Archive for юни 4th, 2013

юни 04 2013

Исландия (8 ден – начало): Оцеляващата

Продължаваме с пътуването из Исландия заедно с Гергана. В „нулевия“ ден пристигнахме в Рейкявик, е през първи ден заминахме към Синята лагуна, после поехме към гейзерите и водопадите на Исландия, посетихме известния вулкан Еяфялайокул и близките глетчери, тръгнахме по непреодолимите части на страната, които в крайна сметка преминахме. Миналия път започнхам петия ден от приключението в приказната Исландия, който иимаше и продължение. За последно търсихме тъмната страна на Исландия, в началото на седмия ден тръгнахме на „лов“ за китове и на риболов, в първото продължение видяхме как са живели древните исландци, а във  второто продължение ходихме на църква.

Днес ще продължим къ горещите извори Hveravellir и областта Kjolur

ден 8 – начало

Оцеляващата

Още снощи, след като се настанихме в къмпингчето, решихме, че ще останем тук и следващата вечер; бунгалата са фантастични (личи си, че в района живее архитект) и е време за малко почивка и мързелуване. Утре поемаме към западните фиорди и днес е последният ден, в който можем да се върнем обратно в Kjolur, там, където вчера водите отново ни възпрахя.

Исландия

Джакузи на терасата на бунгалото, пълни се с гореща гейзерна вода

Исландия

По обяд вече сме се намързелували порядъчно, пълним до горе автомобиля и хващаме вчерашното трасе към

Hveravellir

От северната страна това е офицялното начало на път F35, така че има полагащите се табелки

ИсландияИсландия

Вчера ни направи впечатление, че част от трясето беше мокро, без да е валяло и днес застигаме причината

Исландия

не намираме смислено основание за това мокрене, вдигаме рамене и продължаваме напред. Tрасето от тази страна е леко и проходимо и без проблеми стигаме

Hveravellir – „долината на горещите извори“

Мястото е специфично с наличието едновременно на топли и студени извори, едно до друго. Hveravellir е била известна на исландците още във времената на първите заселници и мястото е споменато в няколко саги.

В момента, в който стигаме изворите, започва да вали

Hveravellir – „долината на горещите извори“ – ИсландияHveravellir – „долината на горещите извори“ – ИсландияHveravellir – „долината на горещите извори“ – Исландия

Hveravellir – „долината на горещите извори“ – Исландия

Hveravellir – „долината на горещите извори“ – Исландия

Hveravellir – Долината на горещите извори – Исландия

Природата на Исландия винаги успява да изненада с невероятните цветове, на които е способна

Цветя – Исландия

Пътищата през

Kjolur

Kjolur – Исландия

Kjolur, Исландия

Kjolur – Исландия

Пейзажът бавно се сменя от пълна липса на растителност към торфени полета, когато Николай изведнъж бие спирачки: мервам нещо, претичващо пред гумите. Скачаме от колата и на двайсет метра зад нас треперят ей тези два мъника. Третият едва не завърши пътя си под гумите ни, заедно с майка му, която го пренасяше през пътя. Докато ги приближаваме, тя вече се връща

Норка – ИсландияНорка – Исландия

Животинката всъшност е норка и, както и почти всички бозайници на острова, е донесена тук от първите заселници, викингите. Единствения сухоземен бозайник, съществувал тук преди хората, е едно малко лисиче – Arctic fox, което за съжаление не можахме да видим.

Отдръпваме се малко от мъничетата и майката се престрашава да притича за второто. Носи го за ухото, а не за вратлето

Норка – Исландия

Oставя го зад някаква купчина камъни и бързо се връща за третото.

Норка – Исландия

Тази животинка ни кара да притихнем в респект към приспособителните сили на дивата природа.

Автор: Гергана Милушева

Други разкази свързани с Исландия – на картата: