мар. 30 2010

София – Прага – Берлин лято 2009 (4): Потсдам – първа част

Продължаваме с европейското пътуване на Ивайло. Започнахме с Прага, а за последно бяхме в Берлин. Днес ще се разходим из Потсдам съвсем близо до немската столица. Приятно четене:

Постдам

част четвърта, начало

София — Прага — Берлин

лято 2009

Здравейте на всички.
Бях стигнал до разходката до Потсдам и Сан Суси.
Събота сутринта щракнах изгледа от стаята, в която бяхме настанени от моя приятел в Берлин.

Улица в Берлин, Германия

От прозореца

Пихме кафе и отпрашихме към

Потсдам.

Целта ни за този ден бяха

„Новите градини“ и замъка „Сан Суси“.

Сансуси, Maulbeerallee 2, 14469 Потсдам, Германия

Макар че на моменти ми се струва, че беше вчера това преживяване ето, че не мога да се сетя за колко време пристигнахме. По спомен разстоянието е около 40 км. Да предположим, че за около 1 час сме били там.
Пообиколихме, за да намерим безплатен паркинг. Заключихме колите. Намазаха ми голата кратуна плажно масло и тръгнахме.

Плажно масло за голо теме – Берлин, Германия

Плажно масло за голо теме

Минахме покрай сградата на местния университет, където отново имаше място за много велосипеди.

Паркинг за велосипеди – Потсдам, Германия

Паркинг за велосипеди

Размерите са грандиозни. Както на сградите, така и на парка.

Новите градини (Neue Garten) – Потсдам, Германия

Парковете на Потсдам

Дворец – Потсдам, Германия

Дворец в парка

Всичко е много чисто и подредено. Лично мен ме издразни отново липсата на кошчета. Въпреки това пак беше много чисто. Само дето на мен като един много страстен пушач ми се налагаше да си мъкна фаса в ръка в продължение на стотици метри, за да го изхвърля.

Една от златните беседки.

Златна беседка в парка – Потсдам, Германия

Златна беседка в парка

Златна беседка в парка – Потсдам, Германия

Още злато в парка

Общо взето златото беше навсякъде.

А подрязаните като по конец храсти и дървета радват окото. Поне моето 🙂

Парк Новите градини (Neue Garten) – Потсдам, Германия

Парк Новите градини (Neue Garten)

Вятърните мелници не са като в Несебър, защо ли е така? Може би са имали повече жито от нас!?

Вятърна мелница в парк Новите градини (Neue Garten) – Потсдам, Германия

Вятърна мелница

Масово в парка имаше млади семейства, отново с велосипеди, които директно на тревата отмаряха. Общо взето на такива места лично аз незнайно как успявам да се отръскам от целия стрес, който се трупа в град като София.

Почивка в парк Новите градини (Neue Garten) – Потсдам, Германия

Почивка в парка

Така стигнахме до

двореца Сан Суси

Тук ще сложа повечко снимки. Няма как да ви обясня какво съм видял. Трябва да го покажа.
Това беше първата ни среща с двореца.

Дворецът Сан Суси – Потсдам, Германия

Дворецът Сан Суси

Тези стъпаловидни градини на пръв поглед са нищо особенно. Но това е така докато не види какво има зад металните врати. Смокини! И понеже тук лятото е много късо, за да не измръзват просто през зимата ги затварят 🙂

Смокини в градината на двореца Сан Суси – Потсдам, Германия

Дворецът Сан Суси

И една снимка от върха.

Паркът пред двореца Сан Суси – Потсдам, Германия

Паркът пред двореца Сан Суси

Злато и ковано желязо. Винаги златните елементи в моите представи са били асоциирани с кич, но тук то (златото) си беше на място.

Златна беседка в парка на Сан Суси – Потсдам, Германия

Златна беседка в парка

Отново онази вятърна мелница.

Вятърна мелница в парка на Сан Суси – Потсдам, Германия

Вятърната мелница

И само още една снимка, за да добиете представа наистина колко е голяма.

Вятърна мелница в парка на Сан Суси – Потсдам, Германия

Бива си я, а? (вятърната мелница!!!)

Общо взето това е около Сан Суси. Домакините предложиха да се връщаме към колите, за да отидем до местна кръчма. Все пак наближаваше обед и трябваше да се яде. Отправяйки се към паркинга решихме да минем по друга алея.

В парка на двореца Сан Суси – Потсдам, Германия

В парка

В парка на двореца Сан Суси – Потсдам, Германия

В парка на двореца Сан Суси

Защо ли все си задавах въпроса – ако се направи едно такова цветно кара в Борисовата градина или в Южния парк колко време ще изкара преди да го утъпкат или оберат?

Продължението из Потсдам:

София – Прага – Берлин лято 2009 (4): Потсдам – втора част

Автор: Ивайло Коларов

Още разкази от Потсдам – на картата:

Потсдам

Всички снимки от Потсдам и Берлин:

3 коментара to “София – Прага – Берлин лято 2009 (4): Потсдам – първа част”

1. […] разходката из Потсдам. Ето началото в двореца Сан Суси. Сега – към нормалния Потсдам. Приятно […]

2. […] част от разходката из Потсдам – бяхме в Сан Суси и в „обикновения“  Потсдам. Сега ще се върнем в […]

3. […] София – Прага – Берлин лято 2009 (4): Потсдам – първа част […]