Дек. 21 2009

Бали и Сингапур /част 3/: Чудото Сингапур

Published by at 9:00 under Бай Кольо,Сингапур

Продължаваме с пътеписа на Бай Кольо до Бали и Сингапур. За последно правихме обиколка на остров Бали, а днес ще разгледаме Сингапур. Приятно четене:

Бали и Сингапур

Чудото Сингапур – лъвът на морето или морски лъв.

Това място не е Азия, сякаш е Австрия с азиатско търпение и трудолюбие. Почти всичко там е обратно на очакваното. Като започнеш от движението, и стигнеш да хигиената. Нечовешка чистота и сигурност. Явно това е бил първоначалният бизнес план.

Морски лъв — символът на Сингапур

Сър Томас, провидял това преди 300 години

От виенското колело

Всички дървета са вносни

Ситито на Сингапур

От лифта за остров Сентоса

Никой не цени плажа — 30°C е

Томас Рафълс. Сър, естествено,

харесва това парче скалиста земя за целите на короната. 540 кв.километра всичко. Легендите твърдят, че там не е имало земетресения, и вече 300 години няма. На удобно място е за спиране с влажния ориз от Китай — спираш сушиш, пълниш вода и тръгваш. Имал 300 войника на кораба и решил да го завладее, забавно английско самочувствие. Насреща си е имал султан с 10 000 армия и понеже е умен, предложил наем. Естествено, смешна цена. Създал правила, на които и днес е базирана конституцията им. Частната собственост и банковата тайна са много над швейцарските. Затова парите на Азия текат натам. Свободна колония като Америка, всеки е добре дошъл. Днес има 4 езика и супер технологии. Как всеки английски капитан на далечно плаване в добрата стара Англия е можел да разсъждава така държавнически и прогресивно, още не мога да разбера, защо ние един нямаме? Някакъв си морски вълк е можел държави да строи, които и до днес са успешни.

Там няма вода за пиене, произвеждат си от морето, една от най-чистите и безопасни води за пиене. Е, вкусът не е като на рилската. Земята е солена, внесли са растения — над 6 милиона дървета и почва за тях. Сега озеленителят е шотландец — една от най-добре платените длъжности в държавата. На всеки 2 седмици във всички канали, шахти и водоеми се впръсква автоматично биозащита от комари и пр. гадинки. Като не вреди на пчели, пеперуди и пр. Има един от най-големите орхидеени паркове и износ за цял свят.

Относно законите

Те не се борят с мафията, просто няма бизнес среда за нея. За една по-странна цигарка отнасяш 5 годиники, хем забравяш завинаги, хем няма на кого да продават, хем успяваш да се отървеш от зависимостта. А как преследват пушачите, ооооо мед ми капе. Аз съм краен фашист по отношение на пушенето и там ми напомняше старите казармени методи — скрита в шепата и оглеждайки се да не дойде дежурният.

хванах китайци да пушат

това е изработено от камъни

Е, дотук с хвалбите. Една бира е 10 долара,

техните са досущ на цената на левчето. На 1 градус от Екватора, там всеки ден вали следобед. Чадърът ти е като 3 ръка. Имат плажове, ама не ходят на тях по две причини: да не потъмнеят и да не ти излезе име: как така нямаш работа, та се търкаляш по пясъка.

Сингапур е Сити,

всички бачкат като полудели, скъпо е та дрънка. Там например, за да си купиш кола, ти трябва лиценз. Защото територията е малка и ценна, колата е лукс. Един лиценз е 25 хиляди и това само, за да имаш право да я купиш, нова. Ако стане на 10 години, мигом я разкарваш, стари коли НЕ! Замърсяват. Не че там ти трябва кола, всичките видове транспорт са в перфектно състояние. Купува се за престиж.

Ако ядеш дориан (леко смрадлив плод на чесън) в метрото, ще си платиш глоба за притеснение на нежните носове. Нищо общо няма с балийското свободно хаотично движение.

Градът донякъде е толкова уреден и безопасен, че чак ти става скучно. Виенското им колело което е 166 м в диаметър и доскоро беше първото в света се върти с такава скорост, че нищо не усещаш. Тук всяко циганско колело може да ти качи стомаха в гърлото. Една сграда се строи за максимум 900 дни, ако не успееш — вземат ти я. Затова се работи и нощем, няма спиране. Говорим и за небостъргачи. Земята там не можеш да купиш, може за 99 години да наемеш, но няма купуване. Най -големият строител е държавата.

