сеп. 28 2011

Спомените на една пътешественичка (1): През Москва към Ханой, Халонг и Дананг

Днес започваме едно пътуване до Югоизточна Азия. Наш водач ще бъде Емилия. Приятно четене:

Спомените на една пътешественичка

През Москва към Ханой, Халонг и Дананг

Ние: средностатистическо семейство емигранти, живеещо в Испания (над 10 години). До преди кризата бих казала средна класа-сега след като такава вече почти не съществува, не мога да определя точно. Емилия, Габриел и Габриел Гаврилови.

Червеният площад, Москва

Интереси: пътуване, гмуркане и риболов.Обикновени хора, които работят много, плащат ипотеките си и всичко, което спестяват влагат в пътешествия по света. Исках да изясня това, за да няма грешни представи- за ” богаташи, които незнаят какво да си правят парите”.

Преди да започна разказа си, също искам да отбележа че това, което ще прочетете по-надолу е един вид наръчник за пътешественика. Този, който пътува в план: мочилерос, тротамундо…(точен превод е човек с раница, ходещ човек. Названието е възникнало през 70-те години във Виетнам, когато хипитата са започнали да ходят там.и смисъла, в които се ползва думата е: пътешественик, пътуващ с минимални средства, готов да мине през всичко, за да види света).

Така, че за хората, които предпочитат скъпите ресорти, излишният лукс и разточителството – това не е тяхното четиво! Освен това, искам да предупредя, че нямам писателска дарба и целта ми е да опиша всичко, през което преминава човек при едно пътуване и лоши и хубави моменти. Всички рискове, премеждия и състояние физическо и духовно. Ако очакванията ви са да четете само розов
разказ, оставете го навреме, защото, колкото и добре да е организирано едно пътешествие, винаги се появяват трудности и премеждия, които според мен, е много важно да опиша,за да бъда полезна на бъдещия пътешественик-в какви ситуации може да попадне по време на пътуване и да извлече полза от това четиво, как да ги избегне или как да ги преодолее! Когато подготвям дадено пътуване аз винаги търся точно такава информация.

Маршрут:

Москва – Виетнам (Ханой, залива Халонг, планините Сапа, Хуе, Дананг, Хой ан, Сайгон, делтата на река Меконг) – Камбоджа (Пном Пен, Сием Реап, храмовете Ангкор Ват)

Полетата на Виетнам

Визи:

• виза транзит за Русия (когато сте със самолет и имате престой до 72 ч, вадите такава. Цена:30$. Тя важи за период от 10 дни. В нашия случай надхвърляхме и във Виетнам вадихме втора виза за връщане. Цена: 100$ на човек.
  • Става за 1ч виза за Виетнам- мултлипе (означава с повече от 1 влизане в държавата)-50. Най-добре да я извадите от посолство преди пътуване. Имате вариант да изискате електронна виза. Свързвате се с която и да е агенция туристическа във Виетнам и искате тази услуга. Ние решихме да не рискуваме и извадихме в Мадрид. Другият вариант ви излиза малко по-евтино.
  • Виза Камбоджа-20$-вади се на границата.

Организацията, както споменах в предишния ми дневник, започва винаги и задължително 1 година по-рано. От години бях планувала Виетнам и Камбоджа. Чаках удобен момент и оферта. (винаги следя и проучвам поне 3 дестинации и в зависимост от цените на билетите(които са най – важни) решавам кое да бъде. Излезе оферта за билети до Ханой и купих.

Оттам се започна организацията.

Най-евтин вариант, който съм намирала от Мадрид е 750$ на човек с Аерофлот (пътувала съм няколко пъти с тях и обслужването е перфектно). Имате друга възможност-да летите до Банкок, Куала Лумпур или Сингапур и оттам с Еър Азия или Джетстар до Ханой.

Това са компании за евтини билети в Азия. Всичко зависи как сте намерите дадена оферта и от къде летите. Вътре във Виетнам, за да печелите време имате възможност да летите от град на град с Джетстарт (най-евтини-около 20ўж на човек) и Виетнамаирлаинс. Ако имате повече време и решите да спестите от самолетните билети използвайте автобуси. Има туристически автобуси с легла-седалки, които са удобни, дават възможност да пътувате комфортно и да разглеждате спокойно. От северен до южен Виетнам купувате пас(мисля, че беше около 30$) и слизате в даден град, спрестявате и след няколко дни пак хващате автобуса и продължавате. Това е, разбира се, ако имате поне месец, защото разстоянията са големи. Освен този начин има влакове(не ги препоръчвам, доста по- бавни са), единствено за планините Сапа са вариант.

Със същите тези автобуси можете да преминете в Камбоджа. Има вариант и бърза лодка(около 5ч). Аз го избегнах, защото съпругът ми не понася вълните а и четох, че прехода е доста изморителен). Също можете да летите до Камбоджа, но тук билетите са само с Виетнамаирлаинс, което е най-евтиния вариант и са малко скъпички-над 150$ на човек.

Излетяхме от Мадрид с Аерофлот

през нощта в 24ч. Сутринта в 6ч., тяхно време бяхме там. Имахме на отиване престой от 12ч и разбира се решихме да разгледаме поне панорамно града. От летище Шереметиево имате вариант такси (много скъпо, четох за около 60$), маршрутка и после метро, и автобус + метро.

В Кремъл, Москва

Ние избрахме автобуса (0,50$ билета). Слизате на автогарата, където е спирката на метро-Речной вокзал. Оттам се хваща метрото до центъра или която искате част на града. Препоръчително билет за 10 пътувания-излизаше много евтино. Ние слязохме на Червения площад. Когато за пръв път отиваш в

Москва,

кое е най-важното-

Кремъл и Червения площад.

Имайте предвид, че Кремъл е затворен за посетители в четвъртък. Това беше нашия ден и за това го оставихме за връщането.
Разгледахме Червения площад. Стори ми се прекрасен, огромен, свързан с много спомени от детството ми(видени по тв, нали помните тези грандиозните манифестации и паради, които правеха на него), цветен,

катедралата Свети Василий

– от всички картички, която аз нарекох шоколадовата (толкова имаше вид на част от торта), гума с цялото си архитектурно изящество… С две думи-прекрасна гледка.

Василий Блажени, Москва

Решихме да направим малка екскурзия с автобус, който обикаля всички забележителности (така спестявате време и за кратко виждате много). Такава може да се купи след 10ч. от страни, на входа на площада-цена 7 на човек. Имате гид на руски и английски.

ГУМ – Червеният площад, Москва

Църква, Москва

Качихме се на автобуса със група и направихме 2 часова обиколка.

Москва е красива, поддържана,

зелена, цветна, очарователна…позната (познатия език, изучаван от дете, близкия начин на живот, красивите високи жени, вкусната храна, автобусите хармоника… Изобщо създаде ми илюзия, че съм у дома – бг)

Храм Христос Спасител, Москва

Всъщност е един от най-красивите градове, в които съм била. След екскурзията решихме да обиколим метрото. Повечето туристи знаят, че метрото на Москва е едно от най-красивите в света (да не кажа, че е най!) То е музей, всяка спирка е различна, декорациите, огромните полилеи, красивите картини-подземен свят на красотата.

Московското метро

Препоръчително, колкото можете повече спирки обиколете. Най- вече линията, която прави кръг. Там са най- красивите. Накрая прескочихме и до Арбат(една от най-туристическите улици. Не я пропускайте!

МГУ – Москва, Русия

Очарова ни старата улица с къщите, паметниците, магазините, бохемската атмосфера. Там има магазини за сувенири-уникати, истински шедьоври. Изумителни неща и доста скъпи. Така неусетно минаха нашите часове и трябваше да се връщаме на летището, за да летим за Виетнам. Връщането става по същия начин. След 11 вечерта, обаче, имайте предвид, че автобуси няма.

Излетяхме за Ханой

в 7 вечерта. Цяла нощ, мисля, че беше около 9ч. полета и рано сутринта бяхме в града. От летището до града такси-10$. Бяхме толкова изморени, че решихме да не търсим друг превоз. Все пак бяха ни се събрали 24ч безсъние, ако не броим преспиването някой и друг час по самолетите.

Хотелът ни беше в центъра

Хвърлихме багажа и първото, което направихме (без да броим бързия душ) беше да хванем такси за руското посолство, за да извадим виза за връщане за Москва (имахме ескала 24ч). Такси до другия край на града-5$. За лош късмет, денят беше петък и посолството работеше до 12ч. Вече беше 1 следобед. Въпреки всичко се свързахме с помощника на консула (невероятно любезна персона) и се разбрахме да дойдем в понеделник (последния ден на престоя ни в Ханой, за да извадим визите, понеже консулът беше си заминал, иначе щяха на момента да ни ги направят). Върнахме се в центъра и решихме, преди да се приберем, да организираме целия престой във Виетнам (екскурзии, автобусни и влакови билети, които трябваше да купим на место). Препоръчвам Шинкафе-това е агенция за пътуване-от най-добрите в града. На всеки 5 метра, буквално, има офиси на агенции. Всички продават и препродават пакетите на по- големите фирми. Ние използвахме Шинкафе, защото гаранциите за тях бяха сигурни. Цените варират. Трикът е да влизате в различни места да искате цена, да се пазарите и така решавате кое е най- добре. Между другото, искам да спомена че Виетнам е от страните, в които по най-лесен начин можеш да се организираш сам. Купуваш билет и летиш-няма град, в който да няма агенции и всичко купуваш на място.

