ян. 25 2007

Зелена карта към гражданската отговорност

Как севади иколко струва Зелена карта към гражданската отговорност

Новината: Извадих сизелена карта (зелен сертификат) към гражданската отговорност! Неескъпо и по-важното: неетрудно!
Подробностите: нали съм вече гражданин наЕвропейски съюз, реших иаздасеснабдя сдокументите, позволяващи мидаходя доСолун когато мискимне сколата. Една ототдавнашните мимечти есъботен ден дазапаля колата, дапия едно кафе сизглед към Бяло море идасвърна вечерта. След 01януари 2007товаби трябвало даенетолкова скъпа реалност.
Как севади зелена карта или зелен сертификат: Отидох при застрахователями (вмоя случай еагент, т.к. колата миелизингова, нозасобстевните коли важи същото— отивате при този, който виеиздал гражданската отговорност). Казахим, чемитрябва зелена карта. Темипоискаха 10лева засамото картонче иоще 20лв доплащане, т.к.моята гражданска отговорност есначална дата 25август ипотози начин есключвана при условията отпреди сигурното ниприемане вЕС (тостана края насептември2006).
Освен това миказа дасиизбера още няколко държави (освен страните-членки наЕС), закоито даважи зелената карта— избрах сиМакедония, Сърбия иХърватска. Всичкото това севключи втези допълнителни 20лв.
Още малко инфо: Ако мидотрябват други страни— горе-долу срещу 10—20 лв можеха даседобавят Турция, Молдова, Босна ит.н.Засега немитрябват затова сиостанах със страните отЕС + Македония, Сърбия иХърватска.
Е, после сиизвадих ипълномощно зачужбина отлизингодателя (както казах, колата миелизингова)— нозахората, чиято кола сиетяхна едостатъчно дасиизвадят зеления сертификат.

Е, чакайте скоро разказ закафето, което щепия вСолун— щото митрябва исвободна събота, задагонаправя, нали?;-)

Update от11юли2007: Тия дни сепояви новината, чеот01август 2007се прекратява проверката награжданската отговорност изелената карта набългарските автомибили поевропейските (наЕС) граници. Застраните извънЕС, продължава даважи изискването заналичие назеленото картонче. Щесеопитам данамеря илинка, където гопрочетох

10 коментара to “Зелена карта към гражданската отговорност”

1. Хилмар Кабас каза:

За кафе в Солун и аз съм фен -))Бихме могли да се вдигнеме и по-голема компания, ако немаш нищо против, се разбира.

Нелоша идея – само трябва да видя кога ще се освободи съботата

3. Dobrin4o каза:

Здравейте колеги пътешественици,
    аналогично на Стойчо имам нова лизингова кола от 08.06 и гадаех какви ще са мъките със сертификата за тази година. Започнах по гореописания метод…
    и чудото стана със 2 тел разговора и факс за талона на колата (предложен от симпатична девойка, за да не чакам на място да попълват данните и да го взема на следващия ден без да чакам). Направо невероватно – някой да ти мисли за Твоето загубено време! Цялото удоволствие – 10.00лв за целия ЕС + целия НеЕС без Турция, мътните области оттатък Охридското езеро и страните от ОНД. Изцяло опростена процедура.
    Предполагам че нещата се ускориха от това, че имам пълномощно и съм изкарвал зелена карта веднъж (по старите тарифи).Сефтосах веднага колата със спокойна морска почивка около Ситония и естествено кафе в Солун на връщане. Ех кафее! Кафеджиите се увеличаваме малко по малко и така трябва да бъде. Преди кафето обаче ме чака път на северозапад – D + NL и като доста колеги по форумите събирам отзиви за преплувалите Дунава и пътя към Арад. Засега 95% си оставам по царския път през Сърбия, особено като не ми взеха нищо за СЧГ и Хърватия.
    ИЗВОД: Брокерската къща и условията на застрахователя твърдо ме спечелиха за следващите години- мен и всички останали на които ще препоръчвам услугите им. Лек път на всички!

4. Boris каза:

А коя е тази брокерска къща? Сподели, защото и мен ме чака пътуване през Сърбия и ме е страх, че и със зелена карта май взимат по стотина евро за застраховка там.

Титан, но то по-скоро зависи от застрахователя, а не от агента

Става дима за моята агенция, коя е на на dobrin4o – не знам

7. Dobrin4o каза:

В случая брокер- Ню Едишън, застраховател Армеец, при пълното каско има каско за чужбина, надявам се да е истина, по-добре да не се случва. Иначе на 12-ти палиме гумите :)), зимните или летните още не съм решил, остава само здравната застраховка и събирам багажа.!
    Успех!

Хайде, лек път и да разкажеш!

9. Dobrin4o каза:

Здравейте, върнах се! Всичко мина перфектно. 4100 км общо, София-Белград-Будапеща-Виена-Регенсбург-Касел-Хановер и обратно.На отиване без спане на юруш- за 21 часа го взехме.На границите по 2-3 минути буквално.На унгария/австрия – само фейс контрол (само свалих стъклото-и в двете посоки така)Уцелих изцяло сухо време, >3оС през нощта, летни гуми, 5 човека в колата и 120 дизелови коня. Само през Сърбия карах по внимателно, по стандартните места с точно означената скорост, на отиване (вечерно време) – само 2 поста за цялата страна, на връщане (следобед) – 7 такива + на путарините по патрул.Цялата армия бяха изкарали комшиите. Иначе в ЕС по 1 патрул на страна, на 250 м след пътен знак Police. Никой не ме е спирал, искал пари или мотал. Надявам се това означава ЕС! Използвах само „наръчника за цивилизовани хора“ – лъсната кола, избръснати муцуни(важи за всички пасажери), без анцузи, английски език, 2-3 думи немски, поздрави и усмивки навсякъде, колкото и не сме свикнали на това. Ако ми дойде музата ще напиша туристически отчет със снимки. Поздрави!

Хайде напиши поне ти, че аз нещо се отплеснах с моето кафе…
    Може да качим по-подробния ти разказ тук на сайта, стига разбира се да си съгласен.
    Ама друго си е човек да е от странап-член на ЕС, нали;-)