окт. 21 2009

Корфу и Тансу травел – прекрасно място и лоша организация

Крайно време беше да кажем нещо лошо за Гърция. Вероятно не толкова за Гърция, колкото за една туристическа фирма, водеща екскурзианти към Корфу — но най-добре е да прочете разказа на Селин по въпроса. Ако някой се чувства засегнат — да пише коментари, като не забравяте, че обидите към авторите са недопустими. Ако ще обсъждате нещо — без лични нападки!

Сега: приятно четене! Корфу очевидно е супер местенце:-)

Корфу и Тансу травел

прекрасно място и лоша организация

Онзи ден към 11 и нещо вечерта пристигнах в София от почивката на остров Корфу. Въпреки че организацията на цялата екскурзия беше изпъстрена с всякакви неуредици и доста фриволното отношение към съня ни, беше хубаво.

Остров Корфу или още Керкира е уникално място.

Най-зеленият от Йонийските острови — наистина изумително зелен. Изпълнен с кипариси, маслинови горички и всякакви други растения. Много хора го посещават, след като са прочели книгата на Джералд Даръл „Моето семейство и други животни“ и тя ги е вдъхновила. При мен се получи обратното — отидох и започнах да я чета на място:)

Спомените от някакво предишно недовършено четене бяха достатъчно избледнели, за да се изкефя на историята и на невероятните описания на острова.

За съжаление, не си оставихме достатъчно време да разгледаме Корфу самички, защото решихме поради слабото владеене на езици да се включим в организираните от „Тансу“

екскурзии до Палеокастрица, Ахилион, Керкера-град и Сидари

Което донякъде наистина беше добра идея, но си имаше и своите недостатъци. Екскурзоводката Веска Съева през пътуването на отиване ни направи впечатление на симпатична, услужлива и изключително ерудирана жена. С две думи — много ни хареса. Може би трябваше да обърнем по-голямо внимание на факта, че от самото тръгване ни пусна по тонколонките, намиращи се над главата на всеки пътник мощно гръцка музика с думите „Отиваме в Гърция все пак“, но сиртакитата бяха приятни, а ние — вдъхновени от заминаването. Също трябваше да ни направи впечатление, че когато най-сетне бяхме заспали и автобусът щеше да пристигне в Игуменица чак в девет без нещо, тя ни събуди още в 6:30 и ни държа будни с обяснения като извадени от учебник по география: „Минаваме покрай еди-кой-си-град, с еди-колко-си души население и еди-каква-си промишленост“, което принципно е хубаво по време на екскурзия, но не и когато преминаваш покрай абсолютно неинтересуващи те обекти в 6:30 сутринта, докато са те държали с гръцка музика в будно състояние до доста късно. Такива обаждания с географски описания съществуваха и посред нощ, но всички дружно ги проспивахме, раздразнени, че ни будят с мощен глас над главите ни, при положение, че същият път ще го минем навръщане през деня, когато ще пукаме от скука и ще сме доста по-любознателно настроени.

Както и да е, вдъхновени от това, че сме в Гърция, че сме пътували чудесно на ферибот до Корфу (пътуването с ферибот трябва да го включат към атракциите в рекламата на екскурзията, изумително приятно е), ние се записахме на екскурзиите. Казахме си — до Корфу сме стигнали, остава и да не го разгледаме.
След като проспахме първия ден, на втория отидохме до

Палеокастрица (в превод — „древната крепостчица“)

Разглеждането заедно с още няколко групи туристи преливащия от хора манастир. После няколко души направихме обиколка с лодка на заливите. Беше невероятно красиво. Имаше и плаж, и разходки и когато се качихме в автобуса бяхме повече от щастливи, докато Веска не наду отново гръцка музика, този път някаква съвременна, много подобна на нашата чалга, но с певци с много по-отвратително стегнати и виещи гласове, от които ни се обръщаха вътрешностите, донякъде и с помощта на невероятно стръмните завои, по които тръгнахме нагоре в планината. Оказа се, че не се прибираме, а отиваме на

Бела Виста — любимата гледка на Императрица Сиси.

И нищо чудно — гледката беше изумителна. Но достигането й ни коства около час безумно стръмно пътуване, придружено с музикални воища, а когато стигнахме там, заседнахме в заведение, изпълнено с оси. Въпреки тези трудности успяхме да си намерим местенце край парапета, за да се насладим на пейзажа. Сиси е имала безпогрешен вкус:)

После отново попаднахме в търбуха на автобуса за още час-два, докато най-сетне се довлачим до хотела.
Вече наистина ми беше лошо и бях на ръба да не ида на следващия ден, но как да пропусна двореца на Сиси? За щастие, събрах сила и отново спазих строгото нарежданеТОЧНО В ОСЕМ И ПОЛОВИНА ДА СИ ВЗЕМЕТЕ ПАКЕТИТЕ ОТ РЕЦЕПЦИЯТА, ТРЪГВАМЕ В ТОЧНО ДЕВЕТ БЕЗ ПЕТНАЙСЕТ“, изнервена, че ни стягат с такъв тон през отпуската ни, което и накара по-изнервените от нас да започнат да се мотаят съзнателно и съвсем да влошат положението.

Дворецът на Сиси

е… уоу. Вълшебен. Невероятен. Макар и пренаселен от туристи. Историята й — ужасно тъжна. Красива, умна и свободомислеща жена, с една умряла и една полудяла сестра, ненавиждащи я свекъри, отнели й децата, умрял любим син и накрая сама избрала следващата жена на съпруга си. Живяла съвсем сама сред разкоша на един прекрасен дворец, кръстен Ахилион на любимия й герой Ахил, чиято статуя и до днес го краси, заедно с лика на Сиси, който ни посрещаше навсякъде — от статуи и картини.

