Archive for ноември 2nd, 2012

Ное. 02 2012

Приказният Метлах (Германия)

Пътеписът ни днес ще бъде силно цивилизационен – където има баня, има и цивилизация 😉 – не знаехте ли?
Миглена ще ни води до малкия Метлах в провинция Саарланд, Германия – приятно четене:

Приказният Метлах

Германия

Днес ще ви разкажа за едно градче в Западна Германия – Метлах, намиращо се в близост до границата с Люксембург и Франция. Може би този пътепис ще е интересен за хората, които се интересуват от нетолкова популярни туристически обекти, в които има малка доза мистичност, приказнност , спокойствие, времето, в които сякаш е спряло, е това е Метлах.

Аз бях на работно посещение там, тъй като градчето е център на производство на порцелан и керамика, а моята работа е свързана с това.

Още след минаването на табелата Метлах влязохме в приказния свят, всичко беше обагрено в червено, оранжево и жълто. Посрещна ни нашият гид красива германка с ярко червена коса, а колата и беше малка червена калинка. Тя ни закара и до мястото, в което щяхме да нощуваме. Уоу наистина сме в приказка, минаваме през големи порти, след което по една тясна уличка заобиколена от широки полянки и големи дървета достигаме до замък. Да този замък Schloss Saareck Castle щеше да бъде нашият подслон през трите дни, които имахме да се любуваме на всичко наоколо.

Замъкът Schloss Saareck

Замъкът Schloss Saareck – Метлах, Германия

Строежът на замъка е започнал на 5.7.1902 год. , той е щял да бъде домът на фамилията Boch, която е собственик на фабриката за порцелан и керамика в града.  През втората световна война, замъкът е бил използван като военна болница, а след окупацията е използван като военна сграда. От 1954 год. е превърнат в къща за гости , уникално място, интериора е смесица между готически и ренесансов стил.

Herbergstraße 1, 66693 Mettlach, Германия

Време е да посвършим и малко работа, посещаваме

музея на керамиката Old Abbey

Музей на керамиката Old Abbey

Той е разположен срещу замъка, а между тях се вие река Саар. В музея са съчетани керамика и порцелан от различни епохи. Изградени са отделни помещения, малко кафене, буржоазен хол, старинна кръчма, кухня, вътрешна беседка, магазинче за цветя. Целият музей е направен като малък град. Интересно е че на всеки кръгъл час прозорците се затварят и става нощ, пуска се тиха музика супер приятно усещане. Пресъздадена е и трапезарията на семействата Villeroy и Boch, по време на сватба на една от дъщерите.

Музей на керамиката в Старото абатство – Метлах, Германия

В компанията на младоженците :)

Всъщност музея е създаден като част от фабриката,  в която преди около 250 год. се слага началото на фирмата Villeoy & Boch , за производство на керамика и порцелан. Две фамилии се обединяват и създават  една империя.

Музей на керамиката в Старото абатство – Метлах, Германия

В двора до музея може да разгледате и църквата Св. Богородица . Издигната е от игумена Lioffin над гроба на баща си, строена е под формата на осмоъгълник.

Църквата "Света Богородица" – Метлах, Германия

Църквата „Света Богородица“

Фонтана Sцhinkel Fontaine, който също се намира до музея е проектиран от Карл Фридрих Шинкел преди около 200 год.

Schinkel Fontaine – Метлах, Германия

Schinkel Fontaine

И последното нещо, което може да видите е най – големият керамичен пъзел наречен “Карта на живия свят”. Целта на тази мозайка е да разкаже за живият свят и как хората трябва да го опазват .

Част от най-големият керамичен пъзел – Метлах, Германия

Част от най-големият керамичен пъзел

Част от най-големият керамичен пъзел – Метлах, Германия

И след кратка разходка из малкото градче, покупката на сувенири и хапването на страхотен немски сладолед се отправяме към нашите покои , в които мога да стоя с дни и да си почивам.

В тази малка прекрасна стаичка ни беше сервирана вечерята :) – Метлах, Германия

В тази малка прекрасна стаичка ни беше сервирана вечерята :)

Част от стаята, идеално място за писане на пътеписи и приказки – Метлах, Германия

Част от стаята, идеално място за писане на пътеписи и приказки

Банята – Метлах, Германия

Няма как да не ви покажа и банята, все пак сме в града на керамиката. Тази баня е правена преди 25 години

Това беше моята красива приказка в малкият непознат немски град Метлах.

Автор: Миглена Ябанджиева

Други разкази свързани с Другата Германия – на картата: