февр. 18 2011

Париж през май (1)

Published by at 11:43 under Париж,Пламен Петров

Днес отново ще отскошим до Париж, за да проследим сребърно–сватбеното пътешествиена Пламен до една от столиците на любовта. С много снимки 🙂

Париж през май

Всички жени искат да видят Париж. Нали!
Поне аз така си мисля.
Всеки мъж трябва да заведе жена си в Париж. Нали !
Или само аз така си мисля!?
Както и да е !

Ние обаче и двамата имаме повод – 25 години от както сме „бракувани”.

Аз, защото досега спах и нищо не направих по въпроса, а тя, защото си го е заслужила с това, че ме търпя и чака толкова години.
Имаше емоции във всичко, в планирането, в избора на време, в пазенето на тайната, в невярващия и поглед, когато разбра. В подготовката, в притеснението от незнаенето на езика (бяха ни подковали, че французите не искат да говорят друг език, но се оказа, че не е така ), абееее, във всичко!
Отдавна знам една умна мисъл, че никой не помни какво му е казал някой, никой не помни какво му е направил някой, но всички помнят какво усещане е оставил в тях този някой. Когато преди години се разхождах из малки германски градчета, изключително красиви и чисти, в мен остана усещането, че съм чужд, и че ще изцапам тротоара, ако вървя по него. С Париж не беше така. Имах чувството, че там съм се родил и винаги там съм живял, просто някъде съм бил досега.
За Париж сигурно има много изписано и много снимки наслагани, затова няма да задръствам нета с повтарящи се фотоси, особено пък на Айфеловата кула.
Париж е голям град и всичко си имат. Ще Ви кажа обаче какво си нямат, според мен.
-Нямат си смог

От самолет – Париж, Франция

-Нямат си задръстване в центъра -петък вечер

Петък привечер – Париж, Франция

Петък

и понеделник сутрин

Понеделник сутрин – Париж, Франция

Понеделник

– Нямат шарени фасади, една бяла, една жълта, една не–знам–каква–си , всичко е камък, а на мен това много ми харесва

Панорама – Париж, Франция

Панорама

– Нямат кой знае колко лъскави витрини, както в София. Е, не съвсем де –

-Нямат си дебели хора, или поне аз не видях, нито тийнейджъри, нито по-възрастни. Не знам как го правят!
-Нямат си тези, големите билбордове. Само ей такива нещица , и то не често

Улица – Париж, Франция

Улица

– Нямат си бездомни кучета
– Нямат си графити по стените
– Не на последно място НЯМА ДУПКИ!!!!

[ge0_mashup_map]

Musée du Louvre, 75001 Париж, Франция

Обаче си имат ЛУВЪРА!

Казват, че който е бил веднъж в Париж със сигурност се връща пак. Според мен е заради Лувъра. Този невероятен сграден ансамбъл, започнат да се строи преди повече от 800 години ( а ние дори не сме чували за турците още ) , разрушаван, отново издиган, дострояван, е събрал в себе си безбрежна красота и те предизвиква откъм време и сила в краката. И май винаги побеждава!

На нас ни беше пределно ясно, че трябва да изберем от всичката красота само малка част. Виновен ли съм, че ми е трудно да избера между торта, сладолед и ягоди със сметана ?

Е, избрах ягодите –

римска скулптура, италианска живопис и древно гръцка скулптура.

Как пък не видях един експонат дето да не е супер или да не ми хареса, не знам. Пълно е с хора, едни вървят насам, други натам, снимат с камери, с фотоапарати, а аз съм се захласнал по таваните.