Имаше невероятна градина с изумителна гледка, бюстове на музи, философи и писатели, всякакви видове дървета, на които се заплесвах и периодично едва не губех в тълпата забързаната си екскурзоводка. Самият дворец беше прекрасен, с личния параклис на Сиси, гардеробите и мебелите й, портретите й и невероятната архитектура.
Успяхме да разгледаме двореца въпреки ужасната тъпканица от туристи и това, че през цялото време бяхме на минути и на препускане през глава и бързане по заповед на Веска. Вече не ни пукаше за подтичкването, завоите и гръцката музика, просто защото мястото беше вълшебно.

Когато стигнахме до Керкира (столицата на едноименния остров) ни дадоха два часа свободно време. Веска с глас на армейски генерал ни нареди да бъдем ТОЧНО В 4 БЕЗ 15 ПРИ АВТОБУСА. Обясни ни, че е хубаво да сме и по-рано, че ще чака точно две минути и ще приеме, че сами сме се прибрали в Нисаки (селището, където бе хотела ни). Но да знаем, че последният автобус за Нисаки е в 2:30 и ще трябва да се прибираме с такси.

Съответно след едно хаотично притичване из града и без да смогнем да влезем в Старата крепост или в Музея на азиатското изкуство, още в 3:30 всички бяхме там, където трябваше да ни вземе автобуса.
В 4:05 една блажено усмихната и незаинтересована от нас Веска ни взе с думите „Ами другите от групата взеха по-късно корабче и нямаше смисъл да идвам да ви взимам в 4 без 15“. Тогава се роди гениалното ни решение (този път — казано без ирония) да спрем да се мъкнем по Веска и да разгледаме сами острова. Разбира се, оказа се, че до Никаси има автобуси (освен в 2:30) и в 4:30 и 6:30 и следващия път, когато ходихме, взехме по-късен.

Разгледахме старата част на града, уличките, магазинчетата, старите сгради. Без да бързаме посетихме Музея на азиатското изкуство, в който се помещаваха експонати от Индия, Китай, Индонезия, Япония. Няколко помещения от него бяха превърнати в етнографски музей — сградата е бившата резиденция на английския губернатор и там можехме да видим какво е представлявала по негово време. За съжаление, снимането не беше разрешено.

Leoforos Alexandras 19-23, Corfu 49100, Greece

Най-пленителното в Корфу е изгревът.

По време на изгрев целият остров се облива нв оранжево-розова светлина, небето се изпълва с различни цветове от лилаво до жълто, а морето отразява всичките. То пък през целия ни престой беше гладко като огледало. Заоблачеше ли се, облаците се виждаха и в морето. Минеше ли наблизо по-голям кораб, виждахме отражението му.

Където и да идете на Корфу, ви съпътстват кипарисите, маслиновите горички, планините и ширналото се докъдето стига поглед море. Интересен факт е, че Корфу е единственото място, където маслиновите дръвчета не се подрязват на височина, за да растат на ширина, както е в цяла Гърция, а се оставят да растат, защото са твърде нагъсто насадени. А маслините се събират с мрежи, тоест сами си падат:) Маслиновите дръвчета пък са безкрайно много — наистина! Кипарисите също не са малко. Има една местна традиция, според която когато се роди момиче, се садят кипариси. Когато тя се ожени, се отсичат и от тях се прави спалнята на новото семейство. Местните хора се шегуват, че явно имат доста стари моми, защото островът е просто пълен с кипариси:P Освен това, доскоро в Корфу коледните дръвчета са били не елхи, а кипарити — нещо, което е правело жителите му странни в очите на другите гърци. Още нещо уникално за мястото е плодът кумкуат — изключително рядък плод. Корфу е единственото място, където се произвежда ликьор от него. И не само ликьор, а какво ли не още. Цитрусов, малко прилича на портокал или на мандарина на вкус. Съвсем мъничък, уникален. Почерпиха ни в един магазин и беше много вкусно, съответно си купихме оттам сладко от кумклат.

Впечатлението ми от цялата екскурзия е,

че Корфу е остров на просторните секващи дъха гледки, идеален за почивка от сивия град — с единственото условие, за да бъдете наистина спокойни и отпочиващи — да си организирате туризма сами. Има какво да се види, а ако се оправяте поне долу-горе с английския език, винаги можете с питане да стигнете до двореца на Сиси Ахелион, до Палеокастрица и до музеите и крепостите в столичния град — винаги ще се намери кой да ви упъти. А морето — то се вижда почти отвсякъде:)
Успех!:)

Автор: Селин Сегундус

Други разкази свързани със Корфу – на картата:

Корфу

25 коментара to “Корфу и Тансу травел – прекрасно място и лоша организация”

1. vladimir1974m2 каза:

Да можехте да прочетете моят пътепис от там от началото на септември,озаглавен-„Корфу-една вълшебна приказка“, от автор Влади Георгиев-Сали/ 10.09.09. Бихте могли и филма да ми видите от там :

В дясната половина в прозорчето с малкият плъзгач- следвайте линковете от 1 до 22.Приятно гледане:) -пък тогава да бяхте тръгнали-по-готини неща сте щели да видите:)

2. vladimir1974m2 каза:

О, милите вие – в Нисаки ли са ви настанили…Общо взето малко и скучно градче- но какво пък- от там сте могли да се качите нагоре в планината до върха Пантократор, а малко след Нисаки и след Каманаки на 10-ина км, е селището КАСИОПИ,което е супер готино.Другият път идете направо на Кавос- в другият край на острова-:Нисаки-Дасия-Керкира-Беницес-Мораитика -Месонги-Кавос, за да се насладите на истинският щур нощен купон на Кавос:).И да гледате филма, който ви показах на горният линк:)

3. Tansu Travel каза:

Здравейте г-жо/г-це Делчева!

Като човек, който цени труда си, както и последващите от него оценки – Вашите, на туристите, не мога да остана равнодушна към Вашите думи!
    Вашата оценка към нас се съдържа в заглавието – „На Корфу с „Тансу“ – прекрасно място, лоша организация“.

