ное. 14 2008

Дайте акъл – търся си GPS

Published by at 13:08 under Без категория

Антония беше подхваланала интересна тема за това, как мъжете мразят да пазаруват – та се сетих какво искам да си подаря за Коледа и Нова година: Искам GPS устройство + карти към него.

Още малко изисквания:

1. Да е подходящо за кола (екранът да не е дребен) – ако има и режим „пешеходец“ би било добре, но свойството „за кола“ е с приотитет

2. Не е нужно да е „компютър“, или с други думи не знам дали искам други функции освен GPS – ако имате бележки по въпроса, казвайте

3. Да има карти на България, Балканите (+цяла Турция + адреси в Истанбул), Европа. Тестов маршрут за Българската карта ще бъде: село Несла – местност Фетинци (или Фетенци – пишат я по двата начина понякога)

4. Цената да е разумна (не е задължително да е евтина)

Хора! Дайте акъл!

18 коментара to “Дайте акъл – търся си GPS”

1. ImPRESSed каза:

Почти всички устройства на Garmin отговарят на изискванията ти.

Екранът не е от чак толкова голямо значение при шофиране, защото всички устройства си имат гласова навигация, която те предупреждава за обекти и завои 150-200м преди да ги достигнеш. Пак всички устройства имат режим “пешеходец”.

Допълнителните “компютърни функции” се свеждат до калкулатор, гледане на клипчета, разглеждане на bmp и jpeg файлове и слушане на музика. Те обаче значително покачват цената.

Не съм много сигурна, но май всички GPS-и, които се продават в България си идват с подробна карта на България и Европа, но можеш да си купиш и чисто устройство и отделно да си вземеш картите. За Турция мисля, че ще се наложи да си вземеш карта отделно, не съм се интересувала от цените.

Има си и други марки освен Garmin, но ти препоръчвам тази заради многото карти и честото им обновяване. Хм, май не можах да те упътя много в избора, но ми се струва, че независимо от марката и модела, на които ще се спреш, село Несла няма да присъства на картата. Остава ти варианта сам да отидеш до него и да си го сейфнеш като точка.

2. Дечо Илиев каза:

Може да разгледаш http://www.forum.pocketbulgaria.com. Аз лично си взех HP 2400 на 624MHz(не с оригиналния процесор и въобще със сменен hardware).Доста е бърз. Ценното е, че можеш да си слагаш каквото ти душа иска като software и карти има. Има сравнително голям екран. Предимство е, че има 2 слота за карти памет – SF/SD . По блутут се свързва с GPS CMJ-1000 surf-star 3 който не е вграден. За мен бе идеалният избор.

Как стои въпросът с обновяването? Как става?
    Могат ли картите да се свалят и да се качват? (картата на София е безсмислена, ако се намираш в Диарбекир и обратното)

За село Несла и за адресите в Истанбул – съвсем сериозно ми трябват. Карти за Турция (а и за други страни) откъде могат да се вземат, а и как стои въпросът с тяхната актуализация?

5. Явор каза:

И аз препоръчвам Гармин. Конкретния модел си го избери сам, в зависимост от това какво търсиш. Аз има туристически (Gpsmap 60 CSX), взех го преди повече от 2 години, но моите цели бяха други – за ходене по планини. Е, ползвам го и в колата, но не ми е било цел.
    Въпреки това ти препоръчвам Garmin заради многото и подробни карти. Освен това, съдейко по моя, имат брутално добър обхват и много кадърна изработка.

6. ImPRESSed каза:

Стойчо, GPS-ите имат както собствена памет, така и слот за карти. Българската карта идва на SD-карта. Място за допълнителни карти има както на нея, така и на паметта на устройството, така че това не бива да те притеснява. Самото опериране с паметите е или като с флашка или с допълнителен софтуер, който идва с GPS-а.

Не съм сигурна Геотрейд дали продават карта на Турция, но можеш да потърсиш някоя друга местна или турска фирма. Не съм се интересувала, но не би трябвало да е проблем да си я набавиш.