Корабче в залива Халонг, Виетнам

Запазихме всичко, което ни беше нужно-екскурзия до залива Халонг(18$) на човек. Това е за 1 ден, отиване и връщане и разходка с типичен виетнамски кораб от едно време. По залива.имате възможност за круиз-2,3 или 4 дни. Тук цени не мога да дам. Предполагам двойно и тройно по-скъпо. Спите на кораба и обикаляте из залива, който е огромен. Ние избрахме първият вариант, защото нямахме време и защото бяхме виждали подобен пейзаж в Тайланд. Освен това запазихме билети за влак до планините Сапа (мисля, че около120$ на човек, отиване и връщане-спално купе.) Запазихме само 2 легла в общо купе от 4 човека. Ако искате да сте сами запазвате цялото. Аз реших, че ще икономисаме двойната цена и без това са 2 нощи!

Препоръчително-вземайте меки легла и непременно климатик. Има различни класи, има и с по 6 легла във купе, което е по-евтино, но на мен ми се стори прекалено. Но всъщност всеки решава сам за себе си, кое може да спести и как да го вложи в друго. Запазихме и билети за автобус от Хуе до Хой ан и от Сайгон за Камбоджа. Тези последните ми се искаше да са самолет, защото прехода е 10ч, но накрая размислих-понеже автобуса прави ескала в Пном Пен и така щяхме да имаме време да го разгледаме.

Също от финансова гледна точка-билетите до последно не падаха от 250$ само в 1 посока. За връщане от Сием Реап за Ханой имах самолетни билети. Бях успяла да купя оферта(200$ ). Екскурзиите, които щяхме да правим в Сайгон ги оставихме за там. Всичката друга организация я предприемахме по време на пътя и по наш вариант. Всъщност, купихме 2 организирани в целия Виетнам, защото цената беше същата, ако използваш друг превоз, а и за делтата на Меконг (която беше втората екскурзия) нямаше друг начин. След организацията се прибрахме да спим, защото вече бяхме на крак към 36ч.

На следващия ден беше екскурзията ни до

залива Халонг

Взеха ни в точния час сутринта (от хотела) 3ч. път, който мина в разглеждане на малки типични техни селца, зелено, тропикално, цветно, джунгла…

Залив Халонг, Виетнам

Гледах захласната през прозореца.

За мен Азия е голямата ми любов.

От първия път, когато стъпих там се влюбих завинаги. Всяка година се връщам задължително (но в различни страни) и се чувствам като в моя свят. Не зная как и по какви неведоми пътища този свят ми стана толкова близък. Обожавам хората, мили, усмихнати, естествени, щастливи в своята бедност (макар че това не важи за всички страни в Азия, но по голяма част), обожавам зеленото, което само в тропиците има такъв оттенък, обожавам джунглата (няма страна, в която да не сме правили преходи из нея, въпреки опасностите), обожавам битието на тези народи, обожавам първичността им, обожавам даже и храната им.

Обожавам перфектността, с която функционира този свят! Когато ти кажат, че ще те вземат в 8ч примерно и ще те върнат в 8ч-са абсолютно точни, няма неприятности, няма ядове, каквото и задръстване да има, ти си на момента, на минутата върнат оттам, от където са ти казали!

Има една погрешна представа, че Европа е центъра на света. Докато не стъпих в Азия, тази представа беше и моя. Азия е стотици години напред. От опита ми през всичките тези години и всички тези обиколки, абсолютно се прекланям през тези хора,трудолюбиви и усмихнати и не говоря за силни икономически центрове като Сингапур, Хонгконг, Шанхай, а и за бедни държави…

Стигнахме до залива и спряхме на пристанището,пълно с красивите старинни кораби, типични с големите платна. В света на киното само бях виждала подобно нещо. Качихме се на нашия и обиколката започна. Пейзажът, който се ширеше пред очите ни беше неописуем. Аз лично не мога да намеря толкова силни думи, за да го пресъздам!

Залив Халонг, Виетнам

Водата е със зелен оттенък (това се получава от хилядите островчета, които са като скали извисяващи се навсякъде). Не си спомням колко хиляди островчета има в този залив, но ясно си спомням приказния пейзаж! Заливът е под защитата на Юнеско. Пътувахме бавно между необитаемите островчета. След 1ч се появи плаващо село по средата на водата. Това са селца, които се срещат в цяла Азия. Те са лодки-къщи, които могат да се движат или да са застопорени.

Залив Халонг, Виетнам

Спряхме и слязохме в една от тях. На верандата и бяха направени няколко дупки във водата, подобно на клетка с мрежи, в които има различни видове риба.Ние трябваше да си изберем коя искаме и ни я приготвиха на кораба. Тези хора живеят от това-риболов и туризъм, бакшиши и имат най-простия начин на живот- без удобства, без тв, без течаща вода и ток. А лицата им лъчезарни и приветливи и толкова мили! Изобщо населението в цяла Азия е такова мило!

Животът в залива Халонг, Виетнам

Темата за храната, няма да я обсъждам, за да не ставам досадна за хора, които са чели предните ми дневници. Които не са, да прочетат там.

Продължихме обиколката и насладата от нея. На връщане спряхме на

един от островите, където влязохме в пещера.

Пещера в залива Халонг, Виетнам

Това е най-грандиозната пещера, в която съм била. Огромна, с различни форми, светлини, проникващи през кухините! Естествена светлина, всичко е така, както го е създала природата.

Джунгла на един остров в залива Халонг, Виетнам

За да стигнеш до нея, вървиш из хълма, през джунглата (всяко островче е като малка планинка с гъста растителност!) Абсолютно девствено. Колкото по малка е човешката намеса, толкова то е по-красиво. Има една легенда за залива Халонг и тя е, че дракон паднал във водата и когато размахал с опашката си се получили хилядите островчета.
Халонг означава-”падащ дракон”.

Версията на геолозите е различна. Според тях преди 123-280 милиони години, водата от дъждовете и от морето въздействала посредством ерозията по този начин и оформила така наречените-фенлин и фенгцонг. Каквато и да е причината за оформянето на залива- това една от най-красивите гледки, които съм виждала в живота си!

Залив Халонг, Виетнам

Вечерта се върнахме, взехме душ и хванахме влака за

планините Сапа

Пътуването е през нощта. Сутринта в 6ч сте там или в 5ч има различни влакове. Влакът и купетата се оказаха уютни, чисти и удобни. Имаха леко аперитивче, четки за зъби, чай, кафе). Бяхме с двойка мочилероси(французи). Разменихме по някоя дума за поздрав и заспахме. Явно и те бяха имали тежък ден а и ни чакаше натоварена програма, така че беше важно да възстановим всичките си сили. Все пак годините си казват своето.

Когато преди 10 години тичах по пътувания по 7-8км на ден, спях по 3-4ч, обикновено заради часовата разлика , не ми се отразяваше много, но на 40 е по- трудно. За това реших всички такива страни трябва да ги видя и обиколя до 45-50. После само острови и почивки. Макар, че казвайки това, сама не си го вярвам. Не съм типа, който отива и лежи безпаметно на пясъка 10 дни. Просто ще полудея. Рядко ми се е случвало да преспя повече от 2 нощи на едно и също място по време на пътешествие. Винаги искам повече и повече да видя..

Спахме като “къпани”. Влакът се люшкаше и трополеше страшно, но с едни тампони за уши и много натрупана умора, проблемът е решен.

Сутринта пристигнахме. Ръмеше и беше хладно, нямаше влага, не приличаше на тропици, а приятно облачно. Мъгла се стелеше покрай нас. Облякохме дъждобраните и хванахме първото бусче, за да ни качи в централната зона, от където се правят всички обиколки по съседните села, оризища, хълмове.

Пейзажът беше фантастичен. Пътят се виеше по планината нагоре и пред погледа ни се разкриваха оризовите тераси (които за пръв път виждах в живота си и които по цяла Азия са една от най-пленителните гледки), джунглата, лианите, зеленината, мъглата разкъсваща се на моменти и погледа към долината..

Планината Сапа, Виетнам

Тук изживях един абсолютен екстаз! Очите ми попиваха всичката тази красота и потъвах в нея… Сърцето ми биеше ускорено (винаги ми се случва, когато откривам нещо ново, непознато за мен в пътешествие)..

Сега да разкажа малко за

хората, които обитават тези планини

Наречени са “мои”(диви)от виетнамците и „монтагнардс“-от французите. Тези обитатели са били почти игнорирани до началото на 20 век, когато плантатори-французи открили, че богатата земя, на която живеели, е перфектна за култивиране на кафе. Когато французите влезли в контакт с тези хора, открили че са примитивни, че живеят от агрокултура и лов. И днес в 21 век, те продължават да живеят по същия начин. Има много и различни етноси. Различни села с типично за тях облекло, запазено във вековете, което носят и днес и по което се различават.

Виетнамци

Работят тежък физически труд и всичко, което изкарват го продават или заменят срещу друго на пазара. Такъв вид пазар/ бартер-стока срещу стока/ бях срещала в Андите, в покрайнините на Куско. Знаех, че на земята все още съществуват такива населения…

Виетнамци

Това са абсолютно първични хора с опростен живот, които живеят в колибки. Децата им растат в природата, отглеждат храната си и се съмнявам, че някои познават тв, интернет…

Виетнамци – планина Сапа, Виетнам

Нямате идея какво е да попаднеш в такова място! Преживяването е единствено и неповторимо! Сякаш машината на времето те е върнала стотици години назад… Прекрасният пейзаж и тези работливи дребни труженици, забили нос в земята, която обработват, глъчта на децата им, които когато те видят разхождайки се в селото им, те следват по петите. Изплитат ти от различни цветове кончета- гривнички и ти ги подаряват, надявайки се на бакшиш. Неописуемо е. Потапяш се напълно в този живот и просто забравяш, че някъде в света съществуват големи градове, метро, самолети…

Сапа, Виетнам

Ние наехме мотори и започнахме да обикаляме селата от различен тип етнии. (2 мотора с 1 шофьор, който служи като гид-15 долара за 1 ден). Препоръчително е да наемете 1 шофьор, за да не се загубите, защото там пътища няма. Асфалтът е малко и то в централните части. Най- добре е с мотори, за да имате свобода на действие и да влизате навсякъде. Понякога колите не могат да преминат през определени места. Тесен път, свлачища.

