юли 05 2012

Продължаваме с обиколката на Цветан из Брюге (Брюж) в Белгия. Вече се запознахме с града, после бяхме в Църквата на Светата кръв, а днес ще посетим едно от малкото места извън Италия, в което има произведение на Микеланджело (ами бил си е човекът провинциален скулптор навремето, та не е работил много извън собственото си „село“)

Каналите на Брюж, Балдуин и свещената кръв

Църквата на Богородица (Onze Vrouwenkerk)

Ален Делон – Брюж (Брюге), Белгия

Ален Делон

А от модерна галерия ни намига Ален Делон.

Фламандка – Брюж (Брюге), Белгия

Фламандка

Тази фламандска красавица ни упъти към Мадоната на Микеланджело, в

катедралата на Богородица – Onze Lieve Vrouwkerk

катедралата на Богородица – Onze Lieve Vrouwkerk – Брюж (Брюге), Белгия

катедралата на Богородица – Onze Lieve Vrouwkerk

Защо ли ми прилича на ракета на стартова площадка?

Церковь Богоматери, Flanders Hotel, Langestraat 38, 8000 Брюге, Белгия

Микеланджело – Брюж (Брюге), Белгия

Богородица от Микеланджело

Рядка възможност да видиш Микеланджелова скулптура извън Италия.

Богородица – Брюж (Брюге), Белгия

Богородица

Тя е защитена с бронирано стъкло от луди атеисти.

Приятелю моли се, че не знаеш кога ще настъпи твоят час, и помни, че нито най–добрите хирурзи,

Фламандско изкуство – Брюж (Брюге), Белгия

нито ангелите ще ти помогнат.

Ангели – Брюж (Брюге), Белгия

Ангели

(от музея на фламанското примитивно изкуство Groeninge, 6 евро).

Дори да си крал или принцеса, (като Шарл Плешливи и дъщеря му Мария Бургундска в катедралата)

Шарл (Карл) Плешиви – Брюж (Брюге), Белгия

Шарл (Карл) Плешиви

Мария Бургундска – Брюж (Брюге), Белгия

Мария Бургундска

Бъди милостив – Брюж (Брюге), Белгия

Бъди милостив

Така че докато си жив бъди милостив!

(макар входът да е безплатен)

–свободен превод на надписа.

Каналите на Брюж, Балдуин и свещената кръв (4): Старата болница на Св.Йоан

Автор: Цветан Димитров

Други разкази свързани с Белгия – на картата:

Белгия

2 коментара to “Каналите на Брюж, Балдуин и свещената кръв (3): Църквата на Богородица (Onze Vrouwenkerk)”

1. Този Шарл е the Bold, а не the Bald, както се вижда и от скулптурата. 🙂

Плешивия изглежда е бил погребан в Сен Дени, но след Революцията французите май му претопили надгробния паметник…

2. Цветан каза:

Благодаря за забележката това е Карл Смели или Шарл Дръзки (на френски: Charles le Téméraire), познат на враговете си и като Карл Страшни, роден Карл Мартен, е последният херцог на Бургундия.Това е неговото родословие.
    Ще се радвам ако сте харесали и моя свободен превод на надписа,още не знам фламандски, но такива чувства събуди в мен тази гробница.Всичко е суета..
    Този херцог / не крал/ е роден в Дижон, Карл е син на краля Филип Добрия и Изабела Португалска (1397-1471). На 7-годишна възраст се жени за 12-годишната Катрин, дъщерята на френския крал Шарл VII. Тя обаче умира 6 години по-късно. На 21-годишна възраст Шарл се жени повторно, този път за Изабел Бурбонска, от която се ражда и единственото му дете — Мария.
    До смъртта на баща си носи единствено титлата граф на Шароле, но след това наследява всичките му титли, вкл. „Велик Херцог на Запада“. По-късно става и рицар на Златното руно. След като поема управлението, Шарл започва да разширява значително териториите на Бургундия, стремейки се да обедини разделените ѝ южни и северни владения. Тези кампании го вкарват в конфликт с френските крале, който в крайна сметка довежда до т.нар. Бургундски войни. Шарл е разгромен от френски и швейцарски войски три пъти, и е убит край Нанси през 1477.