Нека изясним смисъла на фразата „лоша организация“. Според мен това е съвкупност от следните елементи:
    – закъсняване при отпътуване
    – непознаване на маршрута по програмата, което би довело до:
    – изпускане на предварително резервирани транспортни връзки (в случая ферибот)
    – отложен час за настаняване в хотел
    – обявяване на неподходящи начални часове по туристическа програмата (включена в цената), което би довело до съкращаване на същата (пропуснати обекти)
    – погрешно поднесена информация за времетраенето на всички допълнителни мероприятия
    – лош подбор от страна на туроператора на екскурзовод, непознаващ материята, маршрута и дестинацията
    – лош подбор на транспортна фирма (неопитни шофьори, некомфортен автобус, липса на мини бар, нелюбезно отношение на шофьорите към пътуващите, липса на аудио и видео техника в автобуса)
    – неспзаване на предварително обявеното време на пристигане в София

ЕТО И ВЪПРОСНАТА ПРОГРАМА:

1 ден – нощен преход. Отпътуване от София в 22.00 ч. от площад “ Александър Невски “ (…………….ЧАСЪТ И МЯСТОТО БЯХА СПАЗЕНИ………………) по маршрут София –Солун – Йоанина – Игуменица / 640 км. Искаме да уведомим всички наши клиенти, че магистралния път до Игуменица вече е официално открит
    2 ден – Пристигане Игуменица преди обяд (……..08:45 часа се качихте на ферибота……….), преминаване с ферибот за о – в Корфу / 1 ч 45 мин. /. Настаняване в хотел по обяд (………….настанихте се в хотела в 11;30 часа………). Свободно време. Вечеря. Нощувка.
    3 ден – Закуска. Обзорна екскурзия на град Корфу (…….. ТРЪГНАЛИ СТЕ ОТ ХОТЕЛА в 08:45 часа………). Първо ще посетим двореца „ Ахилион” – лятната резиденция на Австрийската императрица Сиси. Ще се потопим в смесица от стилове характерни за всяка зала, ще се насладим на красивите статуи, картини и стенописи и ще се разходим из красивите дворцови градини. След това ще отидем на полуостров Канони с емблематичната гледка към Мишият остров. Ще продължим с пешеходна обиколка на старата градска част. Ще разгледаме старата и новата крепост, аркадите Листон, църквата „Св. Спиридон“ и Кметството. Времетраене на цялата обиколка около 4 часа (………обиколката е приключила в 12:45 часа………). Вечеря. Нощувка.
    4 ден – Закуска. (….. ОТПЪТУВАЛИ СТЕ ОТ ХОТЕЛА в 09:00 часа…………) По желание кскурзия до Палеокастрица – едно от най-красивите места на остров Корфу. Ще ви впечатлят няколко невероятни плажа с кристално чиста вода, сгушени по бреговата линия или разпръснати в маслинови, лимонени и кипарисови градини. Мнозина трърдят, че това е било мястото на двореца на крал Алкинос. Пейзажа комбинира синьо-зелени води и живописни заливи и е само малка част от гледките, които ще ви завладеят. Тук можете да посетите Византийския манастир на Панагия. Свободно време за плаж. Връщане в хотела. Вечеря. Нощувка.
    5 ден – Закуска. (….. ОТПЪТУВАЛИ СТЕ ОТ ХОТЕЛА в 09:00 часа…………)По желание отпътуване за Сидари – считано за едно от най – пленителните места на острова, известно със своите пясъчни плажове и уникално със своя пясъчен канал образуван от морските води “ Канала на любовта „. Разглеждане на каньоните. Свободно време за плаж и почивка. Връщане в хотела. Вечеря. Нощувки.
    6 – 8 ден – Закуска. Свободно време за плаж, почивка или факултативни мероприятия. Вечери. Нощувки.
    9 ден – Сутринта (………07:45 часа ОТПЪТУВАЛИ СТЕ ОТ ХОТЕЛА, ФЕРИБОТ в 09:00 часа…….) отпътуване за България. Пристигане в София около полунощ. (……….ПРИСТИГНАЛИ СТЕ София в 22:40 часа)

*Оградените с многоточие добавки, са реалната фактология по изпълненената програма.

ТАЗИ ТОЧНОСТ ЛИ НАРИЧАТЕ ЛОША ОРГАНИЗАЦИЯ???!!!

А ЕТО И КАКВО ВКЛЮЧВАШЕ ЦЕНАТА ОТ 690 лв.(изглед парк) или 720 лв. (стая с изглед море):

* транспорт с лицензиран автобус 3*,
    * 7 нощувки на база ULTRA ALL INCLUSIVE в хотел 4*+ – http://www.sunshinevacationclubs.com
    * Панорамна обиколка на Корфу
    * местен екскурзовод по време на обиколката
    * медицинска застраховка – 2000 евро с асистънс
    * фериботни такси и билети
    * екскурзовод/ водач от фирмата организатор
    Цената не включва:
    Екскурзия до Палеокастрица и Сидари – 15 евро (по 7.50 евро всяка)
    Входна такса на двореца Ахилион – 4 евро
    Входна такса за Старата Крепост – 3 евро

МОИТЕ ВЪПРОСИ КЪМ ВАС СА:

