май 10 2012

От Ница по Лазурния бряг (част 2 от С влак до Португалия)

Железопътните приключения на Крум из Европа продължаваме с Лазурния бряг, а го започнахме с пътя от Сърбия до Италия 🙂

От Ница по Лазурния бряг

част втора от

С влак до Португалия

След като се насладихме на прекрасната Вентимилия, се отправихме към Ница. Взехме си влака, минахме през небезизвестните Кан и Монако, както и някои по-малки гари и след около 40 минути бяхме с целия багаж на гарата в

Ница

Още от България, бяхме резервирали хотел и внимателно бях проучил маршрута до него. Така че когато слязохме от влака, лесно се ориентирахме в обстановката. Петя за първи път беше във Франция, а аз за втори в Ница. Наистина ни идваше повече от отлично тази почивка, след като тръгнахме преди около 40 часа от България, а и нощувка в хотел щеше да ни се отрази прекрасно.

След като намерихме хотела и се настанихме, направихме най-важното нещо за следващия ден и си резервирахме места за TGV-то (това са френските високоскоростни влакове). Резервацията беше задължителна. Свършили тази задължителна работа, вече се отдадохме на разглеждане на града. Ница е един от многото красиви градове по южното крайбрежие на Франция, а и въпреки големия си брой население, в тази част на годината беше доста спокойно. Това е едно от нещата, които най-много ценя на градовете и местата, които посещавам, а именно спокойствието и липсата на тълпи туристи, от които не можеш да се насладиш изцяло на мястото. Видяхме местната катедрала Нотр Дам и се отправихме към центъра.

В Ница се намира

най-дългият крайбрежен булевард в Европа – Promenade des anglais

Разбира се, е трудно да се разходим по нея от край до край, но все пак минахме някакво кратко разстояние, като почти нямаше хора и беше много хубаво, големите и стари хотели от една страна и морето от другата. Като стана въпрос за хотелите по улицата, пълно е с такива и голяма част от тях са от най-известните вериги в света. Разбира се, освен тази улица, имаше и други интересни места в града. Минахме покрай един университет, който с интересната архитектура и средиземноморската си растителност пред сградата изглеждаше като ексозтична ботаническа градина. В града има и замък, но ние отидохме прекалено късно и беше затворен. На някои места, където минаваше трамвайната линия, релсите бяха сред трева, но не обрасли, а просто трасето беше озеленено с екологична цел. Е имаше и някои по-неприятни картини, като клошарите, които си бяха направили цял лагер, на един площад в центъра на града. Гледка, която аз не съм виждал в центровете на българските греадове, но пък съм засичал в далеч по-комерсиални туристически дестинации като Будапеща и Флоренция. Иначе след хубавата коледна украса в Загреб и тук тя беше на много добро ниво, като определено се усещаха наближаващите празници.

Ница, Франция

Ница

Вечерта мина доста приятно, но научихме и един неприятен урок. За съжаление не се продава никакъв алкохол в магазините след 22.00 часа, а още по-неприятно е да разбереш това в 22.01 ч. Добре че има китайски магазини, в които пренебрегват това правило. След като си взехме бира, се прибрахме в хотела и заспахме веднага, уморени от предните дни без почивка.

На следващия ден ни предстоеше ранно ставане. Планът беше да прекосим цяла Южна Франция и от Ница да стигнем до Жирона в Каталуня, Испания. Първият влак, който трябваше да вземем, беше

TGV до Авиньон

Френската ривиера

Френската ривиера

Минахме и през Марсилия и Монпелие с него, но не видяхме много от градовете. Все пак се забелязваше медитеранската архитектура и красивата природа. В Авиньон имахме трансфер с автобус до друга гара. Странно как сайтът на немските железници показва дори автобусите от градския транспорт във френски град, за да улесни трансфера между влаковете. Интересно на гарата в Авиньон, беше една синя статуя на говедо. Със сигурност, подходящо съвпадение за българския футболен фолклор.

Качихме се на автобуса до другата гара и вътре шофьора беше момче на около 24, слушаше си някакъв хардкор и се различаваше доста от шофьорите в България. След Авиньон имаше прекачване в Ним и от там, до Перпинян.

Из Южна Франция

Пътят беше много красив, като влаковата линия минаваше по крайбрежието, на някои места пресичаше езера, блата. Някои градове в югозападната част на Франция имаха множество канали, които напомняха донякъде на Венеция, а и все по-топлото и хубаво време с наближаване на Испания, правеха пътуването все по-приятно.

