Archive for октомври 10th, 2012

окт. 10 2012

До Епе (Холандия) на джаз-фестивал

Янита ще ни води до провинциална Холандия – да видим в какви градчета се организират джаз-фестивалите там 🙂

До Епе на джаз-фестивал

Холандия

24 юли, неделя. Лятото в България беше в разгара си с типичните за сезона юлски горещници.

„Лятото” в Холандия лениво протегна живакът в термометрите до 12 градуса

и това разми крехката ми надежда за топъл, сух и евентуално слънчев работен ден. Нямаше грешка: синоптичната програма и в компютъра, и в телефона ми обещаваше поредния студен дъждовен ден, в който трябваше да пътувам до Епе.

Епе, ХоландияЕпе, Холандия

Панорама: http://www.360cities.net/image/epe-forest-rainbow#610.08,1.26,70.0

На път за Епе, Холандия

В източната холандска провинция Гелдерланд, в близост до Девентер, Апелдорн и Зволе, се намира

малкото градче Епе

Със сигурност числото на обитаващите този град хора не надвишаваше числото на кварталните жители в някой голям български град, но в ден като този се очакваше уж голяма навалица, поради провеждането на

традиционния ежегоден джаз фестивал

в града. Джаз обикновено слушам само, ако попадна на парти на Джазпрофилактика, но този път изключението се налагаше безкомпромисно, все пак за мен си беше работен ден.

Epe Marktwand, Холандия

Epe Marktwand, Холандия

Епе, Холандия

Епе, Холандия

Пристигнахаме по обяд. Светът наоколо сякаш се състоеше само от два цвята: тъмносивото на небето и яркозеленото на дърветата. Студен вятър свистеше по украсените с празнични знамена улици, чиито дървета шумяха така, сякаш вали невидим дъжд. Листата им се блъскаха едно в друго като аплодисменти от единствени зрители. Мислех си, дали наистина музикалната изключителност на този фестивал би извадила холандците от обичайната им неделна апатия и би ги повела към джаз сцената, която белееше на централния площад, опряла лакти във фасадата на красива средновековна църква.

Четете пълния текст>>>