окт. 12 2007

Турция ли?!?! Никога вече!!!

Турцияли?!?! Никога вече!!!

Истанбул

Започвам седин съвет към всички, които имат намерение дапосетят „южната нисъседка“— нетръгвайте самостоятелно— задължително организирано, сгрупа!!!

Аз нямах тази възможност, просто защото сеналагаше дапътуваме за1ден доИстанбул, задапридружим сина мидолетището. Решихме, четъй итъй щеходим, можем даотделим единден, задапоразгледаме града. Направихме сирезервация захотел чрез интернет. Хотелът беше много добър— врайона наЛалели— изключително търговски район! Впоследствие сеоказа, четова сиеедин чисто руски хотел (вкоето нямаше нищо лошо всъщност!) всърцето наИстанбул.

Още стръгването отВарна, т.е. скачването нивавтобуса наНишикли, вече бяхме вТурция— само турскареч, турски филми, турска музика, турски табиети имурафети— първо теканят дасе„напарфюмираш“ снякакъв евтин одеколон… … сигурно енякакъв обичай, защото забелязахме нещо подобно ивресторантчетата вИстанбул.
Както идае— втъмни зори пристигнахме вИстанбул— изсипаха нинаОтогари… който накъдето мувидят очите! Първото впечатление— ужасна миризма, която тезаобикаля отвсякъде— някаква смесица отподправки, мирис наманджи, надюнери иоще незнам какво, новневъобразимо неприятна комбинация. Тази миризма нисъпровождаше изцелия град…

Нямахме избор итрябваше давземем такси дохотела. Заима няма 6—7 км ниприбраха „само“ 15$. Добре, чевхотела нипуснаха много преди нормалния час завсяка резервация (12ч. пообед), тауспяхме дадремнем, докато дойде време заразходки.
Към обед тръгнахме да„зяпаме“… тосибеше точно зяпане, защото ходихме побулевардите изяпахме повитрините— нали небяхме отишли дапазаруваме, адагледаме всепак… Бяхме решили, чещестигнем доСвета София, тапоне нея давидим. Стигнахме… ноточно тогава заваля итрябваше датърсим някъде място, където даизчакаме дъжда даспре итака иневлязохме дагледаме вътре. Всъщност основната причина беше, чемоите мъже бяха категорични, чевджамия няма давлязат… иди обяснявай, четова еисторическа забележителност… Данеговорим, чепопаднахме точно повреме наРамадана (или рамазана— извинетеме, нонеправя разлика), когато тенеядат посветло, ипочти нямаше място, където дасенахраниш през деня, ание определено неискахме даядем дюнери…

Трудно миедаразкажа всички впечатления само отедин единственден…
Честно казано, радвамсе, че, отедна страна, получих съвсем реални, ане„напудрени“ впечатления, които щеше дамидаде едно организирано пътуване. Отдруга страна обаче, тези впечатления съвсем несаположителни:
—навсякъде гледат дате„прецакат“— никъде няма цени ивсеки сиизмисля цена според това как тевъзприема, анашите опити дасепазарим недоведоха дочак кой знае какви положителни резултати— дори един съвсем обикновен локум (абсолютно еднакъв навсякъде) могат датипредложат заот10 до2лири.

—„официалните езици“ вИстанбул сатурски ируски. Повярвайтеми, изумих секолко много рускини ируснаци има поулиците ивмагазините (дори повечето надписи санаруски!). Тепазаруват вогромни количества— само наедро— ипродавачите оставаха разочаровани като кажем, ченяма дакупуваме „оптом“!

—втози град имаш чувството, чеживеят само мъже!!! 90% отвсички поулиците ивмагазините самъже! Останалите 10% сарускини… туркини почти невидяхме…
—няма алкохол!!! Дори бирата сепродава само вспециални магазинчета, като една съвсем обикновена бира е2лири (т.е. 2лв.), заалкохола данеговорим— литърът есигурно над 30лири (без вносните алкохоли).

—направи мивпечатление, чеулиците сиимат „разпределение“— улица надънките, улица назавесите ипокривките, улица намъжката конфекция, улица накожените дрехи… сигурно така секонкурират по-успешно!

