февр. 14 2014

Бирена разходка из Белгия (2): Бирите в Брюж и Гент

Мдаааа, в деня на Св.Трифон и на Св.Валентин беше редно да си говорим за вино и любов, но споровете едва ли ще заглъхнат за какво – за да няма скарани, предлагам да си говорим за бира 🙂 Разходката из Белгия започнхаме с бирите на Брюксел, днес ще продължим с Брюге (Брюж) и Гент.

SAVE WATER, DRINK BEER

/или една кратка бирена разходка из Белгия/

Бирите в Брюж и Гент

Трети ден –

Брюж

Толкова бяхме слушали и чели за красотите на белгийската Венеция, че нямахме търпение да го видим. На час влаков път от столицата, Брюж ни посрещна именно такъв, какъвто очаквахме, малък, топъл и уютен. С канали, островърхи фламандски къщи и високи катедрали. С малки магазинчета и ресторантчета. Романтика. През последните n-стотин години там нищо не е пипано или променяно. И нито една френска дума. Изобщо забравете да се разберете на френски с някого извън Брюксел в северна посока. Всички там се определят като dutch, карат велосипеди и това е. Само не са толкова високи и поголовно руси като истинските холандци.

Разходка с лодка

Брюж, Белгия

Разходка с лодка по каналите – част от задължителната програма

Брюж, Белгия Брюж, Белгия Брюж, Белгия Брюж, Белгия Брюж, Белгия Брюж, Белгия Брюж, Белгия Брюж, Белгия Брюж, Белгия

Брюж, Белгия

Ако можеше само сенките да се заснемат…

Бира Леффе, Белгия

Някой ще каже „И тук я има”. Нищо подобно, тези модели на добре познатата ни Leffe са съвсем различни. Пейка, канал, слънце, Leffe, какво му трябва повече на човек?!

В Брюж има и една много интересна фамилна

Brugge Halve Maan, 8380 Брюж, Белгия

пивоварна – De Halve Maan – Половин луна*,

чиито бири са носители на редица световни награди.

пивоварна De Halve Maan – Брюж, Белгия пивоварна De Halve Maan – Брюж, Белгия

Четвърти ден, следва

Гент

Пак канали, пак високи катедрали, пак холандски/фламандски привкус. Много е приятно и спокойно и за няколко часа може да се обиколи.

Гент, Белгия Гент, Белгия

Бирена разходка из Белгия (3): Бирите в Антверпен и Ротердам (Холандия)

Автор: Даниел Иванов

* Все пак коректният превод е „полумесец“ – бел.Ст.

Други разкази свързани с Белгия – на картата:

Белгия

3 коментара to “Бирена разходка из Белгия (2): Бирите в Брюж и Гент”

1. vladimir1974m2 каза:

Ах, какви прекрасни снимки, все едно съм там, като гледам снимките не цял екран:0).Има ли още части,надявам се, че да:)

Има още 🙂

3. angie_bg каза:

Всъщност най-известната бира в Брюж, производство на споменатата пивоварна De Halve Maan (1546) e Brugse Zot (брюжкият глупак/смешник/шут/лало). За френският език авторът е почти прав – по-нискообразованата или националистически насочена (тези, които вместо B[elgium} слагат лепенка VL{aams} – Фландрия, на колите си) част от населението не разбира или не желае да говори френски. Все пак след 2-и клас френският/нидерландският е СИП във всички държавни училища, а изискването за владеене на двата езика се спазва строго в държавните служби и в туристическите райони, какъвто е Брюж. Въпреки това, факт е, че при въстанието срещу Филип Хубави, гражданските милиции са правили чистка на база език – срещнатите граждани е трябвало да кажат на флемиш „щит или чест“ и който е имал логопедични проблеми е отивал под ножа.

В Гент най-известната бира в Gruut, производство на градската пивоварна. За нас градът е по-интересен с крепостта на Бодуен Константинополски, познат ни като Балдуин Фландърски.