За сватбите, комарите, жегата и мамалигата – (в 4 части)

За сватбите, комарите, жегата и мамалигата – част 1 – Пътуване до Галац

Габриел реши да се ожени…:-)

Май още в началото що трябва да направя едно отклонение и да поясня кой е Габриел и изобщо малко предистория: Тези, които ме познават, знаят, че работя в международна фирма с проекти в чужбина и че в редовно участвам в тях. Та през последната година в Австрия и Германия работех заедно с един колега от румънския офис. И понеже често работехме заедно, а и често ходехме заедно по заведения (когато не сме на работа , естествено;-), а и двете неща ни вървеха, та малко по малко се сприятелихме.
Та това е Габриел. Пълното му име е Габриел – Константин, но по незнайни за мен причини не обича да му викат Коце (или както е там румънския аналог), а Габи. Строго погледнато той се ожени миналата година, което значи, че “подписа” в гражданското, за да има основание Мариана да се премести да живее при него в Букурещ. Тя беше студентка по медицина в Яш и нямаше формалното право да се премести в Медицинската академия в Букурещ. Та в качеството си на официална (пред държавата) съпруга, тя можеше да се премести в Букурещ. Румъния е малко странна държава, нали?Наш’те хора обаче нямаха пари миналото лято да направят сватба като хората. Проектите в чужбина казаха своето и това лято не само, че решиха да направят сватба в църква и купон, но и кандидатстваха за жилищен кредит. Досега живеят под наем в Букурещ.

Та да почнем отначало:Габриел реши да се ожени….

За сватбите, комарите, жегата и мамалигата – част 2 – Сватбата

Галац

На другия ден сутринта се разходихме из Галац. Градът е шести по големина в страната с 327 хил. жители, намира се в долното течение на Дунава, точно в началото на делтата. В близост се вливат и реките Прут и Сирет. Може би най-важното дунавско пристанище на Румъния, като през 19-и век е бил седалище на Дунавската комисия. В Галац известно време е живял Георги С.Раковски и е бил един от важните за българските хъшове град. Интересен факт е, че непосредствено след нападението на Германия над СССР на 22 юни 1941, градът е окупиран от руснаците!!! Градът е разположен близо до тройната точка на границите между Румъния, Молдова и Украйна. То и потокът от ТИР -ове изобщо не спира по пътя до там. Градът е бил вероятно доста красив преди 1944 г. Това съдя по снимките, които бяха сложени в квартирата (вместо картини), но сега градът е най-обикновен индустриален град с едни огромни булеварди и бетонни блокове. Централните кръстовища са с кръгово движение. Нещо подобно, но в по-големи мащаби се вижда и в Букурещ. Общо взето вкусът на Чаушеску ми е ясен: широки булеварди, кръгови кръстовища и бетон навсякъде. Жалко, а си личи, че е бил симпатичен град. Основните предприятия в града са пристанището и металургичния комбинат.

За сватбите, комарите, жегата и мамалигата – част 3 – Връщане

Планът за връщането беше максимално прост – наспиваме се през деня след сватбата, привечер – газ към Букурещ, спим там на хотел (бяхме се подсигурили още от София) и в понеделника, евентуално след разглеждане на столичния център, тръгваме за Русе. Плановете са за това, да се нарушават. Към 4 след обед дойдоха Габи и Мариана (бяхме се разбрали тогава да дойдат и хазаите за ключа) – и като казах – що не останете още една вечер? Щяхме да идем до селото на Мариана, да си направим едно гости у техните…..Ами сега? Щеше да ми дойде в повече (две вечери последователно пиене ми идва нанагорно). Но имаше и още нещо: това значеше, че на другия ден трябваше да карам цялото разстояние до София без сериозна почивка в адска жега (освен, че това бяха най-горещите дни тази година, но и колата ми е без климатик). Затова си и бях предвидил нощувката в Букурещ. И решихме да идем до селото, но да не спим там, а след вечеря да потеглим към Букурещ.Селото на Мариана се намира на 15-ина километра от Галац, като от там се виждат и Молдова и Украйна. Майка й и татко й ни посрещнаха с радост. Двамата “младоженци” всъщност са се запознали в това село. Братята й още спяха, когато дойдохме, баща й направи едни пилешки кълки на огнището. За сетен път се убеждавам, че вкусните пилета са кълвали камъчета!

Сватба в Галац – Разказът на Тони – 4 част

А от тук нататък трябва да съм аз:
Традициите са това което са ………..

Ритуалите приличат много на нашите, но имат някои съществени различия.Стартът на вечерната сватба е в 16 часа следобед, а краят на другия ден по обед.Младоженецът отива за кумовете с шаферите, хапват се само сладкиши и сладки плодове за сладък живот стандартно по план, но присъстват и родителите на кумовете.Кумата си е приготвила булото и бижутата за булката , излиза последна и си заключва къщата. Отиваме за букетите забележете и кумата също е с букет.

Бях стигнала някъде до там, дето се ходи за букетите: характерно беше, че и кумата е с букет, а на шаферите се дават по една голяма свещ, много красиво украсена с бели хризантеми /големината им е около метър.

Продължение…

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.