февр. 24 2009

Бразилия и Аржентина … и още нещо (2)

Published by at 10:48 under Бразилия,Таис

Продължаваме с откриването на Южна Америка — Таис вече ни представи Рио де Жанейро, Копакабана, Ипанема и Корковадо, а днес ще ни разведе из самбата на Рио де Жанейро и. Приятно четене:

Бразилия и Аржентина… и още нещо

Самба в Рио

Предвид, че не бяхме по карнавално време, възможността да усетим съответното настроение беше като идем на Самба-шоу и естествено, в едно от най-известните за това места — Платаформа.
Всъщност самото шоу не е само самба и карнавални костюми. Представят се танци, които са още от откриването на Бразилия от португалците, оттам представят отделните етапи след колонизирането, и завършва със самба и представяне на костюми от карнавала.
(Само да уточня нещо — видео линковете, които пускам не са мои записи, но целта ми е да се усети повече настроението, което често през снимки няма как да се постигне:))

Капоейра:

И накрая пускам запис на любимата ми

капоейра

— предполагам повечето знаят, че се е зародила като бойно изкуство, прикрито зад танц, който робите, доведени от португалците тренирали, за да могат да се отбраняват от поробителите си. По-късно се използва като уличен стил на бой, за доста години бива забранен, а сега има школи в цял свят, където се изучава като вид бойно изкуство или атракция за подобни шоута.

С това завърши и следващия ни ден:)

Дойде и следващия ден, който беше посветен на посещение на

Петрополис — града, кръстен на Педро ІІ,

където се намира и резиденцията му. Не се впускам в разказване на история, защото всеки може да я прочете..:)

Самията Петрополис е нещо като луксозен летен курорт, където повечето от жителите на Рио ходят по време на летните жеги, за да се разхладят. Китно градче сгушено между планините, действително въздуха там е много по-свеж, по-прохладен. Кой знае, може би заради това ние българите много не се впечатлихме — ние си имаме доста подобни места, но пък… щом сме отишли до Рио, нека видим и техен планински курорт:) Основното, което е като забележителност там е Катедралата и бившата резиденция на Педро ІІ, която е превърната в музей. Вътре не се разрешава снимане, още на входа задължително на гардероб се оставят всички снимачни техники, чанти, обуват ви в едни чехли и започва обиколката по стаите. Интересно, приятно, европейците наистина не мисля, че биха се впечатлили, но пък това е част от историята на Бразилия:) Едва там си спомних колко е млада тази страна — само на 500 години:) Разбира се, броейки от времето на колонизирането:)

И ето и малко снимки от Петрополис, катедралата и някои от вилите:)

Пред Катедралата естествено суматоха от туристи:)

Самата катедрала

Една от вилите на път към резиденцията. Голяма част от тези вили преди са били собственост на една фамилия, но към днешни времена немалко от тях вече са превърнати в нещо като кооперации, където живеят няколко семейства. Има и ново строителство, което е изцяло съобразено със стила на старото.

Има обаче и такива гледки:) Този човек беше там и като отивахме към резиденцията и като се връщахме около 2 часа по-късно:)

Входа на резиденцията…

Може би ако бяхме останали цял ден в града повече щеше да ни очарова. Освен с историческите си забележителности, градът е известен и с магазините си с изделия от памук. Наблизо има фабрики за производство на дрехи. И ако имате възможност, на прибиране попитайте къде е фабриката за ръчно направени шоколадови бонбони:)

Освежени от въздуха, тръгнахме обратно към по-задушно, но в пъти по-привлекателно поне за нас Рио де Жанейро.

И понеже вече се наситихме на стандартни туристически места, решихме, че е време да посетим и място, където ходят местните:) Препоръчаха ни нощен клуб, където ходят предимно местни, с жива музика…. Rio Scenarium Вечерта отидохме по-рано, тъй като не си направихме предварителна резервация, и вече беше почти пълно. Намира се в down town на Рио… ами какво да кажа, страхотно беше:) Самото заведение е по средата на пешеходна уличка, която от двете страни беше със заведения с маси изнесени навън. За жалост снимките са кошмарни, но с повече взиране можете да видите купона на улицата:)

Иначе самото заведение беше с перфектно решение относно плащане на вход и напитки: Още с влизането само записват име, оттам на масата си получавате един лист, на който освен напитките и съответните цени има място, където сервитьора отбелязва какво и колко сте пили. Като си тръгвате изхода е само един, и няма как да го минете ако преди това не си платите на нещо като рецепция, където давате този лист:)
Самото заведение е на 3 етажа, на първия е жива музика, която се чува и на втория. На третия етаж вече си има и друга музика. Масите са в пъти по-малко, отколкото посетитетелите, но за сметка на това по цялото заведение непрекъснато някой някъде се движи, танцува, среща с приятели…..
И една неприятна новина за пушачите — никъде не се пуши:) Тоест имаше едни тераски (от които правех снимките към улицата докато пушех:)). Като цяло в Рио де Жанейро никъде по затворените заведения не се пуши:)

По обясними причини не ми остана много време за снимане, купона беше страхотен…:)

Бразилия: Остров Сан Бернардо>>>

Автор: Таис

One Response to “Бразилия и Аржентина … и още нещо (2)”

1. […] и Аржентина. Вече се разходихме из Рио де Жанейро, и Петрополис, днес ще бъде последният ни ден в Бразилия и ще посетим […]