юли 29 2014

Корфу (3 ден – начало): Дворецът Ахилион и крепостта Керкира

Днес ще продължим с втората половина на втория ден от пътуването Тони из Корфу – първият ден разказваше за пътя от София, през Игуменца до Дасия,в началото на втория се качихме до крепостта Ангелокастро, а в продължението на втория ден отидохме до манастира Палеокастрица. Днес започваме ден трети, в което начало ще посетим както двореца на императрица Сиси – Ахилион, така и старата крепост на Керкира

Корфу

начало на ден трети

Дворецът Ахилион и крепостта Керкира

На следващия ден станахме пак около 9:00 ч. спретнахме закуска сандвичите и поехме към

двореца Ахилион

Минахме през крайните кварталчета на Керкира. Доста натоварено задръстване – лудница най- страшна. През цялото време, като карах из острова, ме беше шубе, че ще ме бутне някой скутер. Там, като се роди дете най- вероятно при първо събиране някой му подарява скутер – хаха. Всичко живо кара без каски, без никаква екипировка, жени, мъже, деца – всеки кара.

В едно от задръстванията се ръгам леко между двете ленти, ама съм с куфарите и трудно минавам освен, че гледам напред, да не се изчеластря челно в някой, дето идва срещу мене по тесния път – се оказа, че трябва да гледам и назад щото, някакви скутери ме изпреварваха. Тоест тесен двупосочен път, аз карам между насрещното и моята лента, като изпреварвам задръстените и мене ме изпреварват, щото карам много бавно с тоя туч – смятайте за какво става дума. Една мацка, ама крак извади и токчета 20 см и с една папаки, дето има скорости, ама няма съединител и ме изпревари така точно и замина напред – не я видях повече, хаха.
Стигнахме до двореца Ахилион, като пак се караше по доста тесен, и с остри завои, път. По пътя – автобус пред нас и така взимаше завоите, че заемаше и двете ленти. Викам, надолу като слизаме, ако срещнем такъв – ще ни утрепе сигурно. Горе се оказа, че има още няколко автобуса и десетки коли и няма разминаване, при което се сръгах между хората и автобусите и успях да се напаркирам някак си до едно заведение. Пак добре, че бяхме с мотор – с кола не ми се мисли за какво иде реч.

Входът на двореца:

Цените:

Двореца:

дворец Ахилион, Корфу

Вътре нищо особено, най- ми хареса стълбището:

дворец Ахилион, Корфу дворец Ахилион, Корфу дворец Ахилион, Корфу

дворец Ахилион, Корфу дворец Ахилион, Корфу

Повечето бяха такива кухи стаи:

дворец Ахилион, Корфу

Оказа се, че до 90 и някоя година е бил казино, след което е върнат на държавата и се ползвал за някакви срещи на Евросъюза.  В последствие е превърнат пак на музей, но … културна ценност да я направиш на казино, евала на грекосите. Също някаква серия на Агент 007 е снимана в този дворец. На долния етаж имаше чат-пат някакви неща на кралицата Сиси останали.

дворец Ахилион, Корфу

Като цяло, за входа от 7 Eur на човек, не си заслужава, но нали е била някаква австрийска кралица (всъщност австрийска императрица, а кралица е била унгарска – бел.Ст.) и хората идват да видят за ко иде реч.

Виж градинката беше много готина и доста статуи на Ахил.

дворец Ахилион, Корфу дворец Ахилион, Корфу дворец Ахилион, Корфу дворец Ахилион, Корфу дворец Ахилион, Корфу дворец Ахилион, Корфу дворец Ахилион, Корфу дворец Ахилион, Корфу дворец Ахилион, Корфу

Айде на баня:

Добра масичка за кафенце:

И пак двореца:

дворец Ахилион, Корфу дворец Ахилион, Корфу

Разгледахме каквото разгледахме и – към

старата крепост на Керкира

Паркирането там е невъзможно, ако си с 4-колесно. Не се бъзикам, наистина е така. То с двуколесно се оказа голям проблем и спрях на един ъгъл, пак между две други двуколесни.

Старата крепост в Керкира:

Старата крепост в Керкира

Мостът над канала, който е прокопан допълнително и реално крепостта е станала самостоятелен остров, след прокопаването му.