Из Южна Франция

Във влака имаше и контакти при седалките, като тяхното наличие ни даде възможност да разгледаме снимките от предните дни, на лаптопа, а също да попрегледаме и някои други неща. Когато, на територията на Франция, видяхме в едно от градчетата арена за кориди с испански надпис на нея, разбрахме че наближаваме иберийската страна, за която беше характерен този традиционен спорт- бикоборство. И така след приятното пътуване по средиземноморското крайбрежие стигнахме Перпинян. Оттам се качихме на влака до

Портбо – първото градче в Испания, след френската граница

Портбо, Испания

Портбо

При преминаването на границата испанските гранични полицаи доста се учудиха защо личните ни карти са различни. На Петя е по-нова с безцветна снимка и по-различен дизайн от моята. Питаха ни дали България е в ЕС. Странно все съм мислил, че като си на такава позиция, трябва да можеш да запомниш 27 държави, но какво да се прави дори в пълната с българи Испания, не знаят че сме в съюза.

(на мен обаче ми прави впечатление, че има граничен контрол на вътрешно-шенгенска граница!!! – бел.Ст.)

И така позабавихме се малко на границата и изпуснахме влака до Жирона за 2-3 минутки. Следващият влак беше след около час и половина, а това разбира се значеше, че ще се поразходим малко из градчето (а може би беше селце, след като го видяхме).

17497 Portbou, Испания

Иначе Портбо е много готино местенце със супер тесни и стръмни улички. Разположено е в едно заливче, много скалисто и стръмно. Има готина катедрала, която беше затворена, а липсата на всякакви туристи и почти никакви хора ни се отрази още по-добре. Влизаме в Испания и се разхождаме из някакви празни улички все едно сме сами.

Портбо, Испания

Портбо

Автор: Крум Божиков

Други разкази от Европа – общо– на картата:

Европа – общо

8 коментара to “От Ница по Лазурния бряг (част 2 от С влак до Португалия)”

1. elina каза:

zdraveite az se kazvam elina i s priqtelkata mi ra6ihme 4e shte patuvame do purtogalia no nikade ne namerihme kak da rezervirame bileti za vlak kakuv marshrut mojem da izberem i kolko shte struva. bihte li ni pomognali kato ni dadete info kolko pari gore dolu 6te ni izleze samiq put i v koi saitove da gledame blagodarq vi predvaritelno

2. Крум Божиков каза:

Здравей, Елина. Резервациите за влаковете стават само в ЖП бюро Рила. В сайта на БДЖ има секция пътнически превози; след това се отива на международно билетоиздаване и туризъм. Там има нова секция намаления и на тях цъкваш на Интеррейл. Там вече си проверяваш цени и мисля че всичко е лесно обяснено. Сайтът в който има всички разписания на влакове в Европа е dbahn.de. Ако не го намерите пишете в гоголето дойче бан и трябва да ви излезе сайта на немските железници. Обаче не винаги е точно това инфо. Аз съм ти писал на мейла какъв ми е скайпа провери си го защото така има много тънкости които ще пропусна или ако ги кажа ще излезе много дълго съобщение, а ако имах толкова време за писане щях да напиша продължението на този пътепис. Така че чакам включване и да се засечем, а иначе това са най-основните неща, но както казах е добре да се знаят и някои подробности. Поздрави 🙂

3. elina каза:

mnogo blagodarq za infoto 🙂

4. Varia каза:

Елина,ти за главни букви,запетаи,точки и други препинателни знаци,чувала ли си бе,мойто момиче?!
    Но сигурно по-лошото в случая е , че аз не съм чувала за ПУртогалия?!

5. Новачкова каза:

Чакам с нетърпение останалата част от пътеписа. Идеята за пътуване с влак в тази посока е страхотна.

6. Благодаря ви за статията, хубаво е да има къде да влезнеш и да научиш нещо ново и любопитно,което да използваш когато ти се наложи да заминеш за дадена непозната страна.Надявам се да ни пишете пак.Снимките с а много красиви и това, че има карта която показва точното местонахождение е идеално.Доста се учудих като прочетох че във влака над седалките е имало и контакт, уникално явно може да си включиш и лаптопа и да поработиш докато пътуваш до дадена дестинация, кога ли и не ще имаме такива….Снимката с дръвчета е страхотна, толкова много светлинки, все едно си в една приказка.

7. Eleonita каза:

Prekrasen patepis.Blagodarja za prekrasnoto izjivjavane!Vse edno I az bjah tam.

8. […] С влак до Португалия (2): От Ница по Лазурния бряг […]