май 28 2014

Украйна на мотор, 2013 (11): Сбогом, Крим!

Продължаваме с обиколката из Украйна с мотора на Антон. В първата част стигнахме до Молдова, после влязохме в Украйна и през Болград стигнахме до Одеса, посетихме Катакомбите на Одеса разгледахме центъра на Одеса,  отидохме до Музея за восъчните фигури в Одеса, а така също и на руска баня,  стигнахме до Любимовка на Крим, и Балаклава и  Ялта, тръгнахме в посока Бахчисарай, а последно разгледахме  крепостта Чифут кале. Днес ще кажем сбогом на укрански Крим (пък кой знае дали е точно сбогом 😉 и ще тръгнем в посока България, за да спрем в село Затока

Украйна на мотор

част единайсета

Затока по пътя към дома

Сбогом, Крим!

Ден 6 13.06.2013 г. 595 км

Карта на маршрута – Украйна на мотор

Станахме към 6:00 ч. аз си взех един студен душ поради липса на топъл което ме освежи доста. От този ден нататък

хващахме пътя към дома

Целта ни беше да стигнем Затока което е малко курортно селце на един лиман под Одеса.

Наско си беше купил някаква Татарска шапка:

Шапка – Украйна на мотор

Тръгнахме на обратном като бяхме решили

да спрем да закусваме в Симферопол

така и направихме. Най-накрая разбрахме какво е САМСА което през цялото време мислехме за вид КВАС, оказа се питка тесто тънка тип дюнер пълна със някакво накълцано месо във вид на топка и залепена за стената на един нагорещен казан, като за да ти я дадат отваря казана с една шпакла изтъргва питката от стената на казана и ти я дава гореща.

Самса, Украйна Самса, Украйна Самса, Украйна

Беше доста вкусна, бяхме спрели на един булевард да закусим и, разбира се, ни се лепна веднага един човек да ни разпитва какви сме, що сме, на къде сме –хаха. Имах случая да го питам, тези татари какви са тука и ми каза, че са турски татари.

Симферопол, Крим Симферопол, Крим

Хапнахме и потеглихме обратно.

Симферопол, Крим

Имаше САМСА на много места по пътя и вече знаехме какво е 🙂

Самса, Украйна

На връщане пътя същия, като на отиване – нищо интересно, освен, че карах по-бързо, защото вече знаех за какво иде реч. Е, по-бързо – 120 км/ч, но за този път това си е бързичко 😉

По обратния път спряхме да се снимаме до релефната табела на

Автономна Република Крим

Автономна Република Крим Автономна Република Крим Автономна Република Крим

Голяма фотосесия 😉 Следващата голяма фотосесия беше на

моста над река Днепър

Днепър, Украйна Днепър, Украйна Днепър, Украйна Днепър, Украйна Днепър, Украйна

Наско замези на моста, Шидера беше отегчен:

На мотор през Украйна На мотор през Украйна

И потеглихме към Затока като този път

минахме Херсон

на пряко, а не по околовръстното – голяма грешка: ужасни дупки и нищо интересно. Карайте го по околовръстното.

Одеса също я минахме

по околовръстното.

Квас, Украйна

Масово камионите са с ремаркета, което не се вижда отзад и си правиш сметка да изпревариш един камион, а то се оказва двойна дължина 🙂

Камион с ремарке, Украйна

По пътя:

Изстребител, Украйна

Спряхме да обядваме в едно заведение край пътя – Автогрил –нещо подобно на нашата верига Хепи – и като цени, и като заведения 🙂

На мотор през Украйна На мотор през Украйна На мотор през Украйна На мотор през Украйна

Разбира се веднага ни се лепна един украинец, който говореше малко български, и почна да ни разпитва и дали можело да намерим някакъв човек в София. Хаха – викам му – как да го намерим, то да не е един 😉  Както и да е, беше седнал на съседната маса с едно дете и още един мъж и, като дойде сметката, викна на сервитьорката да дойде при тях с нашата сметка и подаде някаква карта за отстъпка от 15 % да ползваме. За пореден път останах впечатлен от украинците – много хубави хора. дисциплинирани и много отзивчиви и учтиви.

След като хапнахме пак поехме на път.

Малко преди Одеса

точно на мястото при лимана, където ни караха на отиване да духаме полицаите, спряхме да пием кафе и забелязахме бурята над Одеса – та решихме да изчакаме да отмине. Така или иначе, имахме време и като че ли по-бързо се придвижвахме на обратно.

Буря над Одеса, Украйна

Докато чакахме, минаха няколко гоудуинга (Хонда Голдуинг – модел мотоциклети – бел.Ст.), които са често срещани в Украйна – сигурно заради меката возия и големите гуми, подходящи за тези пътища – и от единия се чуваше надупена музика от крокодила гена „ААААА крокодилай бегемотай, АААААА ….“ Знаете го натам, но беше много весело, като видиш този мотор и тази музика хаха 🙂

Поотмина бурята и продължихме.

