Ное. 12 2012

Защо в Англия валят… кучета и котки ?

Пътеписът ни днес ще бъде архитекурно-лингвистичен 😉 За мене лично беше откритие, че в Англия има такива валежи, но … оставете моя балкански поглед 😉 И все пак – защо?

Защо в Англия валят кучета и котки?

Според oбщоприетото схващане, във Великобритания всеки ден вали. Местните метеоролози обаче твърдят: Това не е вярно! Има и дни, когато над цялото Обединено кралство не пада и капка дъжд. Но въпреки това, винаги е препоръчително човек да е облечен с водоустойчиво облекло или моля, поне си носете чадър! 🙂

Мм-да. Доколкото имам лични впечатления, и аз мисля, че в Англия никога не може да се каже, че денят се познава по сутринта. Относно времето, разбира се. Защото може да е слънчево и след час да завали, после пак да грейне, пак да повали… И така цял ден. А може да бъде и 24 часа мрачно, студено и дъжд. Без значение, че е юли или август. Или януари.
Но вероятно сте чували и знаменитата фраза /идиом/ „Raining  cats and dogs“, с която англичаните поясняват, че навън „Вали като из ведро“. Странно, защото изразът буквално означава „валят котки и кучета“ 🙂
Интересно, а как ли се е появил?
Любопитни хора са си правили труда да търсят и изследват корените на този израз, но така и все още не е категорично доказан първоизточника.
Но една от версиите, която на мен ми допада, а и ми звучи логично, тръгва от онова далечно време, когато в земите на бъдещата държава Великобритания са живеели скоти, пикти, келти, нормани, англи…

Всъщност, вижте първо тези къщички. Почти като от приказка 🙂

Дали бих поживяла тук?  😉

Или тази?

Къща със сламен покрив, Англия

Съвременни къщи със сламени покриви. И са симпатични, нали?

Сламените покриви /Thatching/

са се появили мноого далеч във времето назад. Преди да се сетят да си правят керемиди, хората покривали къщите си със слама, с клони и шума, с каменни плочи – каквото имали под ръка.
В Британия като материал използвали водна тръстика, която се въдела в изобилие из блатистите райони на източна Англия, а също и по-дебелите и плътни стъбла от житни култури – жито, ръж и т.н.

Англия, Великобритания
Сламени покриви имали и вятърните мелници, и къщичките на пазачите край морските фарове, кметствата и въобще всички обществени сгради. Дори покривите на Националната банка и на театър „Глобус“ в Лондон, където през 17 век се представяли всички пиеси на Шекспир, били от слама…
Почти до края на 18 век във Великобритания, както и в голяма част от Европа, сламените покриви си били най-естествено нещо, особено в провинциалните градчета и села.
С развитието на манифактурата се появили керемидите и други покривни материали, а сламените покриви постепенно се превърнали в символ на бедност.

Къща със сламен покрив, Шотландия

Горките бедни хора тук… (това къще е някъде в Шотландия)

През последните 30 години обаче, сламените покриви отново започват да се връщат на мода. Но вече те не са символ на мизерия, а точно обратното, на богатство. „Тачирането“ /от thatching/ , т.е. полагането на сламен покрив, е ръчна, трудноемка и пипкава работа. И се прави само от квалифицирани специалисти. Качествено направеният покрив може да издържи около 50 години!

Селски къщи в Англия

Селска къща в Англия

Добре направеният сламен покрив не изисква специална поддръжка. В днешно време в Англия обикновено на 10-15 години се налага по-сериозен технически преглед и ремонт, или полагане на нов слой слама. Често покривите на по-старите къщи изглеждат доста дебели и като надвиснали, но това е така, защото според традицията, когато се „ъпгрейдва“ покрива, т.е. обновява, новият пласт слама се поставя върху стария. Така покривът става все по-дебел и все по-изолиращ.
Според статистиката, в Англия има вече над 250 сгради, чиито сламени покриви са положени още преди 500 години! А това означава, че лесно може да се разбере от какви точно слами са си правели покривите англичаните преди пет века.

