Егейска Македония – светлини и сенки /страница от моя дневник/
Впечатленията на Елисавета от Егейска Македония. Приятно четене:
Егейска Македония — светлини и сенки
страници от моя дневник
Зеленината по склоновете на Паяк планина бледнее, забулена в мъгливи пари. Край пътя се изнизват спретнати селца с ослепително бели къщи, а белотата се откроява още по-ярко под червените керемиди на покривите. Малките дворчета отпред пъстреят от едрите цветове на молохи и петунии.. Няма вятър. И в това безветрие и в това безвремие трепти от непоносима жега само въздуха.
И сред тези багри под палещото слънце усещам тъгата. Толкова е пронизваща, сякаш се е сляла завинаги с тази земя, сякаш се излъчва от прегорялата трева, уханието на босилек и светлосиньото небе.
На табелата пред мен е изписано Аксиуполи. Едно от многото имена, които са заменили българските.
Боймица… Аксиуполи…
Хора почти не се мяркат в тези часове на деня. Първото, което се изпречва пред мен е куполът на новата църква, чиято помпозна фасада нелепо се издига до мизерното площадче с неизменно присъстващия паметник на македономахте и до кафенето — единствена разтуха за старците, сънливо чаткащи зърната на броениците си. И макар това да е родното място на Апостол Петков, знам, че е безсмислено да ги питам за него. Светлината от пожара на Ениджевардарското слънце отдавна е угаснала в душите, сърцата и спомените на хората по тези места, а герои са само онези, чиито имена са изписани на паметника…
Боймица, Гърция
Погледът ми се спира на стълбите, които се вият зад църквата и водят към най — високото място в селото, където се издига стара камбанария и друга една църква. Прясната боя, новите камъни и нескопосано изрисуваната икона на свети Димитър над страничния вход не ме подвеждат. Тя е същата, като старите църкви в толкова много села наоколо. И може би едничкото нещо, което не може да прикрие неприязънта към тези постройки от миналото, въпреки прясната боя, новите камъни и нескопосната рисунка над входа е това, че те са винаги затворени, а имената, с които някога са осветени липсват напълно или са променени.
А може би старите, поизгнили и обковани с гвоздеи врати и гъстите решетки по прозорците са така плътно затворени дори и днес, сякаш бледото пламъче на една запалена свещица би
могло да пръсне светлина между тези дебели стени към спомена за българското песнопение, който не трябва да се прокрадва навън…
Автор: Елисавета Занешева
Снимки: авторът
Други разкази свързани с Континентална Гърция – на картата:
Континентална Гърция
Много хубаво написано и страхотно силно! Докато го четях ме побиха тръпки!
И в момента в Егейска Македония важи завета на Каравангелис: Voulgaros na min mini!
*уточнение – превод:
“Voulgaros na min mini” (гр.) = “Българин да не остане” (бг.)
Браво Ели!
Хубаво и тъжно…За това друго лице на Северна Гърция почти никой не споменава днес!
Това е селото на моята майка тя е рода на Делчевите по бащина линия ( Гяуров ) и от Постол войвода по майчина линия . Прекрасно място . На тяхната бахча има вековен явор , който и до сега стои там . Сега са направели заведение около него . В Боймица се организира фестивал на самодейното народно творчество . През 1923 година около 180 български рода напускат селото прогонени от гърците и се заселват основно в град Пловдив ( Кичука ; Беломорския и квартал Борислав ) , Около 10 рода ( семейства се заселват на Българското черноморие село Влас ) .
Това е селото на моята майка тя е от рода на Делчевите по бащина линия ( Гяуров ) и от Постол войвода по майчина линия . Прекрасно място . На тяхната бахча има вековен явор , който и до сега стои там . Сега са направели заведение около него . В Боймица се организира фестивал на самодейното народно творчество . През 1923 година около 180 български рода напускат селото прогонени от гърците и се заселват основно в град Пловдив ( Кичука ; Беломорския и квартал Борислав ) , Около 10 рода ( семейства се заселват на Българското черноморие село Влас ) .
Ако ползвате Фейсбук, заповядайте в тази група http://www.facebook.com/group.php?gid=90682713361 (Потомци на бежанци от Вардарска, Егейска Македония и Тракия)