На Тасос по Никулден
Днес пак ще отскочим до съседите. Този път Димка ще ни разкаже за остров Тасос покрай отбелязването на Никулден мината година. Приятно четене:
На Тасос по Никулден
Сигурно малцина ще се сетят каква е връзката.
Днес на празника на свети Николай от град Мир, област Ликия, Чудотворец и покровител на моряци, търговци и банкери, ще споделя с вас малко снимки и впечатления от Тасос, защото всички гръцки острови си имат светец-покровител.
Тасос (Лименас)
Светец-покровител на Тасос е свети Николай.
Преди време тук разказах за островчето Амулиани, което си съперничи с Тасос по близост до нашата страна. До Амулиани се стига с малко фери от Трипити, а до Тасос – с по-големи ферита от Керамоти до главното селище на острова – Лименас.
Ето я камбанарията на църквата на свети Николай в Лименас.
А точно до нея е и огромният археологически парк.
Както знаем, през античността и особено в десетилетията между гръко-персийските и Пелопонеската война, островът страшно се замогнал и разцъфтял.
Отличен климат, много зеленина, отлично местоположение, интензивни търговски връзки с най-различни племена и народи – елини, египтяни, траки, лидийци, мидийци, обаче и най-важното: монопол върху медни и сребърни мини на Халкидики…
Как да не процъфти един островен полис при тези условия?
Малко параклисче на брега на морето. Напомня на моряците, като излязат от пристанището (Лименас) и навлязат в Егейското море, да не забравят за светеца, който пази всички на път в морската шир.
А знаете ли с какво е известно островчето отсреща?
Засега оставям това като въпросче към вас.
Ако никой не се сети, след няколко дни ще ви кажа отговора на въпроса.
А тези снимки показват вътрешността на църквата “Свети Николай” в Лименас.
Отлично се вижда, че е бил античен храм, който след покръстването си тасосците превърнали в християнска църква.
Освен стотици миниатюрни плажове и няколко малки селища с пристанища, хотелчета, кафененца и тавернички, в Лименас има и много богат археологически музей.
Чудесна експозиция и едночасов филм за историческото развитие на острова, който, както всички знаем от нашата история и нашата литература – “Тютюн” на Димитър Димов, разбира се – е бил окупиран от българската армия през Втората световна война, когато, уви, сме били съюзници на нацистите…
Не съм била още на нито един на островите “от другата страна” – най-западните, като Керкира, Итака, Закинтос и т.н., но определено, сред всички острови в Егейско море Тасос е най-зеленият.
Преди време тук писах, че никога няма да разбера защо цялата световна и гръцка снобария се тъпче на Миконос, който е един пустинен и пясъчен пущинак, без почти никаква растителност.
Тасос си заслужава името “изумруденият остров”.
И Аристотел, и още повече Теофраст са го харесвали много – заради зеленината и благоприятните му ветрове.
А бащата на медицината Хипократ някъде бил написал (но това не съм го проверила все още лично), че най-благоприятното място за живот, заради благотворните си ветрове и мек климат през лятото, е остров Тасос.
Едно от любимите развлечения за туристите е еднодневна обиколка с корабче или по-скоро с голяма лодка около острова.
Спира се на няколко места за плаж и плуване в едни бистри и чисти води, каквито другаде не съм виждала.
А високо на скалите се вижда манастирът на свети Архангел Михаил.
Автор: Димка Гочева
Снимки: авторът
Последни коментари