универсална рецепта за добро прекарване – освен може би повишеното внимание към стандартните туристически забележителности. Знам, че тази планина има чара да е интересна и красива едновременно! Рискувайте, свърнете от големия път – така се стига до места и ситуации, от които няма да се разочаровате!

6. Добре, аз само ще запитам: Малко преди тази публикация имаше още няколко, сред които и моя, за този регион, които бяха позитивни. Защо приемате за по-меродавно отрицателното мнение? Защо вместо да кажете – ще заобикаляме това място, не кажете, ще отида, но няма да се съглася с тези и тези неща. Те от само себе си няма да се променят в лицеприятна насока. Например, господинът от горния пътепис би могъл да внесе официално оплакване от държанието на жената на паркинга. И също така, би могъл да изиска да бъде обслужен в хубавия двор под билките.
    Нямам желание всичко да звучи и да се описва като цветя и рози, но силно искам, когато има причина за недоволството ни да и противодействаме. Промени нещо около себе си и с това започва промяната на целия свят, беше казал поетът.

7. wan 13 каза:

Госпожо , /или госпожице / как точно човек трябва да „изиска“ да бъде обслужен в заведение за хранене и кафе ??? Когато сме единствени клиенти , когато на няколко метра от нас е може би половината персонал какво да направя ? Да ги набия ? Да направя скандал ? Само ще си разваля още повече почивните дни . В подобни случаи аз просто отивам другаде и си давам парите другиму , който ги заслужава !!! Когато аз работя никой не „изисква“ от мен да си върша работата . Колкото до „официалното оплакване “ – опитах , но в кметството нямаше никого. Между другото , този пътепис го публикувах в страницата на „Село Ягодина“ но след 15 минути беше изтрит от администратора. Това е моят начин на протест. Там където не ми хареса , не ходя вече и се опитвам да предпазя приятелите от моите проблеми. А Родопа планина е прекрасна !!! Прекарвам голяма част от свободното си време в нея , но районът на Ягодина за дълго е изключен от списъка ми с посещаваните райони.

Усещам нагорещяване на страстите, затова искам да ви похваля, че се придържате към правилата на коментиране, без да преминавате към лични квалификации (все още)!

9. Ще почерпя за предположението „госпожица“ 🙂 И Стойчо, благодарим за похвалата, нямам никакво желание да се драча.
    Колкото до обслужването – един прост въпрос „Ще ни обслужите ли?“ Би могъл да бъде ефективен. Но не за това е думата. Чудесно е, че споделяте недоволството си от „паркинга“ и другите неща тук – Пътепис.ком е популярна платформа за много потребители-пътешественици. Замислих се дали да не изпратя линк към този материал на туристическото дружество, отговорно пещерата, но мисля че правото е Ваше. Благодаря за мнението Ви, за мен също е важно да видя и Вашето преживяване. И очевидно правите нещо, за да дадете гласност на мнението си.
    Не искам да звуча укорително и моля за извинение, ако не съм уцелила изказа. Твърдо смятам, че пасивното посрещане на негативите не е добър начин те да се променят. Още повече, че туристическият ни бранш има нужда от добри практики и добри посетители.

Пращането на линкове от сайта е свободно, лицензът (Creative Commons 2.5) важи за възпроизвеждането на текста и/или снимките, но линковете са напълно свободни