апр. 01 2010

Испания: От единия до другия бряг (3): Тенерифе

Продължаваме с обиколката на Испания от единия до другия ѝ бряг. Бяхме вече в Палма де Майорка, и Барселона, а днес ще завършим с Тенерифе на Канарските острови.

Приятно четене и не забравяйте да се включите в писането на юбилейния хиляден пътепис:

Тенерифе (Канарски острови)

Пътят до Тенерифе или по-точно северното летище на острова мина приятно. Беше прекалено рано да се възползвам от промоцията на борда – Хайнекен за 2евро, но имаше други любопитни работи за гледане. Самолетът беше пълен и се заприказвах с испанеца до мен, докато жената събираше сили да се излежава на плажовете. Оказа се, че пича си прави чиста контрабанда, ако купуването на цигари в една и съща страна може да се нарече така. Просто в Тенерифе и на Канарите като цяло, кутия Малборо е 1,60 евро и просто човека отива да напълни сак с цигари и да си купи добра камера, е и да напече дупето за няколко дни. Общо взето има резон нашите билети отиване и връщане за двама струваха 115Е, така че сам човек може да съчетае полезното с приятното.

Но не за шопинг бяхме дошли тук, просто

Тенерифе

/първо си мислехме да ходим във Фуертевентура/ е страхотно място не само за плажуване но и за малко активити. Островите имат много интересен климат, до към 10ч. от океана си има една мъгличка леко стелеща се над земята но времето е почти винаги топло и приятно. Там се намира и най-високия връх в Испания които естествено посетихме и тъй като отседнахме в Пуерто да ле Круз и хотелчето ни беше на двадесетина метра от един много добър комплекс басейни леко навътре в океана отпаднаха всички грижи къде ще мързелуваме. Но всичко по реда си или отгоре-отгоре..
Пилота като пиян летец от Аерофлот ни събуди с доста резки и спиращи дъха маневри, е тук щракнах ето това

Тенерифе от въздуха – Канарски острови, Испания

Тенерифе от въздуха

Кацането беше много яко – почти си ударих главата в предната седалка, пък и на острова се е случвала най-голямата катастрофа в историята, но на южното летище… абе, кофти място за кацане
Както вече споменах слънчево място – е, да ама не и към десет сутринта

Сутрешна мъгла на Тенерифе – Канарски острови, Испания

Сутрешна мъгла

Времето беше като по периферията на „Катрина“ или поне на „Дийн“, имам снимка със почти всички дрехи които нося на гърба, но половина чувство на студ се дължеше главно на недоспиване…

След като си хванахме автобуса до града и намерихме хотела, времето се изесни пекна слънце и всичко се раздвижи.
Хората се мятаха или на малкото плажче пред хотела или в басейните

Плаж и палми на Тенерифе – Канарски острови, Испания

Плаж и палми

Ааа басейните… –  както е казал по-горе бахмааму водата не само в средениземно море е солена, океанката е просто трепач – направо наливаш в кацата със зеле

Та въпросните басейни се казват Лаго Мартианез

и са си забележителност на острова. До колкото си спомням бяха седем на брой, с филтрирана океанска вода , като най-големия има 5 малки изкуствени острова като на най-големия остров има малко казино… и пак тук не са се поучили от българския опит: входът за тази красота струваше 3,5 еров с шезлонг, дюшек и чадър, а в Царево е 20лв – що не ме хванат за …?

Повечето от дните си прекарахме тук, така и не изпробвахме басейните на хотела. Водата е малко студена но се свиква, в големите жеги много помагаше естествената охлаждаща система на басейна. Тъй като е леко във океана и има доста високи стени когато вълните се разбиваха леки пръски вода охлаждат леко препечените тела… ммм кеф, после пробвах и с бира има същия ефект
:D,  но комбинацията е супер!

Почивка 🙂

Мдааа...

е, за това иде реч и така цял ден

Почивка на Тенерифе – Канарски острови, Испания

Ама ме бива за фотограф? 😉

При ясно време от всяка точка се виждаше върха – обикновено задържал сняг до към май месец, а ти долу се печеш на плажа страхотно. Общо взето могат да се видят тропическа растителност, долу в подножието, после се минава през една долина/Оротава/, която е доста равно място според местните стандарти, а ние бихме казали „ееее тамé, на баира“, но важното е че хората се прехранват, гледат си банани, нижат си тютюн и правят добри пури.

По-нагоре започват горите: първо широколистли, после иглолистни – има страшни писти за байк и доста хора си караха, после изведнъж става равно – пустиня с пясъчни дюни и камари засъхнала лава, по които криволичи пътя и тогава е

Тейде -то

Всичкото това удоволствие с градския транспорт се взема за 1,45 мин и просто се разбиваш от кеф.