—край който имагазин даминеш, тръгват след теб изапочват датекандърдисват навсички езици давлезеш идатеубеждават, чеоттяхната стока по-хубава няма никъде. Амагазините сапросто безброй! Имах чувството, чеиедин метър нееостанал без магазин! Врайона, вкойто бяхме, просто неживееха хора— имаше само търговци итърговия…
-а джамиите!?!?! Оооооооо, боже господи!!! Те са не по-малко отмагазините… Мине сенемине час исеразнася вой намаксимум децибели… Оглушителни „вопли“ буквално тезаливат отминаретата…

Единственото, което мевпечатли положително етранспорта— метрото неемного дълго, носвързва перфектно летището савтогарата (например!). Срещу 1.30лири секачваш отлетището ислизаш точно всредата наавтогарата заоколо 20минути. Отделно има градска „железница“, тролеи, автобуси, безброй таксита… това всъщност еразбираемо ведин многомилионен град.

Всичко дотук добре…но! какво вкрайна сметка менакара дареша категорично, чеповече няма дастъпятам!?!?!

Оставаха ни2часа дотръгването наавтобуса завръщане. Мислехме дахапнем нещо, което става заядене, носеоказа, чевъв всичките закусвални наавтогарата предлагат манджи сособен аромат (иначе навид красиви), дюнер инякакви пилешки шишове спочти недостъпна цена… Вкрайна сметка сикупихме поедна бира ирешихме, чепоне това можем да„обядваме“! Грешка!!! Фатална грешка виказвам…

Кой дасипомисли, чедапиеш бира идапушиш е„върховен грях“!!! Отворих сиазбирата, запалих сицигарата исиседя пред автобуса исипия като един нормален бял човек!!! (Забравямаз, чеЧОВЕК нееравно наЖЕНА там!!!) Иизведнъж започват даменаобикалят някакви страшни мустакати, брадясали турци идамегледат страшно идамивикат „серсем“… При което намен мистава страшно смешно исамо казвам— немиговорете, неразбирам нищо! Тирадата обаче продължава истава все по-страшно! Ама аз„курназ“! Дръпна местюарда вавтобуса иказва— абе,тилуда лиси?!?? Как щепиеш бира ищепушиш! Сега ерамаз(д)ан… нисепие, нисеяде!!!
Подивях виказвам! ейййййййййййй…….. подивях!
Ще мидават тетон вживота ипосока наперчама!!!
Ще миказват кво даямидапия!!!
айсиктирикс…
Добре, чеоставаха 10-тина минути дотръгването… излишно едаспоменавам, чецялата тълпа остана пред автобуса, вперила взор вмен икоментирайки поведението мидосамото тръгване наавтобуса…
Ей така… завърши със скандал моето посещение вИстанбул!
Първото ипоследното!
Заклевамсе!!!

Автор: ДжоДо

23 коментара to “Турция ли?!?! Никога вече!!!”

1. Anonymous каза:

Трябва да се уважават традициите и празниците на страната, в която си гост. Иначе реакцията си е типично балканска

2. Svetlomir каза:

а по добре не ходи там втори път да, не ходи и в други страни, че на някои места дори полицията ще ти направи проблем ако пиеш бирата на вън ( в Румъния примерно).
    Изглежда си очаквала с други неща да се сблъскаш, но нъц хаха

3. Anonymous каза:

В полицейска държава, моето момиче, трудно ще си правиш каквото си искаш. Добре, че не са те закопчали. 😀 Иначе, не познавам човек, който да мрази Истанбул, но явно има и такива индивиди. Ами жива и здрава да си като не ти харесва.

4. Anonymous каза:

Там където си била и за съжаление не си разбрала е само за търговци на едро – Лалели !!Сигурно е трябвало да почетеш повечко преди да пътуваш ..Може и да не знаеш , но попитай все пак … А жалко за теб . Виждала съм българки с високи токчета но туризъм и тогава големината на градовете им е виновна . А аз и в България не гледам с добро око на пиещи бира на автогарата момичета – седнали по земята ….Другия път чети ! Например в Италия не се опитвай да влезеш по потник в църква – ще е същата картинка !!

