авг. 28 2014

Баварско градче далече от Бавария (Левънуърт, щат Вашингтон)

Днес ще ходим за баварски красоти из далечния Запад 🙂 Люси ще ни покаже градчето Левънуърт в щата Вашингтон (а този, който слага толкова ъ-та в английските имена на български, да ходи да бачка във фирма Искар Сървисиз!)

Баварско градче далече от Бавария

Левънуърт, щат Вашингтон

На теория Левенуърт не блести с нищо. Малко градче насред планините в северозападния ъгъл на Щатите. Население около 2 хиляди души. Но снимките в туристическите сайтове са впечатляващи. „Баварски чар и северозападно гостоприемство!“, гласят рекламите. Как да не отиде човек!

Левенуърт, Вашингтон Левенуърт, Вашингтон Левенуърт, Вашингтон Левенуърт, ВашингтонЛевенуърт, Вашингтон

Пътят от Сиатъл е запленяващ за любителите на планините, и нервен, за любителите на спокойните прави пътища. Но Левенуърт няма как да се пропусне. Изведнъж сред планината се озовавате в място с много цветя, улична музика, интригуващ аромат на храна и много, много хора.

Левънуърт, Вашингтон 98826, Съединени щати

О, да не пропусна. Всичкото това в баварски стил. Дори сградите на Старбакс и МакДоналдс са в този стил. Ресторантите с немска бира и наденички са на всеки ъгъл. Магазини за немски сувенири – халби, лешникотрошачки, дори традиционните дървени часовници под формата на къщичка с висящи шишарки са навсякъде. Естествено, немска пекарна с вкусни сладкиши.

Левенуърт, Вашингтон Левенуърт, Вашингтон Левенуърт, Вашингтон Левенуърт, Вашингтон Левенуърт, Вашингтон

Впечатляващото в тази история е, че исторически или демографски Левенуърт няма нищо, ама нищо общо с Бавария. Обаче

историята на градчето е вдъхновяваща

Преди много години Левенуърт бил зависим от индустрия – железница, дървопреработка. Преместването на железницата и намалелият бизнес постепенно довели градчето до икономически упадък. В началото на 60те в отчаян опит за подобрение, градът решил да се преобрази в туристическа дестинация в баварски стил. През 90-те музей на лешникотрошачката отваря врати с над 5000 експоната. А празниците и фестивалите са целогодишна атракция. Хотелите са много, но резервации за тях са нужни поради големия интерес.

Сещам се за още една подобна история – друг малък град пък се превърнал в Коледен град, че даже и името му беше сменено. 365 дни Коледа! Като да влизаш в коледна приказка, и да излизаш от нея, когато си поискаш.

На пръв поглед тези истории може да звучат безумно или наивно, но те са позитивни разкази за успех, с много нужни промени в преломен момент за техните жители. Преди време със Стойчо се шегувахме за жизнеутвърждаващия тон, но аз съм убедена, че точно това е нужно, особено в моменти на отчаяние. Също и да държим скептиците на безопасно разстояние!

Поздрави,

Люси Рикспуун

Още снимки

Левънуърт, Вашингтон Левънуърт, Вашингтон Левънуърт, Вашингтон Левънуърт, Вашингтон Левънуърт, Вашингтон Левънуърт, Вашингтон

Автор: Люси Рикспуун

Други разкази свързани с Вашингтон (щат) – на картата:

Вашингтон (щат)

9 коментара to “Баварско градче далече от Бавария (Левънуърт, щат Вашингтон)”

1. Като кукленска къщичка. Докато разглеждах снимките си представих – какво значи да живееш на такова място 🙂

2. Lucy каза:

Онзи ден това градче излезе в един списък за най-добрите места за живеене за интроверти! :)))

ужасно ме сърбеше да те питам тогава – какво е интроверти? затворени хора? или?

4. 5ко каза:

Всичко от снимките е около 100 метра на една улица. Мястото е приятно и интересно, но повече от 1-2 часа няма какво да правиш там, и то ако си за първи път. Реката е чиста, и …. това е. Скъпо и далеч от всичко. През зимата е още по-зор. Изглежда сладко, ама не бих живял там 🙂

5. Lucy каза:

Стойчо, най-общо казано, хората са интроверти, ако общуването с други ги натоварва. Т.е. докато екстровертите така си отпочиват, като си общуват с други 🙂 Както казваше един мой професор: Какво в това, че гледам телевизия, те кара да си мислиш, че искам да ми разкажеш какво си правила цял ден?! :)))
    Няма нищо лошо или ненормално в това да си едното или другото, просто хората са различни. Забавното е, че често интровертите са привлечени от екстровертите, защото им изглеждат харизматични. А пък обикновено екстровертите намират интровертите за тайнствени и загадъчни ;))))

6. Lucy каза:

5ко, и аз така реших за Левенуърт. Става за посещения, не за живеене. Пък с пътя през планината, сигурно пътуването през зимата си е направо приключение. Но историята му ми хареса 😉 Симпатично малко градче, дето нямаше да е такова, ако не са го преобразили.

7. За жалост, съм далеч от интровертите, този град няма да го обитавам 🙂 Всъщност усещането е много декорно, а пък на живо, предполагам, двойно повече.

А има ли реални местни жители? Живущи там?

9. Lucy каза:

Стойчо, населението е 2 хиляди души 😉