юли 01 2010

Из Англия (2): Лейкок и Оксфорд

Продължаваме с провинциалната Англия на Людмила. Бяхме вече в Стоунхендж и Лонглийт, а сега продължаваме към Лейкок и Оксфорд. Приятно четене:

Из Англия

Лейкок и Оксфорд

На прибиране минахме през

Лейкок (Lacock),

едно село, известно с това, че няма стълбове по улиците и сателитни чинии. По някакви причини селцето е останало сравнително непроменено в последните столетия. Навява асоциации с нашата Копривщица, но тя ми е доста по-симпатична.

Както навсякъде, така и в Lacock беше пълно с народ.

Lacock Bakery

Пекарната в Lacock. Взехме си някакви пайове за вечеря после, моят беше с нещо като мусака вътре. Никак не беше лош. Продаваха и разни мармалади тук, за малко да се изкуша да си купя мармалад от лук, само за идеята.

Според интернета повечето сгради всъщност са от 18 век, но има и средновековни. Най-много ме впечатли църквата. Въобще готическите им църкви много ме радваха като архитектура.

Църквата в Lacock

църквата в Lacock

Като се върнах разбрах, че селцето Лейкок и прилежащото му абатство, което ние не видяхме, са декор на много филми, предимно на Хари Потър и няколко Робин Худовци.

Lacock village

След скоростната обиколка на Лейкок се прибрахме сдъвкани и изплюти. Само за да хапнем и да хукнем към

Ашендън

За събитията от тази вечер е трудно да се говори. Куизът се провеждаше в селския салон, всички въпроси бяха от местен характер или колоездене и беше с благотворителна цел. Добре, че имаше и отбор французи, та не завършихме последни. Кратка дописка за събитието – тук. Хората все пак са спестили пълния ни резил (отбор *The Awesome* сме ние), в отговорите ни се мъдреше Супермен, нещо което кръстихме Frozen Chips, а французите почти нарекохме „селяни“. В началото беше убийствено скучно, колегата само повтаряше „Kill me now!“, накрая вече се забавлявахме на собствената си глупост. Добре, че имаше един въпрос „Що е то баница?“, та се отсрамихме малко.
Прибрахме се към полунощ съвсем разбити, а на следващия ден аз отидох да видя и Оксфорд…

Неделята (14.03.2010) беше определена за кратка

разходка из Оксфорд

Тръгнахме двечките със Сю, като основната цел беше да видя местата, където са се подвизавали Толкин и Луис Карол. Литературщина, какво да се прави. Оказа се, че съм с най-полезния гид на планетата – Сю е работила 15 години в местния музей.

Oxford

Та така – Оксфорд. Първата асоциация, която ми навява Англия е „замъци“, така де – който е чел предимно Уолтър Скот в детските си години, ще ме разбере.

Часовникова кула в Оксфорд

часовникова кула в Oxford

Опитвах се да попивам всичката информация, която ми се изсипваше, но пак не успях. Както всички знаят – Оксфорд е известен с Университета и колежите му. Ние минахме през два от тях – Merton и Christ Church. Да се обиколят всички забележителности за няколко часа е абсурдно, а пък да се запомни всичко – още повече. Christ Church е родното място на Алиса, а в Merton е преподавал Толкин.

Merton College

Merton College, Oxford

Merton College

Merton College, Oxford

Улиците между старите сгради са тесни и в края, до асфалта е оставена ивица от някогашния калдъръм. И има много велосипеди, балсам за очите… хората си карат спокойно, без да ги е страх, че някой кретен ще ги отнесе. Справка – София…

уличка в Оксфорд

уличка в Оксфорд

Оксфорд

Оказа се, че Christ Church е отворен за туристи след 2, имахме доста време до тогава и успях да видя още едно-друго, включително Бодлиевата библиотека. В сувенирния магазин там се засякох с някакви нашенци, които се пулеха на рекламните салфетки. По-късно отново засякох българи, които пък търсеха начин да се вмъкнат в Christ Church без да чакат на опашката… как да не се почувства човек горд със сънародниците си…

Broad Street, Оксфорд

Broad Street - тук са изгорени няколко епископа за ерес... чудничко, вратата е почерняла от огъня от 1555г. насам.

В Christ Church

има определен туристически маршрут, като основните места са столовата и катедралата. Катедралата е гигантска, ама много гигантска. А столовата я знае всяко хлапе – голямата зала на Хогуортс от Хари Потър. В действителност не е толкова голяма, колкото изглежда във филма. Според листовката, която дават на влизане на петия прозорец от ляво са героите от Алиса, ама аз нали съм късогледа – не ги разконспирирах добре. Най-безумното е, че столовата си е действаща и хората от колежа си се хранят там… слагаха чиниите, докато тълпи туристи обикаляхме наоколо. Като цяло си беше странничко – минаваш през колежа като турист и от време на време виждаш хора, които учат или преподават там… сигурно им е писнало от такива като мен.

Столовата в Christ Church College
Christ Church College

Дворът на Christ Church и Big Tom. Някога, в началото на университета имало точно 101 студента. В 9 без 10 камбаната (Big Tom) биела 101 пъти, да им напомни да се прибират и в 9 да са по леглата. Мисля, че още се спазва ритуала, както и съм убедена, че няма студент, които в 9 да си е в леглото.

Толкоз за сега, ако пак отида някой ден – повече. A там определено има какво още да се види. Градът ми хареса, ужасно много.

Последваха три дена усърдна работа в град, наречен Milton Keynes, откъдето нямам снимки и дойде време да си ходим вкъщи.

На прибиране (18,03,2010) за пореден ден станахме отвратително рано и се занесохме на Хийтроу. Там също всичко мина бързо-бързо, като изключим смута, който внесох на секюритито. Недоспала, пила половин кафе, нарочиха ме за кандидат-терорист и ме накараха да си събуя ботушите. Умно аз, тръгнах по ботушки точно заради това, кубинките се събуват и обуват сто пъти по-трудно. Хубу де, събух се аз, плеснах ги в легена там, мина скенера и тръгнах да си прибирам багажа. Обаче посегнах да взема цялото легенче. Една кака ми се развика, въобще… цирк. После колегата ми й се накара на нея…

Е, поне за разлика от милата ни Враждебна, цените на Хийтроу някак се преглъщат по-лесно. Едно кафе там беше почти два пъти по-евтино отколкото едно кафе тук. За останалите ми 7-8 лири успях да закуся, да пия кафе и пресен портокалов сок, че даже останаха някакви дребни.

на прибиране

на прибиране

После самолета (или беше същия или беше друг А319, също толкова опърпан отвътре), по-малко облаци, по-малко стрес при кацането (такъв обратен завой над летището направи на отиване, че бях стиснала яко седалката), като минаха с напитките изведнъж засмърдя на кръчма и после – welcome home. Съвсем домашно ми стана като разбрах, че до вечерта няма да имам вода…

Автор: Людмила Валериева

Всички снимки от Англия:

One Response to “Из Англия (2): Лейкок и Оксфорд”

1. Ema каза:

Люси, браво! Прекрасен разказ! И какви прелестни снимки. Сиво, но пък много красиво! И много стилно! Много съм впечатлена. Видяла си много интересни „обекти“ и си разказала живо и интересно. Ех, щастливка си! Брраво, добре, че имаш добрината да го споделиш с нас.