Да не бъдем черногледи. Това е място за бизнес и едно от най-сигурните и безопасни места за живот. Като погледнеш какво нещо са свършили тези хора, какви усилия полагат, как корабчета с кепчета ловят всяка хартийка във водата, да бъде запазено — няма как да не ги уважаваш. Даже така те смъдва под лъжичката, като знаеш, че ние и земя си имаме и вода пък само кал си забъркваме. Сингапурците се забавляват в Тайланд или в Малайзия или на… Бали:)

За летището ви казах, няма такова, за орхидеите също вижте ги! За всичко това ни разказа Олга — рускиня, женена там и доволна от живота. Много знае и ако имаш време да слушаш и два дни стигат.

Та така ние ще летим към дома А слънчевият остров със слънчевите хора остават някъде там в Оня свят.

Have a pleasant fly!

всички снимки са тук

12 коментара to “Бали и Сингапур /част 3/: Чудото Сингапур”

1. Meglena каза:

„леко смрадлив“ – наистина ли само леко ви се видя ?? 🙂 Аз не можех да стоя на 50 метра от тази воня 😉 Но нали им е единствения местен плод, предлагат го на всички чужденци … брррр
    За цигарите като, че ли 2003-та не ме преследваха толкова жестоко, но дъвките бяха абсолютното зло. Не ги споменавате. Да не би да са ги разрешили вече?
    Историята защо са забранени също е интересна и типична за сингапурския министър-председател. Поне тази, която на мен ми разказаха 🙂

2. радо каза:

благодаря отново

малайският султан е отказал категорично на рафълс. но онзи го е заобиколил като намерил някакъв алчен негов брат и го е провъзгласил за шеф на измислената държава сингапур 🙂 гениално по британски

3. Комитата каза:

Хм. Абе имат вода сингапурци. Там вали много сериозно всеки ден, а водата се събира в езеро по средата на острова. Иначе и на мен много ми хареса като бях там.

4. bay_kolio каза:

Меглена, благодаря за поста. Плода не ме стресира така. А за дъвките така и не видях някакави рестрикции. Аз съм професионален дъвкател.

Радо, благодаря че ме четеш. Прав си за британците

Комита, факт е че ползват морска вода. Ткава е информацията аз не видях инсталциите ама трябва да им се вярва.

На всички ви весели и блажни Коледни празници и моного пътешествия да донесе дядото!

А каква е историята със забраната на дъвките?

6. Meglena каза:

Да явно вече не е толкова строго, но когато аз бях там беше абсолютно забранен вноса и продажбата на дъвки. Ако влизаш в страната, няма да ти вземат пакетчето дъвки, но след като го издъвчиш – край няма повече. М/у другото на границата с Малайзия първо това продават дъвки и цигари на сергии точно след постовете 😉 Почти няма да се види друг дъвчещ освен турист и недай си боже да те хванат, че си плюеш дъвката на земята. Глобата по спомени беше 5000 сингапурски $ или 5000 лева. А как са забранени:

1. Демокрацията в Сингапур според тях е от монархичен тип 🙂 След обявяването на незавимостта си имали 1 премиер за около 30 години и следващия бил сина му и последващия щял да бъде внука му евентуално. Та каквото кажел това ставало. Чистотата и подредеността и много други неща се поддържали със забрани и високи глоби.
    2. Метрото там е потресващо точно, чисто и мотрисите нямат водачи – всичко се управлява електронно. Има две врати, една на влакчето и една към залата на спирката. Когато се затворят двете, пращат си сигнала и потегля.

Та един хубав ден, някой си изплюл дъвката на качване в метрото, тя залепнала за една от вратите, влакчето не тръгнало, забавило се разписанието, следващото влакче се блъснало в нетръгналото и докато оправят проблема се създал лек хаос.
    На следващия ден дъвките били забранени за внос 😉 А камо ли някой да дъвче и да я изплюе не в кошче за боклук 🙂 По-лесно му било на премиера така да си реши проблема.
    Пак казвам, не е от исторически достоверен източник инфото, а е разказа на местен човек докато работехме върху една кана бира „Tiger“ 😉

7. Meglena каза:

мдааа малко след мен са я отменили забраната:

@Меглена, вероятно за започнали да произвеждат незалепващи дъвки 🙂

9. bay_kolio каза:

И аз така схванах демокрацията. Мисля че много ми допадна.

10. Petkan каза:

Прекрасен и полезен разказ, бай Кольо!
    Благодарско, за което 🙂
    Бали и Сингапур – точно това е идеята ни за късната есен. Вероятно ще имаме нужда и от допълнителна информация по нататък… нали може? 🙂

11. що да не може?!

12. ronisum каза: