Archive for февруари, 2013

февр. 28 2013

Исландия (началото на ден 4): Непреодолимата

В последните дни много хора започнаха да говорят за Исландски модел на управление. Ние, разбира се, не оставяме политиката встрани, но ще покажем другите страни на Исландия.

Днес Продължаваме с пътуване из Исландия заедно с Гергана. В „нулевия“ ден пристигнахме в Рейкявик, е през първи ден заминахме към Синята лагуна, после поехме към гейзерите и водопадите на Исландия, а за послдено посетихме известния вулкан Еяфялайокул и близките глетчери.

Днес ще опитаме да проверим можем ли да преодолеем Исландия.

Исландия

ден 4

Непреодолимата

На ставане

Hofn (Хофн)

е тук-там огрян от слънце. Градчето е в подножието на единия от вчерашните езици на

Vatna

Хофн (Hofn), Исландия

Hofn почти прилича на градче и решаваме да намерим банка и да се сдобием с малко повече от местните банктотки.

Höfn, Исландия

Оказва се, че от три дни живеем един час напред от тукашното време и се налага близо час да се помоткаме, докато отворят. В банката еврата, които сме решили да сменим, ги гледат странно…

Планини, Исландия

Лъкатушим покрай все по-нарязания бряг и скоро стигаме до отбивка навътре. Дестинацията ни е водопад някъде на горе по течението на река

Планини, Исландия

Реката се стеле широко в плоската каменна долина и се цепи на десетки ръкави и ръкавчета, които постоянно се събират и разделят. Пътчето, на места едва забележимо, ту се изкачва по околните хълмчета, ту пресича заблудените води.

Скоро стигаме табелка

За джип, Исландия

Ееее, ние сме с джипка, няма какво да ни спре

Планини, Исландия

Ръкавите на реката постепенно се сгъстяват, а теченията стават бурни и дълбоки. Стигаме място, което не можем да пресечем – да нагазим във водата за проверка на дълбочината е невъзможно, тъй като не сме екипирани с нищо повече от планински обущета.

Връщаме се и опитваме друго разклонение на пътя, само за да опрем в още по-широки и бурни води… отново се връщаме на първото място и след известни размишления – мечка страх, мен не страх, нагазваме бавно водите.

На около една трепа от пътя водата се качва толкова, че малко по-дълбоко би заляло нивото на пода на купето: задна, лекичко, лекичко – и с подвити опашлета тръгваме на обратно. Целият героизъм е заснет на видео, което ще кача по-късно 🙂

По пътя на обратно GPS-ът ни извежда по път, различен от този, по който влязохме

Път, Исландия

Изкачваме се по хълмовете и имаме възможност да мернем от височко Онази, която не можахме да пресечем

Планини, Исландия

За утеха слънцето почти се показва

Ручей, Исландия

Планини, Исландия

От другата страна на хълмчето слизаме по зелени пасища покрай друга река. Там, където има зеленко, винаги има и от тези

Овце, Исландия

Обратно на път номер 1 и отново на север

Планини, Исландия

Път 1 е Околовръстното на Исландия – над 1/3 от пътешествието ни е разположено по неговото трасе (Път 1 е шосето, което опасва целия остров край брега – бел.Ст.)

Път, ИсландияПът, ИсландияПът, Исландия

Планини, Исландия

Уцелваме, макар и за кратко, един от фиордите в добро настроение (спокоен и без вятър по повърхността на водите му)

Планини, Исландия

Крайбрежията са изпъстрени със стари фарове. Спираме на скалистия бряг

Скалист бряг, Исландия

Местният обитател, който в момента мъти, е крайно недоволен от появата ни

Птица, ИсландияПтица, Исландия

Мога да го чуя как си отдъхва, когато си тръгваме

Път, Исландия

Отново хващаме към вътрешността, отново дестинацията ни е водопад

Река, Исландия

И отново не можем да го стигнем пред речните корита; този път поне пътят услужливо е затворен с няколко големи камъка

Река, Исландия

Този път Исландия ни е приготвила компенсация

Северен елен, ИсландияСеверен елен, Исландия

Това прекрасно животно, донесено от земите на Норвегия от заселниците, почти не се притесни от нас

Северен елен, ИсландияСеверен елен, Исландия

Едва когато слязох от колата, стадото реши, че все пак ще се премести. Замислих се, че ние сме, вероятно, единствената кола, която ще мине по този път през днешния ден

Северен елен, Исландия

Автор: Гергана Милушева

Други разкази свързани с Исландия – на картата:

КЛИКАЙТЕ НА ЗАГЛАВИЕТО ЗА ПОДРОБНОСТИ 🙂

февр. 27 2013

Загубени из гръцките острови (Трета серия) (втора част – продължение): Ангистри и Порос

Продължаваме обиколката с лодка из гръцките острови заедно с Димитър. В тази серия това са бъдат Арго Сароническите острови: започнахме с остров Саламина, после – на остров Егина, а днес от там ще прескочим дом Агистри и Парос.

Загубени из гръцките острови

3-та серия

Арго-Сароническите острови: Саламина – Егина – Ангистри – Порос – Идра – Спецес

втора част (продължение)

Остров Ангистри и и остров Порос

Арго-Сароническите острови

Прехвърляме се на съседния, разположен западно от Егина

остров Ангистри –

остров Ангистри – Арго-Саронически острови, Гърция

И нахълтахме в първото кафене:

остров Ангистри – Арго-Саронически острови, Гърция

Островното градче – Скала, е свързано с крайбрежен булевард с второто населено място – Мегалохори:

Покрай булеварда:

Angistri, Гърция

Църквата в Скала :

остров Ангистри – Арго-Саронически острови, Гърция

Усеща се как сезонът свършва и бавно иде есен…

От Ангистри – газ към

остров Порос

остров Порос – Арго-Саронически острови, Гърция

Разминаваме се, къде фериботи, къде катамарани, къде яхти:

А и самия остров Порос:

остров Порос – Арго-Саронически острови, Гърция

Живописно вписан в брега, голям /относително/, интересен, хубав, истински гръцки град – това е

столичката Порос на остров Порос:

остров Порос – Арго-Саронически острови, Гърцияостров Порос – Арго-Саронически острови, Гърция

Мотоциклетистът си е мотоциклетист: върти се все около тези возила на две колела:

остров Порос – Арго-Саронически острови, Гърция

И вот тебя на: седнали /по интуиция/ в тази прекрасна, уютна таверна,

остров Порос – Арго-Саронически острови, Гърция

ние се оказахме земляци със снахата на собственичката:

остров Порос – Арго-Саронически острови, Гърция

Не стига това, ами Станимир и тя се оказаха далеечни роднини с произход от село Крушовене, Община Долна Митрополия, Област Плевен. Брей, викам си аз, София не е Токио, ама пък чак таквоз съвпадение…. Много готини хора, тя, мъжа и и майка му. Открити, сърдечни, пък аз в частност се сприятелих със сервитьора, симпатяга от съседна Албания:

Автор: Димитър Иванов

Други разкази свързани със Средиземно море – на картата :