– КОЯ ОТ ГОРЕИЗБРОЕНИТЕ УСЛУГИ, ЗА КОИТО СТЕ ПЛАТИЛИ, НЕ СТЕ ПОЛУЧИЛИ?
    – ОТПЪТУВАНЕ ОТ ХОТЕЛА ЗА ТУРИСТИЧЕСКАТА ОБИКОЛКА НА КЕРКИРА, КАКТО И ЗА ДОПЪЛНИТЕЛНИТЕ МЕРОПРИЯТИЯ ОКОЛО 09:00 ЧАСА „ФРИВОЛНО ОТНОШЕНИЕ КЪМ СЪНЯ ВИ“ ЛИ Е?
    – А ДАЛИ ТРЪГВАНЕ В 12:00 ЧАСА ЩЕШЕ ДА ПОЗВОЛИ ДА ВИДИТЕ ВСИЧКО, КОЕТО ВИДЯХТЕ?
    – АКО „ФЕЛДФЕБЕЛЪТ“ ВЕСКА НЕ ВИ БЕШЕ ПОДНЕСЛА ТОЛКОВА БОГАТА ИНФОРМАЦИЯ, ВИЕ ЩЯХТЕ ЛИ ДА НАПИШЕТЕ В ТОЗИ БЛОГ ТОЛКОВА ЦИТАТИ ОТ НЕЙНИТЕ БЕСЕДИ?
    – А ЕДИН МЪЛЧАЛИВ ЕКСКУРЗОВОД ЩЕШЕ ЛИ ДА ВИ УДОВЛЕТВОРИ ПОВЕЧЕ?
    И …….
    АКО ТАНСУ ТРАВЕЛ ЕООД НЕ БЕШЕ ТОЛЕРАНТНО ДА ВИ ПАЗИ 2 МЕСТА ПОЧТИ МЕСЕЦ (БЕЗ ДА СТЕ КАПАРИРАЛИ), ДАЛИ ЩЯХТЕ ДА СТЕ КОЛЕКЦИОНЕР НА ТЕЗИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ???!!!

Уважаема г-жо/ц-це Делчева,
    Целта на Тансу Травел е да даде възможност на всички избрали конкретен продукт, не само да го консумират в неговото буквално ценово изражение (включени услуги=…сума), но и да осигури положителни емоции и дълготрайни спомени, посредством съвкупност от допълнително предоставени услуги, подбрани на база дългогодишен опит (макар и понякога нагарчащ…).

И сега, в стил ала „Море от любов“ – Хора, обичайте се, за да ви обичаме и ние : )) … опитваме се да работим за вас в тези трудни времена, а вие – отворете очите си, дайте воля на сетивата си, които в крайна сметка никога няма да ви подведат…

С цялото ми уважение,
    Управител на Тансу Травел

4. Павлина каза:

Уважаема г-жо Чернева,
    Щом едно впечатление в личен блог разбуни така духовете, то явно агенция „Тансу травел” няма навика да търпи критика и приема само положителните оценки. От написаното от Вас оставам с впечатление, че Вие сте чели само писмото на г-жа Съева, а не и самия пост, нито отговора. Ако го бяхте направили, щяхте да разберете, че претенциите са не към фирмата „Тансу”, а към начина, по който бяха проведени мероприятията.
    В цялата тази „дискусия” има нещо дребнаво – защо не било споменато от кого имаме информацията (за ваше сведение, по-голямата част я имаме от Интернет, тъй като обичам да знам предварително къде отивам), каква услуга ни е била направена, показвайки ни автобусната спирка (за която вече знаехме), как ни е била показана книжарница и т.н. За Бога, това са елементарни правила, включени в добрия тон. Както добрият тон включва да се извиниш при закъснение, особено когато то е 35 минутно, а ни беше съобщено, че се чака само две минути и се тръгва.
    Няма да ви отговарям точка по точка, за да не изпадам в подобна дребнавост, а и вчера вие предвидливо сте изтрили информацията в сайта за почивката в хотел „Съншайн” (sunshinevacationclubs). Искам само да ви подсетя, че часът на тръгване от София, който беше предварително обявен за 23:00 беше променен, срещу което нямах нищо против, тъй като бях своевременно осведомена. Разминаване има и в обиколката на столицата. „…След това ще отидем на полуостров Канони с емблематичната гледка към Мишият остров. Ще продължим с пешеходна обиколка на старата градска част. Ще разгледаме старата и новата крепост, аркадите Листон, църквата „Св. Спиридон“ и Кметството“. На практика след посещението на двореца Ахилион ние отидохме да гледаме как излитат самолетите, посетихме подтичвайки църквата „Св. Спиридон” и след това си разглеждахме Керкера сами (което може само да ме радва), за да попълним времето до тръгването на автобуса, който както помните закъсня без извинения.
    Това, срещу което болшинството от хората протестираха, беше безумно ранния час на тръгване, за което не бяхме предупредени, явно за да се отложи брожението. Пътят от Нисаки до София е около 12 часа, поне за толкова го изминахме на отиване. Буденето в 6 сутринта си беше едно издевателство за всеки тръгнал на почивка, а не на екскурзия, както вие бъркате. Всъщност най-дразнещото в цялата тази история беше заповедния и нетърпящ противоречене тон на г-жа Съева.
    Между другото аз наистина си позволих да помоля (а не да заповядам) да се спре музиката поне за малко, тъй като ме болеше глава. Човешко е, нали! Пък и част от хората, поне тези около мен, бяха благодарни – именно тогава разбрах, че не всички са очаровани от музикалното озвучаване, но неразбираемо защо не смееха да си кажат.
    Що се отнася за това, че сте ни пазили местата без капаро, аз изрично попитах дали тази ми молба затруднява агенцията и бях готова да се откажа, ако това беше така. Вие бяхте достатъчно любезни, за което благодарях всеки път. А ако не ни бяхте пазили местата, ни щяхме да „колекционираме” други впечатления от друго също тъй интересно място.
    Г-жо Чернева, по време на скандалите, но които Вие не сте свидетел, аз защитавах и агенцията, и екскурзоводите. Все още смятам, че „Тансу травел” бе намерило подходящ хотел с добро обслужване и нямам никакви претенции към агенцията. Не ме карайте да съжалявам за това.
    И за финал искам да Ви подсетя, че всеки един от нас си плаща, благодарение на което Вашата агенция съществува, и има пълното право да сподели личните си впечатления. Както е и Ваше право да не сте съгласни с тях. Но мисля, че за бъдещата Ви работа ще е по-полезно да се вслушвате в критиките, особено когато са доброжелателни. А „Море от любов” нека го оставим за друг път.
    С уважение,
    Павлина Делчева

