авг. 02 2011

Какво видях в Корейската Народно-демократична република (КНДР)

Днешният пътепис ще ни разкаже за живота в КНДР (Северна Корея). Приятно четене:

Какво видях в КНДР

/Разказ на наш другар за посещението му в Корейската народно-демократична република през есента на 2008г./

От 19 септември до 4 октомври 2008г. имах възможността да посетя КНДР като представител на Кръжока по изучаване на идеите „Чучхе” в България. В КНДР завърших курс по тези идеи, като едновременно с това успях да разгледам страната и да се запозная с обществено-политическата обстановка и живота на обикновените хора. Местата, които видях и това, което чух, ме изуми, въпреки че много бях слушал и гледал за успехите на социалистическото строителство в тази малка страна.

Северна Корея

Северна Корея е с територия по-малка от българската.

85% от територията ѝ е планинска. Населението е около 22 млн. КНДР се намира под постоянен военен, политически и икономически натиск от страна на САЩ и техните марионетки. Въпреки всички тези неблагоприятни условия, корейският народ под ръководството на Корейската трудова партия и Ким Чен Ир абсолютно самостоятелно, опирайки се на собствените сили, отстоява своята независимост и право на живот според разбиранията си, и извоюва следните успехи:

•   гарантирано право на труд и на отдих за всички;
  •   абсолютно безплатни жилища за всички;
  •   общество без данъци;
  •   безплатно здравеопазване и образование;
  •   училище във всяко село;
  •   болница във всяко село.

КНДР е страната с най-много висши учебни заведения на глава от населението в света.
Посетих Дома на учението, където трудещите се абсолютно безплатно се обучават съгласно своите интереси и наклонности в различни направления (информатика, музика, философия, чужди езици и др.). В Дома има множество просторни зали и съвременна техника на разположение на хората.

Пионери в КНДР

Пионери в КНДР

Посетих и пионерския дом,

в който децата абсолютно безплатно развиват своите способности в множество кръжоци.
Обиколих и много музеи, икономически обекти и др. Срещнах се и разговарях с много хора. Навсякъде личеше подчертана бодрост и оптимизъм. Красиви монументални сгради, широки магистрали, чист въздух, много зеленина, чисти, нови предприятия, внушително селско стопанство. Хората са дисциплинирани и сериозни в работата, а също така – всеотдайни във веселието, открити, честни и горди с грандиозните плодове на труда си. Народът в КНДР наистина живее като сплотено семейство, изграждащо мощна социалистическа държава, която гарантира достоен и щастлив живот за всички. Народът твори благата със собствени сили и пак народът пълноценно се ползва от плодовете на труда си.
В КНДР народните маси са истински господар на собствената си съдба. Не друг, а единствено народът решава как да живее своя живот.

ЗАБЕЛЕЖКА: Във връзка с 60-годишнината от създаването на КНДР на нашия сайт бяха качени два видеоклипа – от военния парад и от народните празненства в Пхенян. Те могат да се гледат на адрес:

и

Автор: Двадесет и трети септември

Снимка: Димитър Тодоров – Домосед (от разказа му за КНДР) Снимката е с лиценз Всички права запазени!

Други разкази свързани с Северна Корея (КНДР) – на картата:

Северна Корея (КНДР)

Добавка от редакцията: Още за кръжока за изучаване на Чучхе в България, вижте един репортаж по bTV:

25 коментара to “Какво видях в Корейската Народно-демократична република (КНДР)”

1. Ким Ир Сен на оня свят цъфти от щастие…

2. Що за простотия :)))

3. Това възхвала на корейския народ и на корейската комунистическа партия ли беше?

4. gregory каза:

Уважавам ви блога, но би трябвало да имате някаква редакционна политика, а не да сте всеядни. Горният „пътепис“ е абслолютно неинформативен и пълен с долнопробна осемдесетарска соц-патетика.

5. Опит за обективизъм през погледа на обикновените трудови хора. Които наистина така виждат нещата – всички имаме малко, но пък няма никой, който да няма нищо… 🙂

6. dzver каза:

Написаното не съответства на истината, а и не е авторско – има го отдавна в един комунистически сайт.

