Крепост Маркели (2): Ето я днес
Днес ще разгледаме крепостта Маркели в днешното ѝ състояние. Теодора вече ни разказа миналата седмица за историята ѝ.
Сега – как изглежда днес. Приятно четене и честит ви празник на буквите 🙂
Крепост Маркели
част втора:
Ето я днес
Една приятелка ми се обади и предложи да натоварим каквото можем от семейството по колите и да отидем да видим това невероятно място.
В интерес на истината си представях нещо, по което да се катерим, да има стръмни стълби и поне един зъбер. В началото на Карнобатската магистрала (пътувайки от Сливен) на има табела за Маркели. Крепостта е на 50 км от Бургас и 6-7 от Карнобат. Отбивката води и към село Крумово Градище. Слизайки от магистралата (колко американски прозвуча) трябва веднага да свиете вдясно по един черен път. В противен случай слизате до селото, търсите някой да обясни, къде е тая крепост и после я намирате. Та по черния път, внимателно, особено ако колата е с ниско окачване, минавате покрай някакви изоставени сгради, които приличат на стари казарми. На челото на едната има надпис: …А..КЕЛИ. Има и стрелка. Продължавате по живописния черен път, който се вие по билото на възвишението и така докато стигнете до една бариера. Изкривена такава. Пролетно време е и въздухът ухае на мащерка, стоплена влажна земя и на свежа трева. Прахолякът е мек и не особено противен като през лятото.
Пътят след бариерата леко се снишава и ни отвежда към стъпала, които едва ли са били главният вход към твърдината.

Пътеката
Малко след това сме отгоре и сме вътре в историята. За жалост, останките не са никак много.
E773, Карнобат, България
Но сякаш да компенсира, мястото е запазило такова величаво усещане, че като направиш първата крачка, за да приближиш, ти се струва, че дрехите ти са от златоткана коприна, която тежко се влачи по тревата. Гледката е неописуема – сякаш си окачен на небето (въпреки че е възвишението все пак е само възвишение, т.е. надморското равнище, не е особено драстично надвишено.

Това трябва да са останки от някоя кула

Друга наблюдателница, разположена противоположно на тази от предходната снимка

руините чакат археолозите
Неописуемо е и чувството, което обзема човека, особено ако има афинитет към историята.
Всъщност
крепостта е била проучвана още от братя Шкорпил
На няколко пъти са правени разкопки – през 90-те години, както и 2007. Намирани са изключително интересни находки – както съдове и други предмети от битта, така и „официални” печати… Сред откритията е било и така нареченото „гърне със злато” – всъщност монети някъде от 6-ти, че и 8-ми век. Имало и други от по-късно време. Кой знае, може да е било някоя църковна каса.
Всъщност, на най-високото място се намират
руините на храмовите комплекси

Света Богородица – оставено в памет на епархията от старо време

нещо интересно, с неизвестно за нас предназначение
а стените на крепостта са в ниското:
Под тях има река, защитни валове….
Но погледа бяга по „двора”, както и дечурлигата. Последните се стрелкаха като лястовички, и току надаваха вик: виииж. По-скоро се интересуваха от адреналинната част. Всъщност човек се усеща странен и малък сред мащабите на миналото. Философията завладява мисълта и връща значението на някои пообезценени понятия, без да ги споменавам. Искаше ми се да седна, направо да легна на тревата, да затворя очи и да се нося през пространство, време, каквото там има. Сякаш ме обви енергия и вля мистика в и без това стресираното ежедневие. Някак не ми достига вътък да обясня. Може и да преувеличавам на моменти, обаче, като нищо да съм се мотала с меч в ръката по Маркелито преди енстотин години. Всъщност ще ми се да съм била местната хубавица – по ми приляга на пола.

Природата си знае работата. Винаги напомня за романтиката насред драмата и историята.

Останки от кула, предполагам
За жалост, мястото е оставено просто така, консервирано до колкото е било възможно и без грам указания за заблудения посетител.
При последващо проучване, разбрахме, че край реката има доста добре запазени останки от съоръжението, снабдявало Маркели с вода. Не знаехме кое какво е…
Та препоръката е, ако все пак на някой му се иска да види на живо тази невероятна забележителност, нека мине през музея в Карнобат. Неговият директор, специалисти и експозиция, са прекрасно запознати с крепостта. Препоръчаха ми ги като безкрайно ерудирани (хората, предимно).
Горите отдавна са изсечени, хълма е без сянка, а слънцето е буйно и пролетно. Към обяд е доста напечено и сме принудени да се оттеглим.
По ей този път (същия като на идване)
Но има добри новини:
Община Карнобат е получила средства от програмата за Регионално развитие, за да бъдат реставрирани руините, както и да бъде подобрена инфраструктурата.
Дай Боже и побързайте. Искаме да показваме горделиво на гости разни.
Късмет!
Автор: Теодора Миткова
Снимки: авторът
Други разкази свързани с Черно море – на картата:
Черно море
Здравейте. Крепостта е отворена за посещение целогодишно. Има изграден нов път с разклон от магистралата до самата крепост. Пътят приключва с широк паркинг които може да приюти множество желаещи да посетят Маркели. Крепостните стени , църковния комплекс както и водното съоръжение са реставрирани и консервирани. За всички любители на историята има екскурзоводи които ще ви въведат в историята на това велико за България място. Авантюристите пък заедно с нашите аниматори могат да се пренесат в средновековието включвайки се в бойното обучение на изградената бойна арена обзаведена с византийска шатра , български бойни юрти, бойна кула , средновековни катапулти и балисти. Ако пък това не ви стига , може да си пробвате мерника на мишените за стрелба с лък които може да побере над 20 участника на веднъж.
Почитателите на пасивната почивка пък могат да отдъхнат в зоната за отдих в близост до реката на изградените беседки с маси в подножието на крепостта и в непосредствена близост до водното съоръжение. Любителите на природата могат да се възползват от изградените и оборудвани вишки ( до реката и в най високата точка на възвишението) за наблюдение на множеството прелетни птици преминаващи през територията на парка.
Направете вашата почивка по пътя за морето интересно преживяване в дебрите на българското средновековие. Очакват ви още куп изненади.
Задължително направете вашата резервация на нашия сайт отдел резервации, или на телефоните за връзка там.
http://markeli.bg/
http://markeli.bg/wp-content/themes/Markeli_theme/markeli/
Станете и наши приятели и във фейсбук страницата ни.
https://www.facebook.com/markeli.bg/?ref=hl
ОЧАКВАМЕ ВИ !