окт. 25 2012

На море в Ханиоти (Халкидики, Касандра)

Да поизпратим тазгодишното лято с едно моренце до Ханиоти на Халкидики. Павлина ще се препича вместо нас там 😉

Море на Халкидики

Ханиоти, Касандра

И така времето за много- и дългоочакваното море дойде.

И свърши.

Тази година го желаех повече от обикновено и в страха си нещо да не се обърка, заложих на познатото. Разбира се, че не беше това, което очаквах, но беше различно и много забавно.

Касандра ни посрещна с дъжд.

Ханиоти, Касандра – На море на Халкидики, Гърция

Бях погледнала прогнозата и не се учудих, ама последва и още, и още. Добре, че дъждът си даваше спирки, та можех да снимам.

Идвам в

Ханиоти

не за първи път и тук си почивам най-добре – кратко, много кратко за моя вкус, разглезен от поне двайсетдневните „смени” в Созопол и Варвара или от месечното търкаляне на плажа пред палатката. Но във всеки случай много по-добре от днешното презастроено, мръсно и шумно нашенско море.

Chaniotis, Pallini 63085, Гърция

Името Χανιώτης

се изписва на български по най-различни начини – Ханьотис, Ханиотис, Ханиоти. Доколкото зная, това е първият курорт на полуостров Касандра и извън сезона в него живеят по-малко от хиляда души.

Но започне ли лятото… а тук то е дълго… се изпълва с всякаква реч. През септември предимно руска и македонска, но срещнахме и немци, словаци, скандинавци. И българи, ценители на умерените жеги. Само че този път дъждът преобладаваше.

Разбира се, първото нещо, към което насочих апарата, беше бугенвилията на входа на хотела. Още се виждат капките дъжд по цветчетата.

При нас продават бугенвилията в саксии, а в Гърция расте като дърво и често достига да втория етаж на къщите. Може би, би могла и повече, но триетажните сгради в курорта са рядкост.

Градоустройствените правила тук са строги, а нарушителите освен че ги чакат тежки глоби, сами разрушават незаконните етажи. Съществува и задължително съотношение застроена площ – празно пространство, така че да няма къщи без дворове или изпълнени с допълнителни пристройки. В дворовете цъфтят цветя, оградите са обрасли с жасмин, маслини, портокалови дълвета и палми.

Ханиоти, Касандра – На море на Халкидики, Гърция

Това се вижда от балкона на хотелската ни стая.

Наоколо се носи аромат на жасмин и най-разнообразни цветя, които не мога да определя.

Ханиоти, Касандра – На море на Халкидики, Гърция

Плажът е дълъг и доста широк, вилите са по цялото му протежение, но нямат нищо общо с мутробарока и грандоманските строения.

А тези, които са на първия ред, имат грижата и да поддържат тревните площи, без да се притесняват, че някой ще построи нещо пред прозореца им.

Как ли плаче душата на българския търгаш пред такова разхищение – само колко капанчета и сергийки могат да се опънат. А гадните мързеливи гърци садят палми, пинии, нар, портокали и цветя.

Дъждът спря, поне за известно време, и се появи и дъга

макар и дъждовно, тя се отразяваше в морето и след софийските прахоляци и шум, в мен настъпи мир.

А зад Ситония се вижда най-високият връх на Атон, висок 2033 метра – онова малко триъгълниче в дясно, дето почти не се различава и може да мине и за облак.

Дали зад него няма да погледне някое ангелче?!

Вече е време за плаж. Морето е топло и макар че периодично се появяват облаци, е „радост за душата”… и тялото.

Ханиоти, Касандра – Море на Халкидики, Гърция

На плажа е забавно – минават масажисти, търговци, рускини се пазарят за стока, която не струва и половината от обявената цена, но удоволствието от търговията е голямо.

И всеки говори на своя си език и се смее.

Вярно е, че нашето слънчево щастие не трая дълго, но

хубавото на Ханиоти е, че има къде да се разходиш, да позяпаш и да пийнеш

Не е като да си затворен в някой скучен, макар и луксозен хотел.

Паркът – Ханиоти, Касандра – Море на Халкидики, Гърция

Крайбрежният парк

Църквата „Св. Никола”

Площадът с амфитеатъра.

Има си даже нощен живот, но не дискотечно шумен, а по-лежерен.

Магазините работят до късно. Някои са стандартни, …

а други, особено handmade, носят духа на Гърция.

А после дойде вятърът. Вдигна се вълна – такова нещо

рядко се наблюдава в кроткия Торнейски залив*

А на другия ден сякаш нищо не се бе случило. Морето се прибра, поизхвърлило още красиви камъчета…

…гларусите и чайките се заразхождаха по плажа

Появихме се и ние. Уви, за последно.

Плаж – Ханиоти, Касандра – Море на Халкидики, Гърция

Догодина – пак!

След обяд тръгнахме за София. А впечатленията ми от българите в чужбина, от пътя, магистралите, крайпътните заведения и всички съпътстващи почивката екстри – може би друг път.

Автор: Павлина Д.

*Торнейски залив – заливът между първия (Касандра) и втория (Ситония) ръкав на Халкидики – бел.Ст.

Други разкази свързани с Касандра – на картата:

Касандра