През Украйна на мотор

Този беше, като оня таксиджията от сериала Етажна собственост 😉

През Украйна на мотор През Украйна на мотор

След като се отбихме в посока лимана и Затока нещо стана и се затрих от групата. Те даваха повече газ, аз карах по-бавно и нещо разглеждах и в едно село завих наляво, а те явно бяха направо отпрашили, но аз си карах на където ме води GPS-а.

И стигнах тази табела 🙂

Колхоз, Украйна

След което почнах да карам по крайбрежието и през някакви селца, които бяха с много готини малки вилички – явно нещо като вилна зона – и на места пътя беше бетонни плочи вместо асфалт 🙂

В крайна сметка стигнах до

подвижния мост на лимана на Затока

и спрях да го снимам, но явно бях твърде близо и излезе от една будка един чичо с автомат и каза, да продължавам, че е забранено спирането. Подминах моста и спрях от другата страна така, че да не се виждам и го снимах все пак – иначе Наско го беше снимал в движение, но реално, за да се види цялата конструкция, трябва да си вътре в лимана, иначе няма как.

Мостът при Затока, Украйна Мостът при Затока, Украйна Мостът при Затока, Украйна

Влезнах в

Затока

Мостът при Затока, Украйна

И спрях на центъра. Като видях, че ги няма другите им драснах един СМС , че съм на центъра.

Затока, Одеска, Украйна

Между другото веднага ми се лепна един да ме разпитва и да ми каже, че съм спрял на спирката на рейса и преча. Аз пък го подхванах да ми намери квартира, защото не се знаеше къде ще спим 😉 Човекът, доста отзивчив, веднага звънна и, докато уредим работите, дойдоха и спътниците ми и една леля с една синя жигулка, която ни откара до една квартира. След малко пазарлък, тъй като беше дървена недовършена къща, се спазарихме 3-мата да спим в две двойни стай срещу общо 37 лв 🙂 Много прилична къща, само дето в моята стая мивката имаше само канал, батерията не беше свързана и се налагаше да си пълня вода от душа в едно шише и да се мия с него на мивката 🙂

Затока, Украйна Затока, Украйна Затока, Украйна Затока, Украйна Затока, Украйна

След като се настанихме излезнахме на разходка из селото.

Плаж – Затока, Украйна Плаж – Затока, Украйна Плаж – Затока, Украйна Плаж – Затока, Украйна Плаж – Затока, Украйна Плаж – Затока, Украйна Плаж – Затока, Украйна

Бау! много страшно гледа …

Плаж – Затока, Украйна

Някакви други си правеха фотосесия на плажа

Плаж – Затока, Украйна Плаж – Затока, Украйна

Някакъв вид бунгала:

Плаж – Затока, Украйна

След като се разходихме, седнахме в една кръчма, която ми препоръча човека, който ни упъти за квартирата. Имаше една певица и пееше доста добре някакви руски песни, сервитьорките бяха облечени с някакви носии и на нас ни се падна едно притеснително девойче 😉

Затока, Украйна

Айде, наздраве с Житнъй дар 😉

Бира – Затока, Украйна

Къде без борш – украински, разбира се, с месо.

Украински борш – Затока, Украйна

Мезета:

Украински борш – Затока, Украйна

Тримата от запаса:

Пак наздраве:

През Украйна на мотор

Обаче дойде сметката – хаха – и тука стана един голям смях:

Сметката

390 гривни, ама ние имаме в нас около 250 гривни и още 70 в квартирата, хаха. И като ни напуши един смях – не можем да си платим сметката 😉 Затова поръчахме още две бири хаха за още 21.40 гривни, хаха, питаме момичето „евро взимате ли, щото нямаме гривни?“ и тя, като се притесни „не взимаме – да не си тръгнете сега, да не избягате“ – викаме: „споко, има ли банкомат :)“

Не може да разбере какво я питаме, „имате ли пос карти?“, „няма“ Викам брех, излизам аз навънка, да търся бакомат, а то – излезли едни огромни бели комари, ще ме вдигнат. Питам аз едно момиче, дето продава някакви неща на сергия – вика „ей там“ и сочи едно тъмно, като градинка. Влизам аз вътре, у тъмницата, и насреща – банкомат на някаква сграда и пак Приват банк 🙂

Комари – от всякъде – с едната ръка махам, да не ме ядат, с другата ръгам у банкомата, за късмет работеше, та изтеглих гривни и се върнах да платим хаха 🙂

Прибрахме се в квартирата, обаче вътре – безброй комари, падна голямо тепане с кърпата и пак не ги избих всичките та ме наядоха, даже ставах в 5:00 да ги блъскам пак с кърпата и после пак легнах до сутринта.

Украйна на мотор, 2013 (12): През Румъния към дома

Автор: Антон Конакчиев

Други разкази свързани с – на картата:

Другата Украйна

One Response to “Украйна на мотор, 2013 (11): Сбогом, Крим!”

1. […] Чифут кале, а за последно стигнахме в село Затока южно от Одеса. Днес от Украйна ще поемем пътя през […]