Но въпросът беше

защо „валят кучета и котки“ 😉

Ами, имало едно време… т.е. в стаари, стари времена, когато къщите били ниски и със сламени покриви, не било трудно за по-дребните животни, като котки и кучета, да се покатерват на покрива. За разните буболечки, гущерчета и мишоци не говорим – (със сигурност) те са си се завирали там, по подразбиране 😀  Щото в дъжд и студ сламата си е явно удобно и топло убежище. Само че при по-силен дъжд ставала и доста хлъзгава. И тогава… бедните животинки просто се подхлъзвали, пързулвали се по покрива и тупвали на разкаляната земя. Та, ето защо било то „raining cats and dogs“ – И така до ден днешен 😀

Красива къща

С няколко думи, принципът на полагане на покрива е следният:

Сламата се прави на връзки, които се връзват със стоманена тел, неръждавейка. Тези връзки се нареждат по периметъра на покрива и отдолу нагоре, и се захващат/връзват за дървеното скеле отдолу.

Полагане на сламата

Покриване на покрива

Следва изравняване, разчесване и изглаждане на сламата със специални стъргалки, някои приличат на ония, големите назъбени шпакли за работа с теракол.

Заглаждане на сламата

Накрая се подравняват краищата

Къща със сламен покрив, Англия

А така изглежда покрива отвътре

Най-накрая сламата се обработва с огнеупорни и водоустойчиви вещества.
И най-най- на финала режат лентата и пият по едно уиски за добре свършената работа… А, и си говорят за времето, ъф корс 😉   Айде, честито!  😉
Такива ми ти работи. Процесът на покриване на покрива може да трае от няколко дни до няколко седмици.
Майсторът на този вид покриви се нарича „татчър“… Хм, иде ми въпрос: Яя… дали пък на Маргарет Татчър някой й дедо не е бил  баш майстор-покривар, тогава? 😀

Селска къща

Къща със сламен покрив, Англия

Провинциално градче, в което явно живеят богаташи 🙂

В интерес на истината, трябва да кажа, че за „вали като из ведро“ англичаните използват и друг израз – „It’s pouring wet“, което буквално е „вали мокро“. Пустите му англичани, ами нали е дъжд!
Но, идеята беше за… вижте заглавието 😉

И още няколко снимки, преди да си кажем баай!  😉

Из провинциална Англия – джиджени покриви, с украси  🙂

Някъде из добрата стара провинциална Англия  😉

Еемии… Англия!  🙂

Къща със сламен покрив, Англия

Офф… ми, не е ли готина?  🙂

Къща със сламен покрив, Англия

Другия път ей тук ще седна да пия една бира! Кой ще дойде с мен?  😉

Къща със сламен покрив, Англия

Завършвам с тази красавица. Дано да си живеят щастливо обитателите й 🙂

Снимките без лого са от свободен достъп от интернет.

Автор и на половината снимки: Вили  044_tender

Други разкази свързани със Другата Англия – на картата:

Другата Англия

5 коментара to “Защо в Англия валят… кучета и котки ?”

1. teddy каза:

вили, страхотна си!
    как досега никой не се сети като тебе да снима и да разказва с такова чувство за хумор?!
    добре 4е си го сторила!
    поздравления!

2. SAMOTNIQT_VOIN каза:

Вили както обикновено на ниво.
    Отностно думата „тачър“- на английски май означава и тъкач и може би оттам идва.

3. Vili каза:

Благодаря и на двама ви 🙂

Войне, ами имаш/нямаш нищо против, аз да кажа с няколко думи:
    thatch е 1) съществително = сламен покрив; 2) глагол = слагам покрив от слама
    От него се образува thatcher = правач на покриви /майстор, демек/; т.е. както от drive = карам /кола, превозно средство/ се образува driver = шофьор или от sing = пея, се образува singer = певец – примерно де.
    А пък тъкач е weaver – за друга дума не се сещам. Предполагам, че може би си мислел за tailor, ама това шивач 🙂
    Все пак, ако имаш нещо друго предвид, кажи да го разчепкаме 😉

4. Iceberg каза:

Много готин пътепис, благодаря!Къщичките са страхотни. А и повечето снимки показват,че не винаги вали в Англия. При досегашните ми посещения, правени през всички сезони не мога да се оплача от лошо време. Още първия път ми направиха впечатление тези сламени покриви . Има даже такива, на които от слама са направени и животинки за украса.