5. Anonymous каза:

Наистина е по-добре следващия път да се информираш за мястото, което ще посещаваш. Относно цените – в БГ масовата басня е, че в Турция е супер евтиния, което особено за качествени стоки и услуги не е точно така 🙂 Имай предвид, че средната класа там е по-добре платена от същатата в БГ, което респективно се отразява и на стандарта. А за руснаците и търгашите – този квартал е такъв, на мен също не ми е любим, но има други места където ситуацията е доста по-различна. Важното е човек да се интересува и да са съобразява с различията, особено когато е на тяхна територия 🙂

6. Anonymous каза:

Наистина, когато отиваш в друга държава, трябва да се съобразяваш с традициите и празниците им. За Истамбул трябват 3-4 дена да се разгледа, иначе се получава едно търчане равно на супер преумора и раздразнение. Това, че всичко пише на турски е проблем, но влез в който и да е магазин и попитай дали някой не говори български. Много хора ще ти отговорят. И турците като цяло са доста отзивчиви.

Освен в Италия, и в България е признак на неуважение, да се влиза в църква с къси ръкави и крачоли.

Колеги, много интересна дискусия, но ако бяхте се постарали да си сложите по един ник – супер щеше да бъде. Авторката, като реши да ви отговори (а тя ще го направи) как да се обръща към вас Анонимен 1, 2 и т.н. ли?
    Разбира се казаното сега не се отнася до Светломир:-)
    Поздрави на всички!

8. komitata каза:

„Всички“ са най-вероятно един и същи човек, Стойче, който вероятно дори не живее в България 😉

Хм, дано не си прав, но като че съм склонен да приема такава хипотеза…

10. Gabriella каза:

Стойчо, Комита, прави cте за липсата на никове.Това е моето мнение от преди 2 дена:

А каква е връзката дали мненията са написани от хора в България или в чужбина? Мнението ми е изразено от личен опит.

Здравей Gabriela,
    ето сега мога да се обърна към теб:-)
    Когато мненията са съвсем анонимни – изглеждат еднакви и човек не ги възприема сериозно.
    Мевду другото, обявихме конкурс за критика на сайта. Ще се радвам да се включите всички:-)

12. sherri каза:

И аз мога да поставя ника си ,но не винаги ми се иска да мина през дълги процедури на регистрация. Извенете ако не съм била открита .
    Даже и живея в българия ,колко странно !
    Може ли да пиша или има закон за уседналост? :))) Това е в рамките на шегата !
    В България в църквите и пияни съм виждала ,а за разголени -няма проблем . В Италия никой няма да те пусн е- ще ти дадат нещо да се наметнеш поне !

13. Anonymous каза:

Истанбул е един огромен отвратителен град населен предимно с неграмотни изроди.Не се очудвам изобщо на разказа на г-жата,аз мога да разкажа поне 100 такива истории които лично съм преживял.Моят съвет е- посещавайте по цивилизовани градове.

14. Атанас каза:

Уважаема госпожо,
    вие сте от хората, които понякога ме карат да се срамувам че сме сънародници…Позволявате си да правите характеристики, които са силно субективни и преувеличени !
    В същото време далеч не споделям и приповдигнатия тон от предния пътепис за Истанбул.Просто това е един град на контрастите, което обаче съвсем не намалява неговото очарование и магнетизъм !А за случката на автогарата, съм убеден че е силно преувеличена. Преувеличено е и съотношенито жени-мъже !От цялото ви писание лъха на , простете за израза, елементарност и дълбока комплексираност. Опазил ме господ да ставам адвокат на турците, аз самия съм имал крайно неприятни емоции в същия този Истанбул,но пак казвам това ни-най малко не ви дава право на такива бомбастични заключения. Поздравявам авторите на този великолепен сайт, който посещавам с огромно удоволствие.
    Давайте в същия дух, за втори път ме амбицирате да посетя конкретна страна/последно Дубровник – Хърватска/ и не съжалявам ни най-малко.

