апр. 06 2010

Разходка из Барселона: Паркът Гюел и Аквариумът

Отдавна не бяхме ходили до Барселона. Днес из парка Гюел и Аквариума в Барселона наш водач ще бъде Иван.
Преди да продължите, не забравяйте, че наближава юбилейният ни хиляден пътепис и ето начина да участвате в писането му 🙂
А сега – приятно четене:

Разходка из Барселона: Парк Гюел и Аквариумът

Много често, когато съм в почивка, излизам от къщи и посещавам някое от многото красиви кътчета на Барселона. Така, през изминалата неделя, посетих за пореден път парка „Guell“  и реших да направя няколко нови снимки на това фантастично място.
В „Picasа“ имам публикуван кратък фотоалбум на този парк, но до сега не съм писал нищо за него. По- долу помествам няколко фотографии с  коментар към тях.
Парк Гюел от Гауди  – Барселона, Испания
Докато разглеждах този изкуствено създаден парк, си мислех колко е по-красива България с естествените си природни паркове, които ние така и не оценяваме,  и не пазим.
Парк Гюел от Гауди  – Барселона, Испания

Това е алеята на художниците. Тук много автори са  изложили  произведенията си с надеждата някой да оцени и купи от  картините.
Парк Гюел от Гауди  – Барселона, Испания

Тези красиви, изкуствено създадени сводове събират много посетители, които се наслаждават на човешкото хрумване. Отгоре над тях минават пешеходните алеи.

Къщата на Гауди – Барселона, Испания

Къщата на Гауди

В тази къща в периода 1906 – 1926 г. е живял най-известния каталунски архитект-авангардист Antonio Gaudi. Плод на неговия гений са много емблематични архитектурни обекти, за които имам намерение да пиша някой път.
Панорама от Барселона, Испания
Това е изглед на част от Барселона, заснет от една от изкуствените площадки в парка, където се намират  „вълшебните къщички със захарните покриви от приказката за Хензел и Гретел“. В далечината се синее  Средиземно море.
Цвете
Едно красиво  „зимно“ цвете,  което расте в двора на къщата.
Паркът Гюел в Барселона, Испания
„Зимен“  пейзаж  от парка с група екскурзианти.
Паркът Гюел в Барселона, Испания
Ето как тези колони поддържат пешеходната алея в съчетание на красивите палмови дървета.
Хамелеонът в парка Гюел в Барселона, Испания
ХАМЕЛЕОНЪТ – една от емблемите на парка и на Барселона. Миналата година вандали бяха отчупили долната челюст на скулптурата, която се вижда, че не е съвсем  успешно реставрирана. Винаги тук има много туристи, които позират за снимки. За да се снима само той, често се налага да се чака  много докато се „поочисти“ терена.
В парка Гюел в Барселона, Испания
Ето и една красива китайка, позираща  на свой сънародник. Аз просто „откраднах“  кадъра.
Гълъби – Барселона, Испания
Накрая, със страстна целувка ме изпраща тази влюбена двойка.

Аквариумът на Барселона

Една разходка на територията на аквариума на Барселона ми даде възможност да направя много снимки на интересни обитатели на водния свят. Признавам, че бях изненадан от съществуването на толкова непознати за мен видове. Чувал съм да казват, че този аквариум е втория по големина в Европа, след аквариума на Валенсия.
Кадрите не са с добро качество, защото са правени при много лошо осветление. Също така не се позволява използването на фотосветкавица по понятни причини. През 5-6 минути това беше припомняно от дикторската кабина на няколко езика. Това забележително съоръжение е построено на брега на средиземно море в непосредсвена близост до пътническото пристанище на многомилионния град. Тук помествам съвсем малко от тези паметни фотографии.
*за увеличаване кликнете върху изображението
Разходка във водното царство на морските обитатели.

Интересно!!!

„Рачо осмокрачо“

Един представител на морската фауна
и забележете – без опашка.

Ето и „Морския дракон“. В началото го взех
за плаващо водорасло с неговите плавни
и грациозни движения.

Това морско животинче много ми заприлича
на познатата земна богомолка. То също извършваше
съвсем плавни движения наподобяващи
свободно плаване на водорасло.

Една рядка окраска.

Красиви корали и морски животинки, ¨закотвени¨
на морското дъно.

Това е познатата ни „морска котка“.

Ето и един представител на морските хищници.

Още един кадър на морска акула.
Каква съвършена форма!

Това е друг представител на морските хищници,
готов да посрещне жертвата си с коварна прегръдка.

Готов за атака…

Тази красавица много ми заприлича на морска зебра.

Тук показва цялата си прелест.

Риба Тон

„Ежко-бежко“

„Жълтурка“

Още един интересен и непознат вид риба.

А това са две посестрими на земната птицечовка.

Кафява рибка

В компанията на един рапан.

Далматинка

Защита на територията.

„Грозницата“ в компанията на една змиорка
и една „Тигрова рибка“.

Още един представител на морския свят.

Неземна красота – белег за величието на Твореца!

Още едно потвърждение за творческата
дейност на Създателя!

Автор: Иван Христов

Всички снимки:

6 коментара to “Разходка из Барселона: Паркът Гюел и Аквариумът”

1. Снимките от аквариума са невероятни!

Определено 🙂

3. brum каза:

Добър разказ макар и кратък.А снимките са отлични.Най-големият аквариум в Европа вече е в Истанбул(нали го броят ,че е в Европа),след това в Генуа ,а в Барселона е на трето място.И трите аквариума са за оценка 10 по десетобална система примерно.

4. val каза:

До автора Иван Христов

Допусната е съществена грешка. САЛАМАНДЪР се нарича митологичното земноводно влечуго изработено от цветни мозайки, а вие сте го приели за Хамелеон.
    Не е пазител на парка, а СИМВОЛА на БАРСЕЛОНА !!! А за снимките признавам… по-добър майстор сте:) Аз заснех над 100 кадъра, но около 15 са качествени. Действително е доста тъмно, а ми беше неудобно със светкавица.

5. загубил си времето каза:

Божеее прибери си туристунгелите, боже!!!

С второто изречение още показвате ниска обща култура и ограниченост. Безполезно писание, невярно и скучно… ‘паметни фотографии’ ?!? :):)

Пп линка се изплюва от търсачката при ‘саламандър + барселона’ май единствения с хамелеон 🙂

6. svetlozar каза:

Ето важна информация от началото на ноември 2014г:
    Паркът Гюел вече е платен, всички интересни места в него, вкл. къщата на Гауди на входа на парка са оградени и таксувани – 7Е.
    Всички къщи на Гауди по града са в реконструкция и са оградени с предпазни мрежи
    Почти цялата Саграда Фамилия е в процедура на почистване на камъка и е оградена с предпазна мрежа. Строи се нова кула, което допълнително затруднява достъпа. Онлайн покупката на билет е организирана така, че входа и ползването на асансьор за изкачване се букват поотделно, т.е. може да платите билета и да не ползвате асансьор – внимавайте!