юли 15 2013

Малките градчета на Тоскана

Published by at 10:32 under Вили,Тоскана

Красота, казвам ви, красота! Вили ще ни води из почти напълно неизвестни градчета на Тоскана. Е, не съвсем неизвестни, но таман сега е времето да разберете 🙂

Малките градчета на Тоскана

Италия е един изключително приятен микс от разнообразна природа, история и традиции, архитектура и изкуство, храна и вино, симпатични хора. Но може би една от най-впечатляващите и най-запомнящите се представи за Италия е образът на Тоскана с нейните красиви пасторални пейзажи, селскостопански ферми и накацалите едва ли не на всеки хълм малки средновековни градчета. Само че повечето от туристите, които идват тук, са привлечени от това, че Тоскана е люлката на Ренесанса и целта им е най-вече Флоренция. Но всеки, който се „излъже“ да се разходи из провинцията, остава  очарован.

Да допуснем, че вече сте видели Флоренция, Пиза, Сиена и Сан Джиминяно. Е, сeга ви каня на много кратичка разходка в три малки и по-неизвестни градчета на Тоскана. Но това в никакъв случай не ги прави по-безинтересни 🙂

Кортона

Кортона е едно от най-старите средновековни градчета в района. Чентро сторико, или старата част на градчето, е кацнала на един хълм, от който се разкрива чудесна панорама, която стига дори чак до езерото Тразимено. Новата част се е разпростряла около жп гарата под хълма. Старата Кортона обаче е интересна. Мога да я определя като  едно романтично и сладко градче и мисля, че си струва човек да се отбие от пътя си заради него.

Кортона

И какво да прави там?

О, нищо изискващо специални усилия  –  разходка из живописните тесни улички, зазяпване по арки, врати, прозорци и фасади, да се наслади на панорамите към околността. После да пийне едно кафенце или да обядва в някоя тратория. Например на пиацата с Кметството, хем докато си хапваш, можеш и да наблюдаваш какво правят хората в тосканската провинция  😉

После какво? Ами, няколко снимки,  с големи усмивки хем пред магазинчето с надпис „Капели и омбрели“ /шапки и чадъри/ в единия край на пиацата 😀   А защо не и една бутилка местно вино да си купите от енотеката до траторията?

Из уличките на Кортона

А кортонци се гордеят и с това, че преди десетина години в тяхното градче е сниман романтичният филм „Под слънцето на Тоскана“. Има го с превод в zamunda … E, на мен ми се видя по-скоро драма с леека романтика. Става за гледане, обаче, хич не е досаден. Впрочем, във филма има по някой кадър и от Тоскана, Позитано и Рим.

Кортона – В далечината се вижда малко от езерото Тразимено

За разлика от повечето други градчета Кортона си има

Театър и Музео Диочезано

Вярно, малък музей с малка колекция, в която обаче има творби и на ренесансовите майстори Синьорели и Фра Анджелико. Всъщност, грешка, има и още един музей –

Музео дел Академия Етруска,

който е разположен в бивше палацо и има смесена колекция от разнообразни картини, етруски артефакти, бижута и… египетски мумии, моля ви се!

Колоди

На около 15-20км от Монтекатини Терме в посока Лука, се намира градчето Колоди.
Навява ли ви някаква асоциация това име? 😀  Да?

Ето го и него!  😀

В Колоди ви посреща ви един огромен Пинокио

Да, то е родното място на дървеното човече Пинокио. По-точно е родното място на майката на автора, Карло Колоди (това е псевдонима му).
Благодарение на хитовата детска книжка „Приключенията на Пинокио“, малкото сбутано далеч от главния път градче днес е известно. Всъщност за неговата известност допринася и специално създаденият

