юни 01 2010

Кратка (фото-)разходка из центъра на Прага

Не обичам да си омешвам пътешествията и да пиша един разказ преди да съм написал предишния, но сега ще направя изключение, заради много краткото пътуване до Прага миналата седмица. Но това изобщо не значи, че няма да разкажа за пътуването ми до Дубровник от началото на месец май – пече се разказът, просто както винаги ще се получи много подробен. А днес набързо ще ви покажа малко от Прага в края на май. Приятно четене:

Кратка (фото-)разходка из центъра на Прага

Миналата седмица, както си спомняте, нямаше много нови разкази. Едната причина беше, че малко неочаквано ме изпратиха в Чешко – една вечер спах в Прага, а на другия ден заминах за няколко часа до Бърно. В Бърно не можех да се усмихна, камо ли да снимам, но предната вечер в Прага употребих за една разходка из центъра. Е, сега ви показвам резултата 🙂

Преди да започна със снимките искам да ви дам един съвет, ако пътувате до Прага със самолет и не искате да се качвате на такси до центъра. Това последното наистина не бива да го правите, защото даже и след успешната сравнително борба с такситата-ментета в Прага, тарифите (редовните) също са несправедливо високи.

Как да икономисаме от такси на/от летище Ружине в Прага:

Точно срещу изхода на Терминал 1 (където кацат самолетите от нешенгенските страни) се намира стоянката на такситата. Пресечете улицата и на отсрещния тротоар са вече спирките на автобусите. В десния край е спирката на автобус 119, има автомат за билети (с монети), но билет може да се купи и от автобусния шофьор и от самото летище – информационният офис на градския транспорт се намира в чакалнята на пристигащи, точно срещу изхода, от който излизат пътниците. Ако купувате билет от бюрото или автомата цената е 26 крони (в лева, в евро), а ако го купите от шофьора е 30 крони (в лева, в евро). Е, в бюрото освен това ще ви упътят на всякакви езици 🙂

Билетът от 26 крони важи за целия град за 75 минути, които са достатъчни да стигнете и до отсрещния край на града.

Та, качвате се на автобус 119 и се возите до последнта спирка (Дейвицка), а там вече е първата спирка на линия А на метрото, която стига до центъра и там можете да се прекачите на даругите линии на метрото или на другите видове транспорт.

Не им давайте пари на таксиджиите!

Е, а сега да продължим с разходката из майска Прага.

Това, което ме изненада неприятно беше фактът, че в София тръгнах на 30 градуса, а в Прага ме чакаха 13 градуса със ситен есенен дъждец. За щастие дъждовното време го изкарах в офиса, а до вечерта времето се оправи и реших да направя един тегел по главната улица. Квартирата ми беше съвсем близо до Флоренц (единия край на центъра), пък аз се разходих през целия център до подножието на Храдчани, където търсех един ресторант, в който знаех, че има свински ребра и бира 🙂

Прашна брана или Барутната кула

Започнах с Барутната кула, по простата причина, че квартирата ми беше от тази страна на центъра. Не знам защо се казва така – казвали са ми, чел съм го, но не помня

Центърът на Прага

Продължих по улицата към центъра, за да видя колко добре е възстановен и поддържан градът

Центърът на Прага

Слънцето вече залязваше (към 8:30 вечерта беше) и успях да го щракна в цепнатината

Центърът на Прага, Чехия

Туристи снимат часовника в центъра на Прага

Не познавам турист, който да е виждал някога часовника в Прага – всички го снимат, но едва ли някой го е гледал 🙂

Прага, Чехия

Струва ми се, че този път в Прага имаше много малко туристи и че цените бяха доста по-високи от обичайното. Може и да се лъжа, но останах с такова впечатление. При това положение не мога да разбера какво търсят туристите в Прага и Чехия – и без друго силно прилича на Германия, но ако и цените са високи, като че ли е по-добре човек направо да иде до Германия.

Центърът на Прага, Чехия

На съседното площадче имаше пицарии и се виждаше силното присъствие на Кока-Кола в страната. Моя милост беше тръгна обаче за ребра с бира 🙂

Центърът на Прага, Чехия

Кулата в началото на Карловия мост

Кулата в началото на Карловия мост беше интересно осветена от залязващото Слънце и всъщност направих доста снимки, докато докарам режим, в който се разпознава че е тя – другите снимки можете да видите в галерията по-долу

Св.св.Кирил и Методий – Прага, Чехия

Св.св.Кирил и Методий на Карловия мост

Тази снимка, разбира се, е поздрав за всички стари и нови абитуриенти, всички настоящи и бивши ученици 🙂 Всъщност статуята предизвиква интереса само на българските туристи – останалите ходят да снимат Св.Йоан?Непомуцки, който е през две-три статуи от тази на двамата братя.