Вероятно авторът не е ходил в Северна Корея.

7. ДН каза:

Браво на автора! Аре сега да взема първото самолетче и да ходи да живее там, като не пропусне да вземе всички свои съмишленици, за да се наслаждават на комунистическия рай! Между другото няма да е лошо да си вземат и храница с тях, при това не само за из път!
    А ние си оставаме малък, но ИЗКЛЮЧИТЕЛНО прост народ!

8. Това някаква шега ли е?

9. Dancho Kolev каза:

Стойчо, провокираш ни с този разказ! То бил много хубав живота там, бе, направо приказка! Работа, веселие между работата, никакви данъци, то това райско кътче, бе! Имах достоверна информация отпреди 25 години от известен наш академик, който не и вече жив и който е бил и в двете Кореи. И ми е разправял, че в Северна Корея строели развития социализъм и нямали какво да ядат, горките, тогава! Явно са го построили вече !!! Ха – ха – ха!!!!

@dzver, дал съм работещ линк към авторския сайт

11. stefanrusev каза:

„…. Митко, прости им , те незнаят какво правят ( говорят) …..“

12. Божо каза:

Всичко е чудесно, но има една малка подробност, която е пропусната – хората няма какво да ядат. И още една – ако решат да напуснат този „рай на земята“ следват репресии срещу семействата им.

13. Зока каза:

Колко истински демократи, ходили в Северна Корея, има тука ;-))
    Още една такава провокация и по демократичен начин сайта ще бъде закрит 😉
    За Северна Корея или лошо или нищо, Стойчо моля Те, аксиоми не ги пипай!
    Бързо слагай онова от Deutsche Welle тук…

14. Bluesbrother каза:

ето и малко свежи снимки от Сев. Корея:

15. Така живеехме в България преди 1989

Блусбрадърс, много добри снимки! Мерсаж!

17. Руслана каза:

Аз нямам търпение да чуя какво ще ми разкажат моите преподаватели от Кореистиката, като се върнат от КНДР след по-малко от месец. Те знаят това-онова за страната 😀 Но никой ли не допуска, че авторът е видял в Северна Корея това, което развеждащите го хора са искали той да види (и чуе, също така)? Доколкото знам, чужденците не щъкат там самички. Нека Димитър да каже, все пак. Иначе аз от ученото знам, че Пхенян е доста обгрижван, за разлика от останалата част от страната.

Руслана е много права – общо взето всички виждаме това, което искаме да видим

19. Ицо каза:

Аз пък искам да поздравя Стойчо, че пуска подобни пътеписи. Единственото условие е наистина разказа да е личен и пристрастен. Точно за това харесвам този сайт.

Ооооо, благодаря 🙂 с най-голямо удоволствие 🙂

21. Longanlon каза:

ти си болен, човече…

22. nameless@abv.bg каза:

Извинявам се, но кой си ти да казваш „САЩ и тяхните марионетки“?
    Някога посещавал ли си часовете по математика?
    120 540 км на квадрат. е площта на Северна Корея.
    110 994 км на квадрат е площта на България.

Населението им е 22 милиона души. Нямат почти никакви взаимоотношения и няма как да допуснат, човек който не е от страната да ходи да ИЗДАВА ЛЕКЦИИ.
    Или си психично болен или много лъжеш.
    Май ще се окаже второто.
    Така, че първо научи, защо САЩ имат толкова много страни на тяхна страна.
    След това си виж мизерната Република в която живееш.
    И накрая помисли над това, какво е Северна Кореа наистина, защото съм абсолютно сигурен, че не си мръдвал извън България. ПИЧ!
    А да.. в Северна Корея има правило, че не може да се снимат снимки срещу на хората.
    Освен ако не си изпратен с такава цел.

@nameless, очевидно от скоро си тук на сайта, затова не знаеш правилото „Обсъждаме разказа, не обсъждаме автора!“ Без лични обиди, моля. Приеми го като единствено предупреждение.

24. анна каза:

Уважавам правото на лични възгледи , но да се казва на черното бяло е ненормално!!!!!!!!!!!!!