Парк Пинокио

И, ако сте с деца, или детето у вас все още е налице, спокойно можете да се отбиете в него и да се позабавлявате. Защото навсякъде из парка има фигури на героите от детската приказка, езерца, въртележки, атракции…
Мисля, че поне един час в този парк би бил доста запомняща се емоция за малчуганите (от 2 до 102 г. 😉
А защо Пинокио е Пинокио, знаете ли? Ееми, щото е дървен! 😀
Наистина, името му идва от „pino“, което е „бор“ на италиански. Но в руския превод на приказката дървеното човече се казва Буратино. Е, може да се каже, че и това име е вярно, понеже Пинокио е дървена кукла, марионетка. А на италиански тези кукли се казват „буратини“. Та, тé така, тé 🙂

Collodi Пистория, Италия

Ако пък вече сте пораснали и „по-възвишени“, пак няма да ви е скучно в Колоди,  защото тук има и една чудесна ренесансова вила

Палацо Гарцони

с хубави барокови градини: много цветя, фонтани, статуи, интересни стълби, басейни, птици, пеперудки…

Палацо Гарцони, Колоди

Из градините на Палацо Гарцони – палацото е онази голяма сграда на високото

Ако искате, накрая може да се изкачите и до кастелото на баира и да се насладите на панорамата долу.

Колоди, Тоскана

Малко от най-старата част на Колоди – кулата отзад е от крепостта

Паркът Пинокио и Палацо Гарцони са един срещу друг. Наблизо има и голям паркинг (платен).
А преди да си продължите по пътя, що да не си купите някоя дреболийка за спомен от магазинчето La bottega di Geppetto  (Работилницата на Джепето)  🙂
Тя е точно там, на центъра е, до барчето La brocca della fata /Стомната на феята/
Пък и защо да не пийнете по кафенце и с една топла Focaccia alla pinocchio (фокача ала пинокио) със солчица и розмаринче – спокойно бе, не е дървена 😀 Напротив, хапнете си я, ей така, без нищо друго, като топъл геврек с кафенцето – мноого е добре. Гаранция! 😉
Мда, като цяло май всичко тук е в синхрон с приказката 🙂

Да изплакнем още веднъж очи в градините на Палацо Гарцони

Сансеполкро

Сансеполкро е също неголям град и е едно от най-старите селища в Тоскана. Той е с богата история, интересен, спокоен и приятен, без тълпи от туристи. Освен това се гордее, че е родно място на известни личности от Ренесанса, сред които художникът Пиеро дела Франческа. Неговият шедьовър Възкресение /Resurrection/ понастоящем се намира в общинския музей Чивико.

Сансеполкро

Пиеро дела Франческа – увековечен с четка и палитра

Името Сансеполкро означава „Свят гроб“ /Божи/. Селището е наречено така още от основаването си, защото хората, които са го създали, били поклонници, дошли от Светите земи и донесли със себе си камък от църквата при Божи гроб. Така че може да се смята, че сюжетът на картината на Пиеро дела Франческа е като препратка към името на града.
Освен, че се смята за много ценна, картината се прочула още и с това, че по време на II св. война един британски офицер от окупационните войски, Антъни Кларк, по време на сражение, когато получил заповед да обстреля и разруши града, ненадейно си спомнил, че няколко години преди това бил чел една книга за Сансеполкро и ренесансовата картина „Възкресение“.
Човекът по принцип не бил кръвожаден и не одобрявал отнемането на човешки живот, и изобщо воденето на войни. Освен това бил и достатъчно интелигентен, за да се светне, че въпросната картина е един от световните шедьоври. И наредил на своя глава прекратяване на сражението. Впоследствие се разбрало, че заради приближаването на група италиански партизани немската войска се била оттеглила. В крайна сметка Сансеполкро не пострадал, както и шедьовърът, а благодарното население впоследствие обявило офицера за герой и кръстило една улица в града на името на Антъни Кларк.