Центърът на Прага

От другата страна на моста продължиха улици като от кино и вместо да тръгна веднага вдясно за кръчмата с ребрата, леко се обърках тръгнах по показаната улица на горе. После звъннах на един колега в София, за да ми каже, че съм объркал пътя към кръчмата. Но пък ако не бях объркал пътя, как щях да разгледам тази улица?

Пишки и жени

В крайна сметка си намерих кръчмата. Ориентир към кръчмата ми беше тази скултурна композиция. Пишките са постоянни, докато жените се движат около тях 🙂

Благодарение на Пипилота знаем, че автор на тази композиция е известният Давид Черни – ето тук тойт е направил двама, които пикаят върху собствената му родина и собствената му Прага и събира интерес и никой не смята, че Прага е тоалетна!

Кръчмата се намира точно срещу този великолепен ансамбъл

Кръчма в Прага, Чехия

Бира и свински ребра

Това, което виждате горе е порцията ребра за един човек. Добре, че човекът е голям и може да изяде всичко (озорих се, признавам си). Грамажът в менюто гласеше 800 гр. ребра, и винаги съм изпитвал неудобство от мисълта, че някой чех може да си поръча ребра в софийска кръчма – представям си културния шок, който ще изпита горкия човек, когато види смешните 4-5 парченца в чинията си в София. Това, което виждате на снимката беше с цена 340 крони (в лева, в евро) заедно с бакшиша. Въпреки всчико трябва да спомена, че преди година същото това нещо, в същата кръчма беше към 270 крони. Вярно че е туристическо място и е вярно, че беше пълно с народ тоя път, но наистина останах с усещането за високи цени в Прага

Доволно натъпкан тръгнах по обратния път

Карловият мост – Прага, Чехия

Карловият мост вечер

Карловият мост беше почти празен от към хора – горната снимка е правена към 21:30 вечерта. Мислите си защо е толкова светло? Ами компенсация за това, че през зимата слънцето им залязва в три и половина следобед 🙂

Храдчани, Прага

Храдчани

Всъщност хората масово си мислят, че Храдчани е катедралата на хълма. Това всъщност е катедралата на Свети Вит, а Храдчани е дворецът – комплексът с двете по-малки кули вдясно от църквата. На брега на реката се виждат разни ресторанти, но наша милост обръщаше вече внимание само на красотата (пък и бях преял 😉

Вечерна Прага

По пътя обратно започнах да разбирам защо ѝ казват Златна Прага. Т.е. в действителност не знам защо ѝ казват така, но при това осветление на стария град мога лесно да си представя защо 🙂

Вечерна Прага

Като отиване към кръчмата на това място имаше PR. В ПиАр-а в Прага цари жестока позитивна дискриминация – тази дейност се изпълнява само от афро-чехи. Афро-чехите освен това масово продават билети за концерти или за екскурзии с корабчета и тем подобни. Рус продавач на билети не видях. Интересно, че в Солун, афро-гърците се занимават изключително с продажба на китайски стоки от торбичка. Но пък в Прага има и българска „мафия“ – не видях нито един не-българин, който да продава сувенири, вкл. и на летището 🙂 (Още не мога да измисля политически коректна дума за българин? Балкано-чех?)

Вечерна Прага

На площада с часовника все още имаше хора, но тълпи нямаше. Беше станало почти десет часа и фотото, а и моите умения да боравя с него, достигаха предела си. Между другото – Кока-Кола е много активна в присъствието си в чешката столица. Почти навсякъде имаше техни рекламни чадъри за заведенията.

Вечерна Прага

Теренът пред часвника вече беше разчистен и можех да направя и аз опит да вляза в ролята на тиква и да го снимам

Часовникът

Ето го и прословутият часовник. Винаги ми се е виждал много зловещ и избягвам да го снимам, още повече, когато излизат разните фигурки на кръгъл час да си показват магариите. Но това си е личен мой страх, затова и реших все пак да ви го снимам.

Вечерна Прага

Това беше последният кадър, който успях да хвана с ръчни настройки на апарата. Вече беше десет час вечерта, а това, което е на снимката е централният площад на Прага

Вечерна Прага

Тук някакъв младеж видя, че много се туткам, докато направя снимката и точно когато щракнах, реши да направи показания маймунджулук. Като гледах после снимката, адски ми заприлича на Комитата, но неее, не беше той – иначе щяхме да обикаляме цяла нощ после по Прага 😉

Вечерна Прага

Последен поглед към кулата с часовника

Вечерна Прага

Това е последната снимка от тази вечерна разходка. Сградата е между Прашна Брана и Флоренц, точно срещу Чешката народната банка. Тук вече има автомобилно движение и е важна спирка на трамваите и градския транспорт. На другия ден имах една 4 часова презентация в Бърно, езикът ми подпухна от приказване, а привечер се върнах в Прага, за да се кача на самолета за София

Летище Ружине, Прага

Летище Ружине

Докато чакахме ред за излитане кацна този BAE, а нашия самолет беше Боинг 737-500. Откъде знам ли? Вие като се качите на самолет, не четете ли брошурата за безопасност? Там е написан точния модел на вашия самолет.