Денят в които се запътихме нагоре беше обещаващо ясен, молих се на всички богове да бъде възможно най-ясния, защото от върха могат да се видят другите острови от архипелага, но видяхме само един…

Ето тук пустинята

Към вулкана Тейде – Тенерифе, Канарски острови, Испания

Към вулкана Тейде с градския транспорт

Когато пристигнахме в базата за атакуване на върха, задължително трябва да си запасен с плажно мляко, някоя дебела дрешка, суха храна поне за два дни и 1л. вода. Много е важна психологическата подготовка на алпиниста, трябва време, време за да се концентрираш насаме с върха, един вид двубой на природата и туриста, Давид срещу Голиат/първия леко махмурлия/… завръзваш си обувките, вдигаш чорапите на високо, за да те пазят от смъртоносни змии и други влечуги. Поемаш дълбоко въздух, пълниш дробовете с кислород и отпращах молитва към Господ да ти дава сили… после започва катеренето… бъркаш си в задния джоб приготвяш точно 12евро, купуваш си билет за лифта и след 8 мин си горе

Лифт към вулкана Тейде – Тенерифе, Канарски острови, Испания

Алпинистко оборудване 😉

Та така, техническа нация… Лифтът те отвежда на 3555м. височина, а градският автобус – на около 2500м. За да се качиш до самия кратер на вулкана не е особено трудно, проблемът е, че хората са го измислили – за да не се качва сульо и брат му, все пак национален парк – се изисква едно малко разрешително. Проблемът е, че се взема от Санта Круз/столицата/, а до там не ни се ходеше. Но все пак гледката отгоре беше повече от страхотна, а също така и температурата около 10градуса, тук вече може тадусаковците да ме съжелят, аз също зъзнах…

От вулкана Тейде – Тенерифе, Канарски острови, Испания

От вулкана Тейде

Вулкан Тейде – Тенерифе, Канарски острови, Испания

Вулкан Тейде

Вулкан Тейде – Тенерифе, Канарски острови, Испания

Подножието

Има си пътечки между лавата за да се разходиш, беше интересно, въздуха е леко разреден колкото да му обърнеш внимание но като цяло си е преживяване едни път.
Останалите дни си прекарвахме по познатия начин но утре ще добавя и малко снимки от едно много страхотно място –

Лоро Парк

или мястото, където можеш да видиш шоу с косатки, делфини и още куп чудеса без да се крият във водата 😉

Та така…един от дните си там прекарахме в Лоро Парк или нещо като зоо градина. Никога не бях ходил на такова толкова добре организирано място където може да прекараш целия си ден, така както и направихме. Имаше всякакви животни, няколко стотин вида папагала, косатки , делфини, пингвини и други такива хайванчета.
Е,тук има няколко снимки от няколко стотин които направих. С голям кеф бих посетил и този във Ванкувър но когато му дойде времето 😀

Та така се изнизаха седемте дни, които си бяхме планирали в Тенерифе, наближи време да си тръгваме. Пътят този път включваше няколко часа в Хирона, хапване, и смяна на самолета като вечерта живот и здраве щяхме да пристигнем в

Милано

По пътя минахме над красиви местенца. Гражданинът Колев може да каже кое е това пристанище, в Италия някъде на запад…

Първоначалните ни планове включваха три дни в Милано, после Венеция, Флоренция и Пиза и обратно в Германия, но излезна проблем с отпуската на жена ми и трябваше да съкратим пътуването. Така че бяхме само два дни в Милано.

Заключение – Милано съкс! ама много.

Отдавна не бях ходил в толкова цигански град, там глупостите за северна и южна Италия да ги разказват на някои друг. Вторият ни ден определено беше излишен, освен Дуомо и нещата около него друго няма какво да се види, е да имаше страхотни намаления та поне малко си уплътнихме времето. Тъй като кацнахме в Бергамо, което си е близо до Милано стига да няма задръствания останах с впечатлението че ако бяхме отишли там втория ден щеше да ни е по-интересно, но следващия път.
Дано Флоренция да си заслужава повече, и да ги няма циганските номера когато пиеш на тротоара да те чарджат поне 5Е, тая простотия съм я срещал само в Париж и то само на едно място. Инече страшни мадами има цъцъцъцъ. Е тук малко от Милано, макета на Ферари не знам дали беше 1:1 но струваше към 12-15К не си спомням защото веднага като видях цената и почнах да ругая
За първи път през цялото пътуване ме ухапа комар, не бях обрънал внимание че до сега нямаше. Пътя до Хан ни отне към 35мин, пристигнахме и ни посрещна старото мухлясало време, но бяхме доволни. Всичките ни полети, пет на брой струваха за двамата общо 260Е, хотели по избор, в Палма имаше 3* закуска и вечеря за 400Е, в Тенерифе цените почват оттам нагоре. Преживявания колко искаш, надявам се скоро да има и някоя по-голяма НТА която да не лети до Лондон вече :twisted: и за могат да пътуват повече хора по света защото определено нещата по нашето море вече са прекалено..нелогични.
ами това е от мен…лятото свърши и тръстиката плаче за трета ръка прекопаване  надявам се да ви е харесал скромния пътепис поне малко. Нямам талант като С200, ама пак за загуба на време бива :beer:

Автор: Тотев

Всички снимки от Тенерифе:

5 коментара to “Испания: От единия до другия бряг (3): Тенерифе”

1. пепеляшка каза:

Хи-хи, много се забавлявах с цялото ти пътуване…жалко, че свърши май!

2. Totev каза:

Бих искал да предупредя горкият читател, че всяко спазване на граматическите правила при създаването на това творение са напълно случайни:)

Не са случайни 😉

4. Miro каза:

Бях на Тенерифе по- миналата година точно в Пуерто де ла круз. Наистина е готино място и цигари алкохол, техника и парфюмерия са безмитни. На вулкана не съм се качвал, но следващият път ще отида освен ако не решим да прекараме времето си този път в южната част. Иначе да, северното летище е гадно за кацане, може да се кацне и на южното и оттам има градски автобуси до гореспоменатия курорт. И храната държа да отбележа беше много вкусна. Бяхме на халфборд – закуска и вечеря и е напълно достатъчно да се нахраниш без да надебелееш 🙂

5. Diqnnn каза:

Аххаха, ей тоя пътепис ми е най-забавният, доста се смях, докато го четох.