Из уличките на Чентро сторико

Макар и не голям град, в Сансеполкро има няколко музея: Общински музей, Музеят Балестра, Музей на стъклописа, Музей по естествена история, Музеят на дантелата и

Музеят Авока

Този, последният, е малко необичаен, в смисъл, че по-рядко се срещат подобни музеи, но е много интересен и приятен музей. Има колекция от растителни артефакти и проследява развитието на медицината и фармацията. Освен това разполага със стари книги и справочници /от преди векове/, стари аптекарски съдове и инструменти, както и колекции от лечебни растения. Има и една малка секция „Отрови“, която, разбира се, е под ключ и има достъп само с гид.

В музея Авока

Сансеполкро, Тоскана

Витрини със стари хербарии, стари фармакопеи, стари книги

Към музея има и магазин за билкова козметика и билкови лекарства, тоалетни принадлежности и литература.

Работно време:

април-септември: всеки ден с почивка по обед от 13 до 15 ч.
октомври-март: затворен в понеделник
вход 8 евро; групи от поне 5 човека – евро

Из Сансеполкро

Из Сансеполкро

Не е задължително непременно да знаете езика на местните. Те са добронамерени и ще се постараят да ви упътят. А доста от по-младите хора могат да говорят разбираем английски.
Удобно е, да, но не необходимо непременно да разполагате с кола. ЖП мрежата в Италия е много добре развита, както и автобусният транспорт. Няма проблем и с нощуването – има хотели от всякакъв калибър, къщи/вили/ферми, предлагащи нощувки. Достатъчно е да имате малко време и пари, и много повече желание за приключения (в добрия смисъл)  😉

И малко гледки и пейзажи от Тоскана за ценителите, ето  тук

Автор и снимки: Вили

Автор: Вили

Снимки: авторът и Анжело

Други разкази свързани със Тоскана – на картата:

Тоскана

13 коментара to “Малките градчета на Тоскана”

1. Хубава разходка,аз тръгвам 🙂

2. sopolanka каза:

Винаги ми е кеф да чета нещо от Вили. Зарежда ме с позитивизъм .

3. Bo_Ryana каза:

Много ми хареса, Вили! Тоскана ми е отдавна желана дестинация!

особено, когато няма замесени мъже 😉 😉

5. serena каза:

О, Тоскана и за мен е мечтана дестинация с прекрасните меки хълмове, зеленина и пасторални гледки още отпреди да гледам „Под слънцето на Тоскана“. Бих отишла и на кулинарен тур из областта. Благодаря за впечатленията и снимките 🙂

6. krasimir getov каза:

Бях доста изморен,но като видях,че има нещо от Вили и то за Италия го прочетох на един дъх.Беше ми много приятно а и умората ми отмина…Благодаря ти!

7. Виктор каза:

БЛАГОДАРЯ ВИЛИ!!!!

Ти си човека от които съм получил няй-много и ТОЧНА информация за любимата ми Италия!!!

Пожелавам Ви с Анжело още много красиви моменти!

8. svetlana каза:

prekrasni snimki i razkaz
    rodena si za pisane na patepisi-jivi i koloritni…ti si mi lubimkata !!!

9. iaia каза:

Благодаря ви за отзивите, много ми е драго, че ви харесва 🙂

10. vladimir1974m2 каза:

О, и на мен ми хареса италианската приказка.Успя да ме върнеш в годините, когато Пинокио беше моята любима играчка…Благодаря ти Вили, имам си вкъщи голяма карта на Италия и там си подчертавам всички интересни градчета, които са ме впечатлили от пътеписите тук, и много искам някой ден и аз да напиша нещо за някое колоритно италианско градче.Поздрави на Анджело.

11. Дончо каза:

Не съм изненадан от хубавият пътепис и снимки.Нивото на Вили е високо и го потвърждава. Някои от снимките са като картини рисувани от художници през Ренесанса. Благодаря.

12. iaia каза:

И аз ви благодаря! 🙂
    И, ъъ… ще цитирам получателя на поздравите: Grazie mille, I saluti a tutti!
    😉

Нали нямаше мъже тоя път? 😉 😉 😉