Каналът:

Каналът

Музеят към крепостта

Старата крепост в Керкира Старата крепост в Керкира, Корфу

Часовниковата кула:

Старата крепост в Керкира, Корфу

Фарът, до който можеш да се качиш – на хълма към морето е затворено.

Фарът

Старата крепост в Керкира, Корфу

Това оръдие – много интересно, супер старо и пише далекобойност 2350 м. Лудница:

Старата крепост в Керкира, Корфу Старата крепост в Керкира, Корфу

Църквата:

Църквата в крепостта – Керкира, Корфу Църквата в крепостта – Керкира, Корфу Църквата в крепостта – Керкира, Корфу Църквата в крепостта – Керкира, Корфу

Изглед от крепостта:

Керкира, Корфу крепостта – Керкира, Корфу крепостта – Керкира, Корфу крепостта – Керкира, Корфу крепостта – Керкира, Корфу

Летището:

Летище – Керкира, Корфу

Залива:

Керкира, Корфу

Понеже пак стана обед и напече зверски, се прибрахме на къмпинга и по добрата стара схема – малко басейн и после плаж. На плажа се запознахме с едно семейство – рускиня и германец с дете, бяха 2 седмици там на почивка! Направо не мога да повярвам 🙂 на тези камъни и тази мизерия, но предполагам са били на ол инклузив във съседните по-добре направени хотелчета.

Автор: Антон Конакчиев

Други разкази свързани с – на картата:

о.Корфу

10 коментара to “Корфу (3 ден – начало): Дворецът Ахилион и крепостта Керкира”

1. vladimir1974m2 каза:

Ха, не разбрах ( или може би не запомних от предишните части). колко далече сте били от двореца Ахилион и колко време сте пътували до него, но определено голяма грешка е да станете около 9:00 часа, в деня, определен за посещение на Ахилион.По това време обикновено двореца вече е пренаселен, а паркингите наоколо -доволно заети от автобуси,коли,АТВ-та,скутери и туристи, станали в 7 и пристигнали пред двореца преди 8, с предварително закупени билети от водачите си…Номера е да влезеш първи, за да се почувстваш като СИСИ,когато излиза в градината да пие сутрешното си фрапе, да се излежаваш на каменните места за сядане и да посрещаш своите гости ( другите,идващи след вас туристи)- ( ха, това ми дойде на ум)…Прекрасен пътепис, благодаря за снимките.

2. Teodora каза:

Владо, романтик си ти!

3. Дончо каза:

Простоват човек е написал това нещо ,но всеки се справя както може. Действително доста „мизерно“ е в Гърция. Не могат въобще да се сравняват със супер – чудото Слънчев бряг примерно.Мога само да цитирам една песничка -„Стой си Стойчо в България ,майната и на ….Гърция“.

Дончо, „Простоват човек е написал това нещо“ е пряко нарушение на правилото да не се коментира личността на автора. Не за пръв път коментираш, т.е.знаеш правилото и ми изключително неудобно да ти правя забележки!

Ще приема, че цитатът на песента не се отнася за мене 😉

5. Лилия Иванова каза:

О, Стойчо, не се отнася за теб и за редовните читатели/коментатори. Знам правилата тука, но се присъединявам към Дончо. Честно казано, до сега едва се въздържах от коментар.
    За този пищен остров, с такива впечатляващи места – природа, култура и история, музеи, паркове, луксозни хотели – не съм съгласна с пътеписа… предизвикаха ме последните редове за мизерията.
    Не случайно островът е класен европейски курорт повече от стотина години, наравно с Капри. На последния етаж на двореца Ахилеон в голямата зала се изнасят класически концерти, е, имало и казино. Да послушаш птиците на терасата на музите, да погледнеш синевата на изумителния залив отгоре – рано сутрин преди тълпите туристи трябва са си отишъл. И златни плажове има, да знаете!
    С какво съм съгласна: че са тесни пътищата, даже имат един проход в планината, наречен Тромпета, светофари с еднопосочно изчакващо движение, и че е пълно с моторетки, каращи бъъързичко.
    Всеки вижда със собствените си очи местата, явно авторът това е видял, това описал.