Колкото повече видите, толкова по-добре ще усетите бита и културата им. Хората живеят в нещо подобно на сковани бараки, вътре къщата е гола пръст, на която спят. Имат едни големи сламени кошове, които пълнят със стока, която произвеждат и отиват на пазара в центъра на Сапа да разменят стоките си. На ден минават по 10-20км с тези огромни кошове докато стигнат на пазара.

Виетнам

В самото градче има хотели и можете да отседнете за 1 -2 нощи и да правите трекинг в околностите. Ние нямахме време и се ограничихме със 1 ден. Тук за пръв път видях ориз висок колкото мен. И до сега такъв вид не съм срещала. Само в тези планини. След обиколката, следобед отидохме до Водопадът на среброто. Разположен е в средата на джунглата. Водата, която се изливаше във висините създаваше оглушителен шум и падаше на няколко части. Зашеметяващо!! Така мина деня ни. Aбсолютно задължително за всички, които отидат във Виетнам-не пропускайте Сапа!!! Сапа и залива на Халонг са най-големите съкровища тук!

Вечерта се върнахме в Лао каи(селцето от където тръгва влакът и потеглихме за Ханой. Пристигнахме към 5ч и се върнахме в хотела. Преспахме 4ч и станахме. Днес трябваше да извадим визите и

да разгледаме Ханой

Забравих да спомена, че хотелите са безумно евтини, чисти и подредени. 3 звезди, които наистина отговарят на 3 европейски – струват около 7-9$ на нощ(стаята) в целия Виетнам. Блестящо чисти чаршафи и уют! Най-скъпият, за който платихме -12$ на нощ, беше един ресорт 4 звезди! Просто не намерих друг. Иначе съм абсолютен противник на ресортите, по време на пътешествие. Смятам, че те те изолират от действителността.

Извадихме визите за точно 30 мин. Когато отидохме в посолството, имаше километрична опашка от рускоговорящи виетнамци. Веднага ни вкараха с предимство, когато разбраха, че сме българи. Удариха ни визата за секунди. Платихме и си излязохме и започнахме обиколката.

В плана ми бяха няколко храма, пагоди и по-важните архитектурни сгради на града.

Обиколихме

езерото Хоан кием

(вътре в него имаше китайски храм, до който се стига по красив извит червен мост. Храмът е съчетание на история, растителност, дървета тип мангларови, потопили клони във водата и пагодата-изумителна гледка.

езерото Хоан кием, Ханой, Виетнам

Видяхме храма на литературата, по мой вкус малко беден, но с изящни градини и непретенциозен, френския квартал, катедралата Сан Хосе и изобщо панорамна обиколка. Препоръчително хващате 1 такси и му казвате къде да кара, спирайки на определени места за снимки и го използвате като туристически автобус. Това е най-евтин вариант. Мисля, че ни излезе обиколката около 10-15$.

Ханой, Виетнам

След като свършихме, решихме да се смесим с жителите на града – за да усетим атмосферата -моята любима част от всяко пътуване). Слязохме и започнахме да обикаляме.

Сега да разкажа малко повече за Ханой

Той е по- старинен град, по-типичен виетнамски, почти няма модерни сгради. Всички къщи се строят до улицата. Предната им част е абсолютно тясна (защото плащат високи данъци според ширината на къщата). За това къщите са дълги, но много тесни. Приличат малко на вагони, но са на по 3-4 етажа минимум. Боядисано е само лицето на къщите в наситени цветове. Изобщо много интересна гледка, различна от всичко, което бях виждала.

Ханой, Виетнам

А сега за движението

Това беше едно от най-силните ни преживявания. Една позната казваше, че когато била там преди 15 години, всички карали колела.Сега тези колела бяха заменени с мотопеди и мотори. Милиони мотори, минаващи хаотично един през друг, но някакъв подреден хаус, в който само те знаеха как да шофират.

Трафик – Ханой, Виетнам

Абсолютно невъзможно е да пресечеш, където и да било.

Но аз си имам трик-прикрепям се към някой тамошен жител и минавам плътнозалепена за него..Това го бях чела за Азия преди години и повярвайте ми, няма друг начин. Когато светофар ги спираше и изчакваха да светне-гледаш една ” освирепяла глутница” мотористи, която ти всява страх със страховития шум от даване на газ на място. Това е в рамките на шегата, разбира се. Все бях виждала мотористи по света, но това надмина всички мои очаквания..

Трафик – Ханой, Виетнам

Както казвам винаги в разказите си за преживелици по света:AI QUE VERLO ,PARA CREERLO! (Трябва да го видиш, за да повярваш). Това е испанска поговорка. Основно градът ми хареса, както всяко непознато нещо, типично за дадена страна. Обикаляхме до късно през нощта и на другия ден имахме полет за Хуе!

Преди да свърша с Ханой, искам да отбележа какво

премеждие имахме с отиване на летището.

Рано сутринта идва таксито, което бяхме поръчали(13$, купувате го предварително от която и да е агенция, то е тип шатъл бус, но ние бяхме 2 и ни пратиха такси. Идва шофьора, взема ни и тръгва. Навън е тъмно, шосето двупосочно и аз забелязвам, че той е отнесен, започва да шари от платно в платно, като първо само леко кривваше и в продължение на 30 мин докато стигнем, започна да минава в насрещното движение. Можете да си представите ужаса, който изживях.

Габи(мъжът ми) започна да му говори, като мислехме, че е сънен и да не заспива на
волана.Обаче нищо не помагаше…Вече се бях изправила почти на нокти, защото бяхме в насрещното движение и срещу нас идваше кола! Разкрещях се, но в буквалния смисъл и той се сепна и рязко сви в шанеца, слезе и ни каза да караме. Аз вече бях бясна и точно това и направих скочих, за да се кача отпред, но Габи ме спря, слезе мирно и кротко да разреши проблема.. Успя да го поразсъни, качи го в колата и ми каза какъв е проблема-той е напушен до козирката! Просто станах камък. Вече си мислех, че детето ми е сираче! Не се смейте!
Понякога за секунди светът свършва! Поне този, които познаваме ние. От тогава, когато тръгваме за някъде винаги оставям завещание! Хахахах за по сигурно, да няма разправии кой да наследи убийствените ни ипотеки! Както и да е, напушеният шофьор с леко побутване успя да ни закара до летището, карайки буквално с 20км, защото вдигнеше ли повече се развиквах…Слязох и звучно ударих вратата, както само бесните жени могат да го правият! Но такова облекчение се разля по цялото ми тяло, че изпитах удоволствие от реакцията си. Отлетяхме за

Хуе

Полетът ни беше рано сутринта. Планът беше да изкараме деня в града, да видим възможно най-много (защото това е най -запазения град след войната и тук е концентрирано почти всичкото им културно наследство) и следобед да хванем автобус за Хой ан. Слязохме на летището с багажа и излязохме навън. Когато излезете има куп бусчета, таксита и всякакъв превоз. Препоръчително-пазарите се с някой от тях за целия ден и проблемът с багажа е решен. Не се налага да търсите къде да го оставите. Така и направихме.

Хюе, Тхуа Тхиен-Хюе, Виетнам

Пазарихме се с едно момче. Показах му маршрута и местата, които искам да видя, защото много са извън самия град и се разбрахме за 20$. Този път мъжът ми се пробва( обикновено аз върша черната работа, защото съм спец в изкуството с пазаренето). Стори ми се,че можеше да свалим още, но реших да не издребнявам. По принцип винаги свалям най-ниско и доволна ли съм от дадено нещо задължително оставям бакшиш. Но първо искам да видя какво ми се предлага, защото много лош опит съм натрупала по време на пътешествия. Има хора, които като получат добра цена и знаят, че думата си е дума (в Азия каже ли се нещо край, няма връщане назад). И после ти създават проблеми..а когато заработват малко имат стимул и всичко минава перфектно. Не винаги е така, но във всякакви ситуации съм изпадала и опита учи.

Започнахме обиколката.

Сега малко за града и историята: Хуе

е строен, както Ханой. Всички храмове, пагоди, древни стени, дворци са строени в едни от най-красивите местности, за да се съчетаят с природата. Резултатът е : хармонично съчетание на култура с природа!

Храм в Хуе, Виетнам

Първо градът е бил окупиран от Китай и за това, китайската култура е доста ясно изразена. Първата ни спирка беше

Цитаделата.

Тя е строена в посока север-юг, перпендикулярно на реката, срещу една долина, която предпазва мястото от зли духове. Тук се намира града Имериал. Много красив, типично китайски стил, доста неподдържан (което не му пречи да е фантастичен) и създаващ усещане за медитация.

Цитаделата в Хуе, Виетнам

Това е единственият град имериал, който е запазен. Вход около 4$. На вратата има гид и можете да си вземете някой. Аз лично не обичам този тип услуга, защото губя ценно време. Предварително прочитам историята, проучвам всяко място и предпочитам да го посетя сама.
След това минахме през забранения

Червения пурпурен град

Той е тип като забранения град във Китай. От този, обаче, са останали само руини. Няма я грандиозността на пекинския.