Само да вметна, че дискусията на „Вие“ в интернет е аналог на тежко псуване в офлайн света 😉 Това разбира се е само за разведряване на обстановката – спокойно продължавайте – важно е истината да се знае, важно е клиентите да са доволни, както и фирмите 🙂

6. Павлина каза:

Стойчо, извинявай за грешката. Не исках да обиждам никого, но не съм сведуща в интернет дискусиите. А и ме беше страх липсата на уважителната форма „Вие“ да не се приеме като неуважение към фирмата и личностите, които я представят. Прав си – истината трябва да се знае, тъй като тя е от полза за всички. Но защо ли съм на страната на клиентите?! 🙂

Ти пък! Не разбра ли, че се бъзикам 🙂 Продължете си дискусията спокойно – нямам против, стига наистина да не си скубете косите в ефир. Но вие поне спорите разумно, така че – споко, дискутирайте 🙂

8. Tansu Travel каза:

„На Корфу с „Тансу“ – прекрасно място, лоша организация“- това е повече от оценка ! Какво значи“ претенциите са не към фирмата „Тансу”, когато заглавието е толкова красноречиво?! Ако сте искали оригинално (памфлетично) поднасяне на пътеписа, защо петните агенцията в медийното пространство? И…, както казва Стойчо / махам Вие /, добавям кротко: Търсите под вола теле, или се опитвате да се въплатите в кожата творческа ала „Кон на третия етаж“, ама не става, Владимир Цонев е един!!! А това да опитваш…е твое право! Само не на чужд гръб!

Естествено е да печеля от своята дейност, както и вие не работите даром!

9. Павлина каза:

Нямам намерение да водя литературна дискусия, но изглежда имате предвид „Кон на ВТОРИЯ етаж“, което е сборник разкази от хумориста Здравко Попов. А защо набърквате авторът на „Тайните на Евразия и древните българи“ и „Атлантида – земя на древните българи“ Владимир Цонев не можах да разбера. Все пак говорим за пътеписи (не ми се вярва Цонев да е посетил Атлантида) и то без „да въплЪщаване в кожата творческа“. Иронията тук е дребнава. А като става дума за „медийното пространство“ не ми казвайте, че не сте чели отзивите в Интернет.

10. valeria каза:

И аз ще се намеся в дискусията и то, не в полза на Тансу Травел. Преди няколко години компанията ни от 16 души реши да посрещне Новата година точно на Корфу. Уговорката ми лично с г-жа Чернева беше на отиване да е включено разглеждане на Метеора. Стигайки до там, стана ясно, че нямало да бъде на отиване, ми на връщане. След скандал от наша страна, ни бяха дадени 45 минути /!!!/ за да се разгледа Метеора. Което си е направо подигравка. Който е ходил, знае. Пътуването с ферибота си беше хубаво, което не е заслуга на въпросната фирма. Обещаният 4 зв хотел се оказа бая мърляв и порутен. А новогодишната вечеря се състоя в ресторанта, с места за 100 души, а бяхме наблъскани поне 1000.
    Оказа се, че музиката може да свири само гръцко, носехме си диск с химна и пр. традиционни работи за първите минути на новата година, оказа се, че няма на какво да се пусне. Добре че сме си хора, дет и на гола поляна могат да се веселят, та се оправихме някак си, танцувайки във фоайето на хотела, че в ресторанта нямаше място. Екскурзиите на самия остров не коментирам, имахме си достатъчно време и сами да доразгледаме всичко.
    Според мен, качествен туризъм се прави, когато знаеш къде пращаш хората, сам си проверил и честно, без да украсяваш правиш офертата.
    Много пътуваме, много туристически агенции сме ползвали, наистина малко са тези, които са почтени. Ще ме прощават собствениците на туристически агенции, ма си е точно така.

11. Tansu Travel каза:

Здравейте Валерия,
    Радвам се, че ви намирам в добро здраве след толкова години. Помня вашата групичка от Пловдив в далечната 2004 г. Посрещнахме новата 2005 г на Корфу, пътувахме по стария път през Лариса – Трикала – Каламбака …опасен, тежък и много дълъг. Права сте, че ви дадохме само 45 минути за разглеждане на „Големият Метеор”(единсвеният отворен за посещение по това време на годината). Последният ферибот за Керкира в онези времена беше в 21:30 и ако се бяхме забавили повече трябваше да плуваме до острова : ) Две групи само пътуваха по такава програма, вашата и следващата, желанието ми да се разглеждат манастирите по път за Корфу, се оказа не дотам добра идея, защото все трябваше да се бърза. От тогава, изключих този обект от програмата.
    Вярно е и, че в интернет пространството има много и добри и лоши коментари за нас като агенция, но за тези 6 години сме изпратили на острова над 11 000 човека и е неминуемо да има и от двете.
    Това, което ме радва е, че сме пионери в тази дестинация и до момента я работим целогодишно с много голям туристопоток. Всяко негативно мнение съм чела (било е градивно за мен) без да се намесвам до момента като отговарям на тях. Тук и сега го направих, само защото исках с изложените по-горе факти, да оборя едно неподходящо заглавие…и сбърках.

