ное. 04 2011

Ароматите на Дубровник

Малко Дубровник, за красота? Бива 🙂 Даниела ще ни покаже аромата и вкуса на Перлата на Адриатика.

Ароматите на Дубровник

Казват, че Дубровник е един от най-красивите градове в света. Заслужава си да го разгледаш определено. Но ако имаш намерение да пътуваш из Хърватия, то по-добре си вземи няколко дни в повече и се наслади на уникалното пътуване и до Черна гора.
В тази публикация ще ви разкажа за това, което успях да видя, снимам и усетя из Хърватска и част от Черна гора. Но определено няма да успея да ви пресъздам всичко което витае във въздуха. Улици, площади, булеварди и много красота. Както и няколко приказки за средизмноморската кухня на перлата на Адриатика.

И така –

Дубровник е малко градче

с около 40 хиляди жители, добре познато като туристическа дестинация. За кратка екскурзия около 4-5 дни ще ви стигнат, но ако искате да се наслаждавате на заслужена почивка, то поне трябва да отидете за 1 седмица.
Ако сте от тези хора, които обичат силните усещания – пътувайте с кола. Разстоянието не е много, около 600-700 км път, но пътищата там са много тесни и криволичещи. Ще ви отнеме около 12-15 часа да се таралянкате с автомобил. Но пък усещането си заслужава, поне да разгледате красивата им природа.

Дубровник
Аз избрах по-безболезнения вариант, 40 минутно пътуване със самолет и красива гледка през люка на самолета. Времето беше ясно и определено си заслужаваше да стоиш на крайната редица. Макар, че снимането в самолета е забранено и с риск да ме линчуват 🙂 , извадих фотоапарата и направих няколко спиращи дъха кадъра. Високи и голи скални масиви, ярко граничещи с прозрачно тюркоазения цвят на водата и бялата архитектура на градовете. Всички къщи са накацали около плажната ивица и са в средиземноморски стил – бели стени, червени покриви и много, много зеленина около тях. Снимките не са от най-добрите, като се има предвид, че около самия Дубровник се изпарява вода от топлината и става като мъгла около водата.

Адриатическият бряг от въздуха

Ако планирате пътуване до Хърватска е добре да се замислите за пролетта или есента. Не че лятото не е хубаво, но температурите са високи. Макар, че на шезлонга пред хотела е приятно и прохладно. И когато виждаш да минава такъв красив кораб покрай теб, усещането е още по-приятно 🙂  Този беше голям красавец.

Лайнер край Дубровник

Най-интересната част от града е

Старият град,

който е запазил атмосферата на средновековни улици. Градът е ограден с крепостни стени, които крият своето очарование. Останала част от града е пълна с хотели и къщи за гости и не е толкова интересна. Реално самия Дубровник можете да го разгледате спокойно за 2 дни, без да бързате.

Стари град – Дубровник

Старият град се обхожда за няколко часа. Ако искаш пълноценна почивка под  ярките лъчи на слънцето, излегнат на някой басейн и не ти се мърда много – много от хотела, Дубровник е точно за теб. Ако предпочиташ динамиката и разходките, то в този случай си вземи кола под наем и обиколи и съседна Черна хора. Можеш да отскочиш до Мостар, Будва, Котор и други малки градчета, които имат същото очарование и притегателна средновековна атмосфера.

Стари град – Дубровник

Интересното е, че много от хората продължават да живеят точно в тези къщи, които са с много тесни улички и много, много стръмни стълби. До там не се стига с кола, не се стига с велосипед, а единствено пеша. Ако трябва да си пренасяш телевизора или си се натоварил с тежки чанти, май ще се озориш докато си стигнеш къщата. Много ме забавляват тези вътрешни дворове и как са си сложили прането тук и там, почти като при нас 🙂

Основните ресторанти

се намират в старата част на Дубровник и са много уютни, а гостоприемните управители приканват посетителите с разнообразна морска храна и хубаво вино. В менюто присъстват предимно риба, калмари, октоподи и всякакви морски деликатеси. И Coca Cola с 0 калории. Нула!

Черно ризото с Кока Кола Зеро

Едно от типичните ястия е т.нар black rissoto, което включва ориз с миди, скариди или сепия. Черният му цвят се дължи на червеното вино и винения оцет. Не е много фотогеничен, но е много вкусен. Можете да си поръчате риба под всякаква форма – печена, пържена, на скара. Калмари също – панирани или на скара. Тези на скара са доста по-жилави, но пък са по-здравословни.

Морска кухня в Дубровник

Онова оражневото, което се вижда на последната снимка е рибена супа с доматен сос. Много ароматна и вкусна. Отделно можете да хапнете гъби върху ориз и риба, много риба.
Не успях да пробвам тукашните десерти, но доколкото проучих въпроса нямат типични десерти, с които да се похвалят. Имат нещо, което прилича на нашия крем карамел. Все още не съм го пробвала, но може скоро да се похваля ако го направя.
Но пък какъв сладолед ядохме…ммммм…много вкусен. Черен, с вкус на натурален шоколад. Трябва и тук да го предлагат. Ехооооо, някой чете ли ме? Особено производителите на сладолед?

Сладолед в Дубровник

Но пък

уличните търговци много докарват на нашите по морето

Плетени покривки, лавандула в ароматни торбички, рисуване на маски, различни магнити, гривнички и дрънкулки. Купих си едни портокалови корички, да видим за кой десерт ще ги вмъкна вътре 🙂

Улични търговци – Дубровник

За

Черна гора

ще кажа същите думи – високи планини, много красота и чистота. Можете да се разходите с корабче, да разгледате тук там някой остров и да се пошляете безгрижно тук- там.

Адриатика

Адриатика

И за да не ви отегчавам с толкова дълъг пост, ще кажа само, че всичко това трябва да се види и изживее. Сега, по-нататък или когато можете, обезателно го направете. Емоциите, ароматите, вкусът, любопитството, храната, силното слънце, водата, почивката ще са водещи при взимането на решение в коя посока да поемете.

Автор: Даниела Динева

Други разкази свързани с Дубровник – на картата:

Дубровник

7 коментара to “Ароматите на Дубровник”

1. Ема каза:

Даниела, прекрасна „разходка“ ми подари. И текстът ми харесва и снимките. Благодаря.

2. Teodora каза:

Чудни снимки! Благодаря!

3. Зока каза:

Много хубаво, поздрави!

P.S. ех тази кока кола в какви красоти се набутала само, като хлебарка ;-))

Хехе, това ме подсеща да си подготвя снимка на Пепси като илюстрация за Турция 😉

5. Daniela Dineva via Facebook каза:

Благодаря! Беше удоволствие да ти гостувам. Следващият път с Банког!

6. vladimir1974m2 каза:

Даааа, и аз бях в Дубровник тази есен.И ми беше много интересно да прочета и твоята гледна точка за това невероятно градче.Ти кога точно беше там.Сподели къде нощува и какво друго видя наоколо.

7. Dani Dineva каза:

Аз бях по Великден. Спахме в хотел в новата част, all-inclusive, доволна съм, нямам забележки. Ходихме до Черна гора, Мостар, Котор и Будва. Заслужава си 3 дневната разходка, невероятно място.