май 04 2007

Великден на остров Корфу: Шествието – част 2

Гърция, Корфу

Великден на о.Корфу – част втора: Шествието

Великден на о.Корфу – първа част на разказа е тук>>>

Всички идващи се стараят да се приберат плътно до сградите, заради предстоящата след парада традиция, хем да заемат удобна позиция да гледат

И започва т.нар. Първо възкресение. В 9,00 часа от църквата на Св.Спиридон се изнасят мощите, които се пренасят по тесните улички на града до началната точка, от където започва шествието. И докато всикчи още си търсят удобни местенца за наблюдение, за снимки, от горния край на града, вече се чува музиката от първата филхармония, която минава по цялата улица покрай Листон, оттам завива по друга широка улица, като целта е да предшества пренасянето на мощите през целия град, докато ги приберат отново в църквата.

Музиката е тържествена, бавна, почти съжалих момчетата и момичетата, които трябваше да пристъпват в ритъм. Пред всяка група има плащеница със светия. На острова има над 20 филхармонии общо, от които 3 са най-големите, а те също са и възрастово разделени. Шествието започва с най-младите, които водят групите на отделните училища, отново възрастово разпределени. Така и не разбрах критерия на подбор на участниците от училищата, но вероятно е по успех, училищни заслуги, със сигурност не беше по външен вид

Ето по-отблизо и плащеницата. Сигурно не е лесно това да се носи на рамо и явно тежеше, защото от всичките ми опити да ги снимам, само този май е един от най-сполучливите. Човека местеше плащеницата ту на едното, ту на другото рамо.

И докато „младата“ филхармония преминава до другия край, след тях групите ученици също, вече се задава и средната по възраст филхармония, последвана отново от ученици, но вече видимо в по-горните класове.
Всъщност сега се сещам, че партньора ми на острова ми показваше снимки, на които децата му са участвали в шествието – явно е въпрос на престиж и не всеки може да бъде избран.

Но пък са много хубави тези вторите, нали? А музиката вече беше по-тържествена, по-предизвикваща усмивки и ведрост

Ето и страхотните барабанчици, излъскани до блясък… Дори сега като гледам снимките и си спомням, се връща усещането ми на празничност, което наистина е неповторимо

И накъде без духовата музика? Тези хора наистина бяха страхотни. Хем в ритъм да пристъпват, хем да свирят… Имаше и много хубави флейтистки, ама нещо ми е размазана снимката с тях

След тази филхармония минаха групите също и на общината, на банките, на театъра… И ето, задава се „тежката артилерия“ – най-старата филхармония. Ех, защо не записах клип със звук, за да можете да чуете …. Всъщност трите филхармонии се надграждаха, като всяка беше по-празнична от предишната. Третата беше ……. не случайно именно те водеха литийното шествие с мощите, и всички църковни представители.

Явно имам слабост към барабаните Но всъщност ми се иска макар и през снимките да чуете това, коеот аз чух

А, пропуснах да кажа, че преди тях минаха и групите на летището, на пристанището…. И ето вече и началото на литийното шествие. Красиво, пищно, величествено…

Измежду всички свещенници се намират и мощите на Св.Спиридон..

Ето и самите мощи, с охраната от моряци….. Невероятно сериозни, истински вглъбени в идеята, че съхраняват най-ценното нещо на света
И докато цялото литийно шествие преминаваше, от всички прозорции тераси започнаха да хвърлят карамфили, за да постелят пътя на светеца..
Не зная на тази снимка доколко се виждат цветята, на по-големият й вариант се виждат

Следва част трета: Великден на о.Корфу – Делви над главите>>>
Автор: Таис

2 коментара to “Великден на остров Корфу: Шествието – част 2”

1. […] Следва част втора: Шествието>>> […]