Червеният пурпурен град  в Хуе, Виетнам

Червеният пурпурен град  в Хуе, Виетнам

Продължихме извън града. Можете да направите разходка с лодка по реката. Ние се съсредоточихме върху историческото наследство. Посетихме

пагодата на Тхиен му

(вход безплатен), построена 1601 г.- тухли. Тя представлява 7 етажа, които изразяват 7-те прераждания на Буда. Абсолютно препоръчителна. Особено за хора с вкус към историята и архитектурното наследство.

пагодата на Тхиен му, Виетнам

След това посетихме няколко от гробовете на владетели, които за мен бяха най-красивото от всичко видяно до сега. Абсолютно изящни, някои кичозни (в което се състоеше очарованието им), смесица от различни стилове, съчетанието с природата около тях беше зашеметяващо. като в светилище. В обобщение ще кажа-абсолютно изящество и грандиозност, та дори в малките постройки. Понякога някой храм, независимо от размера си, може да бъде определен също като грандиозен в зависимост от чувството, което създава в душата ви. Защото както прочетох някъде наскоро: Има хора, които пътуват с телата си, но забравят да фактурират с багажа душите си! Не я забравяйте никога!

пагодата Тхиен му, Виетнам

След като свършихме обиколката, шофьорът ни остави на офиса на Шинкафе(агенцията) от където тръгваше автобуса за Хой ан. Непременно записвайте при купуване на билети-от къде тръгва автобуса, защото ако сте в даден град, може да мине да ви вземе от хотела, но в нашия случай нямахме хотел и казахме, че ще отидем в офиса. Изкарахме 1ч в обикаляне на магазинчетата и зоната наоколо.

Тук искам да отворя скоба, за това как работи виетнамецът.

Най-странното е, че са облечени (30%) в пижами през по-голяма част от денонощието. Изобщо не можах да разбера защо. Бях чела за това, но действително се изненадах, когато видях виетнамки по бархетни пижами да отиват с колелото си на пазар!!!

Габи казваше, че сигурно са дрехи, но не бяха, защото имаше и облечени с дрехи. А имаше и невероятната гледка : изящна виетнамка облечена в бял панталон и туника дълга до земята, прилепнала плътно до тялото, разцепена почти до кръста в различни цветове. По- изящно нещо не бях виждала. Перфектни малки тела, прекрасно оформен стегнат бюст, тънка талийка, като на момиче на 10 години…караща колело и черните и блестящи коси развени зад нея!! Абсолютната идилия!

Та за темата за работата…

Влизаш в някой магазин и то тъмно, дневна светлина, но вътре неосветено, оглеждаш се и продавачът спи сгушен зад щанда. Понякога изобщо не те чува, понякога мързеливо се опитва да се надигне и ти му правиш жест да остане( аз се чувствах неудобно, че ги смущавам).
Така е през цялото време на деня, .в който и час да влезеш в магазин, те лежат, та дори да не спят.. Комунизмът на доста лоши научил! Хахаха.

Ние решихме, че те продават 1 вещ за деня на турист и живеят от припечеленото цяла седмица, защо им е нужно да стават от земята, когато влезем!! Изобщо нищо общо с китайския труженик, който е като пчеличка -жужи по 24 ч на денонощието!
Качихме се на автобуса и

потеглихме за Хой ан.

Пътят продължи 2,5ч. Гледката беше обсебваща. Зеленината ни заобикаляше отвсякъде – релакс! Габи го изкара малко по-зле. Ще обясня какво представляват тези автобуси, които се наричат “спални”. Това са едни седалки, които подобно на бизнес класата в самолетите могат да се свалят и изцяло се ляга. Обаче, когато се пусне, краката ти влизат в нещо като кутия (Габи му казваше:ковчег) и почти от средата на краката си вътре в това нещо. Аз лично нямах проблем, защото съм дребна и перфектно се вписвах в размерите, но Габи е 1,85 и това нещо го съсипваше – за да може да седне, трябваше да легне, защото краката му не влизаха, а като легнеше и влизаше в “ковчега” и оттам явно преживя някаква клаустрофобия (която не е присъща за него). Трябваше да го напръскам с вода (между другото климатика едва охлаждаше, автобусът пълен и влажност 90%, представете си). Но наистина много зле измислени автобуси. По простата причина, че са правени за размера на виетнамци, а всъщност виетнамци не пътуват, че са по-скъпи, а само чужденците.

Автобус-спалня, Виетнам

Относно билета, пропуснах да кажа, че струваше (3$).

Въобще Виетнам е безумно евтино място.

Скъп е билета до там, но после вътре е смайващо от цени! Чак в такава евтина дестинация в Азия не съм била, макар че не мога да кажа, че Виетнам е бедна страна изобщо!

Имат си техния типичен азиатски живот. Имат си домовете-блестящи от чистота, имат си заплата горе долу добра за Азия и живеят като в бг едно време. Всеки си има дом и никой гладен не ляга. Имат страхотна инфраструктура. Последните 10 години туризмът се е развил в небивали размери. Даже спокойно мога да кажа, че е по-туристическа страна даже от Тайланд. Хиляди туристи, европейци, но най-вече американци, канадци и всичко е организирано, всеки детайл. Просто не перфектно, а свръхперфектно!

И след отклонението, да се върна на темата.

Стигнахме в Хой ан

(направихме само 1 спирка в Данаг за 10 мин и после продължихме. Пристигнахме вечерта. Хванахме такси и в хотела. Душ и веднага излизане в старинната част на града.

Сега малко за самия град. Хой ан е бил комерсиално пристанище от 17 век. Бил е на нивото на Малака (Малайзия, старата столица). Обаче, леко полеко западнал, защото реката се пресушила през деветнадесети век и не можело да се влиза в града. Така загубил стойността си свързана с търговия. Той е най-запазеното пристанище в Азия и е деклариран за наследство на Юнеско през 1999г. Старият град е от финала на осемнадесети век, но според археолози е доказано, че населението и комерсиалната му дейност е от втори век преди Христа.

Градчето е най-красивото историческо място с очарователни (дори с полепналият мухъл от влагата по тях ) къщички. Толкова пъстро и красиво. То е спирка за почивка за всички туристи при обиколката им през Виетнам, защото едно, че е точно по средата и друго че до него на 4 км се простират едни от най-красивите плажове и ресорти..Мен лично ме очарова.. Прекрасно е.

На плаж в Хой ан, Виетнам

Има много забележителности. Посетете

залите на асамблеите, храмът Фужиан, къщата на Пхунг Хунг, Японския мост.

Последният е направен в седемнадесети век за да свърже населението (японското и китайското), които живеели от двете страни на реката.

Японският мост в Хой ан, Виетнам

Генерално цялото градче е абсолютно съкровище. Нощем светят милиони лампи, малки магазинчета, търговци всякакви, оживено е по цели нощи. Там животът никога не спира.

Тук можете да си поръчате всички видове дрехи, костюми по каталог и да ви ги ушият за 24ч. Също някакви смешни цени-официална рокля по ваш каталог и техни платове-40-60$ и то да речем копие на известна марка. Всичко!
Само трябва да познавате изкуството на пазаренето и можете да излезете от това градче със куфари пълни с най-шикозните дрехи. Има и готови неща. Основно се занимават с тази дейност.

За хората, които не са били в Анкор ват, препоръчвам

руините  Му сон.

Това е свещената земя вав Виетнам. Доста малко е останало от тях, но са прекрасни. Лично ние ги пропуснахме, защото ни предстоеше Камбоджа и липсата на време. Докато обикаляхме градчето и купувахме сувенири (аз съм болна на тази тема, нося “боклучета” от цял свят, без стойност, камъчета от свещени места и трупам в дома си).
Ако някой от вас ги погледне ще каже: Боже какъв ужас, какъв кич!!..Но за мен е цялото ми богатство. В тези неща са съхранени всичките ми прекрасни изживявания по света. Когато минавам покрай стените в дома си, всяко нещо ми напомня невероятни мигове. Аз съм богата на спомени и повярвайте ми няма по-богат човек от този, който притежава такива! Всичко в този живот е нестойностно, отминаващо и безмислено. Нито вещите, нито бижута, нито скъпите коли…нищо не може да доведе душата до такъв екстаз, както по време на пътуване. Независимо дали е тежко, дали върви трудно, дали има проблеми- пътешествията са моята радост и мъка, щастие и нещастие, печал и екстаз-те са целият ми живот!!!Увлякох се…

Та, докато обикаляхме се спряхме и спазарихме 2 мотора с шофьори за другия ден. Искахме да идем до Данаг и ако ни остане време вечерта да се погмуркаме (това е втората ми страст, след пътуването. Цена-20$ за двата. Не го правете в агенция! Абсолютно в цялата страна на улиците има такива хора, с мотори, бусчета коли, които ви подвикват: транспорт. Габи искаше да кара сам (добре, че не го направи де, че градът се оказа огромен и движението като в Ханой), но те настояха да дойдат и се съгласихме.

Прибрахме се късно. Отварям

една скоба да кажа за хотела.

Аз изразих, мисля някъде по-горе мнението си за хотелите. Тук страницата, която ползвам обикновено за преспиване в интернет ми пусна само 2 варианта и избрах този, който направо ме изуми. Беше ресорт 4звезди, не отстъпващ на никой с 5 звезди, но не лукса, красивите градини и удобството ме изуми, а цената.Беше 12$ на нощ. Държа да го спомена, за да добиете представа колко евтино може да организирате едно такова пътуване и да сравните, колко скъпо го продават от
агенция.