П.П ето го и „бая мърлявия и порутен” 4* хотел, който се предлага и до днес (вече от мого туроператори): http://www.corfuholidaypalace.gr

12. Hristo Ap. каза:

Izvinyavam se za latinicata,pisha ot chujbina i nyamam kak :)……
    Strashno mi e interesno da cheta patepisite tuk – nauchavash tolkova interesni neshta za sveta… Mejdu drugoto – pozdravleniya za administratorite i avtorite na sayta,prekarvam dosta chasove ot skuchnite si noshtni dezhurstva , cheteyki patepisite i s istinski interes otkrivam tolkova novi mesta,hora,neshta,snimki….:)))
    Na vsichki pojelavam da ste jivi i zdravi i oshte mnogo patuvaniya i hubavi emocii:)))

Konkretno za tozi patepis:
    Rabotil sam s hora mnogo vreme ( avtobusen styuard vanshni linii poveche ot 10 godini , imam i nyakolko ekskurzovodski izyavi:)) i moga da vi kaja slednoto: podobni hora kato avtorkata na tozi patepis sa nay-nepriyatnnite klienti : bezumno pretenciozni, vaobrazyavashti si,che svetat e dlajen da e v krakata im,zashtoto sa v otpusk,otivat (obiknoveno s iztormozen ot tyah lyubim chovek) na pochivka,za koyato ochakvaniyata ,che shte si dadat volya na glezotiyata sa dostignali kosmicheski niva,….. i izvednaj – nepriyatna iznenada-otkrivat,che ne cyaloto chovechestvo trepti na tyahnata chestota i se zapochva s pretenciite i dori yavnite ligavshtini : pusnali „moshtno“ gracka muzika????!!!! tova e tolkova bezinteresno i ne na myasto oplakvane,che ne iskam da go komentiram…. ekskurzovodkata se e osmelila da si varshi rabotata po vremeto na dryamkata na princesata – ujas!pozor!kak moje?!…. Veska e govorila s voenen ton na takava znatna osoba – sramno i grozno!!…..osmelila se e da zakasnee 35 minuti!!!! bezobrazie!!!!…………………
    Nesastoyatelni i nezaslujeni oplakvaniya na nezadovoleni po edin ili drug nachin glezli,zavarshvashti sas zadaljitelnoto : Platil (a) , ( i) sme si!!!!!
    Estestveno,che si platila – nima ochakvash nyakoy da te kachi na avtobusa za Garcia i da ti tarpi ligavshtinite za bez pari??? Tova ne e dovod, ne e prichina da iskash da ti se ugajda tochno na momentnoto nastroenie-tam ima i drugi hora,kato vsichkite sa si platili,moje li Veska da ugodi na vsichki kaprizi i prishtyavki?
    Na shefkata na turisticheskata agencia iskam da kaja: Gospojo,prodaljavayte da si varshite rabotata dobre, ne obrashtayate vnimanie na podobni gluposti – vseki inteligenten chovek moje da vidi kolko neosnovatelni sa obvineniyata sreshtu firmata vi. Da,chovek se drazni ot podobna neblagodarnost i izhvarlyane, ot nespravedlivo ochernyane v koeto prolichavat kompleksarka zloba i neorintiranost , prosto go preglatnete i dori vi savetvam da ne se unijavate poveche da otgovaryate na podobni shturotii. Savetvam vi poveche nikoga da ne prodavate svoya usluga na damata – da hodi da tarsi nyakoy,koyto shte i svalya zvezdi spored neynite iziskvaniya.
    Sajaliavam za grubiya ton, ne iskam da obijdam nikogo,no nespravedlivi i nesastoyatelni obvineniya me draznyat ….:)

13. Павлина каза:

🙂
    Аз съм неинтелигентен човек с комплексарска злоба и неориентираност, незадоволена глезла с необосновани претенции, неблагодарна и несправедливо очерняща. Съгласна съм! Признах си! Вдигам ръце! Свалям маската! Никога веч! Обещавам никога повече да не изказвам собствено мнение, никога повече да не противореча на автобусни стюарди, ексурзоводи и да не нарушавам техния душевен мир. Ще правя каквото ми кажат!
    Скъпи борецо срещу несправедливост и несъстоятелни обвинения, надявам се, че всички ще се вслушат в компетентните ти обвинения и ще ме поставят на заслуженото ми място, но призовавайки ме „хора, обичайте се”! Всички винаги ще бъдем доволни и ще викаме „благодаря“!

14. valeria каза:

Спорът е хубаво нещо. Но нека не излизаме от добрия тон. Всеки има право на мнение, нека уважаваме чуждото мнение. Аз също работя в сферата на услугите и много добре зная какво е, хората имат различни изисквания. Ясно е, че не могат да бъдат всички доволни, но все пак, по – добре е да се изслушват и вземат под внимание отрицателните коментари, от тези, които ни хвалят не печелим нищо.
    Госпожо Чернева, радвам се, че помните нашата група. Която продължава да си пътува непрекъснато, но с друга агенция. Която се съобразява с нашите изисквания и си спазва точно обещанията. Не всичко е въпрос само на пари – в много случаи е и въпрос на отношение.

15. Селин каза:

О-хо, гледам, че първото скубане на коси вече се е появило днес в 3^^
    Като начало, когато човек не иска да обижда никого, не използва думи като „глезли”, „комплексари”, „лигавщини” и други щуротии. Очеизбождащо е за „всеки средно интелигентен човек“ (ако трябва да вляза в тона), че постът е написан именно с цел да обиди. Така че прикаченото към него финално изречение звучи доста смешно.
    Най-лесният начин да спориш с хора, които не познаваш за ситуация, на която не си присъствал, е да ги вкараш в някакъв архетип, от който всички сме патили (да – „сме” – имахме си в групата хора, които имаха, ред претенции, сред които към омекотителя, с който се перат чаршафите в хотела и хора, които ни насилваха да се включим в съдебен иск срещу „Тансу”, задето не сме били ultra all inclusive, а all inclusive, защото нямало някакъв вид алкохол, не помня какъв и когато отказахме, бяхме обвинени в овчедушие:) ). Съчувствам на Христо за преживените терзания по време на работата му като екскурзовод, съчувствах (съвсем искрено) и на Лили за скандалите, които се изляха върху нея на финала на престоя ни на Корфу – макар че част от тях не бяха съвсем неоснователни, но адресатът определено не беше тя. Това не означава обаче, че оправдавам отношението на колежката им Веска. На вас може да не ви е „безинтересно” оплакване за силна музика. Това оплакване (всъщност, реално единственото, което си позволихме да направим) не беше изказано, за да е интересно на нас, на екскурзоводката или на групата, а защото – изненадаа! – мощната музика (съзнателно употребих думата „мощна”, защото „силна” е слабо казано) пречеше. Ако туристите на Христо са правели оплаквания, за да правят живота по-интересен, това си е техен (и негов) проблем, а не наш. Ако желанието за спокойно пътуване и почивка без постоянно юркане за Христо е глезотия до космически нива, чудесно. В такъв случай е сторил мъдро като си е сменил професията и е заминал. 🙂 Другите „скубания на коси”, както се изразява Стойчо, нямам намерение да коментирам, защото не виждам смисъл и нямам намерение да обърна и своя коментар на скубане. 🙂
    Да отговоря на г-жа Чернева относно заглавието на поста и претенциите към фирмата. Първо, аз съм изненадана, че моят скромен блог пост предизвика такава реакция от толкова много страни, а на всичко отгоре беше и сравняван с писатели. Не, аз не съм писател и нито заглавието, нито съдържанието под него, бяха написани с търсене на литературна стойност. Текстът, за който говорим, е просто един личен разказ, лично впечатление за една почивка.
    Отново пояснявам – фразата „претенциите не са към фирмата” беше написана, защото след като аз писах за тона на екскурзоводката и начина на провеждане на мероприятията, беше пуснат списък на самите мероприятия с наблягане на това, че са били проведени точно. Затова и – изразеното недоволство не е към „Тансу Травел” като осигуряване на мероприятия, резервация на хотел (хубаво е, че от 2004-та насам сте напреднали значително в тази насока), а към начина на поднасянето им от страна на Ваш служител. Нормално е да бъдете изнесени в заглавието, защото на остров Корфу въпросният служител е Вашето лице.
    Толкоз. 🙂

16. Антония каза:

Като един постоянно пътуващ човек да се обадя и аз с един съвет: не използвайте туристически агенции! Не ви трябват, уверявам ви. Прекрасно може да се справите и сами с организацията на ВСЯКО пътешествие, а за Гърция може и без никаква подготовка да се тръгне. Защото хората там знаят как да се грижат за туристите.

Предимствата да не зависите от агенция:

избирате сами хотел, маршрут, спирки, екскурзии, всичко;
    не се съобразявате с чужди капризи (било то на другите пътуващи, било то на екскурзоводите);
    за сметка на това осъществявате всяко свое желание („Днес не искам да обикалям забележителности, чувствам, че цял ден ще лежа на плажа, за сметка на това утре непланирано може да направя три кръгчета из всички музеи“);
    и накрая ви излиза по-евтино – факт!

Единственият недостатък (ако въобще може да се нарече така, разбира се) е, че трябва да бъдете дейни, а не някой да ви вози нагоре-надолу като куче в каруца. Но от коментарите правите впечатление на интелигентни хора, мисля, че няма да ви е трудно.

17. Зока каза:

Антония е права 100%.
    А освен другото, голямо удоволствие е сам да организираш нещата.
    Поздрави!

18. irenako каза:

Ееее, след този спор човек разбира защо е добре да се пътува САМООРГАНИЗИРАНО 🙂 Подкрепям Антония на 100%…
    Самоорганизирания туризъм носи много повече емоция от организирания такъв, дава възможност на човек да се чувства свободен и да се съобразява единствено и само със собствените си желания…… Факт на моменти излиза и по-евтино, ако човек не пътува сам, а с още някой 🙂 А, особено до Гърция вече е почти толкова лесно да се отиде, колкото и до Пловдив (личен опит и за двете места:)

19. А.Станков каза:

Всички Вие които четете и спорите за това мнение първо прочетете програмата на Тансу,след това има там едни тел.номера и вземете та се обадете,за да попитате какво точно имат впредвид.Ако се задълбочите в програмата им,ще разберете,че това не е да отидете някъде и да се излежавате по цял ден, а е организирана екскурзия.Аз и семейството ми пътуваме от няколко години само с Тансу и сме страшно доволни,все пак ти тръгваш да видиш и научиш нещо.Тази година бяхме с тях и на о-в Закинтос и пак си прекарахме чудесно.Относно музиката в автобуса,абе Вие нямате ли уста да си кажете,все пак всички говорите български.А за Вас от екипа на Тансу, продължавайте в същия дух и не се връзваите на такива ревльовци.Винаги в групата ни е имало един или няколко такива които си мислят че като са дали там някакви пари и фирмата работи само за тях и скапват всичко,все пак всичките Ви екскурзии са доброволни,така че всеки сам си решава дали да тръгне или не.За Вас от Тансу – успех,а за Вас недоволните -що не опитате с други пък после ще си пишем.

20. Павлина каза:

Честита Нова година на всички, обичащи да пътуват и особено на търсачите на нови и силни усещания.
    Обичам Гърция, обичам островите й, обичам хората й, обичам музиката, а за кухнята… но кухнята е тема на друг сайт. Само да се похваля – такава гръцка салата с чушки, орехи, маслини, чесън, лимони и други вкуснотии правя, дето в нито един хотел няма да ви я сервират!
    Г-н Станков, хубаво е, че четете, но поне го правете внимателно. Нашето пътуване беше обявено като „почивка“, а не като „екскурзия“. Уста да си кажа какво мисля имам и зная български, пък и други езици – даже я използвам! Относно музиката – казах си, но ефектът беше краткотраен и придружен с много нацупване от страна на хората, съдействащи за „почивката“ ни.
    Този сайт е да споделяме впечатленията си както от местата, на които сме били, така и за проблемите, които сме срещнали. Тук няма нужда от клакьорство. Не напразно, приближи ли време за отпуски, всички се юрват да търсят кой, къде и как е пътувал. Има полза.
    В последните месеци всички турагенции пищят, че хората пътували по-малко. Не е вярно – хората си пътуват, но опарили се веднъж от „услугите“ им предпочитат да организират отпуските си сами. Така поне ревльовците „дали там някакви си пари“, знаят за какво и къде тези пари отиват.
    Валерия, Антония, Зока, Иренако, благодаря ви за добрите и точни думи. Желая ви здрава и успешна година. Нека каквото си пожелаете само да тичам към вас и да сте радостни и весели.
    А ние пак ще пътуваме. И може би ще се видим някъде из този безкраен, но обозрим, прекрасен, интересен и запленяващ свят.
    Леки пътища!

