ное. 18 2008

Южна Корея – кратки впечатления

Корея е малко позната страна. На нашия сайт сме представяли само Северна Корея. Днес

ще се разходим до Бусан (Пусан), Република Корея. Този разказ е първата птичка в сайта ни за тази страна Приятно четене:

Бусан (Пусан), Южна Корея

Пиша следните редове от хотела в Бусан.

Южна Корея е интересна страна

и за последните 4 дни натрупах бая впечатления (сигурен съм, че половината от тях ще забравя да спомена, за което се извинявам прeдварително 🙂

Вижте по-голяма карта

Полетът от Европа до Корея е сравнително дълъг — 9ч и 30 мин, самолетът беше Airbus A340 на Луфтханза, излетяхме от Франкфурт следобед.

Пусан (Бусан)

И така, нагъчкани като сардини в консерва в икономичната класа, къде спали, къде недоспали, кацнахме на международното летище Инчон в Сеул малко преди обед, от където с автобус се прехвърлих до летището за вътрешни полети — Гимпо. Разстоянието между тях се взема за около 30 мин в зависимост от трафика по пътя. От Гимпо с полет на Asiana Airline се добрах до Бусан.

На гарата в Пусан (Бусан)

Ето и накратко впечатленията:

• Валута е корейски вон и 1000 KRW = ~ 1 лв
  • Мобилните мрежи ползват само 3G стандарта, 2 или 2.5G няма, така че ако телефонът ви не поддържа 3G просто няма да открие никаква мрежа, както стана с моя. Добре, че втория апарат, който нося поддържа 3G, че иначе щеше да стане голям майтап да съм без никаква комуникация в непозната страна на другия край на земното кълбо:)
  • Масово се използват мобилни телефони на фирмата Anycall. Това мисля, че е някаква марка на Samsung за местния пазар. Разбира се само 3G. На всичките има някакви цветни връзчици.
  • Корейците произвеждат 4—5 марки бири. В хотела, в който бях имаха най-разпространената — Hite. Честно да кажа, това трудно може да се нарече бира, първо няма никакъв вкус на бира, много е лека (въпреки, че е 4.5% алкохол) и второ като е топла все едно пиеш п*кня. Не препоръчвам.
Бусан, Южна Корея
  • Ресторантите са друга интересна история — ресторантите са специализирани и съответно предлагат само едно. Примерно има ресторанти за свинско, за пилешко, за телешко, за кучешко може би:)
  • Корейският вариант на McDonalds се нарича Loteria. Отделно си има и McDonalds.
  • Едната вечер в хотела си поръчах традиционна корейска табла. Това представлява една огромна табла с много различни ястия — ориз, зеленчуци, риби, супа, напитка, яйце, месо, плодове и тн. Половината от храната ставаше, но другата половина беше прекалено пикантна за моя вкус.
  • Знаете ли, че докато ядат на маса, корейците не употребяват напитки. Майтап няма. Предполагам, че стомасите им са от стомана като знам колко е пикантна храната им.
  • От филмите бях останал с впечатлението, че източно-азиатските жени са дребнички и тънички. Е, може би западната култура ги е покварила, та се срещат и сравнително едри девойки и винаги се покланят и усмихват като те поздравяват.
  • Освен мобилните технологии, друга насока, в която корейците доста са дръпнали е телевизията. Голяма част от програмите се излъчват в HD формат.
  • По пътя в един от кварталите видях табели — „Кафе Русалка“ и „Супермаркет Юра“. Руската общност там явно е сериозно застъпена, защото и в хотела масово се чуваше руска реч.
  • Бусан има добре развито метро, с което може да достигнеш до най-важните точки в града. Билета в едната посока и за една линия (имат общо 3 линии към момента) струва 1100 вона. На метро гарите има машини за продажба на билети. Машините обаче не приемат банкноти по-големи от 1000 вона. Обиколих около 4 машини мъчейки се да си купя билет с 10 000 вона преди един чичко да ми покаже машината за разваляне на пари, пъхаш банкнотата и ти връща банкноти само по 1000. Хитро. Има и доста банкомати в случай, че нямате кеш.
  • Таксиметровите шофьори карат с ръкавици, почти всички имат gps в колите си. Изключително любезни са, но не винаги могат да ти дадат касова бележка. Английски рядко говорят или четат, така че носете си карта или визитка на мястото, към което отивате, или помолете някой английско говорящ кореец да обясни на шофьора крайната ви точка. Тарифата е около 1100 вона / км.
  • Като стана дума за автомобили, в Южна Корея масово се карат Хюндай, Деу и Киа. Рядко може да се види друг модел.
  • Черната техника в магазина е почти изцяло само на Сони или Самсунг. Е, видях и един щанд с продукти на Епъл, ама това сигурно е било изключение:)
  • Ако решите да си купувате дрехи в Корея имайте предвид, че техния размер XL (100—105) съответства на европейски M или L.

Автор: Илиян Дарганов

Снимки: Радо Още снимки – по -надолу:

Корейки

Ресторант

Пристанището

Плажът

HDTV е нормалният стандарт в Корея

Други разкази свързани с Южна Корея – на картата:

Южна Корея

7 коментара to “Южна Корея – кратки впечатления”

1. rado каза:

ех, бусан е страхотен град! по-непретенциозен от сеул, с живописен залив, a плажа хюндаи e чуден 🙂

Радо, ще паснеш ли някоя снимка за илюстрация тук?

Радо, много благодаря!

4. Васил каза:

Радо, можеш ли да ми кажеш какви са цените горе-долу. Примерно колко струва едно кафе, вода.. ?

Благодаря ти предварително!

5. slaveya каза:

zdravey
    otivame b busan s cruien korab i shte badem tam ot 17 do 22 h kakvi zabelegitelnosti preporachvash da vidim za tova vrem 6-7 chasa, namerih po internet firma koyato moge da ni vodi s van za tova vreme za 160 usd no tryabva da utochnya marshrut i shte sam blagodarna za pomosht
    pozdravi