15. Деян каза:

Това е най-просташко написаната статия, която якога съм виждал. Обожавам Истанул, винаги съм бил сам в този град и го смятам за прекрасно място. Това, че кон с кпаци като вас е отишъл в чужда държава мислейки се за голямата работа си е чусто вашпроблем и не знам защо занимавате хората с тях. Само да кажа, че и със „велика“ Америка ако пушите и пиете бира на такова място направо ще ви арестуват. Навсякъде има закони, както писани така и неписани и сте Длъжни да се съобразявате с тях. Приемете, че сте на гости, а не във квартала си и спрете да се излагате и да излагате България навсякде по света. Заради ткива като вас ме е срам да кажа от къде съм, когато съм в чужбина.

16. ДжоДо каза:

Мноооооооого отдавна бях забравила тези мои „премеждия“! )))
    Поздрави на Стойчо!
    Към всички коментиращи:
    Не съжалявам за написаното, не се отмятам от мнението си, въпреки всички, които с критиките си се нахвърлиха срещу мен и тук, и в „един друг форум“! ;-)))
    Не ангажирам никого с моето мнение и с впечатленията си и не се обиждам на нападките към мен.
    Приемам с усмивка опитите ви да ме поучавате… и въпреки това, никога няма да се съглася с мюсюлманското „жената не е човек“, което беше основната причина за описаната случка и за „специалното“ отношение към мен.
    Нямам желание да отговарям персонално на никого, защото не съм имала за цел да се заяждам с никого, когато писах горното… просто изразих впечатленията си…

Приятно пътуване по света на всички ! )))

17. КК каза:

Аххх горкото момиче пиещо и пушещо – те пък му дават наклон ( на кое??)
    ужасяваща статия – и наистина спрете да слагате това име на българите – с неадекватното си поведение и О информираност .
    За твое сведение Джоджо- и тук искаха да забранят пиенето на бира дори в парковете .
    Мое мило селко девойче –а ти верно не си човек май ….

КК, внимателно с личните квалификации! – обсъждаме разказа, а не автора му

19. kathryn каза:

Прочитам последните три коментара и нямам търпение да не се обадя. Ако ще се говори за религии, жената не е много човек и според християнството 😉

Айде мрън-мрън сега! Не стига, че сте ни взели ребрата, ами и претенции! 😉 (между другото темата е благодатна кой кого смята за човек, но не е за пътеписен сайт)

21. blagun.k каза:

Онзи ден дъщеря ми се върна от третата си в продължение на година почивка на море в Турция. И трите – около Анталия: по веднъж в курортна част извън града, в Сиде и в Алания. Естествено, щом е потретила, значи и доставя удоволствие. Но в същото време забелязва особена и тревожна тенденция напоследък – пълзяща ислямизация. Алания, курортен град с 300-400 хиляди души е нещо, което не може да мине за затънтено анадолско село. И въпреки това местните жени били почти на 100% забулени, рядко се срещали по градските улици, а доколкото ги има на плажа – с особени „униформи“, подобни на водолази.

Мисля, че е настанало време аскерът да възстанови позабравените завети на Ататюрк. Много е вредно и даже опасно животът и политическите нрави в Турция да се мерят с евроаршин.

22. rrrr каза:

хаха Бай ганъовица ходила в Истанбул… Неможе да плуеш така ти дори не може да си представяш какво е Истанбул там има куп заведения и магазини и то такива които никога неможеш да си позволиш щото там стандарта е съвсем различен от нас, а и по голямата част от населението в Турция са образовани,интелигентни хора недей да плуеш личи си колко мозък имаш статията ти е 85% лъжа или си се заблудила жестоко

rrrr, не прочете ли предупрежденията, че тук се объжда статията, а не автора?

Още повече, че и приведените от тебе факти не са много верни. В Турция има образовани хора, но в никой случай не са „повечето“. Истанбул е страхотен град, но ако се абстрахираме от туристическия център, останалото може да бъде интересно само на местното население. Та мисълта ми е – не обиждай авторката без смисъл, ами се придържай към разказа и фактите, които можеш ти да ни разкажеш