21. Албена каза:

Ха, каква темичка се заформила тука гледам!!!!

И за моя най-голяма изненада (или пък не), виждам, че май сме били заедно на тази екскурзия до Корфу с Тансу травел!!!!
    11-19.09.2009?

Колко подробно сте си дали труда да оплюете труда на тези стархотни хора!!!!
    Просто не мога да повярвам!?!

ХОРА!
    Организацията беше префектна!!
    Благодарение на тези хора от Тансу травел изкарахме едно чудесно приключение!
    Това пътуване за мен беше абсолютно професионално организирано, като се започне още от спазването на часовете, от понанията и богатата информация която ни даваше Весето по време на цялото пътуване и се стигне до това, че тя на 2ят час ни знаеше имената!!!
    Пътуваме доста и вярвайте ми, мога да направя разликата!

Писателката, поне да беше си дала труда да отбележи, че повечето неща, които е написала по-горе ги е научила 1:1 именно от Весето.
    И че препредава 1:1 нейните думи.

А в следващите коментари…..Може би, се сещам, кой точно стои зад тези злобни изказвания….
    Я, да се сетя, а да …. имаше една особа, която никой от автобуса не можа да изтрае, която тровеше въздуха навсякъде около себе си със вечените си недоволни забележки на висок глас през цялото време.
    Ха-нищо чудно!
    Как някой хора през цялото време не се измориха да мърморят и недоволстват в автобуса и на екскурзията, не разбрах?!
    По-скоро на мен ми идеше да подам оплакване срещу тях!

Защо не чувам дума за хотела в която ни настани агенция Тансу Травел?
    Не виждам да се казва нищо за него.
    Или там няма какво да кажете?!
    Както и да е!

А, защо не казахте колко търпеливи бяха хората от автобуса да ви чакат, докато пазарувахте като невидели, де що има зехтин за продаване в Лидл? Какво ще кажете за това?
    Защо не казахте за търпението на Весето тогава? Защо не разкажете за собственото си неуважение към 46 души, които чакаха в топлината да си избирате консерви и прах за пране! Недостойно е!

За мен това беше най-хубавото преживяване, което сме имали с моето семейство!
    Имахме хубав повод -10години от сватбата и това беше нашият подарък!

А, и как намерих пътеписа, ли?
    Пуснах търсачка в гугъла, защото исах да пратя новата оферта на Тансу на една приятелка -двойка младоженци и да им препоръчам Тансу за тяхната почивка.

Почивка в Корфу с Тансу!
    Препоръчвам я на всички от сърце!

Бъдете здрави!

22. Павлина каза:

Извинете, но явно сте се объркала в спомените си – не сме пазарували ни в Лидл, ни на границата, ни никъде другаде. Обикновено аз бях тази, която чакаше да се съберат останалите пред автобуса и ако наистина сме били с вас на една и съща почивка, то си спомням ужасяващото чакане пред магазин около Керекера, та едни от спътниците ни да си купят някакъв прах за пране, достатъчен да зареди магазин.
    Хотелът наистина беше много хубав, но по незнайни причини вече не се предлага за българи, предполагам, че са били ужасени от преливането на алкохол в пластмасови бутилки. Ако сте прочели внимателно, щяхте да видите, че защитих Тансу при скандала за часа на тръгването, но и аз, както и вие, имам право на собствено мнение за начина, по който дадена фирма или неин служител обслужва своите клиенти. За всеобщо облекчение нито ще ползвам занапред техните „услуги“, нито ще ги препоръчвам, нито смятам повече да се занимавам с тях и техните клакьори (значението на думата можете да видите в речника за чужди думи).
    Честита ви годишнина от сватбата – радвам се, че сте я отпразнували по подходящ за вас начин.

23. brum каза:

Прочетох пътеписа и мисля ,че авторката се е опитала да го направи интересен ,но толкова често се оплаква от фирмата с която са били ,че е успяла и пътеписа да го направи слаб по тази причина.Има един „Форум на пътешественика“ за който мисля,че този разказ е по-подходящ.Там ежедневно и ежеминутно се ругаят фирмите от пътуващите или фирмите се оплюват помежду си (без значенеие дали е основателно или не).Тук благодарение на добронамерено пишещите и най-вече на Стойчо пътеписите са отлични (в голямата си част). Всеки има право на мнение и се надявам ,че и за напред положителното в този сайте ще бъде на преден план.И аз съм се разочаровал от туристически фирми с които съм пътувал ,но нямам време за организиране на самостоятелно пътуване.А който каже ,че е лесно и бързо лъже.

24. brum каза:

О.Корфу е с площ около 640 кв.км. ,но има над 4 милиона маслинови дървета.Единственото място в Европа където расте чудесният китайски плод кумкуат освен о.Корфу е и о.Сицилия.

25. индивидуален пътешественник каза:

браво Антония-24.10.2009 в 11:52 !!!Напълно те подкрепям!И ние като теб пътешестваме от 10+ год.и то напълно самостоятелно с колата!От време на време с наши сем.приятели пак с кола и така ни е най добре-помагаме си взаимно по пътищата!Няма по голямо удоволствие от това и то в близка нам Гърция!Извод : хора,НЕ ползвайте агенции!Организирайте си сами пътешествията,НЕ резервирайте предварително( това е особенно удобно като сте с деца)!Специално ние така процедираме и никога НЕ ни е подвело чувството!А смея да споделя че сме пътували на много места !НЕ е нужно да се пълнят гушите на тур. фирмите след като може и да не се ползват и да се съобразяваш със …….сульо и пульо !!!