Archive for юни 23rd, 2010

юни 23 2010

Израел (1): Подготовка, Тимна и Мъртво море

Днес ще тръгнем на хаджилък – Израел, отвори се, ние ще дойдем със самолет :). Приятно четене:

Израел

част първа:

Подготовка, Тимна и Мъртво море

Екскурзия в Израел – подготовка

Казват, че на земята има две държави след които си различен човек – Китай и Израел. В Китай си като на друга планета (проверено и доказано), а в Израел си най-близо до Бог. Доста мои приятели и познати (отявлени атеисти преди това) се промениха изцяло след посещение на Светите земи.

Така се случи, че за рождения ден си пожелах за подарък екскурзия в Израел. Искаше ми се да поджиткам по Светите Земи, Йерусалим, Божи гроб и Стената на плача. Покрай тях се оказа, че ще се нагледам на пустини и камънаци, четири морета (едното си е езеро), Петра и Назарет, Хайфа и Тел Авив, ще се къпя (кръщавам за втори път в река Йордан) и какво ли още не.

След сериозно ровене в нета и отчаяни викове за помощ из Facebook, избрахме екскурзия с Елфи Турс. Разбира се, най-тежката и мъчителна екскурзия, която можете да си представите 🙂 Безкрайни пътувания с малко автобусче, управлявано от шофьор олигофрен, посещения на безброй много обекти средно по 12-13 часа на ден, рязка смяна на надморската височина и кратки мигове за почивка в доста прилични и крайно ужасяващи хотели.

Групата ни се състоеше от 22 човека – почти всички медици и около 60-те, като за мое учудване около 2/3 бяхме русенци. Водач от страна на Елфи Турс беше Юлиян Ангелов, който се оказа един от най-видните фотографи в България и човекът без когото едва ли щяхме да се върнем много щастливи от Израел. С няколко думи – местната партньорска фирма на Елфи твореше гаф след гаф, а шофьорът на автобуса не пропусна нито веднъж да обърка пътя или да ни прекара по най-дългите маршрути в градовете … но за тези неща ще разказвам и в следващите дни.

Полезно за Израел

(ще опитвам да попълвам тази част и по-нататък с всичко което ми се стори за важно)

Подготовка на багажа

В края на април и началото на май в Израел принципно е жега, така че основно си вземете летни дрехи. Не пропускайте поне едно яке и една по-дебела блуза (на нас ни потрябваха в Йерусалим). Късите гащи са добра идея, освен ако не се налага да влизате в църкви. За църквите (особено руските православни) голите рамена и колена, както и липсата на забрадка и пола за жените значат само едно – ще се наложи да почакат отвън.

Мерки за сигурност

Израелците са вманиачени на тема сигурност (и има защо). Бъдете особено внимателни в подготовката на багажа си още за Летище София (същото се отнася и за ръчния багаж когато ще преминавате в която и да е посока сухопътните израелски граници). Ножове, саби и отвертки са недопустими, както и всичко режещо, боцкащо или течно. Единствените самолети, които имат постоянна въоръжена охрана на Летище София са тези на El Al .

Когато ще пътувате за или от Израел, задължително трябва да сте на летището 3 часа предварително. Още преди да си чекирате багажа ви чакат група младежи, които започват да Ви задават кофти въпроси, за да разберат дали не сте терористи.

Каква е връзката между двама Ви, познавате ли друг от групата, защо пътувате до Израел, ходили ли сте до някоя арабска страна, кой опакова багажа ви, някой бил ли ви е на гости последните дни, някой дал ли ви е да носите нещо, което не е ваше са сред най-невинните въпросчета още в София. Така се случи, че в Израел минахме почти същата лека процедура на връщане, но се наплашихме от разкази за страхотии, които са се случвали на някой хора преди нас.

При всички положения е препоръчително да се държите спокойно, да не сте прекалено весели (демек не сте щастливи че напускате Израел), да не гледате в камерите и най-вече да се правите, че познанията Ви по английски и руски са твърде повърхностни и не разбирате добре въпросите (идиотите навсякъде минават по-леко). Отговаряйте възможно по-кратко и само с да или не.

юни 23 2010

Малко от Падова /Падуа/ и малко от Пиза в един и същи ден (2)

Продължавме с обиколката на Емилия из Италия – оставихме я за последно в Падуа, а сега освен Падуа ще разгледаме и Пиза. Приятно четене:

Малко от Падова /Падуа/ и малко от Пиза в един и същи ден

Много искрено съжалявам за това, че толкова малко време беше предвидено за разходка из Падуа. На мен този град „ми легна на сърце“, както се казва и все се надявам някой ден да го посетя и да му отделя достойно внимание.

Padua-Ema 25 Padua-Ema 26

Тесни павирани улици и такава архитектурна красота сътворена в предишни векове и непомръкнала до днес!

Padua-Ema 27

В дъното е катедралата «Сан Антонио»  /в романо-готически стил/

„ Най – известната падуанска църква е базиликата «Свети Антонио от Падуа» (Basilica di Sant’Antonio da Padova) или е позната също като Ил Санто (Il Santo). Там се намират мощите на Св.Антонио, като параклиса, в които са поставени, е творба на много и различни творци – някои от тях са Сансовино и Фалконети. Смята се, че базиликата е проект на Никола Писано” /текст от интернет/

Padua-Ema 27A

Фасадата на  „Сан Антонио“ и работниците, които монтират на площада елхата за предстоящата Коледа.

Padua-Ema 28

Площадът пред катедралата „Сан Антонио

Padua-Ema 29Конният паметник на Кондотиера Гатамелата от Донатело.

На снимката се вижда с каква бодра крачка преминахме през Падова в отпуснатите ни за разглеждане 3-3.5 часа.

Padua-Ema 30

Все съм виждала конни паметници тук-там, ама  такъв, с двукрила входна врата в пиедестала, признавам си, не бях. Ама, свят голям, конни паметници-разни.