Само между другото, първият GPS, който ми попадна, категорично отказваше да се зарежда от запалката на колата, така че като си вземеш устройството е хубаво да го провериш дали всичко е наред, за да няма изненади.

7. Неделчо каза:

Стойчо , аз също си търся GPS. Хора , които си мисля , че разбират повече от мен ми препоръчаха Garmin255W , цената му в момента е около 500лева има вградени карти на България и Европа. Посъветваха ме обаче да изчакам още около седмица, защото сега течала актуализация на картите .

8. opexume каза:

Най-добре си вземи PDA с вграден GPS,има доста различни модели(моят е НТС и съм доволен).Предимството е че може да работи с различни програми и карти.Най-добрата карта за София е на igo 8 (има го и Несла до село Круша е ;)) иначе за чужбинско най-добра е route 66 с невероятни карти включващи магазините и радарите по пътя-изпробвано за Турция до Анталия -бачка перфектно с най-голямо отклонение 2 метра.
    И двете програми ги има и за компютър така че може да видиш за какво иде реч(аз ползвам на асус еее с външен GPS модул-доста по голям екран е голямо предимство)

9. Дечо Илиев каза:

Извинявам се за късния отговор във въпросният сайт има богат набор от карти мога да се слагат, трият, обновяват само да ти се занимава аз имам няколко качени програми с карти към тях.

10. OXYGEN каза:

Аз бих препоръчал PNA устройство като например Prestigio – стандартно идва с iGO, но може да се качи всякакъв друг софтуер.
    А на хората с Garmin, бих казал първо да проверят какво има за IGO и тогава да твърдят за кой софтуер картите са най-много!
    А и предвид това, че сме българи и пиратството е добре разпространено у нас – за IGO има повече и по-лесни за намиране и инсталиране карти на целия свят.
    Така че с подобно PNA устройство за мен е най-добрия избор – може да имате всякакъв софтуер и карти едновременно.

OXYGEN, а от къде могат да се купят такива устройства?

12. Григор каза:

Още един глас за Garmin. За него също могат да се намерят безплатни (пиратски) карти за всяка страна. Повечето устройства в България се продават с подробна карта на страната (най-често вградена във вътрешната памет на устройствата). Наскоро излезе версия 4.70 на картата на Геотрейд (още не съм я “update-нал”), но село Несла го има в предишните две версии – 4.50 и 4.60. Карти могат да се добавят – както във вътрешната памет, така и на SD-карта, и да се активират/деактивират според необходимостта. Веднъж закупена картата на Геотрейд (на България), след това в продължение две години се получават безплатно новите версии (ъпдейтите).
    Много подробности за устройствата, картите, както и отзиви от всякакви ползватели могат да се намерят на http://forum.offroad-bulgaria.com/forumdisplay.php?f=17
    Полезна информация (за камери, радари, магазини, бензиностанции, и т.н.) може да се намери на http://poiplaza.com, и според желанието после да се зареди в устройството.

13. Адиз каза:

Ето Тук > http://www.gps-garmin.hit.bg Продават актуални карти за GPS Garmin който според мен са най добрите !!! На конкурентни цени.

14. Valia каза:

Ето тук http://www.pazaruvaj.com/gps-navigacija-c3548/ можете да откриете пътни и спортни GPS-и за много ниски цени. Разнообразието от марки и модели е много голямо.

Благодаря на всички! Май трябваше да спомена, че си купих вече Гармин 🙂

16. Зока каза:

Стойчо, какъв Garmin по точно си купи, и да ли си доволен?

250W, сравнително базов модел – допада ми, надежден е и приятен за използване

Проблем по-скоро е липсата на разумни легални възможности за купуване на карти, но то това и за други неща е проблем в китната ни родина

18. Steffan каза:

Garmin 250W
    Какво значи липса на възможности за купуване на карти ? Има, но на големи цени ли са ? Всъщност колко струва една карта на България?
    А има ли възможност да се пълнят музикални файлове и да се слушат ?