апр. 18 2011

Халкидики – пролетно море в Гърция

Далеч? Кога сме ходили далеч, когато можем и на близо? Времето, колкото и невероятно са звучи се стопля, и като пролетни птички идват разкази за морето. И то не за далечното (от София) Черно, а за близкото Бяло. С Мария ще огледаме Халкидики преди сезона.

Халкидики – пролетно море в Гърция

Северна Гърция се оказа „спасителното решение“ за четирите свободни дни около националния ни празник. Признавам, че хотелчето, в което се настанихме като изходен пункт за обиколките ни из полуострова, го резервирах преди 5 месеца и то с голям зор, тъй като почти не намерих работещи хотели в началото на март .

Бяло море край Уранополи – Атон, Гърция

Уранополи – Атон, Гърция

Уранополи

Отседнахме в

Агия Триада – едно село на 14 км южно от летището на Солун

– реновиран тамошен балкантуристки хотел, но пък работещ целогодишно. Туристическият сезон започва от Великден. През март може да откриете работещи кафенета и кръчмички на брега, но не навсякъде. И, както каза един от нашите гостоприемни домакини – „Чакаме ви от края на април нататък! Ама вие защо толкоз рано дойдохте? „

Agias Triadas-Angelochoriou, Гърция

Смятам за излишно да разказвам за уютните, полускрити и плитки заливчета, на които може да си направите пикник, за маслиновите дръвчета, които са обрамчили почти всички хълмчета, както и за многобройните малки хотелчета и студиа, в които можете да се настаните на доста по – прилични цени, отколкото във Велинград например.

Бяло море край Уранополи – Атон, Гърция

Уранополи – Атон, Гърция

Искам да ви разкажа за

гърците и тяхната постна пица

Държавен дълг, безработица, орязани 13 и 14 – та заплата и пенсия, финансови рестрикции в публичния сектор, почти перманентни стачки – предупредителни, ежемесечни, браншови и национални… Звучи стряскащо. Изпълнени с лек боязън, пресичайки границата откриваме –

Нови отсечки на магистралата до Серес, нароили се ваканционни селища, очевидно нови – новенички, накацали по гърбавите хълмове на Касандра, скрити сред буйни кипарисови гори, прясно боядисани и потегнати къщи на Ситония, шосета без дупки и усмихнати, бавно ходещи, за никъде небързащи млади хора. Солун ми се стори още по – красив, бях там за последно преди година и половина.

Лимони по улиците – Халкидики, Гърция

И лимоните,и портокалите,и мандарините са си по дърветата

Новата църква в Неа Мудания – Халкидики, Гърция

Новата църква в Неа Мудания

В къмпинга до нашия хотел пазачът всяка сутрин премиташе алеите/къмпингът беше абсолютно празен/.

В Неа Потидея – градче в началото на ръкава Касандра

– ресторантчетата бяха готови да отворят, барабар с белоснежните покривки и прясно засадените пролетни цветя в съндъчета на улицата. Навсякъде в заведенията имаше украса от разноцветни гирлянди и маски в навечерието на Сирни Заговезни.

Карнавал в Полиури, Касандра – Халкидики, Гърция

Карнавал в Полиури, Касандра

Неа Потидеа – Халкидики, Гърция

Неа Потидеа

И още малко повод за размишления – в хотела ни пристигна автобус с гимназисти. Два класа огласиха фоайето за секунди. Спогледахме се скептично, мислейки си – „Ех, тази нощ няма да се спи. „В 22 ч.  ги откараха на дискотека – наконтени, гримирани и хвърляйки си срамежливи погледи. На сутринта се питаме – „А бе, усетихте ли децата кога се прибраха? „Тихи, възпитани, кротки, доколкото им позволява възрастта, настанени в почти луксозен хотел, на масите за закуска винаги имаха по една огромна купа течен шоколад… И ми стана мъчно за нашите деца, които товарим като добитък, слагаме в багажа сандвичи и кроасани, да излезе по-евтинко, и  ги лашкаме по разбитите ни пътища със стари „Чавдари“.

