дек. 13 2011
Пътуване из Рим: от площад „Венеция” до Колизеумa
Продължаваме с пътеписа на Янита за Рим. Предишния път се разходихме от Площада на Републиката до Олимпийския стадион. А днес продължаваме с площад Венеция и Колизеума.
Приятно четене:
Пътуване из Рим: от площад „Венеция” до Колизеумa
Маршрутът на този разказ започва от място до болка познато на всеки посетил Рим или информирал се за града- площад „Венеция”, монументът на Виктор Емануил II, Римският форум, Колоната на Траян, вечните разкопки, ремонтни и реставрационни дейности в района, както и всичко интересно, което се намира в него.
Приближавам площада, вървейки по Via del Corso и още отдалече в процепът светлина между високите мрачни сгради се забелязва
Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II
В този миг гледката ми напомняше на други две познати и незабравими гледки: тази на Съкровищницата Ал-Казнех Фарун в скалния град Петра (Йордания), която в края на сърповидния проход- каньон Сик се виждаше по същия начин и тази на бялата катедрала Duomo di Orvieto в Орвието (Италия), абсолютно идентична гледка през процепа на улицата между сградите.

Рим, Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II
Това изумително по размери и кич каменно архитектурно недоразумение се намира в сърцето на Площад „Венеция”, спомен от строителството по времето на Мусолини. Националният паметник на Виктор Емануил II е едно абсурдно съчетание от почти всички изобразителни стилове на архитектурното строителство, орнаментиката, скулптурата и митологичните или национални символи на Рим и Италия.
Monument to Vittorio Emanuele II, Roma, 00186, Piazza Venezia
Според мен- твърде претрупано, употреба на твърде много символи, които един до друг губят от посланията си, с две думи: Парад на кича, (наподобяващ строителните абсурди в македонския град Скопие, които обясняват като модерни културни проекти на съвременното изкуство). Да, ама според италианците тази каменна пищна грамада – Монументът на Padre della Patria (Бащата на Родината) е повод за гордост и драматично просълзяване, в случай, че си припомнят славната отколешна хилядолетна история на Рим.

Рим, Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II

Рим, Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II
По подобие на Акропола в Атина, в този комплекс в Рим нямат край реставрационните дейности. Материалът, от който е строен монументът, е травертино. Прилича на мрамор, но е шуплест варовиков камък с ниско качество. Целият Рим е обкован с него: мостовете, къщите, орнаментите и колоните по площадите и улиците. Защото го има в изобилие и лесно се добива, както и лесно се подменя. Грешката на архитекта е била, че е ползвал камъкът за строеж, а не за обков, затова неспирното рушене и безкрайните ремонтни дейности са факт.

Рим, Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II
Девизът, с който е белязан духът на този монумент, е : „Свобода за гражданите и обединение на всички партии за силата на Италия“. Това послание оставя след себе си Виктор Емануил II, заради което е уважаван, както по времето на своето управление, така и до днес. Във вътрешността на монумента има няколко галерии, в които се намира
Паметникът на незнайния воин,
Военен музей, както и костница на герои от времето преди Втората световна война.

Рим, Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II
От височината на белоснежната каменна грамада Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II се открива широка панорама към
площад „Венеция”
от едната страна,

а от другата- към
руините на Римския форум, Via dei Fori Imperiali,
т.е. улицата, която отвежда към Колизеума, както и към Колизеума директно.

Рим, Forum Romanum

Рим, Колизеум
През нощта, когато правихме снимки на този монумент, в строителни чаршафи беше омотана само дясната част от фасадата на сградата.

Рим, Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II

Рим, Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II
На следващия ден се оказа, че вече повече от половината сграда на Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II е опакована и готова за поредни строително- ремонтни дейности. Тази снимка на Монумента е направена точно от купола на катедралата „Свети Петър“ във Ватикана. Харесва ми алюзията в кадъра: кораб с бели платна в оранжево море от покриви. Разстоянието е приблизително 3 километра или малко повече.

Рим, панорама
Този линк представя панорама на монумента и панорама към площад „Венеция“:
Панорамен изглед към Монумента и към площад \“Венеция\“
Площад „Венеция”
е един от най- посещаваните площади в Рим, излишно е обяснението защо. Тук навалицата от хора и трафик е изнервяща. Около паметникът на италианския крал Vittorio Emanuele II са руините от Forum Romanum или форумите на императорите Август, Цезар, Траян, Нерва, които в древността са били всъщност застроени парцели на Капитолия с храмове, арки, колони, базилики, административни, съдебни и търговски сгради, пазари и трибуни.