През нощта се поглезихме в прекрасният басейн, който беше по-горещ от чаша току що сварено кафе! Абсолютно сериозна съм!
Повече от 10 мин. не можахме да седим, защото водата беше убийствено топла.

Климатът е много горещ. Най-вече в тази част от Виетнам. На другия ден, точно в уречения час, дойдоха шофьорите и

заминахме за Дананг.

Този град е голям и доста по-модерен от Ханой. Сега е най-развитото пристанище на Виетнам.

Исках да го разгледаме и най-вече да отидем в мраморните планини, които са точно преди града. Те са храмове направени на един хълм, от който вадят мрамор. Качваш се нагоре по стълби в хълма, който е със тропикална растителност. Тези планини са известни с многото пещери, в които са построени пагоди и храмове. Няма да описвам всяка подробно, просто ще обобщя, че са от най-различен тип. Има празни, има с китайски пагоди има най-различни постройки.

Пагода в Дананг, Виетнам

Прекрасни, както всяко свещено място и усещането, което създава то. От върха можете да видите града и плажовете. Растителността е доста гъста и понамалява голямата горещина. Въпреки всичко, имайте предвид, че изкачването става по 156 стъпала и вътре обикаляйки, постоянно се качвате по – нагоре. Много, много красиво място!

Пагода в Дананг, Виетнам

Обикаляхме около 2ч. След това се спуснахме от другата страна, където ни чакаха нашите шофьори и потеглихме за града.

Тук направихме панорамна обиколка, спряхме на големия им пазар. Габи изгуби 2ч в поръчки и пазарене на риболовни приспособления, мрежи (той купува от цял свят такива неща, защото неговата истинска страст е риболовът). Аз седях и се наслаждавах на лудницата, хора забързани, търговци упорити да продадат нещо, целят пъстър пазар, на който можеш да видиш всичко възможно. Според мен пазарите са една от най -автентичните места в дадена страна. Не ги пропускайте. Не е задължително да купувате каквото и да било. И така денят мина в обикаляне и разглеждане.

Сега ще се спра на това, как се почувствах като пътник на мотор в този подреден хаус! Може би си спомняте коментарите ми за Ханой и “озверелите” мотористи.сега бях част от тях. Мисля, че поне 3 бели косъма ми останаха от това обикаляне из града, когато търсехме дадено място. Шофьорите спираха и питаха и ако случайно някои ги упътеше назад, обръщахме в насрешното, прекосявахме на червено…
Просто неописуемо. Почти умрях, когато моят шофьор се пъхна напречно пред 1 зил!!! Смъртоносно! Била съм в много страни, знам че на нас ни изглежда хаос, но те си знаят как и се оправят. Обаче, когато си в кола, в това движение се чувстваш по защитен, но на мотора…Гледах замръзнала въртележките, които правехме и се чудех, кога ще мине някой през краката ми…хахаха, но честно да ви кажа и това си е преживяване. Нали адреналинът трябва да бъде вдигнат все пак!!

След като свършихме с обиколките в града, прескочихме до плажовете. Всичко е изкуствено създадено От нищо нещо създават и се строи в огромни мащаби. Скочихме във водата с намерение за плуване и повече от 30 мин. не зная дали сме стоели. Това беше най-горещата вода, в която съм се къпала по света (нямам предвид минерална)- премерихме я за информация -34 градуса, а навън 40 и влажност 90%. Перфектното съчетание да получиш инфаркт. Така че се отаказахме и се прибрахме в Хой ан, за да се радваме на китните му улички и кипящия живот…
Утре ни чакаше полет за Сайгон.

Спомените на една пътешественичка (2): От Сайгон във Виетнам до Анкор Ват в Камбоджа

Автор: Емилия Петкова

Други разкази свързани с Виетнам – на картата:

Виетнам

15 коментара to “Спомените на една пътешественичка (1): През Москва към Ханой, Халонг и Дананг”

1. Marina каза:

„Това не е първата поява на този разказ в българския интернет. По специална молба на автора не давам линк и не споменавам сайта. Благодаря за доверието! – бел.Ст.“

:))) Обяснението идеално се връзва с единствената ни кореспонденция преди доста време относно правата за публикуване и тн. Страхотно е, когато се оплакваш и мрънкаш на другите, но когато става въпрос за теб самия нещата се променят на 180 гр. :)))

Браво! Истински джентълмен.
    Поздрави
    Марина Илиева

2. Комитата каза:

Аз не мога да разбера къде е драмата?
    Стойчо точно е изпълнил указанията на авторката.

3. Marina каза:

Няма драма. Авторката има текст , които представлява следното :
    Превода, снимките и редакцията на пътеписа са мои. Като спазва указанията, да публикува оригинала :)))), който прилагам по -долу.

MEMORIAS DE UNA VIAJERA(spomeni na edna pateshestveni4ka) MOSKVA,VIETNAM ,CAMBODJA

NIE: SREDNOSTATISTI4ESKO SEMEISTVO EMIGRANTI, JIVEESHTO V ISPANIA(NAD
    10 GODINI).DO PREDI KRIZATA BIX KAZALA SREDNA KLASA-SEGA SLED KATO
    TAKAVA VE4E PO4TI NE SASHTESTVUVA,NE MOGA DA OPREDELIA TO4NO.EMILIA , GABRIEL I GABRIEL GAVRILOVI
    .INTERESI:PATUVANE,GMURKANE I RIBOLOV.OBIKNOVENI XORA,KOIITO RABOTIAT
    MNOGO,PLASHTAT IPOTEKITE SI I VSI4KO KOETO SPESTIAVAT VLAGAT V
    PATESHESTVIA PO SVETA.ISKAX DA IZIASNIA TOVA,ZA DA NIAMA GRESHNI
    PREDSTAVI-ZA “ BOGATASHI,KOIITO NEZNAIAT KAKVO DA SI PRAVIAT PARITE“.

PREDI
    VIETNAM,KOGATO XIPITATA SA ZAPO4NALI DA XODIAT TAM.I SMISALA V KOITO SE
    POLZVA DUMATA E:PATESHESTVENIK,PATUVASHT S MINIMALNI SREDSTVA,GOTOV DA
    MINE PREZ VSI4KO za da vidi sveta).TAKA 4E,ZA XORATA,KOITO predpo4itat
    SKAPITE RESORTI,IZLISHNIAT LUKS I RAZTO4ITELSTVOTO -TOVA NE E TIAXNOTO
    4ETIVO! OSVEN TOVA ISKAM DA PREDUPREDIA,4E niamam pisatelska darba I CELTA MI E DA OPISHA vsi4ko prez koeto preminava 4ovek pri edno patuvane I LOSHI I
    XUBAVI MOMENTI.VSI4KI RISKOVE,PREMEJDIA I SASTOIANIE FIZI4ESKO I DUXOVNO.
    AKO O4AKVANIATA VI SA DA 4ETETE SAMO ROZOV
    RAZKAZ,SASHTO OSTAVETE GO NAVREME! ZASHTOTO,KOLKOTO I dobre da e
    ORGANIZIRANO EDNO PATESHESTVIE vinagi se poiaviavat TRUDNOSTI I
    PREMEJDIA,KOIITO spored men e mnogo vajno da opi6a,za da bada polezna NA BADESHTIAT PATESHESTVENIK-V KAKVI SITUACII MOJE DA POPADNE PO
    VREME NA PATUVANE I DA IZVLE4E POLZA OT TOVA 4ETIVO,KAK DA GI IZBEGNE
    ILI KAK DA GI PREODOLEE ! Kogato podgotviam dadeno patuvane az vinagi tarsia to4no takava informacia

MARSHRUT: MOSKVA;

VLIZANE V DARZAVATA)-50ўж.NAI DOBRE DA IA IZVADITE OT POSOLSTVO PREDI
    PATUVANE.IMATE VARIANT DA IZISKATE ELEKTRONNA VIZA.SVARZVATE SE S KOIATO
    I DA E AGENCIA TURISTI4ESKA VAV VIETNAM I ISKATE TAZI USLUGA.NIE
    RESHIXME DA NE RISKUVAME I I ZVADIXME V MADRID.DRUGIAT VARIANT VI IZLIZA
    MALKO PO EVTINO.VIZA CAMBODJA-20$-VADI SE NA GRANICATA.
    ORGANIZACIATA KAKTO SPOMENAX V PREDISHNIAT MI
    DNEVNIK ZAPO4VA VINAGI I ZADALJITELNO 1 GODINA PO-RANO.OT GODINI BIAX planuvala VIETNAM I KAMBODJA . 4AKAX UDOBEN MOMENT I OFERTA.(VINAGI
    SLEDIA I PROU4VAM PONE 3 DESTINACII I V ZAVISIMOST OT CENITE NA