Тавани

Умиращият роб на Микеланджело

Умиращият роб на Микеланджело – Лувър, Париж

Умиращият роб

Богинята Диана (колежката )

Богинята Диана – Лувър, Париж

Богинята Диана

Нерон ( Клавдий го подминах )

Нерон – Лувър, Париж

Нерон

Из Лувъра, Париж

Из Лувъра, Париж

Нямаше как, трябваше да видим и НЕЯ

Джокондата – Лувър, Париж

Мона Лиза

Джокондата – Лувър, Париж

Джокондата

Но пък точно срещу Мона Лиза стоеше това чудо на Веронезе , около 7 на 10 метра

Веронезе – Лувър, Париж

От Веронезе

Не може да не видиш жената с идеалните мерки Венера Милоска

Венера Милоска – Лувър, Париж

Нике – Лувър, Париж

Трите грации

Трите грации – Лувър, Париж

Трите грации

Париж през май (2): Лувърът и Нотр Дам (Парижката Света Богородица)

Автор: Пламен Петров

На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке! – Авторът 🙂

Други разкази свързани с Париж – на картата:

Париж

11 коментара to “Париж през май (1)”

1. […] This post was mentioned on Twitter by St.Dimitrov, St.Dimitrov. St.Dimitrov said: Париж през май (1) http://f.ast.ly/VxaSf […]

2. Ivan каза:

Чакам с нетърпрние продължението.

3. Bet каза:

Za men prodaljenieto na tozi cveten razkaz shte e ,ako miliqt turist,chakal celi 25 godini da vidi i zbadne svoqta i na saprugata mechta-otvori osezanieto si i za dr. vpechatleniq,mojebi shte e po-naturalno i estesven razkazat mu.! Dali e vidql Parijkoto metro i dali moje da opishe kakvo tochno mu e napravilo vpechatlenie -neka vi kaja az i spodelq moeto vpechatlenie ,ami tam si IMAT bezdomnici ot vida na koito iztrapvash,kashoni i mrasni kucheta vargalqshti se okolo tqx,stranni muzikanti i bezrabotni mutri, obzemate strax da minesh pokrai tqx i vapros koito si zadavash“Kade se namiram v momenta, za Boga?“IMAT si svoite ambulantni cvetnokoji targovci gotovi da te izmamqt,IMAT si nezakonni prodajbi po ulicite na falshivi suveniri,imat si i debeli turisti ot USA,da prodaljavam li…..Malko me xvashta qd na xora koito vijdat samo xubavite neshta na zapad i na van,vse sravnqvat i vse mechtaqt,koi kakvo si imal i eto na nie go nqmame tova-(zavista e losho chuvstvo) ,ami to xora kato vas nikoga nqma i da zabelejite xubavoto v Balgariq,zashtotto iztakvate nepreksnato loshoto i negativno na vsqkade po sveta ima i loshi i krasivi neshta tolkova zabelejitelnosti,tolkova krasoti,religiq i istoriq,no zashto sravnqvate 2-ve kulturi,tova prosto e nesravnimo,kato Rim i London ili Madrid i Milano,vseki grad si ima svoq dux,svoq oblik i kultura,ima razbira se i svoite trafici i zabarzano ejednevie,no nezabravqite che i xorata go pravqt takav,obarnete vnimanie kak chujdencite vijdat u nas neshta koito nie dori ne im obrashtame vnimanie,no ne spirat da obichat i svoeto eto q i razlikata ….za nas vsichko chujdo e…prosto neveroqtno!!!!!Trqbvalo e prosto mn. po-rano gospodina da poseti grada na lubovta,za da si dade smetka kakvo e e po sveta i da se opita da ceni i xubavoto v Balgariq,a ne samo da kazva kakvo sme si nqmali nie.Zatova i oshte mn. balgari shte prodaljavat da xodqt na „kulturni“ekskurzii do Garciq naprimer za….prax za prane-nqmam dumi prosto!!!!!!!!Ako ne ste razbrali primera mi,ami eto na nqkoi xora namirat krasotata v tova da kupuvat „straxoten“prax za prane ot chujbina,za da mogat posle da razkazvat kade sa bili !!!!!!!!Inache e interesno vsichko ostanalo v razkaza mu,normalno e che se e zaxlasnal po Luvara,no za trafika,vetrinite i draskanicite….xich ne sam saglasna-s uvajenie!!

4. Румен каза:

@Bet, обидно за читателите е да ги заливате с коментар, написан на неразбираем език. Имаме си азбука и чудесен български език.