Да пазим децата според мен е по-важно от сметките, които правим винаги на дребно и винаги без кръчмар.

И за финал – в Гърция е по-скъпо – и бирата, и кафето, и рибата, но си давам еврото с удоволствие.

Но … стига тъжни краски! Смело към Халкидики! Очакват ни!

Автор: Мария Найденова

Други разкази свързани с Халкидики – на картата:

Халкидики

12 коментара to “Халкидики – пролетно море в Гърция”

1. valy каза:

Благодаря за хубавия разказ! Многоми харесаха и снимките с мандарините 🙂
    И аз планирам едно „ранно Халкидики“, но да е ALL, че поколението сега расте…. Как е морската вода около Гергьовден, може ли някой с опит да ме осведоми ?! :))

2. Михаил каза:

@valy: Няма да се къпете около Гергьовден, освен ако не сте свикнели да си карате морето на Северно море.

Разказът е зле обаче. С извинение но изречения от рода на: „мъчно за нашите деца, които товарим като добитък, слагаме в багажа сандвичи и кроасани, да излезе по-евтинко, и ги лашкаме по разбитите ни пътища със стари „Чавдари“.“ са доста… овчо-самосъжалителни??

Даже аз през 90-те не съм се „лашкал“ с Чавдари, нямаме нужда от съжаление и да ни е „мъчно“, мерси. По багажите на гимназистите е пълно не със сандвичи и кроасани, а с бири, които усърдно се крият от водачите на експедицията… Дупките по улиците в Никити, също не са за коментиране. Аман от „в чужбината всичко е по мед и масло, а тук едвам оцеляваме“.

3. Aleksandar каза:

Подкрепям Михаил,мисля,че на всички ни е писнало от тези самосъжалителни разкази.Това за кроасаните и старите Чавдари е било преди 15 години сигурно.

4. Venezia каза:

Пътеписът е хубав и много, много точен, независимо дали на някои читатели им звучи овчедушно, пресилено, самосъжалително. Дори няма нужда да се връщаме 15 или повече години назад, просто ползвайте услугите на която и да е автобусна фирма и днес. Факт е – въпреки всички проблеми, Гърция оставя усещането за спокойно, чисто и и романтично място. За разлика от Бг.

5. Генко Велев каза:

Имам да пиша статия за Халкидики, но тази година още не съм ходил в Гърция, та ще съм много благодарен ако някой, който е ходил към Серес, Солун и т.н. тази година да ми отговори на 2-3 въпроса:
    1. След икономическите проблеми в Гърция какви са тази година цените на цигарите?
    2. Колко струва бензина?
    3. Пътя от Промахон към Солун още ли в ремонт с непрекъснатите ограничения от 50 км/ч и пак ли се заяждат с българите катаджиите около Серес?
    Благодаря предварително!

6. valy каза:

Георги, ще се пробвам да те осведомя, доколкото мога.
    Карелия слимс – 3,30Е
    Марлборо – 4,20Е /може и да греша, но не с много/
    Дизел – 1,75Е /че само той ме заинтересува/
    Пътя е в ремонт 🙂 Но забавянето не беше голямо. Полицейски коли имаше на две-три места, но антирадара ги отчете и съответно не са ме спирали 🙂

Я да ви питам – кога ще се научите да карате по правилата?!? 😉

8. valy каза:

Отговора е много прост: когато ми се наложи Стойчо 😉

Е, да те открехна нещо за Гърция – за антирадар там се влиза в затвор. Ако те хванат де, но съм длъжен да предупредя

10. Генко каза:

Thank you very much:-)

11. valy каза:

Стойчо подценяваш ме 🙂 знам, че е забранен антирадара! А на Генко ще му купувам риза :)))))

Изобщо не те подценявам 🙂 , ами използвам повода за предупреждение – антирадарите в Гърция могат да вкарат собственика си в панделата