ZA KRATKO VIJDATE MNOGO).TAKAVA MOJE DA SE KUPI SLED 10AM OT STRANI ,NA
    VXODA NA PLOSHTADA-CENA 7ўж,NA 4OVEK.IMATE GID NA RUSKI I
    ANGLIISKI.KA4IXME SE NA AVTOBUSA SAS GRUPA I NAPRAVIXME 2 4ASOVA
    OBIKOLKA.MOSKVA E KRASIVA,
    ,PODARJANA,ZELENA,CVETNA,O4AROVATELNA…POZNATA( POZNATIAT EZIK,IZU4AVAN OT DETE,BLIZKIAT na4in na jivot
    ,KRASIVITE VISOKI JENI,VKUSNATA XRANA.,AVTOBUSITE
    XARMONIKA….IZOBSHTO SAZDADE MI ILIUZIA 4e sam u doma – Bg)
    VSASHTNOST E EDIN OT NAI -KRASIVITE GRADOVE V KOIITO SAM BILA.SLED
    EXSKURZIATA RESHIXME DA OBIKOLIM METROTO.POVE4ETO TURISTI ZNAIAT 4E
    METROTO NA MOSKVA E EDNO OT NAI KRASIVITE V SVETA(DA NE KAZA -4E E NAI!)
    TO E MUZEI.VSIAKA SPIRKA E RAZLI4NA,DEKORACIITE,OGROMNITE
    POLILEI,KRASIVITE KARTINI-PODZEMEN SVIAT NA
    KRASOTATA..PREPORA4ITELNIO,KOLKO TO MOJETE POVE4E SPIRKI OBIKOLETE;NAI
    VE4E LINIATA KOIATO PRAVI KRAG.TAM SA NAI- KRASIVITE.NAKRAIA PRESKO4IXME I
    DO ARBATSKAIA(EDNA OT NAI-TURISTI4ESKITE ULICI,/ne ia propuskaite/o4arova ni starata ulica s ka6tite ,pametnicite,magazinite, bohemskata atmosfera .TAM
    IMA MAGAZINI za SUVENIRI-unikati istinski shediovri.IZUMITELNI NESHTA I
    DOSTA SKAPI. TAKA NEUSETNO MINAXA NASHITE
    4ASOVE I TRIABVASHE DA SE VRASHTAME NA LETISHTETO ZA DA LETIM ZA
    VIETNAM.VRASHTANETO STAVA PO SASHTIAT NA4IN.SLED 11PM , OBA4E, IMAITE V
    PREDVID,4E AVTOBUSI NIAMA.

((( SNIMKI KAM TAZI 4AST NA
    STRANICA-http://www.facebook.com/notes.php?id=100000466174016&notes_tab=app_2347471856#!/editnote.php?note_id=152989178075315&draft.
    TUK IZPISVAM NOMERATA,KOITO TRIABVA DA PRIBAVITE,NIAMA ZNA4ENIE
    PODREDBATA VATRE V TEXSTA.NOMERA: 1,3,6,9,10,13,16,20,23,24. AKO SA
    MNOGO IZBERETE OT TIAX VIE.)))

IZLETIAXME ZA HANOI V
    VIJDALI PODOBEN PEIZAJ V TAILAND.OSVEN TOVA ZAPAZIXME BILETI ZA VLAK
    DO PLANINITE SAPA(MISLIA 4E OKOLO120$ NA 4OVEK ,OTIVANE I
    VRASHTANE-SPALNO KUPE.)ZAPAZIXME SAMO 2 LEGLA V OBSHTO KUPE OT 4
    4OVEKA.AKO ISKATE DA STE SAMI ZAPAZVATE CIALOTO.AZ RESHIX 4E STE
    IKONOMISAME DVOINATA CENA I BEZ TOVA SA 2 NOSHTI!
    PREPORA4ITELNO-VZEMAITE MEKI LEGLA I NEPREMENNO KLIMATIK.IMA RAZLI4NI
    OT 250ўж SAMO V 1 POSOKA.ZA VRASHTANE OT SIEM REAP ZA HANOI IMAX
    SAMOLETNI BILETI.BIAX USPIALA DA KUPIA OFERTA(200ўж).EXSKURZIITE KOIITO
    SHTIAXME DA PRAVIM V SAIGON GI OSTAVIXME ZA TAM.VSI4KATA DRUGA
    ORGANIZACIA IA PREDPRIEMAXME PO VREME NA PATIA I PO NASH
    VARIANT.VSASHTNOST KUPIXME 2 ORGANIZIRANI V CELIAT VIETNAM,zashtoto cenata beshe sashtata,ako izpolzvash drug prevoz, a i za
    DELTATA NA MEKONG(KOIATO BESHE VTORATA EXSKURZIA) NIAMASHE DRUG
    TURIZAM,BAKSHISHI I IMAT NAI PROSTIAT NA4IN NA JIVOT.BEZ UDOBSTVA,BEZ
    TV..BEZ TECHASHTA VODA I TOK..A LICATA IM LA4EZARNI I PRIVETLIVI I
    TOLKOVA MILI! IZOBSHTO NASELENIETO V CIALA AZIA E TAKOVA MILO!TEMATA ZA
    XRANATA ,NIAMA DA IA OBSAZDAM,ZA DA NE STAVAM DOSADNA ZA XORA,KOITO SA
    4ELI PREDNITE MI DNEVNICI.KOITO NE SA DA PRO4ETAT TAM.
    PRODALJIXME

KUPETATA SE OKAZAXA UIUTNI,4ISTI I UDOBNI.IMAXA LEKO APERITIV4E,4ETKI
    ZA ZABI,4AI,KAFE).BIAX ME S DVOIKA MO4ILEROSI(FRANCUZI).RAZMENIXME PO
    NIAKOIA DUMA ZA POZDRAV I ZASPAXME V 8H PM.IAVNO I TE BIAXA IMALI TEJAK
    DEN.I NI 4AKASHE NATOVARENA PROGRAMA,TAKA 4E beshe vajno DA
    VAZSTANOVIM VSI4KITE SI SILI.VSE PAK GODINITE SI KAZVAT SVOETO.KOGATO PREDI 10 GODINI
    TI4AX PO PATUVANIA PO 7-8KM NA DEN,SPIAX PO 3-4 H OBIKNOVENO ZARADI
    chasovata razlika ,NE MI SE OTRAZIAVASHE MNOGO.NO NA 40 E PO- TRUDNO.ZA TOVA RESHIX
    VSI4KI TAKIVA STRANI TRIABVA DA GI VIDIA I OBIKOLIA DO 45-50.I POSLE
    FRANCUZITE VLEZLI V KONTAKT S TEZI ETNI
    OTKRILI 4E SA PRIMITIVNI,4E JIVEIAT OT AGROKULTURA I LOV .I DNES V 21
    VEK,TE PRODALJAVAT DA JIVEIAT PO SASHTIAT NA4IN.IMA MNOGO I RAZLI4NI
    ETNII.RAZLI4NI SELA S TIPI4NO za tiah OBLEKLO, ZAPAZENO
    VAV VEKOVETE, koeto nosiat i dnes i PO KOETO SE RAZLI4AVAT.RABOTIAT TEJAK FIZI4ESKI TRUD I
    VSI4KO KOETO IZKARVAT GO PRODAVAT ILI ZAMENIAT SRESHTU DRUGO NA
    PAZARA.TAKAV VID PAZAR/ barter-stoka sreshtu stoka/ BIAX SRESHTALA V ANDITE,V POKRAININITE NA
    CUZCO.ZNAEX 4E NA ZEMIATA VSE OSHTE SASHTESTVUVAT TAKIVA NASELENIA..TOVA
    I TO V CENTRALNITE 4ASTI .NAI- DOBRE E S MOTORI,ZA DA IMATE SVOBODA NA
    DEISTVIE I DA VLIZATE NAVSIAKADE.PONIAKOGA KOLITE NE MOGAT DA PREMINAT
    PREZ OPREDELENI MESTA .TESEN PAT,SVLA4ISHTA..NIE VIDIAXME SELATA.TA
    PHIN,BAN HO(TE SA NAI- BEDNOTO NASELENIE V SAPA),NAM SANG…KOLKOTO
    POVE4E VIDITE TOLKOVA PO- DOBRE shte usetite bita i kulturata im.XORATA JIVEIAT V NESHTO PODOBNO NA BARAKI
    SKOVANI,VATRE KASHTATA E GOLA PRAST,NA KOIATO SPIAT.IMAT EDNI GOLEMI
    SRESHTALA.SAMO V TEZI PLANINI.SLED OBIKOLKATA SLEDOBED OTIDOXME DO
    VODOPADAT NA SREBROTO.RAZPOLOJEN V SREDATA NA DJUNGLATA,VODATA,KOIATO SE
    IZLIVASHE VAV VISINITE SAZDAVASHE OGLUSHITELEN SHUM I PADASHE NA
    NIAKOLKO 4ASTI. zashemetiavashto!! TAKA MINA DENIAT NI.ABSOLIUTNO
    ZADALJITELNO ZA VSI4KI,KOITO OTIDAT VAV VIETNAM-NE PROPUSKAITE SAPA!!
    TOVA I ZALIVA NA HALONG SA NAI -GOLEMITE SAKROVISHTA TUK!VE4ERTA SE