Летище Ружине, Прага

Летище Ружине

Винаги съм се чудил, кой кретен е измислил класическия сюжет „самолет и залез“?!? 😉

Прага – София

В небето между Прага – София

Долу на земята по това време трябва да е било тъмно, докато на 11 хиляди метра височина нощта настъпва доста по-късно

И така, жив и здрав, се прибрах в София, за да мога пак да пускам разкази и да ви спретна тази кратка разходка 🙂

Всички снимки от Прага:

Други разкази свързани с Чехия – на картата:

Чехия

13 коментара to “Кратка (фото-)разходка из центъра на Прага”

1. Petkan каза:

Ами чудесно… че и полезно 🙂
    Оформя ми се едно кратко преминаване през Прага, така че благодаря за разходката и най-вече за съветите 🙂

2. Димитър каза:

Как се казва кръчмата с ребрата?

3. Комитата каза:

Схемата за придвижване от летището ще ми е полезна. Все пак се чудя има ли начин да се ползва такси на нормална цена.

Уфффф, не помня 🙁 Те наистина срещу този ансамбъл има две кръчми – става дума за тази, която има двор (другата е без двор). Но как се казваше – убий ме, не помня

@Комита, цената на нормалното такси (а това са фирмите ААА или 111) до центъра от летището е от порядъка на 30 евро. И това става дума за нормални, а не ментета

6. Ema каза:

Стойчо, ама големи красоти си наснимал. Много ми харесва „Барутната кула“. А снимката с ребърцата, като я загледах, си спомних думите на една песен на Висоцки. Там той казваше:
    „А в столице говорят, всякие развраты.“ Тези ребърца, комплектовани с биричката, за мен са точно „всякие развраты“.

7. sorcerer каза:

Дай поне адрес на ансамбъла 😉 Пък кръчмите ще ги намерим…

8. Pippilota Mentolka каза:

Преди ден-два мернах точно тази скулптора някъде по телевизията – на Давид Черни. Направо ни е пощадил, като ни показа само като клекало. Гледай как тия двамата пикаята върху собствената му Родина 😉
    А размазания младеж и на мен ми заприлича на Комитата 😀 Уж си пояснил отдолу, ама можеше той да го ползва това като алиби за нещо, ако се бяхте сетили овреме 🙂

9. temp1e каза:

ne che iam rebra , ama mi se struva, che za 25 leva w Sofia shte se iziade dosta poweche meso na rebra, ako w rebrata ima wyobshte meso

10. Ивайло Коларов каза:

Стойчо, да беше казал, че тия си въртят и пишките 🙂
    За тези, които не са го виждали имам справка

А кръчмата да не се казва Vojanův Dvůr и се намирана гърба на Валенщайнските градини?
    В двора има и едни големи медни казани за бира.

За тези, които пътуват със самолет.
    Може от летището да вземете автобус №100 и да слезете на последната му спирка, която е на Na Petrinach. Там върти (първа спирка) трамвай №18, който на спирката след Прашний мост Храдчанска прави връзка с метрото. Аки слезете на Прашний мост сте на 200 м пеша от Храдчани (Мала страна), още две спирки по-късно сте на Manesuv most.
    Цената на билет е 26 крони за 75 мин, но можете да си купите и билет от 18 кр., който е за 20 мин или 5 спирки на метрото.

Ето един много полезен линк за туристи

@Ивайло, разбира се, че ги въртят 😉 Може и да си прав за името на кръчмата, много прилича на снимката, която си дал. Намира се съвсем близо до моста (е,200-300 метра вероятно). Ако минаваш моста в посока Храдчани, завуваш вдясно веднага като свърши (даже и по стълбите може да го направиш), по стръмните укици нагоре, минава се едно площадче и „пишките“ се падат в дясно, а кръчмата вляво точно срещу скултпурите.
    @Пипилотке, не знаех, че са на Давид Черни, благодаря!
    @temp1e – аз вече споменах, че ми се видя сравнително скъпо този път, даже отчитайки факта, че мястото е туристическо. Но аз умишлено търсех тази кръчма – заслужава си.

12. Кръчмата каза:

На снимката зад скулптурите пише: Музей Франц Кафка, поне тако го разчетох…

13. […] че имах пари. Платих и продължих(глобата е 50 лв). (Подробни полезни съвети за градския транспорт в Прага […]