5. brum каза:

Добре,че такива като Bet в този сайт не виреят.Много благодаря на автора и се присъединявам изцяло към казаното и показаното от него.

6. Пламен Петров каза:

Уважаема госпожице ( много силно се надявам ) Bet , позволете ми да Ви кажа няколко неща.
    Първо: Наистина много се надявам да сте млада госпожица, защото тогава всеки читател лесно ще разбере тона и неточностите на Вашия коментар. Само за младите и неопитни хора е характерно, и само на тях все пак е позволено, да съдят другите, да правят изводи без да са събрали необходимата информация, да не говорим за правилна, да избързват с лепенето на етикети, да не признават чуждо мнение, и още много неща. На мен за съжаление не ми е разрешено!
    Второ: Много се изкушавам да Ви дам една препоръка, а именно да изчакате Стойчо да публикува и останалата част от пътеписа, ако искате, прочетете го, и тогава може би и за Вас ще стане ясно какво съм видял, какво ме е впечатлило, а пък може би там ще видите някъде да казвам, че не ценя хубавото в България, или поне правя такива внушения, или може би някъде ще изтъкна колко е лошо тук.
    Трето: Нали всяка монета има две страни! Ако екстраполираме този всеизвестен факт, и го отнесем към света, мисля,че няма да направим грешна стъпка. Искам да кажа, че наистина в света, където и да било има възможност човек да види поне две страни. Може едната със сигурност да е хубава, но за сметка на това другата няма да е хубава. Аз винаги избирам да видя хубавата страна. Защото съм позитивен! Защото обичам хубавите спомени, а не лошите! Хората, които виждат обикновено лошата страна, от опит знам, че винаги имат някакъв мотив. Този пътепис, разбира се в цялост, го прочете един мой приятел, който реагира по същия начин като Вас. Каза, глупости, там ( в Париж ) е гадно, там е мръсно, там не се живее. Аз го разбрах- той живя там като гастарбайтер. Надявам се Вие да нямате такъв мотив, а само да Ви е било криво от нещо дребно!
    Последно: Знаете ли защо обичам да чета пътеписи от сайт като този !? Ще Ви кажа, защото авторите никога нямат претенции за „литературно произведение“, а имат добрината да споделят с такива, като мен преживяванията и впечатленията си. Позволяват ми да погледна през техните очи, и да помисля с тяхната глава. Затова съм им благодарен! За споделените преживявания и за усилията, които са направили те да стигнат до мен! Хубаво е и Вие да сте им благодарна !

7. Vlaamsbrabander каза:

Ххахаха ето че имало по-големи франкофоби и от мен! Бет, естествено, че никъде няма само харни неща. Дано само Пламен не се откаже да пише след подобни мнения.
    То аз да си призная бях замислил един пътепис за Трир, ама пусто от време на време ходим там и на разпродажби, не само да видим родния дом на г’усин Маркс… Та не знам дали е редно… все пак сме опорочили „чистия туризъм“ веке… Язък! Е прах не сме си купували засега ама… това дали се брои… кой знае?
    Тъй като се замисля и за Аахен не е редно май да пиша… че един път случихме карнавала и ядохме яхния на аванта…
    Поздрави на автора и чакаме продължение! А с Бет някоя обща антифранкофонска кампания можем да подемем!
    Наздраве!

8. Зока каза:

@Пламен Петров

Много добре!
    Поздрави.

9. Bet каза:

Trqbva da ima i kritiki gospoda ne samo superlativi,taka se stremim kam savershenstvoto!!!Dalboko se nadqvam che Plamen ne e obiden,izrazix menie kakto i vie-blagodarq vi

10. […] обиколка на Пламен из Париж. Вече разхпдихме по част улиците и започнахме с Лувъра, а сега, след като го завършим ще продължим към Нотр […]

11. […] с обиколката на Пламен из Париж. Вече бяхме в Лувъра и Нотр дам, а сега трпгваме към Сакрекьор и […]