3 EVROPEISKI-STRUVAT OKOLO 7-9$ NA NOST(STAIATA) V CELIAT
    VIETNAM.BLESTIASHTO 4ISTI 4ARSHAFI I UIUT! NAI -SKAPIAT ,KOITO PLATIXME -12$
    NA NOSHT BESHE EDIN RESORT 4 ZVEZDI! PROSTO NE NAMERIX DRUG.INA4E SAM
    ABSOLIUTEN PROTIVNIK NA RESORTITE,PO V REME NA PATESHESTVIE.SMIATAM, 4E TE
    TE IZOLIRAT OT DEISTVITELNOSTTA.
    IZVADIXME VIZITE ZA TO4NO
    30MIN.KOGATO OTIDOXME V POSOLSTVOTO IMASHE KILOMETRI4NA OPASHKA OT
    RUSKOGOVORIASHTI VIETNAMCI.VEDNAGA NI VKARAXA S PREDIMSTVO,KOGATO
    RAZBRAXA 4E SME BALGARI.UDARIXA NI VIZATA ZA SEKUNDI.PLATIXME I SI
    IZLIAZOXME.I ZAPO4NAXME OBIKOLKA.V PLANA MI BIAXA NIAKOLKO
    XRAMA,PAGODI,I PO VAJNITE ARXITEKTURNI SGRADI NA
    GRADA.OBIKOLIXME,EZEROTO HOAN KIEM(VATRE V NEGO IMASHE KITAISKI XRAM ,DO
    KOITO SE STIGA PO KRASIV IZVIT 4ERVEN MOST.XRAMA E SA4ETANIE NA istoria, rastitelnost,
    DARVETA TIP MANGLAROVI,POTOPILI KLONI VAV VODATA I PAGODATA-IZUMITELNA GLEDKA . VIDIAXME XRAMA NA LITERATURATA,PO MOI VKUS MALKO
    beden, NO S IZIASHTNI GRADINI I NEPRETENCIOZEN,FRENSKIAT
    KVARTAL,CATEDRALATA SAN JOSE,PLOSHTAD DE BA DINH….I IZOBSHTO PANORAMNA
    OBIKOLKA.PREPORA4ITELNO XVASHTATE 1 TAXSI I MU KAZVATE KADE DA
    KARA,SPIRAIKI NA OPREDELENI MESTA ZA SNIMKI I GO IZPOLZVATE TIP:AVTOBUS
    TURISTI4ESKI.TOVA E NAI- EVTIN VARIANT.MISLIA 4E NI IZLEZE OBIKOLKATA
    OKOLO 10-15ўж.SLED KATO SVARSHIXME RESHIXME DA SE SMESIM S
    JITELITE na grada – za da usetim atmosferata -MOIATA LIUBIMA 4AST OT VSIAKO PATUVANE).SLIAZOXME I ZAPO4NAXME
    DA OBIKALIAME.SEGA DA RAZKAZA MALKO POVE4E ZA HANOI.TOI E PO STARINEN
    MINI MUM.BOIADISANI SA SAMO LICETO NA KASHTITE V NASITENI
    CVETOVE.IZOBSHTO MNOGO INTERESNA GLEDKA,RAZLI4NA OT VSI4KO,KOETO BIAX
    VIJDALA.A SEGA ZA DVIJENIETO.TOVA BESHE EDNO OT NAI-SILNITE NI
    PREJIVIAVANIA.EDNA POZNATA KAZVASHE 4E KOGATO BILA TAM PREDI 15 GODINI
    VSI4KI KARALI KOLELA.SEGA TEZI KOLELA BIAXA zameneni s motopedi i MOTORI.MILIONI
    MOTORI.MINAVASHTI XAOTI4NO EDIN PREZ DRUG,NO NIAKAKAV PODREDEN XAUS,V
    KOITO SAMO TE ZNAEXA KAK DA SHOFIRAT.ABSOLIUTNO NEVAZMOJNO E DA
    PRESE4ESH KADETO I DA BILO.NO AZ SI IMAM TRIK-PRIKREPIAM SE KAM NIAKOI
    TAMOSHEN JITEL I MINAVAM PLATNO ZALEPENA ZA NEGO..TOVA GO BIAX 4ELA ZA
    AZIA PREDI GODINI I POVIARVATE MI ,NIAMA DRUG NA4IN.KOGATO SFETOFAR GI
    SPIRASHE I IZ4AKVAXA DA SVETNE-GLEDASH EDNA“ OSVIREPIALA GLUTNICA“
    MOTORISTI,KOIATO TI VSIAVA STRAX sas strahovitia shum ot davane gaz na miasto.TOVA E V
    RAMKITE NA SHEGATA,RAZBIRA SE.VSE BIAX VIJDALA MOTOTIRISTI PO SVETA NO
    SHATAL BUS,NO NIE BIAXME 2 I NI PRATIXA TAXI.IDVA SHOFIORA,VZEMA NI I
    TRAGVA.NAVAN E TAMNO SHOSETO DVUPOSO4NO I AZ ZABELIAZVAM 4E TOI E
    OTNESEN,ZAPO4VA DA SHARI OT PLATNO V PLATNO,KATO PARVO SAMO LEKO
    KRIVVASHE I V PRODALJENIE NA 30 MIN DOKATO STIGNEM,ZAPO4NA DA MINAVA V
    NASRESHTNOTO DVIJENIE.MOJETE DA SI PREDSTAVITE UJASA,KOITO IZJIVIAX.GABI(MAZAT MI)
    ZAPO4NA DA MU GOVORI,KATO MISLEXME 4E E SANEN I DA NE ZASPIVA NA
    VOLANA.OBA4E NISHTO NE POMAGASHE…VE4E SE BIAX IZPRAVILA PO4TI NA
    NOKTI,ZASHTOTO BIAXME V NASRESHTNOTO DVIJENIE I SRESHTU NAS IDVASHE
    KOLA! RAZKRESHTIAX SE NO V BUKVALNIAT SMISAL I TOI SE SEPNA I RIAZKO SVI
    V SHANECA , SLEZE I NI KAZA DA KARAME.AZ VE4E BIAX BIASNA I TO4NO TOVA I
    NAPRAVIX SKO4IX, ZA DA SE KA4A OTPRED,NO GABI ME SPRIA, SLEZE MIRNO I
    KROTKO DA RAZRESHI PROBLEMA..USPIA DA GO PORAZSANI,KA4I GO V KOLATA I MI
    KAZA kakav e problema-TOI E NAPUSHEN DO KOZIRKATA ! PROSTO STANAX KAMAK.VE4E SI MISLEX
    4E DETETO MI E SIRA4E! NE SE SMEITE! PONIAKOGA ZA SEKUNDI SVETAT
    SVARSHVA! PONE TOZI,KOITO POZNAVAME NIE.OT TOGAVA KOGATO TRAGVAME ZA
    NIAKADE VINAGI OSTAVIAM ZAVESHTANIE! XAXAXA ZA PO SIGURNO,DA NIAMA
    RAZPRAVII KOI DA NASLEDI UBIISTVENITE NI IPOTEKI! KAKTO I DA E
    ,NAPUSHENIAT SHOFIOR S LEKO POBUTVANE USPIA DA NI ZAKARA DO
    LETISHTETO,KARAIKI BUKVALNO S 20KM.ZASHTOTO VDIGNESHE LI POVE4E SE
    RAZVIKVAX…SLIAZOX I ZVU4NO U DARIX VRATATA,KAKTO SAMO BESNITE JENI
    MOGAT DA GO PRAVIAT! NO TAKOVA oblekchenie SE RAZLIA PO CIALOTO MI
    TIALO,4E izpitah udovolstvie ot reakciata si.OTLETIAXME ZA HUE.

NOMERA:1,3,7,8,11,13,14,16,18,21

STILOVE,SA4ETANIETO S PRIRODATA OKOLO TIAX BESHE ZASHEMETIAVASHTO.KATO V
    SVETILISHTE.PREPORA4VAM DA VIDITE:TUMBA DE TU DUC,DE KHAI DINH,DE MINH
    MANG.IMA OSHTE NO TEZI SA NAI -KRASIVITE I ZAPAZENI.ZAVISI OT VKUSA NA
    VSEKI 4OVEK.AZ OBIKNOVENO PREDI PATESHETVIE NABELIAZVAM VSIAKA
    STAPKA,4ETA I RAZGLEZDAM SNIMKI I VIDEO NA DADEN OBEKT,ZA DA PRECENIA KOI DA VKLUCHA V MARSHRUTA.ZASHTOTO NE E VAZMOJNO DA VIDITE VSI4KO-IZBIRATE NAI VAJNOTO.V OBOBSHTENIE SHTE KAJA-ABSOLITNO
    IZIASHTESTVO I GRANDIZNOST ,TA DORI V MALKITE POSTROIKI.PONIAKOGA NIAKOI
    ZAPISVAITE PRI KUPUVANE NA BILETI-OT KADE TRAGVA AVTOBUSA.ZASHTOTO AKO
    STE V DADEN GRAD,MOJE DA MINE DA VI VZEME OT XOTELA.NO V NASHIAT SLU4AI
    NIAMAXME XOTEL I KAZAXME 4E SHTE OTIDEM V OFISA.IZKARAXME 1H V
    OBIKALIANE NA MAGAZIN4ETATA I ZONATA NAOKOLO.TUK ISKAM DA OTVORIA
    SKOBA,ZA TOVA KAK RABOTI VIETNAMECA.NAI STRANNOTO E 4E SA OBLE4ENI (30%)
    V PIJAMI.PREZ PO -GOLIAMA 4AST OT DENONOSHTIETO.IZOBSHTO NE MOJAX DA
    RAZBERA,ZASHTO.BIAX 4ELA ZA TOVA,NO DEISTVITELNO SE IZNENADAX KOGATO
    VIDIAX VIETNAMKI PO BARXETNI PIJAMI DA OTIVAT S KOLELOTO SI NA PAZAR!!!
    GABI KAZVASHE SIGURNO SA DREXI,NO NE BIAXA.ZASHTOTO IMASHE I OBLE4ENI S
    TALIIKA,KATO NA MOMI4E NA 10 GODINI…KARASHTA KOLELO I 4ERNITE I
    BLESTIASHTI KOSI RAZVENI ZAD NEIA!!ABSOLIATNATA IDILIA!TA ZA TEMATA ZA
    RABOTATA.VLIZASH V NIAKOI MAGAZIN I TO TAMNO,DNEVNA SVETLINA,NO VATRE
    NEOSVETENO ,OGLEZDASH SE I PRODAVA4AT SPI SGUSHEN ZAD SHTANDA.PONIAKOGA
    IZOBSHTO NE TE 4UVA,PONIAKOGA MARZELIVO SE OPITVA DA SE NADIGNE I TI MU PRAVISH JEST DA OSTANE(AZ SE 4UVSTVAX NEUDOBNO,4E GI SMUSHATVAM).
    TAKA E PREZ CIALOTO VREME NA DENIA.V KOITO I 4AS DA VLEZESH V MAGAZIN TE
    LEJAT,TA DORI DA NE SPIAT..KOMUNIZMA NA DOSTA LOSHI NAVICI NI E NAU4IL!
    XAXA NIE RESHIXME,4E TE PRODAVAT 1 VESHT ZA DENIA NA TURIST I JIVEIAT
    OT PRIPE4ELENOTO CIALA SEDMICA,ZASHTO IM E NUJNO DA STAVAT OT ZEMIATA
    ,KOGATO VLEZEM!! IZOBSHTO NISHTO OBSHTO S KITAISKIAT
    TRUJENIK,KOITO E KATO P4ELI4KA -JUJI PO 24 H NA DENONOSHTIETO!
    KA4IXME SE NA AVTOBUSA I POTEGLIXME ZA HOI AN.