6. Автора каза:

Разбира се, че всеки вижда нещата със собствените си очи. Аз лично обикалям с мотора в Гърция от преди да влезем в ЕС и мога да ви уверя, че съм видял доста места из Гърция. Наблюдавам развитието и от много години на сам и мога да ви уверя, че за тези пари които ще дадете за да посетите остров Корфу, бихте могли да посетите други много по приятни места. Аз лично предпочитам да отида на гръцкото море вместо на нашето и го правя, но да бия път до Корфу, да дам пари като за Италия ето това имам предвид за мизерия просто не си заслужава. Острова е повече реклама и по малко нещо специално. Въпросния дворец явно е бил унищожен като такъв в момента в който е превърнат в казино, кой нормален народ превръща такова изкуство в казино. В самия дворец почти нищо не е останало освен гледката. Гледки подобни и по хубави от тази може да намерите на много други места без да се налага да плащате страшни суми за няма нищо. Ако погледнете пътеписа ми за Украйна, ще видите много по хубави гледки и много по запазено крайбрежие, макар и на Черно море, няма нищо общо нито с нашето нито с Гръцкото крайбрежие, говоря за Крим.

7. Боряна каза:

Тази пролет ще посетя Корфу за пръв път. Желанието да отида там възникна още от времето, когато за пръв път прочетох книгите на Джералд Даръл. Наясно съм, че островът не е същият от онези години, за които той е писал, и потърсих някаква по-актуална информация и впечатления на хора, ходили наскоро. Не искам да обидя никого, но пътеписът наистина е написан на доста елементарен стил. Поне за мен някои неща не се измерват с пари, а явно май това най-много е вълнувало автора и затова изглежда има чувството, че се е „минал“.

8. Автора каза:

Ами явно не сте разбрали пътеписа, щом сте решили така. Става въпрос, че заради голямата реклама във времето на този остров, цените са доста високи за това което предлага острова. Ясно е, че като се рекламира ще се посети, но очакванията ни бяха за нещо по красиво, а той не е нещо повече от обикновен Гръцки остров. Посещаваме Тасос много често и смея да твърдя, че е много по красив от Корфу. Българина е малко с манталитет, че щом не е Българско значи винаги е хубаво, аз обаче съм точно на обратното мнение и си харесвам и обичам родината. Разбира се, че има и по останалия свят хубави места, но на бялото не мога да кажа черно. Разбира се красотата е много субективен фактор и за един едно е красиво, за друг друго, в този пътепис съм споделил неща от опита ми и многобройните посещения на Гърция.

Туризмът по принцип е търговия с очаквания – т.е.нещастен си, когато очкаванията не са били удовлетворени.
    Пример с мене: Лондон е страхотно място, но мене лично ме разочарова малко – поради напомпаните очаквания, докато например азиатска, нетуристическа Турция – ме кефи 🙂
    Това съвсем не значи, че Лондон е по-зле от азиатска, провинциална Турция 🙂

Мисля, че авторът има точно това предвид

10. vladimir1974m2 каза:

Пак се включвам,за да отговоря на Боряна.Първо ми кажи какво очакваш да видиш на Корфу, за да ти подскажа къде можеш да го намериш.Ако търсиш купоните до зори в компания на умеещи да се забавляват младежи, отиди на Кавос ( на върха долу-като тръгнеш наляво от пристанището със автобусите ( мисля,че бяха сините,или зелените-извънградските)през селцата Беницес,Месонги,Мораитика и още натам).Автогарата е до пристанището на Керкира.Ако търсиш малките плажчета, давай надясно към Kontokali,Dassia,Ipsos –там някъде можеш да хванеш нагоре към планината- на връх Пантократор (ама лятото има змии из тревите),Ако искаш да запомниш острова със пропастите и да усетиш нещо незабравимо, вземи автобуса в посока Ипсос,Касиопи и гледай да стигнеш до Луитсес (там обръща автобуса…по тесните пътища с много завои, ама гледай на отиване да седнеш най-отзад, на последната седалка,защото на върха на планината като обръща на чукара горе, връща назад,така че гумите му опират на една педя от пропастта, а ти си още на един метър по-назад и тогава погледни през задното стъкло…Ти си буквално над пропастта.А на връщане седни най-отпред….Някои завои ги взема с две маневри и като опрат предните гуми на ръба на пропастта, ти си още метър по-напред….Аха,още малко да мръдне и си в пропастта, уникално е усещането.На Керкира има аквапарк, не е за изпускане.Пусни се също с корабчето Калипсо стар, с прозрачното дъно, което ще те отведе на островче ,на което има шоу с тюлени- нещо такова: