юни 21 2011

Картини от едно пътуване: На Курбан Байрам в Рибново

Днешният пътепис ще ни води не много далеч. Ще отбележим Курбан Байрам заедно с хората от Рибново. Откъде сте чували името ли? От новините, мили мои, от новините :)

Приятно четене и … весел празник! :)

На Курбан Байрам в  Рибново

Картини от едно пътуване

Не помня, къде първо видях снимки от сватбите в Рибново. Помня, само как името се загнезди в ума ми и при всяко пътуване изскачаше с въпроса: „Ще можем ли да минем от там.“ После попаднах на пост при Мария, който още повече изостри желанието ми да ида в селото.
Ясно е, всяко нещо става в подходящото време и с причина. Сватба в Рибново не видяхме, но го посетихме във втория ден на празника

Курбан Байрам

Цялото село беше навън, на „главната“ улица. От едната страна жените в пъстрите си носии стояха на групички, разговаряха и закачаха децата. Мъжете, строги, въздържани и някак скучни е тъмните си дрехи наблюдаваха преминаващите от другата страна на пътя. Възрастни мъже седяха на дълга пейка, разговаряха и прехвърляха в ръка зърната на броениците. Децата се редяха за захарен памук. Младите момичета с пламнали от притеснение лица вървяха срамежливо, рамо до рамо с младежи, упорито гледайки пред себе си и не поглеждайки се един друг.

Рибново, Родопи, България.

Курбан байрам в Рибново – Рибново, Родопи, България

Ribnovo, Garmen, Bulgaria

Момичета – Рибново

Не зная кой беше по-притеснен. Девойчетата, като ми позираха или аз, като ги помолих да го направят.

Курбан байрам в Рибново – Рибново, Родопи, България

Притесненията ни, че рибновските жени може да не искат да ги снимаме се оказаха напразни.

Рибново, Родопи, България.

Детски колички в селото няма.

Курбан байрам в Рибново

В мрачния есенен ден шарените престилки, ярките шалвари, бродираните елеци и искрящо белите забрадки на жените изпъкваха още повече. Не можех да откъсна поглед от порцелановите кожи, светлите коси и сините очи на момичетата. Всички ми се сториха стройни и слаби, може би заради неочакваните обувки с високи токчета, които всички носеха. Не ни се тръгваше от Рибново. Този изпъстрен с електриково синьо и ярко оранжево празник беше, като подрък за любопитните ни очи.

Автор: Ренета Костадинова

Други разкази свързани с Други празници – на картата:

Други празници

Edit PDF    Изпрати пътеписа като PDF

3 responses so far

3 Responses to “Картини от едно пътуване: На Курбан Байрам в Рибново”

1. Vili казва:

Браво, Рени, страхотни снимки! Много ми хареса идеята за Рибново! :)

2. Благодаря! :)
    Колкото до снимките, притеснявахме се да извадим големия фотоапарат. Снимахме с малкия. Поне отначалото не знаехме, дали няма да им е неприятно на хората и не искахме да ги притесняваме.
    Макар да живеем в една държава, нямам и идея, кое биха одобрили и кое би ги обидило. Но и тези снимки приемам за подарък.
    Единственото, за което съжалявам, е че следващия уикенд щеше да има сватба. Но, идеално щастие няма. :)

3. […] време пуснах тук кратък пътепис за Рибново. Посещението ни в това колоритно село, беше част от […]