SNIMKI(((

NAI-ZAPAZENOTO PRISTANISHTE V AZIA I E DEKLARIRAN ZA NASLEDSTVO NA UNESKO
    PREZ 1999G.STARIAT GRAD E OT FINALA NA OSEMNADESETI VEK,NO SPORED
    ARXEOLOZI E DOKAZANO 4E NASELENIETO I COMERSIALNATA MU DEINOST E OT
    VTORI VEK PREDI XIRISTA.GRAD4ETO E NAI KRASIVOTO ISTORI4ESKO MIASTO SAS
    O4AROVATELNI ,(DORI S POLEPNALIAT MUXAL OT VLAGATA PO TIAX )
    KASHTI4KI.TOLKOVA PASTRO I KRASIVO.TO E SPIRKA ZA PO4IVKA ZA VSI4KI
    SAKROVISHTE.NOSHTEM SVETIAT MILIONI LAMPI,MALKI MAGAZIN4ETA,TARGOVCI
    VSIAKAVI,OJIVENO E PO CELI NOSHTI.TAM JIVOTA NIKOGA NE SPIRA.TUK MOJETE
    DA SI PORA4ATE VSI4KI VIDOVE DREXI,KOSTIUMI PO KATALOG I DA VI GI USHIAT
    ZA 24H.SASHTO NIAKAKVI SMESHNI CENI-OFICIALNA ROKLIA PO VASH KATALOG I
    TEXNI PLATOVE-40-60ўґ.I TO DA RE4EM KOPIE NA IZVESTNA MARKA.VSI4KO!
    ABSOLIUTNO! SAMO TRIABVA DA POZNAVATE IZKUSTVOTO NA PAZARENETO I MOJETE
    VAS GO POGLEDNE SHTE KAJE:BOJE KAKAV UJAS,KAKAV KI4!!..NO ZA MEN E
    CIALOTO MI BOGATSTVO,V TEZI NESHTA SA SAXRANENI VSI4KITE MI PREKRASNI
    IZJIVIAVANIA PO SVETA.KOGATO MINAVAM POKRAI STENITE V DOMA SI,VSIAKO
    NESHTO MI NAPOMNIA NEVEROITNI MIGOVE.AZ SAM BOGATA NA SPOMENI I
    POVIARVAITE MI NIAMA PO -BOGAT 4OVEK OT TOZI KOITO PRITEJAVA TAKIVA! VSI4KO V TOZI JIVOT E NESTOINOSTNO,OTMINAVASHTO I
    BEZMISLENO.NITO VESHTITE,NITO BIJUTA,NITO SKAPITE KOLI…NISHTO NE MOJE
    DA DOVEDE DUSHATA DO TAKAV EXSTAZ KAKTO PO VREME NA
    PATUVANE.NEZAVISIMO DALI E TEJKO,DALI VARVI TRUDNO,DALI IMA
    PROBLEMI–PATESHESTVIATA SA MOIATA RADOST I MAKA,SHTASTIE I
    NESHTASTIE,PE4AL I EXSTAZ-TE SA CE LIAT MI JIVOT!!!UVLIAKOX SE..
    TA
    NOSHT.DARJA DA GO SP OMENA,¬©¬Ў DA DOBIETE PREDSTAVA KOLKO EVTINO MOJE DA
    ORGANIZIRATE EDNO TAKOVA PATUVANE I DA SRAVNITE,KOLKO SKAPO GO PRODAVA OT
    AGENCIA..
    NOSHTA SE POGLEZIXME V PREKRASNIAT BASEIN,KOITO
    BESHE PO -GORESH OT 4ASHA TOKU SHTO SVARENO KAFE!ABSOLIUTNO SERIOZNA SAM!
    POVE4E OT 10 MIN. NE MOJAXME DA SEDIM,ZASHTOTO VODATA BESHE UBIISTVENO
    OPRAVIAT.OBA4E KOGATO SI V KOLA V TOVA DVIJENIE SE 4UVSTVASH PO
    ZASHTITEN,NO NA MOTORA…NEOPISUEMO.GLEDAX ZAMRAZNALA VARTELEJKITE
    KOIITO PRAVEXME I SE 4UDEX,KOGA STE MINE NIAKOI PREZ KRAKATA MI…XAXAXA
    NO 4ESTNO DA VI KAJA I TOVA SI E PREJIVIAVANE.NALI ADRENALINA TRIABVA
    DA BADE VDIGNAT VSE PAK!!
    SLED KATO SVARSHIXME S OBIKOLKITE V
    INFORMACIA,34 GRADUSA..NAVAN 40 I VLAJNOST 90%.PERFEKTNOTO SA4ETANIE DA
    POLU4ISH INFARKT. TAKA 4E SE OTAKAZXME I SE PRIBRAXME V HOI AN ZA DA SE
    RADVAME NA KITNITE MU ULI4KI I KIPIASHTIAT JIVOT…UTRE NI 4AKASHE POLET
    ZA SAIGON(HO S HI MIN).

(((( SNIMKI http://www.facebook.com/profile.php?id=100000989450600#!/album.php?aid=19997&id=100000466174016&page=3
    NOMERA:58,62,64,65,69,72,74,75,78,82,84,85,88,92,93,“

Марина, коментарът ти се беше заврял в спам-папката (може би заради многото линкове), затова излиза чак сега (спам-папката я проверявам рядко).

5. Vlaamsbrabander каза:

Еха! Тука се заражда „война“ между пътеписнически блогове… 🙂
    Шефе, ние сме с теб! 🙂 Пък виж туйцък-онуйцък някоя наградка ако учредиш… 😉

Чак пък война… 😉 Просто един автор решил да даде разказа си и на друг сайт. Не е прецедент.

А че не иска да споменавам името на първоначалното издание си е нейно право, с което трябва да се съобразя 🙂 Пък вече коментарите са свободни стига да не се стига лични обиди, в крайна сметка обсъждаме разказите, а не техните автори, другите коментиращите или редакцията

7. emilia каза:

nikoi ne mi e otkupuval pravata na razkaza! nito sam podpisvala niakomu 4e gi podariavam !! taka 4e razkaza si e moi i moga da go publikuvam kadeto pojelaia! samo ne razbiram,kak niakoi izdatel,moje da vzeme pravata na neshto,bez avtora da e daval saglasieto si!?

Емилия, не се притеснявай, благодаря за доверието 🙂

9. Marina каза:

Уважаема Емилия, моля не се месете в спор, който не ви засяга. Ако имах някакви претенции към вас, щях да ви пиша лично.

Аз имам много автори, чиито материали са публикувани в много други сайтове и това не е проблем! Преди време собственикът на този конкретен сайт ми изпрати поредица от дразнещи мейли с изисквания и ултиматуми по повод на един пътепис. Затова смятам, че след като ще публикува материал, е редно да го редактира сам , а вие все пак да изпратите оригинала, а не редактирания вариант, който ми отне дни за редакция и за който, може да ви припомня, ми благодарихте многократно.

Във вида, в който изпращате материалите си на латиница, само с главни букви, с множество правописни грешки и без посочено точно място на снимките, те са нечетими. Затова и не спечелихте награда в конкурса, което пък е и повода да сте недоволна от моя сайт.

Както и да е. Смятам въпроса за приключен.

Поздрави 🙂
    Марина Илиева

@Vlaamsbrabander, видя ли, няма война 🙂 Просто ми пратиха разказ, който е бил публикувам и другаде, точно както преди време тукашен разказ беше публикуван другаде 🙂

Сега да те питам Vlaamsbrabander – щеше ли да ми пишеш наистина забавните си разкази, ако бях обявил материална награда за тях? 😉

По тоя повод – обещал си разказ за часовник с минутна стрелка 🙂

12. Vlaamsbrabander каза:

🙂 Е то и за родния град на бай Маркс съм обещал… пък и още колко идеи имам… ама пусти мързел…

и после обвиняваш италианците 😉

14. emilia каза:

marina,pak vi blagodaria za truda varxu dnevnicite mi. no da vi napomnia,4e vie predlojixte sama uslugite si i redaktiraneto i imaxte interes ot negramotnite mi razkazi,koiito pak biaxa ogromen interes za vashite 4itateli:)no triabva da vi kaja,4e ste v dalbokata zabluda ,zashto spriax da vi prashtam dnevnicite si….
    namesix se v spora vi,tuk,po prostata pri4ina 4e na stranicata vi bilo izpisano:vsi4ki prava zapazeni! koeto ,naistina ne proumiavam kak moje da sa zapazeni,sled kato sa nepolu4avani…

Емилия, Марина каза вече че инцидентът е изчерпан. Дай да четем разказа вече 🙂