Рим, Forum Romanum

Рим

Рим
Форум Романум – центърът на стария свят,
днес е само камънак, развалини и останки от минало архаично величие. Останали са само няколко възстановени групи от колони, каменни стени, мраморни прагове и капители. Приложеният линк представя по познат начин възможност за панорамно разглеждане на Римския форум.
Интересен древен архитектурен експонат, намиращ се на площад „Венеция” в Рим е и Colona Traiana или
колоната на император Марк Улпий Траян.

Тридесетметровата колона е триумфална, издигната е през 113 година в чест на победата на император Траян над даките и по цялата височина е украсена с барелефи, изобразяващи епизоди от тази епична война. На върха на колоната обаче, вместо статуята на императора, е статуята на Свети Апостол Петър.

Ето и още няколко снимки на площад „Венеция”, на който се намира още църквата „Санта Мария ди Лорето”, няколко хотела, банка и сградата на библиотеката към Института по история на изкуството.



Точно зад масивната постройка на монумента на Виктор Емануил II, на Капитолия се намират църквата, посветена на Свети евангелист и благовестител Марко, Piazza del Campidoglio (Площад „Кампидолио”), Сенаторският и още няколко дворци. Натам отвеждат широки и полегати стъпала, наречени Кордоната, които са предпочитано място за снимки, за отмора и сборен пункт на всички японци, които пък се намират на територията на италианската столица.

Рим, Кордоната, Площад „Кампидолио”
Красивият Площад „Кампидолио”
е изграден през 16 век по архитектурен проект на Микеланджело. Всъщност, как си представяте площад без фонтан и паметник в Рим? Никак. Статуята върху паметника тук е на Марк Аврелий.

Рим, Площад „Кампидолио”
Ето така изглежда мястото нощем.

Рим, Площад „Кампидолио”
И още една снимка от Площад „Кампидолио”.
Връщам се към Площад „Венеция” и по- точно към Via dei Fori Imperiali – Улицата на императорите, която отвежда до Колизеума. Разстоянието до Колизеума по тази улица е около 10 минути пеша. Обаче ще го извървя отново в следващ разказ.

Рим, Улицата на императорите
Продължението:
Пътуване из Рим: от Kолизеума до базиликата „Свети Климент”
Автор: Янита Николова
Снимки: авторът
Други разкази свързани с Рим – на картата:
Рим
9 коментара
Страхотни снимки.Ти наистина ме накара “ да не забравя“, нещата, които разказваш.Аз бях в Рим 2004-а година.Определено ме връщаш към красиви спомени и ми показваш нови неща, които не съм видял.А ти била ли си на площад „Дей Пополо“? Бил е страхотен площад и се намирал на 10 минути от фонтана „Ди Треви“
Да, Влади, скоро ще представя и тях с няколко думи за този площад. Огромен е. Подреждам маршрути, които са лесни за преминаване, в случай че някой реши да ги следва, опознавайки най- важното в Рим. Благодаря ти за коментара 🙂
Янита, няма да се повтарям. Ти си знаеш!
Знам, Ласка 🙂 Благодаря ти!
[…] край Площада на Републиката, Олимпийския стадион и площад Венеция, а днес ще разгледаме Колизеума и едно от важните за […]
[…] край Площада на Републиката, Олимпийския стадион и площад Венеция, разгледахме Колизеума и базиликата Сан Клементе. […]
Страхотни снимки! Браво!
Надявам се да имам възможност и там да отида, ако стане със сигурност ще препрочитам този гайд.
kalinzlatkov, благодаря! 🙂 Ако решиш да се разходиш из Рим, наистина можеш да следваш написаното в разказите ми. Те са няколко (в смисъл за Рим). Нямам претенциите за най- добър екскурзовод, но идеята ми е била такава: да разкажа така, че ако някой ме последва да види последователността и всичко в разказаното. Хубава седмица ти пожелавам!
[…] край Площада на Републиката, Олимпийския стадион и площад Венеция, разгледахме Колизеума и базиликата Сан Клементе. […]