Зелена карта към гражданската отговорност

Как се вади и колко струва Зелена карта към гражданската отговорност

Новината: Извадих си зелена карта (зелен сертификат) към гражданската отговорност! Не е скъпо и по-важното: не е трудно!
Подробностите: нали съм вече гражданин на Европейски съюз, реших и аз да се снабдя с документите, позволяващи ми да ходя до Солун когато ми скимне с колата. Една от отдавнашните ми мечти е съботен ден да запаля колата, да пия едно кафе с изглед към Бяло море и да с върна вечерта. След 01 януари 2007 това би трябвало да е не толкова скъпа реалност.
Как се вади зелена карта или зелен сертификат: Отидох при застрахователя ми (в моя случай е агент, т. к. колата ми е лизингова, но за собстевните коли важи същото — отивате при този, който ви е издал гражданската отговорност). Казах им, че ми трябва зелена карта. Те ми поискаха 10 лева за самото картонче и още 20 лв доплащане, т. к.моята гражданска отговорност е с начална дата 25 август и по този начин е сключвана при условията от преди сигурното ни приемане в ЕС (то стана края на септември 2006).
Освен това ми каза да си избера още няколко държави (освен страните-членки на ЕС), за които да важи зелената карта — избрах си Македония, Сърбия и Хърватска. Всичкото това се включи в тези допълнителни 20 лв.
Още малко инфо: Ако ми дотрябват други страни — горе-долу срещу 10—20 лв можеха да се добавят Турция, Молдова, Босна и т. н. Засега не ми трябват затова си останах със страните от ЕС + Македония, Сърбия и Хърватска.
Е, после си извадих и пълномощно за чужбина от лизингодателя (както казах, колата ми е лизингова) — но за хората, чиято кола си е тяхна е достатъчно да си извадят зеления сертификат.

Е, чакайте скоро разказ за кафето, което ще пия в Солун — щото ми трябва и свободна събота, за да го направя, нали?;-)

Update от 11 юли 2007: Тия дни се появи новината, че от 01 август 2007 се прекратява проверката на гражданската отговорност и зелената карта на българските автомибили по европейските (на ЕС) граници. За страните извън ЕС, продължава да важи изискването за наличие на зеленото картонче. Ще се опитам да намеря и линка, където го прочетох

10 Отговори

1. Хилмар Кабас каза:

За кафе в Солун и аз съм фен -))Бихме могли да се вдигнеме и по-голема компания, ако немаш нищо против, се разбира.

Нелоша идея – само трябва да видя кога ще се освободи съботата

3. Dobrin4o каза:

Здравейте колеги пътешественици,
    аналогично на Стойчо имам нова лизингова кола от 08.06 и гадаех какви ще са мъките със сертификата за тази година. Започнах по гореописания метод…
    и чудото стана със 2 тел разговора и факс за талона на колата (предложен от симпатична девойка, за да не чакам на място да попълват данните и да го взема на следващия ден без да чакам). Направо невероватно – някой да ти мисли за Твоето загубено време! Цялото удоволствие – 10.00лв за целия ЕС + целия НеЕС без Турция, мътните области оттатък Охридското езеро и страните от ОНД. Изцяло опростена процедура.
    Предполагам че нещата се ускориха от това, че имам пълномощно и съм изкарвал зелена карта веднъж (по старите тарифи).Сефтосах веднага колата със спокойна морска почивка около Ситония и естествено кафе в Солун на връщане. Ех кафее! Кафеджиите се увеличаваме малко по малко и така трябва да бъде. Преди кафето обаче ме чака път на северозапад – D + NL и като доста колеги по форумите събирам отзиви за преплувалите Дунава и пътя към Арад. Засега 95% си оставам по царския път през Сърбия, особено като не ми взеха нищо за СЧГ и Хърватия.
    ИЗВОД: Брокерската къща и условията на застрахователя твърдо ме спечелиха за следващите години- мен и всички останали на които ще препоръчвам услугите им. Лек път на всички!

4. Boris каза:

А коя е тази брокерска къща? Сподели, защото и мен ме чака пътуване през Сърбия и ме е страх, че и със зелена карта май взимат по стотина евро за застраховка там.

Титан, но то по-скоро зависи от застрахователя, а не от агента

Става дима за моята агенция, коя е на на dobrin4o – не знам

7. Dobrin4o каза:

В случая брокер- Ню Едишън, застраховател Армеец, при пълното каско има каско за чужбина, надявам се да е истина, по-добре да не се случва. Иначе на 12-ти палиме гумите :)), зимните или летните още не съм решил, остава само здравната застраховка и събирам багажа.!
    Успех!

Хайде, лек път и да разкажеш!

9. Dobrin4o каза:

Здравейте, върнах се! Всичко мина перфектно. 4100 км общо, София-Белград-Будапеща-Виена-Регенсбург-Касел-Хановер и обратно.На отиване без спане на юруш- за 21 часа го взехме.На границите по 2-3 минути буквално.На унгария/австрия – само фейс контрол (само свалих стъклото-и в двете посоки така)Уцелих изцяло сухо време, >3оС през нощта, летни гуми, 5 човека в колата и 120 дизелови коня. Само през Сърбия карах по внимателно, по стандартните места с точно означената скорост, на отиване (вечерно време) – само 2 поста за цялата страна, на връщане (следобед) – 7 такива + на путарините по патрул.Цялата армия бяха изкарали комшиите. Иначе в ЕС по 1 патрул на страна, на 250 м след пътен знак Police. Никой не ме е спирал, искал пари или мотал. Надявам се това означава ЕС! Използвах само “наръчника за цивилизовани хора” – лъсната кола, избръснати муцуни(важи за всички пасажери), без анцузи, английски език, 2-3 думи немски, поздрави и усмивки навсякъде, колкото и не сме свикнали на това. Ако ми дойде музата ще напиша туристически отчет със снимки. Поздрави!

Хайде напиши поне ти, че аз нещо се отплеснах с моето кафе…
    Може да качим по-подробния ти разказ тук на сайта, стига разбира се да си съгласен.
    Ама друго си е човек да е от странап-член на ЕС, нали;-)

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.